Tα Τσακάλια (1981)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Tα Τσακάλια (1981)

Retro DB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B1_%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1

To υπέρτατο cult αριστούργημα του Ελληνικού Κινηματογράφου (απ' αρχής του). Η νεολαία της δεκαετίας του 1980 (disco, Ναρκωτικά, καμάκι, περφέκτο μπουφάν, χαίτεοι, μηχανές-κόντρες, διαρρήξεις-τσαντάκες, sportex ΖΗΤΑ Hellas). Μέσα απο τα μάτια του σκηνοθέτη Γιάννη Δαλιανίδη γυρισμένη το 1981 τα ΤΣΑΚΑΛΙΑ είναι ότι πιο θεικό έχω δει (πλάκα κανω φυσικα). Πως να ξεχάσω ατάκες όπως "ΜΕ ΘΥΜΑΣΑΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ" μέσα απο το στόμα του ΣΤΑΜΑΤΗ ΓΑΡΔΕΛΗ. Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΚΑΝΕ ΡΕΚΟΡ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ ΟΤΑΝ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ και είναι η 1η μιας τριλογίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω και συμπληρωνω τις φυλακες ανηλικων
 
Dominion είπε:
To υπέρτατο cult αριστούργημα του Ελληνικού Κινηματογράφου (απ' αρχής του). Η νεολαία της δεκαετίας του 1980 (disco, Ναρκωτικά, καμάκι, περφέκτο μπουφάν, χαίτεοι, μηχανές-κόντρες, διαρρήξεις-τσαντάκες, sportex ΖΗΤΑ Hellas). Μέσα απο τα μάτια του σκηνοθέτη Γιάννη Δαλιανίδη γυρισμένη το 1981 τα ΤΣΑΚΑΛΙΑ είναι ότι πιο θεικό έχω δει (πλάκα κανω φυσικα). Πως να ξεχάσω ατάκες όπως "ΜΕ ΘΥΜΑΣΑΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ" μέσα απο το στόμα του ΣΤΑΜΑΤΗ ΓΑΡΔΕΛΗ. Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΚΑΝΕ ΡΕΚΟΡ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ ΟΤΑΝ ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ και είναι η 1η μιας τριλογίας.
Παρόμοια ατάκα (πιό "εξελιγμένη" όμως) έχει και στους ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ : "Ποιανού έσπασες την μέση ρε ******;".

Εχω σε DVD τους ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ και τις ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ.
 
Τωρα οπου νανε βγαινει και στις αιθουσες η Ελληνικη ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ

"Το κακο"Μια ταινια οχι φτηνιαρικια με ζομπη που κατακληζουν τους δρομους και τα σπιτια της Αθηνας!!!Παρα πολυ γελιο απιστευτο γελιο(Ενω ειναι θριλερ)

Και εκει θα ακουσεται ατακες οπως(Παλι μουνι με εκανες...καποιος εκοψε το κεφαλι ενος ζομπι και πεταχτηκαν τα αιματα επανω του)και οπως επισης το καλυτερο...Μια φορα βρηκα και εγω να γαμησω και μου την εφαγε το ζομπι....Ενω πηγαν να κανουν ερωτα πεταχτηκε ενα ζομπι εφαγε 2 δαχτυλα απο το ποδι της γυναικας και αυτη πεθανε αμεσως χα χα χα!!!!!!
 
την έχω δει τη ταινία. Απλά τέλεια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια ετσι οποως ταλετε προκειται για αριστουργημα.Εχει κυκλοφορησει στους κινηματογραφους θα κυκλοφορησει τι?

Μου θυμιζει την ταινια με τα ζομπι του ροντριγκεζ(απο το σουρουπο ως την αυγη) που ειχε και καλο καστ(κλουνει,σαλμα χαγιεκ κτλ)που ηταν κατι χεβυμεταλαδες ζομπι και πηραν εναν τυπο τον ξεσκισαν και τον εκαναν κιθαρα με τα εντερα του χορδες.Σιγουρα την εχετε δει την ταινια/
 
Η ταινια θα κυκλοφορησει νομιζω συντομα στους κινηματογραφους

Ειναι καλη παραγωγη και μπραβο σε αυτους που δοκιμασαν κατι καινουριο Αλλα φιλε cult εχει ρε συ....πολυ γελιο ποιο πολυ γελιο απο καθε αλλη ταινια ακομα και του ρομεο στο πρωτο του εργο το ξυπνημα των νεκρων!!!

Θα δεις τρελα πραγματα ατακες εφε διαλογοι ολα ειναι ενα και ενα!
 
Τοτε θα τη δω συντομα.ΠΑντως μου αρεσε η τελευταια του ρομερο το ξυπνημα των νεκρων που ανααφερεις με τον ντενις χοππερ αν δεν απατωμαι αν και δεν ηταν και πολυ καλτ.
 
