[Taiyo/TYCO] Scorcher 6x6 και Turbo Traxx (1993 - '94)

ktel

RetroN00b
Joined
10 Ιαν 2008
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
0
Δεν ξέρω αν το θυμάται κανείς... Έσκασε μύτη στην αγορά γύρω στο 1993 και ήτανε ένα τηλεκατευθυνόμενο με 6 ρόδες και 2 μοτέρ! Για ηλεκτροκίνητο ήταν απίστευτα γρήγορο, αλλά και δύσκολο στο χειρισμό του διότι δεν είχε ρόδες που στρίβανε. Για να στρίψει έπρεπε να μεταβληθεί το γκάζι σε ένα από τα δύο μοτέρ που ελέγχανε τις δεξιές ή τις αριστερές ρόδες... Φυσικά και ήτανε πανάκριβο και φυσικά έχει γίνει συλλεκτικό (στα ξένα φόρουμς με τηλεκατευθυνόμενα το ψάχνουν σαν τρελοί). Πρόσφατα το ανακάλλυψα σκονισμένο στην αποθήκη μου. Το καθάρισα, του έβγαλα τα αυτοκόλλιτα που είχανε λιώσει, του έφτιαξα καινούριο ΠΑΚ μπαταριών και σήμερα του έκανα μια δοκιμαστική βόλτα μέσα στο σπίτι !

125868.jpg125870.jpg125869.jpg

Και το κερασάκι στην τούρτα, η διαφήμηση που είχε τρελάνει όλους τους πιτσιρικάδες της εποχής !




Θα επανέλθω με υλικό από το "αδερφό" όχημα του 6Χ6, το πανίσχυρο Turbo Traxx! :cool:

125867.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα με εστειλες τωρα.

Το 1993 δουλευα, για χαρτζηλικι την περιοδο των Χριστουγεννων, σε γνωστο παλιο πολυκαταστημα.Μαλιστα στο τμημα με τα τηλεκατευθυνομενα.

Ενα μεσημερι ημουν μεσα στη τρελα και τα νευρα και με τιγκα τον οροφο βουταω ενα 6χ6 και το πλακωνω μεσα στο κοσμο στις κολιες και τα αλματα στα σκαλια.

Εγινε της μουρλης (και πουληθηκαν και πολλα κομματια).Τις επομενες μερες το ξανακανα (μεχρι που για ασχετο λογο βουτηχτηκα με ενα συναδελφο στα κλωτσομπουνιδια και η διευθυνση με εστειλε σπιτακι μου :) )

Παντως ωραιο μασινι φιλε.Τραβα κανα video να θυμηθουμε τα παλια ;)
 
Βίντεο θα ακολουθήσει λίαν συντόμως μαζί με το άλλο θυρίο με τις ερπίστριες... Μήπως θυμάσαι πόσο έκανε ακριβώς μιας και δούλευες σε σχετικό κατάστημα ??
 
Πολυ ωραιες μερες. Δεν το ειχα παρει ποτε, μιας και ηταν παρα πολυ ακριβο, και πηρα το super nintendo στη θεση του.

Θυμαμαι, 1/1/1994 ειχε γινει της κακομοιρας το καγκελο στη περιοχη μου απο οσους τυχαιρους τους το ειχανε παρει δωρο.. πραγματικα χαμος.

Επισης, ktel ποση αξια εχει καινουργιο στο εξωτερικο; Ειχα βρει ενα παιχνιδαδικο σε ενα χωριο που του ειχαν μεινει 666 κομματι απουλητα πριν ενα χρονο :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
wally: Έπρεπε να του φέρεις ένα εξ μποξ στο κεφάλι (το παλιό το ελαφρύ λολ) να στρώσει μια για πάντα...

φαίνεται πολύ καλό εργαλείο οχι σαν τα σημερινά ηλεκ. τηλεκατ. που μετά απο 10 λεπτά παιχνιδιού είναι για πέταμα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6x6 δεν πουλάει κανείς με μια μικρή έρευνα που έκανα στο διαδύκτιο. Ενδεικτικά αναφέρω ότι το Turbo Traxx κοστίζει από 200 έως 400 δολλάρια ανάλογα την κατάσταση.

Π.χ.

http://cgi.ebay.com/ULTRA-RARE-TYCO-SUPER-FAST-TRAXX-trax-tracks-MODIFIED_W0QQitemZ180307394213QQcmdZViewItemQQptZRadio_Control_Vehicles?hash=item180307394213&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318
 
200-400 ελεος... βενζινοκίνητο παίρνεις με αυτα τα λεφτά.. τώρα θα μου πεις όταν μιλάμε για συλλέκτες και συλλογές τι να λέμε..
 
