Tα στραβάδια (1988)

Tupamaro

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2011
Μηνύματα
210
Αντιδράσεις
23
Tα στραβάδια (1988)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_στραβάδια

 


[edit] link σε ολόκληρη ταινία [/edit]





Συνηθως βάζω να δω βιντεοκασσέτες για να γελάσω με τις γελοίες ερμηνείες και την τραγική σκηνοθεσία αλλά αυτή η ταινία ήταν μία πραγματικάη ΕΚΠΛΗΞΗ!Καλογυρισμένη, ρεαλιστική, ωραίες ατάκες, καλές ερμηνείες, ο μάγειρας θεός, ο δόκιμος κλασσικά σπαστικός,οι παλιοί με τα καψόνια, όποιος έχει πάει φαντάρος καταλαβαίνει πόσο ωραίο δίνει αυτό το κλίμα του στρατού που ισορροπεί μέσα στην μιζέρια και τον χαβαλέ.Το περίεργο είναι πως την έχει σκηνοθετήσει ο ίδιος ο Σουπιάδης, πάντα πιτσιρικάς γελούσα με τις υπερβολικές του ερμηνείες αλλά απο ότι φαίνετια είχε και πραγματικό ταλέντο.Δείτε την παιδιά, κλάσεις ανώτερο απο τις σειρήνες στο αιγαίο και τις λοιπές μπούρδες που βγάζουν τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινια αυτη ΔΕΝ ειναι βιντεοταινια - ειναι κινηματογραφικη παραγωγη, οποτε και θα πρεπει να μεταφερθει σε αλλο subforum. Επισης δινεις link σε ολοκληρο φιλμ πραγμα που δεν επιτρεπεται εδω. Αν βρεις κανα μικρο ολιγολεπτο αποσπασμα αλλαξε το ;)
 
herco είπε:
Η ταινια αυτη ΔΕΝ ειναι βιντεοταινια - ειναι κινηματογραφικη παραγωγη, οποτε και θα πρεπει να μεταφερθει σε αλλο subforum. Επισης δινεις link σε ολοκληρο φιλμ πραγμα που δεν επιτρεπεται εδω. Αν βρεις κανα μικρο ολιγολεπτο αποσπασμα αλλαξε το ;)
A, δεν το ήξερα πως κυκλοφόρησε στον κινηματογράφο.Πάντως δεν υπάρχει άλλη αναφορά στο youtube και ούτε στην τηλεόραση την έχω δει ποτέ.[edit] έμμεση παραπομπή σε copyrighted υλικό [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tupamaro είπε:
Δείτε την παιδιά, κλάσεις ανώτερο απο τις σειρήνες στο αιγαίο και τις λοιπές μπούρδες που βγάζουν τώρα.
(Χωρις να την εχω δει) Αυτο ειναι σιγουρο! :thumbup:

Οπως και το "Υπερ επειγον" ,παλι με Σουπιαδη...

Στην Retrodb ειναι στις 'βιντεοταινιες'. Ας το διορθωσουν τα παιδια... :)
 
Stratulator είπε:
(Χωρις να την εχω δει) Αυτο ειναι σιγουρο! :thumbup: Οπως και το "Υπερ επειγον" ,παλι με Σουπιαδη...

Στην Retrodb ειναι στις 'βιντεοταινιες'. Ας το διορθωσουν τα παιδια... :)
το υπερ επείγον δεν το έχω δει γιατί δεν υπάρχει πουθενά, ελπίζω να μην είναι σαν το "αεροπόροι για κλαμματα", αν και στο τελευταίο οι γκρίαμτσες του Τζελεπή σε κάνουν να κοπανιέσαι απο τα γέλια. :p

Πιστεύω πως αυτήν η ταινία είναι καλήγιατί την σκηνοθέτησε ο Σουπιάδης και μου φαίνεται πως ήθελε να δείξει τις αναμνήσεις του απο τον στρατό.Μπορώ να πω πως είναι η κορυφαία κωμωδία που αφορά φανταριλίκι, ακόμα και το πρώτο "Λούφα και παραλλαγή" λέδειχνε ακραίες καταστάσεις που δεν μπορούσες να ταυτιστείς, όπως και οι περισσότερες κωμωδίες για τον στρατό αναλώνονται και χοντροκομμένες φάρσες και καταστάσεις, αυτή απλά δείχνει την καθημερινότητα του στρατού με τραγελαφικές καταστάσεις που βγάζουν γέλιο αυθόρμητα και όχι επιτηδευμένα.
 
