Symbiface III

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
Στο τελευταίο meeting με είχανε ρωτήσει φίλοι αν γνωρίζω τίποτα για την εξέλιξη στου SFIII. Είχα ρωτήσει και προσπαθήσει να μάθω αλλά τότε δεν υπήρχαν ιδιαίτερα νέα. Όμως τώρα ο Matthias απεκάλυψε:

I am done with the Hardware-Development now and got the prototype circuit-boards last week.

Until now, i implemented low-level drivers for all hardware on the SF3 itself. Now i go for the higher-level stuff and cpc-interfacing.

It does the complete TCP-Stack from top-level TCP-Connection-handling down to ethernet completly on its own. The CPC-side only has to instruct the SF3 where the connection should be opened to and read/write data to/from it like with files.

(open,close,read,write,status)

The network-stack is up and running on the fresh hardware :) SymbOS networking is implemented and works like a charm.

OK: Most of this code was simply ported from my first CPC networking case-studie ;) Finished SymbOS-Applications include a FTP-Client and a small HTTP-Server.

Yes it does [use an FPGA]. Though the standard SF3 is not equipped with an FPGA (and surrounding components like SDRAM and so on) to hold the costs in a reasonable range. There will be a version called "SF3plus" which contains that stuff to have either a stand-alone device containing the CPC or MSX (or whatever the community may implement there) OR have it working as a GUI-accelerator for SymbOS.

The FPGA was, in terms of size, chosen to be adequate for holding a complete CPC, and even the OCM-Design fits.

The FPGA is interfaced to the main i/o-processor of the SF3 in exactly the same way as the CPC/MSX is. So all features like ethernet protocol handling and the USB-Stack are also available to the system implemented in this FPGA. Even concurrently ;) Apropos extensibility: The CPU of the SF3, likewise the sound-DSP, are able to execute code, that can be uploaded by the user. So it's no problem at all to have dynamic funcionality-extensions in addition to what that CPU's normally do.

Regardless of all this: SF3 is in a very early development stage.

The Hardware is done. Now i am dealing with the software-side of life.

And of course, the FPGA-designs for SF3plus. In other words: i simply don't know when it will be done. It is shurly a very complex piece of hardware/software.

...έχουμε καιρό, αλλά όταν βγει...
 
:( :(

Μα εγώ νόμιζα ότι είχε ολοκληρωθεί, τουλάχιστον διαβάζοντας θρεντς που αφορούσαν μια συνάντηση CPCάδων στην Ισπανία πέρισυ τον Ιούλιο ή Αυγουστο αν θυμάμαι καλά, όπου είχαν παρουσιάσει το SF3 ως addon της SF2 και είχε γίνει επίδειξη του Symzilla.
 
Δεν γνωρίζω τη συζήτηση στην οποία αναφέρεσαι, αλλά δεν το νομίζω... η τελευταία ενημέρωση που είχα, λίγους μήνες πριν, ήταν ότι το project είχε μπει για λίγο στο ψυγείο λόγω άλλων προσωπικών projects αλλά ότι θα υπήρχαν νέα προς το τέλος του χρόνου...
 
Ναι κι εγώ κάτι τέτοιο ήξερα, αλλά οσον αφορά το hardware νόμιζα ότι ηταν τελειωμένο. Θα ψάξω μπας και βρω κανένα από τα θρεντς που αναφέρονται σ'αυτό το θέμα.
 
Kαλά θα ήταν να δούμε :)

Πάντως εγώ για το hardware ήξερα. Για την ακρίβεια νόμιζα ότι είναι ακόμα πιο πίσω απ'όσο είπε τώρα...
 
Λοιπόν, δες (δείτε) εδώ κι εδώ. Εάν τώρα ο Dr Zed σου είπε τα πιο πάνω, πάω πάσο.
 
Βασικά, και δυστυχώς, τα όσα διαδραματίστηκαν εκεί είχαν να κάνουν με πολύυυ πρωτότυπα σχέδια και υλοποιήσεις... δεν είμαι καν σίγουρος για το κατά πόσο η τωρινή κατάσταση του υλικού έχει πολλή σχέση με τα τότε...
 
Δηλαδή, λογικά θα έχει πέσει πολύ re-design από τότε. Α, τότε εχουμε πολύ καιρό.

Αλλωστε έχουμε και μια καμπίνα να κουμαντάρουμε. ;)
 
Ωχ... επόμενο πρότζεκτ: ένας γυμνός 6128+ με SFIII και με εισόδους στην καμπίνα για δισκέττα/cartridge... :D

ΥΓ Εεεεεεεεεεεει χιονίζει στη σελίδα μου!
 
Gryzor είπε:
Ωχ... επόμενο πρότζεκτ: ένας γυμνός 6128+ με SFIII και με εισόδους στην καμπίνα για δισκέττα/cartridge... :D
Αυτό δεν είναι πρότζεκτ. Είναι το σενάριο του επόμενου "Σε βλέπω" :D :D
 
παιδια επειδη ψαχνω να βρω και εγω την SFII μιλησα με τον ZED μιας που ημουν χρονια στη γερμανια και ξερω γερμανικα.μου ειπε οτι εχει μερικες ο prodatron.του εχω στειλει μειλ τιποτα.μου ειπε οτι κανουν κατι αλλο αυτον τον καιρο.ο zed μετα τις γιορτες θα ερθει αθηνα.σκεφτεται να φτιαξει μια μικρη βιοτεχνια και να κανει μονος του δουλεια.με ρωτησε τι χρειαζετε η ελληνικη αγορα και ποθ στρεφετε περα απο τα ρετρο κλπ.αλλαξαμε τηλεφωνα.με την πρωτη ευκαιρια μπορουμε καποια μελοι να τον φερω σε επαφη.επισης μοθ ειπε οτι πλεον θα πωλουνται απο prodatron αλλες καρτες με fix το addon που βγαινει για τη 2 με fpg κλπ και θα κοστιζει γυρω στα 300 ευρω.
 
