Symbiface II

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.287
Αντιδράσεις
3.336
Λοιπόν υπάρχει το Symbiface II και υπάρχει και η Rambox μνήμη για επέκταση σε 512ΚΒ.

Η Symbiface έχει ήδη 512ΚΒ Ram, εκτός από τη Rom. Γράφει ότι είναι συμβατή με τη ram του 6128. Εγώ καταλαβαίνω από αυτά που διάβασα στο site ότι εάν έχεις τη Symbiface έχεις και 512 πραγματικά kilobytes μνήμης, σαν να έχεις βάλει τη Rambox ή κάποια συμβατή. Μπορώ να μάθω τις απόψεις επί του θέματος; Εχει κάνει κανείς σας σχετική έρευνα;
 
η Symbiface II ΔΕΝ ειναι μονάχα επέκταση μνήμης (εννοείται!!)

εκτός των 512 ΚΒ RAM, παρέχει και 512 KB ROM (δες παλιότερα Inicron RAMBOX) όπου μπορείς να βάλεις προγράμματα, να τα καλείς (auto boot ή μέσω RSX εντολών). Αυτή η ROM λειτουργεί με μπαταρία οπότε σβήνεις-γράφεις αλλά έχεις κάποια προγράμματα που δουλεύεις συνέχεια όπως Symbos κα.

Είναι απαραίτητη λοιπόν για να τρέξει το Symbos (καθώς τρέχει απο ROM board) :)

Και βέβαια έχει όλες τις υπόλοιπες δυνατότητες...
 
fgbrain είπε:
η Symbiface II ΔΕΝ ειναι μονάχα επέκταση μνήμης (εννοείται!!)
εκτός των 512 ΚΒ RAM, παρέχει και 512 KB ROM (δες παλιότερα Inicron RAMBOX) όπου μπορείς να βάλεις προγράμματα, να τα καλείς (auto boot ή μέσω RSX εντολών). Αυτή η ROM λειτουργεί με μπαταρία οπότε σβήνεις-γράφεις αλλά έχεις κάποια προγράμματα που δουλεύεις συνέχεια όπως Symbos κα.

Είναι απαραίτητη λοιπόν για να τρέξει το Symbos (καθώς τρέχει απο ROM board) :)

Και βέβαια έχει όλες τις υπόλοιπες δυνατότητες...
Σαφώς και έχει πολλές δυνατότητες. Απλά δεν ήμουν σιγουρος ότι τα 512 Ram είναι συμβατά με τον 6128 ή είναι για χρήση από τη κάρτα και μόνο. ΟΚ με κάλυψες :)
 
Νέα για την τελευταία παρτίδα Symbiface 2... :confused:

Hi again,
I am glad to be able to announce, that the missing SYMBiFACE II cards

of the second batch will be finished soon. Several people already got

their new cards during the last weeks, and a few other pre-orders have

been served, too.

The remaining pieces of the 2nd batch will be produced during the next

month and can be ordered then.

Please note:

- some incorrect information about a higher price have been published,

but the price didn't change and is still 120 Euros (shipping costs

included).

- same source mentioned a so-called "CPC-IDE II" several times. Such a

thing has never been produced and doesn't exist, so you can ignore

this misinformation, too.

- we hope to have a first full-featured exemplar of the SYMBiFACE 3

card finished in december. As already told on the RetroEuskal 2007,

this card will include at least the ethernet module with an onboard

TCP/IP stack, an MP3 decoder and a quite powerful USB controller.

CU,

Prodatron
Διαβάστε καλά τι περιλαμβάνει η Symbiface 3 !!!:animeek:
 
Απ'οτι φαίνεται μάλλον θα περιμένω. Εξάλλου μόλις σήμερα παρέλαβα το MMC64 μαζί με θήκη, οπότε εκτός του ότι πλέον δεν υπάρχει ΜΙΑ, έχω και κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να ασχοληθώ για αρκετό καιρό. Κατά τα Χριστούγεννα πλέον τη βλέπω να ανασάνω οικονομικά.

Ευχαριστούμε και για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. Μετά από αρκετό ψάξιμο δεν βρήκα τίποτε στο ιντερνετ για Symbiface 3 και απ'οτι καταλαβαίνω μόνο μέσω email από τους άμεσα εμπλεκόμενους μπορεί να μάθεις κάτι. Και δε νομίζω δηλαδή να βγει κάτι στη φόρα, πριν το τελικό ΟΚ.
 
Oποιος θέλει να την αποκτήσει ας στείλει email στον δημιουργό της Symbiface

contact Matthias Hόsch / DrZed : drzed@ngi.de
 
Λοιπόν κύριοι, μετά από 5 1/2 μήνες και αρκετό ψάξιμο, βρήκα άκρη και αύριο θα παραγγείλω 2, μια για τον τεφλόν και μια για μένα. Κόστος 120€ εκαστη, με τα μεταφορικά. Οι συγκεκριμένες 2 είναι έτοιμες και θα μας παραδοθούν άμεσα, εντός το πολύ 10 εργάσιμων θέλω να πιστεύω! Δεν ξέρω εάν υπάρχουν άλλες ετοιμοπαράδοτες. Οποιος γουστάρει μπορώ να μάθω και, εν τέλει, να παραγγείλω για πάρτη του. Υπενθυμίζω ότι με την κάρτα αυτή έχεις 512KB RAΜ, 512ΚΒ ReWritable(!) ROM, IDE interface, είσοδο για ποντίκι PS/2 υποστηριζόμενο μόνο από το Symbos το οποίο υποστηρίζει ΠΛΗΡΩΣ την κάρτα αυτή, και real time clock. Πιο κάτω μπορείτε να δείτε περίπου τί projects τρέχουν για το Symbos:

Software

There are already different software projects for the CPC SYMBiFACE II.