Τηλεκατευθυνόμενο 6Χ6

ktel είπε:






Το συγκεκριμένο είναι της Taiyo. Ονομάζεται Taiyo Turbo Traxx. Αυτό που κυκλοφορεί στο ebay είναι της Tyco και ονομάζεται Tyco Fast Traxx.

Με μια αναζήτηση στο internet θα δείτε οτι δεν υπάρχουν πληροφορίες για το αυτοκινητάκι της Taiyo αλλά μόνο γι αυτό της Tyco. Εδώ να αναφέρω ότι η Tyco είχε δύο τέτοια αυτοκινητάκια (για τη Taiyo δε ξέρω), ένα μικρό και ένα μεγάλο. Το μικρό ονομαζόταν Tyco Fast Traxx και το μεγάλο Tyco Turbo Fast Traxx.

Πιο απο τα δύο ήταν το "γνήσιο". Γενικότερα καμιά άλλη πληροφορία γι αυτά τα αυτοκινητάκια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To 6X6 ήταν ΦΟΒΕΡΟ, είχε πολύ καλή ταχύτητα ενώ το ότι λειτουργούσε σαν τανκς (δλδ έλεγχες ή τις αριστερές ή τις δεξιές ρόδες μπρος πίσω) μπορεί να το έκαν λίγο δύσκολο για γρήγορες μανούβρες, αλλά έκανε τρελά παντιλίκια. Ο βλάκας κάποια στιγμή πέταξα κατά λάθος το χειριστήριό του και αναγκαστικά μετά και το ίδιο. Σκυλί ήταν πάντως, δεν άντεχε πολύ με τις μπαταρίες (ευτυχώς είχα πάρει επαναφορτιζόμενες) αλλά το τι σούτια είχε φάει σε τοίχους και έπιπλα... Πολύ ωραίο μηχανηματάκι...
 
Παιδες ο αδερφος μου αποφάσισε να ασχοληθεί πάλι με το turbo traxx που το ειχαμε ξεχάσει και δεν το παίζαμε αλλο για είχαν χαλαρωσει οι ερπίστριες. βρηκε από το ebay καινουργιες πηρε και ένα ενυσχυμενο battery pack και τον δεκαπενταυγουστο θυμιθηκαμε τα παλια! το θεμα είναι ότι από το ebay ήρθαν 6 ζευγαρια ερπιστριες... αν τηελει κανενας καμια pm για να κανονίσουμε παράδωση...
 
Παιδιά, το καινούριο μας απόκτημα, μόλις βγήκε από το κουτί του για να φωτογραφηθεί!

16631.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aαααααα... Πολύ ωραίο..!!!!! Ειναι παλιό η από τα καινούργια????
 
Είναι παλιό makisimos τέλη 80, αρχές 90? Το κουτί ήταν λιωμένο από νερά στην αποθήκη του μαγαζιού και δεν μας το έδωσε, αν και αμφιβάλλω αν θα έγραφε χρονολογία..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θυμισατε, το ειχε ενα παιδι στη γειτονια και οταν το εβγαζε γινοταν χαμος.

Εγω ειχα παρει ενα με πιστρειες της nikon πιο στηβαρο και μεγαλο αλλα οχι τοσο γρηγορο.

Θυμαμαι ποσες ωρες εκαναν να φορτισουν οι μπαταριεςlol
 
γεια σε ολους παιδια μια ερωτηση ξερετε που θα βρω ενα 6χ6 Schorcher? εχετε ιδεα που μπορω να βρω ενα ι αν πουλαει κανεις?

το ψαχνω 5 χρονια τωρα κ τιποτα...
 
lol

είχα και γω turbo traxx κάποτε..

η [edit] εκφρασεις [edit] είναι οτι το έκανα βίδες πιτσιρικάς ακόμα :(

αν δεν ήταν τόσο ακριβό θα το ξαναγόραζα σίγουρα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
loool!!!

Είχα ακριβώς το ίδιο με της φωτό, μαύρο! Κάποτε σκίστηκε η μια ερπίστρια, παραμελήθηκε και απο τότε χάθηκαν τα ίχνη του. :(
 
Ειχα κι εγω καποτε Turbo traxx... μικρος βεβαια,το εκανα κι εγω βιδες να δω πως δουλευει!!!! φιλε myltinyworld μηπως το πουλας????

mytinyworld είπε:
Παιδιά, το καινούριο μας απόκτημα, μόλις βγήκε από το κουτί του για να φωτογραφηθεί!


τι εννοεις "το καινούριο μας απόκτημα"... ειναι καινουριο καινουριο???

που θα βρω κι εγω ενα???? :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spoogy η mytinyworld δεν θα σου απαντήσει γιατί ο λογαριασμός της είναι κλειστός.
 
Πίσω
Μπλουζα