Tupamaro είπε:
το υπερ επείγον δεν το έχω δει γιατί δεν υπάρχει πουθενά, ελπίζω να μην είναι σαν το "αεροπόροι για κλαμματα", αν και στο τελευταίο οι γκρίαμτσες του Τζελεπή σε κάνουν να κοπανιέσαι απο τα γέλια. :p Πιστεύω πως αυτήν η ταινία είναι καλήγιατί την σκηνοθέτησε ο Σουπιάδης και μου φαίνεται πως ήθελε να δείξει τις αναμνήσεις του απο τον στρατό.Μπορώ να πω πως είναι η κορυφαία κωμωδία που αφορά φανταριλίκι, ακόμα και το πρώτο "Λούφα και παραλλαγή" λέδειχνε ακραίες καταστάσεις που δεν μπορούσες να ταυτιστείς, όπως και οι περισσότερες κωμωδίες για τον στρατό αναλώνονται και χοντροκομμένες φάρσες και καταστάσεις, αυτή απλά δείχνει την καθημερινότητα του στρατού με τραγελαφικές καταστάσεις που βγάζουν γέλιο αυθόρμητα και όχι επιτηδευμένα.
Noμίζω ότι το "Λούφα και Παραλλαγή" είναι σαφώς ανώτερο. Επίσης δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο ιστοριών και νομίζω ότι η "Λούφα" είναι μια ρεαλιστική ταινία, που δεν αναλώνεται μόνο στη κωμωδία. Βέβαια δε ξέρω τι εννοείς με το "έδειχνε ακραίες καταστάσεις", φυσικά το πραξικόπημα των συνταγματαρχών είναι μια "ακραία" κατάσταση από μόνη της, αλλά απολύτως αληθινή. Το θέμα δεν είναι να ταυτιστείς μόνο με μια ιστορία από την άποψη της προσωπικής εμπειρίας (ούτε εγώ υπηρέτησα το '67), αλλά να μπορεί αυτή η ιστορία να σε παρασύρει. Και νομίζω ότι η "Λούφα" μια χαρά τα καταφέρνει και χωρίς υπερβολές κατά τη γνώμη μου. Τα "Στραβάδια" χωρίς να είναι κακή ταινία, είναι μια σαφώς πιο ανάλαφρη και επιφανειακή ιστορία που αφορά το στρατό του 1988, χωρίς ιστορικές αναφορές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
prisma είπε:
Noμίζω ότι το "Λούφα και Παραλλαγή" είναι σαφώς ανώτερο. Επίσης δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο ιστοριών και νομίζω ότι η "Λούφα" είναι μια ρεαλιστική ταινία, που δεν αναλώνεται μόνο στη κωμωδία. Βέβαια δε ξέρω τι εννοείς με το "έδειχνε ακραίες καταστάσεις", φυσικά το πραξικόπημα των συνταγματαρχών είναι μια "ακραία" κατάσταση από μόνη της, αλλά απολύτως αληθινή. Το θέμα δεν είναι να ταυτιστείς μόνο με μια ιστορία από την άποψη της προσωπικής εμπειρίας (ούτε εγώ υπηρέτησα το '67), αλλά να μπορεί αυτή η ιστορία να σε παρασύρει. Και νομίζω ότι η "Λούφα" μια χαρά τα καταφέρνει και χωρίς υπερβολές κατά τη γνώμη μου. Τα "Στραβάδια" χωρίς να είναι κακή ταινία, είναι μια σαφώς πιο ανάλαφρη και επιφανειακή ιστορία που αφορά το στρατό του 1988, χωρίς ιστορικές αναφορές.
Eμένα το πολιτικό στοιχείο της λούφας μου φαίνεται πολύ επιφανειακό και τώρα να πας να γυρίσεις τσόντες στον στρατό μου φαίνεται κάτι εκτός κάθε εμπειρίας που έχει βιώσει ο κάθε φαντάρος, η ταινία του σουπιάδη είναι πιο κοντά στην γενιά μας, όχι προφανώς πως είναι καμιά βαθιά ταινία αλλά ούτε είναι δήθεν.Είναι η μιζέρια και ο χαβαλές του στρατού, απλά.
 
Την ειδα χθες το βραδυ και ομολογω οτι ηταν μια ευχαριστη εκπληξη. Σιγουρα πολυ ανωτερη απο τις κακογυρισμενες straight to video φαρσοκωμωδιες των '80ς. Αν και συντομη και τελειωνει καπως αποτομα, αποτυπωνει πολυ καλα το στρατο της εποχης. Αν και πηγα φανταρος πολλα χρονια αργοτερα ('05-'06) καποια πραγματα μενουν διαχρονικα. Ο δοκιμος που νομιζει οτι εγινε θεος επειδη εβαλε μερικα γαλονια, το ατελειωτο πρηξιμο στις αναφορες και στη εκπαιδευση και γενικα την μιζερια και ρουτινα του στρατου. Πολλα εχουν αλλαξει βεβαια, πρωτο και κυριο ο χρονος της θητειας ειναι πολυ μικροτερος, δεν προλαβαινεις να παλιωσεις. Η πλειοψηφια τον φανταρων ειναι μορφωμενοι και το καψωνι εχει εκλειψει. Παρεπιπτοντως προτεινω και το "Κεκαρμένοι" μια αλλη πολυ καλη ταινια των '80's για τον στρατο στην μεταπολεμικη Ελλαδα (αν και ειναι δραματικη).
 
Συμφωνώ σε όλα όσα είπες γιατί όπως θα έιδες τα έγραψα και πιο πριν.Ωραία και η ταινία που πρότεινες φίλε, είναι καποιες ερμηνείες κάπως υπερβολικές αλλά είναι πολύ καλή παραγωγή.Περίεργο που έμεινε άγνωστη και το βιβλίο πρέπει να είναι πολύ καλό.
 
Πίσω
Μπλουζα