1.) SymbOS FAT driver: The new windows based multitasking operating system SymbOS already contains full working FAT12/16/32 drivers. With SymbOS the CPC can access harddisc with a maximum size of 128GB. The file handler based file module provides random access to up to 8 different files at the same time. Files can have a maximum size of 4GB! Until normal operation SymbOS reaches a maximum transfer speed of about 130KByte/s.

2.) BDOS Amsdos driver: BDOS by Brόggie of Noobs Inc. extends AMSDOS with full IDE harddiscs support, partition handling and sub-directory functionality.

3.) DiskDeDumper: This SymbOS application transfers DSK-files from PC disc or harddisc to a CPC disc. Now you can copy your complete DSK library to harddisc, and if you like to have one of the DSKs on your CPC disc, you can transfer it easily and fast with the DiskDeDumper tool.

4.) SYMBiFACE II Rom Manager: This SymbOS application is beeing used for easily loading, saving or deleting of the 32 x 16K ROMs inside the SYMBiFACE II extension card.

5.) HDOS Amsdos extension: Ray Palmer is working on an Amsdos extension called "HDOS", which allows using IDE hard drives in the standard CPC OS!

6.) Support in the CPC TREX, C-One and different emulators: The new CPC TREX, the C-One and different CPC emulator software like Arnold will or already do support the SYMBiFACE II features. Software, which has been written for SYMBiFACE II, will run in these environments, too!
Η Symbiface III θα είναι add-on της ΙΙ, άρα η ΙΙ επιβάλλεται.

Ολα υυτά τα γράφω για 2 λόγους, πρώτον για να ενημερωθεί όποιος θα ήθελε να χρησιμοποιήσει πιο εκτενώς το 6128 του, και δευτερον επειδή κάποια στιγμή σκοπεύω να γράψω review, για να μη δώσω αφορμή να αναρρωτιέται κανείς ότι πίσω από το GRM γίνονται "μυστικές" παραγγελίες μόνο για τους κολλητούς κλπ κλπ, καθότι δε θα μ'αρεσε κάτι τέτοιο. Ολοι είμαστε φιλαράκια, και εάν κάποιος έχει μια χρήσιμη πληροφορία παραπάνω, θεωρώ σωστό να την αναφέρει.

Αβτά...
 
Πολύ καλό Νίκο. Θα αγοράσω και εγώ σίγουρα στο μέλλον μία για τον amstradaκο μου. Τώρα έχω μειώσει λίγο τις αγορές μου.
 
:cool: Κύριοι..... SymbiFace II... :)

p1150017iy9.jpg


SHIT.GIF
 
Θα σε σκίσω :mad: :mad: :mad: :mad:

Πώς γίνεται να σου ηρθε νωρίτερα από μένα;

(Βασικα πώς γίνεται να ήρθε τόσο νωρίς! Την περασμένη Πεμπτη την έστειλε!)

Πιο κάτω είναι μια φωτογραφία που έβαλε ένα παληκάρι στο amigahellas και δείχνει μια Minimig "τυλιγμένη" σε διαφανές πλαστικό περίβλημα. Κάτι τέτοιο θα γίνει και με τη Symbiface. Μηπως γνωρίζει κανείς που πουλάνε τέτοια πλαστικά;

view.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Θα σε σκίσω :mad: :mad: :mad: :mad:Πώς γίνεται να σου ηρθε νωρίτερα από μένα;
:tease: :tease:

Γιατί είμαι ο "Πανίσχυρος Μεγιστάνας της Κρέπας" και μεγαλύτερο NERD από εσένα...... :D

Plexiglass Λογικά θα βρεις σε "τζαμαδες" και στο Practiker (μαλλον) ... :)
 
ωωωωωωωωωωΩΩΩΩ! τα βρήκατε τελικά ε? συγχαρητήρια και καλοδούλευτα!
 
Εμενα μου ηρθε το ειδοποιητήριο :D
 
κρέπα ή Symbiface? ιδού η απορία...

LOL LOL LOL
 
Ελα ντε! :D :D :D :D

Λες για να μου παρατείνει την αγωνία και να παίξει με τα νεύρα μου ο τεφλον, να μου έστειλε καμια κρέπα;
 
@teflon

άντε, καλώς τη δέχτηκες....

δυστυχώς, εγώ δεν έχω πλέον χώρο για το cpc μου (οπότε κοιμάται κάπου στη ντουλάπα μου)

επίσης τελευταία ότι αγοράζω αφορά pc + κινητά (έγινα θύμα - το ξέρω!)..

περιμένουμε εντυπώσεις, ε..?

[γιατί όχι και live review στο youtube?] :animeek:
 
Άντε και μόλις βρώ έναν Amstrad 6128, θα πάρω και γω Symbiface.
 
Ναι, μη χάσεις.....
 
Πίσω
Μπλουζα