Ρε μεγάλε, εσύ είσαι διαμάντι!!!!! Λοιπόν, έχεις αυτομπαναριστεί, έτσι και έρθει Αθήνα και ΔΕ μας ειδοποιήσεις :D

Αλλά, αυτό το κουλό δεν το πολύ κατάλαβα. Θέλει να έρθει Ελλάδα και να φτιάξει μια μικρή βιοτεχνία να πουλάει τί; Και μάλιστα ερχόμενος από Γερμανία! :eek:

Το τελευταίο επίσης δεν το πολυκατάλαβα. Τι fix είναι αυτό; Η SFIII θα βγαίνει ως addon για τη ΙΙ; Αυτό εννοείς (εσύ ή ο Zed); Αυτό που ξέρω για τον Zed εδώ και κανά χρόνο είναι ότι ασχολείται με κάποιο χόμπι του. Εντάξει, άνθρωπος είναι και όλοι μας ασχολούμαστε με κάτι. Ο Zed π.χ. με το χόμπι του, κι εμείς ως χόμπι, αυτά που φτιάχνει ο Zed :D

Οταν έχεις νέα, ενημερώνεις οπωσδήποτε!!!
 
κανει 2 καρτες σε μια ουσιαστικα γιατι μπηκε και μεσα απο την SFI.οσο για το χομπυ του ειναι τα αυτοκινητα οπως μου ειπε.φυσικα και θα ερθει σε επαφη με ολους.δε το συζηταμε αυτο.απο οτι αφησε να εννοηθει τα ψιλοεσπασε με τον prodatron.θα σας εκανα κοπι το μαιλ αλλα εκτος οτι ειναι στα γερμανικα θα το παρει ο χαρος εδο μεσα)
 
Καλύτερα μην το βάλεις. Οταν είναι, θα τα πούμε από κοντά. Αμα τα ψιλοέσπασε όπως λες, δεν είναι καλό :( . SF χωρίς Symbos δεν έχει νόημα, και φυσικά, το αντίστροφο.
 
η βιοτεχνια θα γινει γερμανια.απλα θελει να μαθει τι θελει η ελληνικη αγορα απο κομπιουτερ αναλωσιμα περα απο τα ρετρο γιατι δε μπορει να στηριχτει οικονομικα μονο στα ρετρο.ειπε οτι παιρνει μυνηματα απο ελλαδα βλεπει ενδιαφερον και θελει να ερθει για διακοπεσ κυριως αθηνα αλλα και να δει την αγορα.ειναι πιτσιρικας το 84 και ζει σε ενα χωριο της γερμανιας στο ΚΙΡΧΕΝ.Μου εδειξε και το εργαστηριο σε φωτος.ολο καλωδιο λαμπα και κακο πλακετες.χαχαχα.αξιος για την ηλικια του αν σκεφτουμε οτι δεν προλαβε τα μηχανηματα αυτα αλλα ασχοληθηκε και οχι μονο με αυτα.
 
To 84 ε; Δεν μένω έκπληκτος. Ειναι και ένα άλλο παληκάρι εδώ μέσα, επίσης ψείρας και πάρα πολύ καλός ηλεκτρονικός, ο pontium, που είναι 19 χρονών. Οταν εμείς παίρναμε Amstrad, αυτός γεννιόταν :D
 
Μίλησα με τον Prodatron και τον ρώτησα για τον Zed. Εξέφρασε μεγάλη απορία - δεν του είπα την πηγή. Μου είπε ότι καμμία σχέση, είναι BFFE (καλά, σχεδόν) και τα λένε τακτικότατα παρ'ότι μένουν 2 ώρες ο ένας από τον άλλο - και μιλάνε καθημερινά.

Το SF συνεχίζει ΄ώς πρότζεκτ, η υλοποίηση USB δεν αργεί (αν και αναγκάστηκαν να αλλάξουν τον controller νομίζω), το ethernet δουλεύει από περσι ήδη, το mp3 player είναι περισσότερο feature που απορρέει από τα υπόλοιπα, οπότε...

Υπάρχει ακόμη πιθανότητα για ένα φοβερό feature, το οποίο όμως δεν είναι ψηλά στη λίστα προτεραιοτήτων τους. Προσπαθώ να τους αλλάξω γνώμη :D Aν πάρω το ΟΚ θα σας πω...
 
Αυτά είναι πάρα πολύ καλά νέα, νεαρέ μου!!!
 
Α ναι; Και πού'σαι ακόμα.

Το χαρακτηριστικό λοιπόν είναι.... (drumm roll)

VGA PORT!!!

Δεν θα ήταν φοβερό να μπορείς να τον έχεις δίπλα στο πισί σου χωρίς το αγκούρι της οθόνης του; Θα ήθελα τρελλά...

Αλλά δεν σταματάει εκεί. Αν το κάνουν δεν θα είναι απλά μία έξοδος VGA, αλλά ολόκληρη κάρτα γραφικών με ενσωματωμένο blitter!!!!!

Βέβαια δεν θα κάνει τίποτα σε υπάρχοντα προγράμματα, αλλά για σκεφτείτε το SymbOS σε πλήρη VGA οθόνη και με επιτάχυνση...

Άντε να δούμε. Μου είπε ότι είναι χαμηλά στις προτεραιότητες, αλλά τον έκοψα αισιόδοξο... :)
 
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :help:

Βέβαια οι ενδιαφερόμενοι αντιλαμβάνονται ότι θα πρέπει να βάλουν βαθιά το χέρι στην τσέπη ;)
 
Πίσω
Μπλουζα