Η τελευταια του δεν μου αρεσε γιατι τα ζομπι ειχαν παραγινει εξυπνα ιδικα ο μαυρος που ηταν και καλα πεθαμενος μπορουσε να χρησιμοποιησει και οπλο!Ασε που το παιξιμο του ηταν πολυ ψευτικο

Στο τελος θα πινουν θα καπνιζουν θα παιζουν και κανενα mame να περασει η ωρα :D Αντιθετος μου αρεσε η προτελευταια του το the dawn of the dead μου αρεσε το μακιγιαζ(καταπληκτικο)και οτι μπορουσαν να τρεξουν!μπορει και αυτο να ηταν υπερβολη ομως σε αγχωνε πολυ αυτο στην ταινια!!! :)
 
akmakas είπε:
Η ταινια θα κυκλοφορησει νομιζω συντομα στους κινηματογραφουςΕιναι καλη παραγωγη και μπραβο σε αυτους που δοκιμασαν κατι καινουριο Αλλα φιλε cult εχει ρε συ....πολυ γελιο ποιο πολυ γελιο απο καθε αλλη ταινια ακομα και του ρομεο στο πρωτο του εργο το ξυπνημα των νεκρων!!!

Θα δεις τρελα πραγματα ατακες εφε διαλογοι ολα ειναι ενα και ενα!
Η ταινία ΠΑΙΧΤΗΚΕ ΗΔΗ στους κιν/φους.

Είμαι σίγουρος, γιατί την είδα.

Μάλιστα η avant-premier έγινε ... μεσάνυχτα !

Να την περιμένετε σε DVD σύντομα ...
 
exetlaios είπε:
Η ταινία ΠΑΙΧΤΗΚΕ ΗΔΗ στους κιν/φους.Είμαι σίγουρος, γιατί την είδα.

Μάλιστα η avant-premier έγινε ... μεσάνυχτα !

Να την περιμένετε σε DVD σύντομα ...
Οχ καλα απο οτι βλεπω απο διαφημιση εσκισε!!!

Πως σου φανηκε η ταινια? :)
 
akmakas είπε:
Οχ καλα απο οτι βλεπω απο διαφημιση εσκισε!!!Πως σου φανηκε η ταινια? :)
Πάρα πολύ καλή !

Αντίστοιχες ταινίες στο εξωτερικό, έγιναν αρκετά γνωστές.

Αρκετό χιούμορ, δράση και πολύ καλλή σκηνοθεσία.

Ιδίως το τελικό πλάνο στο γήπεδο, είναι όλα τα λεφτά !

Εγώ δίνω 10/10 γαι ελληνική παραγωγή και 8/10 (αντικειμενικά)

ως ανεξάρτητη παραγωγή.

Γενικώς ... ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ !
 
ΤΟ ΚΑΚΟ ΗΤΑΝ ΑΠΑΙΚΤΟ (ΖΟΜΠΙ ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΦΕΤΙΧ ΜΕ ΠΟΔΙΑ ΚΑΥΛΑ)!!!!
 
Παιδια θα βγει σε dvd και πότε γιατι ραδιο αρβυλα μου ειπε οτι μπορει και να μη βγει
 
cult είπε:
Παιδια θα βγει σε dvd και πότε γιατι ραδιο αρβυλα μου ειπε οτι μπορει και να μη βγει
Λογικά θα βγει.

Εδώ πάιχτηεκ στα Village, δε θα βγει στα συνοικιακά video-club ?
 
Παντως εγω σε οσα βιντεο κλαμπ εχω ρωτησει ουτε που την ξαιρουν την ταινια(ποσο μαλλον εταιριες διανομης)
 
Φιλε Cult δεν την ξερουν την ταινια γιατι απλα δεν εχει βγει ακομα για τα video club..

θελει υπομονη πιστευω μετα το καλοκαιρι να το εχουμε στα ραφια των V.C:)
 
σιγα την ταινια ρε παιδια...Και σιγα μην ηταν ετσι η κοινωνια του 1980.

Καλα, ο Δαλιανιδης οταν βαζει κοινωνικα θεματα παντα υπερβαλλει..παντα το κακο και την καταστροφη φερνει!
 
exetlaios είπε:
Παρόμοια ατάκα (πιό "εξελιγμένη" όμως) έχει και στους ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ : "Ποιανού έσπασες την μέση ρε ******;".
Αν ενδιαφέρεται κανείς για ανταλλαγή, έχω σε DVD τους ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ και τις ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ.

Ενδιαφερομαι για ανταλλαγη. Το μονο αριστουργημα που μπορω να προσφερω ειναι η υπερπαραγωγη του Σουγγλακου " Ο στραγγαλιστης της Συγγρου" σε DVD. Παντως τις δικες σου ταινιες θα τις ηθελα με καθε τροπο.
 
Αληθεια μηπως υπαρχει κανενα site αφιερωμενο στις απιστευτες ελληνικες καφριλες που γυριστηκαν στα 80s? Ακομη καλυτερα αν μπορουσαμε να τις κατεβαζαμε κι απο καπου. Αν οχι υπαρχει περιπτωση να εχει βρει κανεις οριτζιναλ ταινιες σε κανενα τελειωμενο βιντεοκλαμπ ωστε να τις αγοραζα?. Εγω ειμαι Βολο και πλεον δεν παιζει τιποτα ουτε για δειγμα.
 
Πίσω
Μπλουζα