Switcher

merlinios

RetroWannaBe
Joined
26 Mαϊ 2009
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχοντας μια συλλογή από κονσόλες ( mega drive,snes,nes,master system,dreamcast ktl ktl ktl ) αποφάσισα να τα βάλω όλα επάνω σε μια τηλεόραση για να τα απολαμβάνω. Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάτι σαν switcher ώστε να τα έχω όλα εκεί πάνω ώστε να μην χρειάζεται όλη την ώρα να βγάζω και να βγάζω πίσω απο την τηλεόραση καλώδια. Να τα έχω όλα εκεί πάνω και με το πάτημα ενός κουμπιού να γυρνάει στην κατάληλη κονσόλα. Έχετε κάτι στα υπόψιν σας ? Ευχαριστώ
 
Θελεις κατι τετοιο (δεν εννοω το συγκεκριμενο,ουτε κανω διαφημιση).

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερεις αν ειναι πληρως καλωδιωμενο. Δεν το αναφερουν σε καμια συσκευασια!

Αν εχεις καποιο φιλο ηλεκτρονικο και μπορει να σου προτεινει καποιο RGB Scart switch καλως. Αλλιως πειραματιζεσαι και βλεπεις με το ματι αν αυτο που αγορασες ειναι RGB.

Φυσικα μπορει να σε ικανοποιει και το composite οποτε με 3-4 ευρω σε οποιοδηποτε μαγαζι ηλεκτρονικων μπορεις να βρεις multiscart
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχω υπόψιν μου κάτι τέτοιο. Όμως το πρόβλημα είναι οτι οι παλιές κονσόλες (master system,nes,snes ktl ktl ) βγάζουν RF σήμα και όχι composite. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο ?
 
Ναι,πολλα εχουν και composite εισοδους ή αλλιως μπορεις να παρεις scart adapters που κανουν το scart του switch ->composite.

Υπαρχουν και multi-RF.Προτιμησε μεταλλικα με μονωση.

Σε οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων θα βρεις ολα τα παραπανω με κοστος μικροτερο των 5-6 ευρω.

Σε συμβουλευω παντως να ριξεις μια ματια και να αρχισεις να τα μονταρεις τα κονσολια σου, ωστε να βγαζουν RGB ή εστω composite.
 
Πίσω
Μπλουζα