Tα ρετρό παιχνίδια μου

abbey

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
123
Αντιδράσεις
13
Ψάχνοντας για κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι προ καιρού, βρέθηκα τελικά με αυτή την μικρή συλλογή από διάφορα ρετρό παιχνίδια. Τα περισσότερα από αυτά τα είχα μικρή. Σας την παρουσιάζω και ελπίζω να σας αρέσει.

Ο ''Μικρός μου Αδελφούλης'' και η ''μαρτυριάρα'' Παπαγαλίτσα
picture.php


Φασουλέτος και Φασουλετίνα

picture.php


Δεσποινιδούλες

picture.php


Παταπούφα

picture.php


Μεγάλες τυχερούλες

picture.php


Μου σου του

picture.php


Μικρό μου πόνυ

picture.php


Κούκλες δεκαετίας '70 - '80 (el greco)

picture.php


picture.php


picture.php


Πιπιλίνα και Τυχερουλίνα

picture.php


Gemellini

picture.php


Λούτρινος σκύλος δεκαετίας '70 (el greco)

picture.php


Aυτά για τώρα, έπεται συνέχεια... ;)
 
Abbey oι κούκλες σου είναι καταπληκτικές! Συγκινήθηκα που είδα κούκλες της δεκαετίας του εβδομήντα ξανά. Μπραβο που τις πήρες και τις εσωσες! Πανέμορφες, το ίδιο και το σκυλάκι :) . Γιατί η Παπαγαλιτσα είναι μαρτυριαρα;
 
Α! Η Παπαγαλίτσα έχει έναν μηχανισμό με μπαταρία. Στο φουστανάκι της γράφει στο μέρος της καρδιάς: ''Πίεσε εδώ''. Με την πίεση αυτή μπαίνει σε λειτουργία ο μηχανισμός και η Παπαγαλίτσα ''γράφει'' ότι λες, ενώ στη συνέχεια το επαναλαμβάνει. Οπότε Κριέ μου όπως καταλαβαίνεις μόλις το πήρα χαμπάρι, της έβγαλα τη μπαταρία! :)
 
Tα ρετρό παιχνίδια μου

Καλή μου abbey πολύ όμορφα όλα!Οι μεγάλες τυχερούλες είναι όνειρο!Το ίδιο και οι κούκλες δεκαετίας '70 - '80 (el greco)! Να τα χαίρεσαι όλα!Είναι υπέροχα!!! :D
 
Abbey, την Παπαγαλίτσα την θυμάμαι! Την είχε η αδελφή μου όταν ήμασταν μικρά (εκεί στις αρχές προς μέσα των 90's...). Εγώ, ως τέρας ωριμότητος που ήμουν τότε, μου άρεσε να την παίρνω, να της λέω βρισιές και να την ακούω να τις επαναλαμβάνει :p
 
stakovios ωραία η ελαφίνα!! Δεν την έχω ξαναδεί!!

nightquest αν την είχα μικρή αυτή την κούκλα θα έκανα πολλές φάρσες!! Έξυπνη ιδέα να επανάλαμβάνει τα λόγια!!
 
Αυτό είναι ένα κουκλάκι της Εl greco. Η σειρά στην οποία ανήκει ονομάζεται 'φούσκες'. Κυκλοφορούσαν σε διάφορά μεγέθη. Επίσης ανακάλυψα μια φωτογραφία που κρατάω μια παρόμοια κούκλα αλλά σε μεγαλύτερο μέγεθος.

picture.php


picture.php
 
Πολύ ωραία η συλλογή σου abbey, ιδίως το σετ με τις δεσποινιδούλες είναι φοβερό.
 
Πολύ όμορφα παιχνίδια!!!

Οι Φασουλέτοι κυκλοφορούσαν σε διάφορα μεγέθη;
 
BETTY BOOP οι φασουλέτοι που έχω δει μέχρις στιγμής ειναι σε 4 μεγέθη , αλλά η ελ γκρεκο πάντα μα πάντα μας ξαφνιάζει... όπως με τον Φασόλα που πρόσφατα ανακαλύφθηκε και το mini φασολάκι :eek:
 
BETTY BOOP οι φασουλέτοι που έχω δει μέχρις στιγμής ειναι σε 4 μεγέθη , αλλά η ελ γκρεκο πάντα μα πάντα μας ξαφνιάζει... όπως με τον Φασόλα που πρόσφατα ανακαλύφθηκε και το mini φασολάκι
tinysmile_aha_t.png


Και με την ευκαιρία και μια ανακάλυψη που έκανα μόλις τωρα...

Το ύφασμα από το πρωτο ρουχαλάκι στο κουκλάκι που βλέπουμε στην παρακάτω φωτογραφια της Abbey, ειναι το ίδιο από το οποίο φτιάχτηκε το "ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ" της μπιμπι μπο και το υφασμα απο το δυτερο κατα σειρά κουκλάκι, ειναι το υφασμα απο το "Παρτυ" της μπιμπι μπο..! :eek: Απίστευτο

abbey είπε:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα