TAKARA Licca, 1967-1981/1988

Αναστασια

RetroNuts!
Joined
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.724
Αντιδράσεις
55
Η TAKARA Licca (ή αλλιως Τι κοινο εχουν η Barbie του 80, η Αγγλικη Blythe, η γιαπωνεζικη Blythe και η TAKARA Licca;)

Ειχαμε αναφερει καποτε μια στιγμη την ιστορια της γιαπωνεζας Barbie

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=177631&postcount=23

attachment.php


Το 1981/83 βγηκε στην Ιαπωνικη αγορα μια κουκλα με το ονομα Barbie. Βεβαια οπως την ειχαν αλλαξει οι ασιατες, δεν την γνωριζε ουτε η ιδια η μανα της! Που ειναι τα πλουσια στηθη της αμερικανας ξανθιας; Που ειναι το χαζοχαρουμενο χαμογελο που ξερουμε;;;

Αμ δε...η Barbie αν ηθελε να δει προκοπη στην Ιαπωνια του 80 επρεπε να αλλαξει εντελως. Κι ετσι η Ματτελ, αποφασισε να συνεργαστει με μια γιαπωνεζικη εταιρεια μπας και πουλησει καμια κουκλα και εκει. Ειναι και περιεργοι οι γιαπωνεζοι...αστα να πανε.

Η γιαπωνεζικη εταιρεια ηταν η Takara. Αν σας λεει κατι το ονομα της, και ιδιαιτερα στην αγαπημενη Mytinyworld μας, που σιγουρα μας διαβαζει καθε τοσο, ειναι γιατι η εταιρεια Takara εβγαζε και βγαζει μια απο τις πιο ακριβες, μοναδικες και... αλλοκοτες κουκλες που κυκλοφορουν, την Blythe. Για την Blythe θα πουμε μια αλλη στιγμη μιας και οι ριζες της βυθιζονται στην εποχη βινταζ της Μεγαλης Βρετανιας.

Το προτυπο της γιαπωνεζικης ομορφιας ηταν απλο "μεγαλα ματακια ελαφινας, μυτουλα προς τα επανω και μικρο στοματακι." Εχουμε δει και εχουμε δει γιαπωνεζικα κινουμενα σχεδια....

Η πρωτη σειρα των γιαπωνεζικων αυτων κουκλων πριν συνεργαστει με την Ματελ, λεγοταν LICCA (Shodai Licca), και κυκλοφορησαν το 1967. Ειχε μακρυα καστανα μαλλια, μαυρα ματια και μικρο στοματακι με κοραλι χρωμα. Αυτη η πρωτη LICCA διεφερε απο τις επομενες για τους εξης λογους

1. Τα ματια της ηταν πολυ απλα ζωγραφισμενα, θυμιζανε στο στυλ την Sindy Pedigree ή την Fleur. Ειχε λοιπον και η Licca μια κορη ματιου μαυρη, με επανω μια τελίτσα ασπρη.

2. Τα χερια της ηταν ενωμενα μεταξυ τους. Αν κουνουσες το ενα κουνιοταν και το αλλο μαζι.

3. Το υψος τους ηταν 21 cm, ενω οι τωρινες ειναι πιο ψηλες 25 cm.

Φωτο απο το επισημο σαιτ των συλλεκτων της LICCA www.liccalicca.net

repro9b.jpg


bath6b.jpg


Η δευτερη εκδοση της Licca βγηκε το 1972 με το ονομα New Licca-Chan.

liccachan.jpg


Η διαφορα της με την προηγουμενη ηταν οτι τωρα τα χτενισματα και το χρωμα των μαλλιων της ειχαν πολυ μεγαλη ποικιλια! Επισης μια πολυ επιτυχημενη πατεντα ηταν το οτι οι κουκλες μπορουσαν επιτελους να στεκονται μονες τους χαρη στον μαγνητη που υπηρχε στα παπουτσια τους. Μεγαλη γιαπωνεζικη πατεντα... αναθεμα κι αν καταλαβα πως λειτουργει.

Τελος παντων, η Licca που εφτασε μεχρι τις μερες μας, και εκεινοι που κυνηγανε οι συλλεκτες ειναι η LADY LICCA (Licca Kitahara) του 1970.

Φωτο απο το σαιτ www.larraine.ca/ladylicca.htm

LA6F84~1.JPG
LADYLI~3.JPG


LA7F88~1.JPG


Εχει υψος 25 εκατ. και αλλαζει το επωνυμο της με βαση το χρωμα του μαλλιου της.

Σαν να λεμε δηλαδη η Μπαρμπι η Ξεμαλλιαρα, ή η Licca Μελαχροινακοπουλου. Αραγε τον Ξανθοπουλο τι τον ειχε?

Η LADY LICCA (Licca Kitahara) του 1970 εχει συνηθως μακρυα κυματιστα μαλλια. Παρουσιαζεται ως διαφορετικης ηλικιας απο τις αρχικες LICCA. Ειναι μαθητρια αμερικανικου Λυκειου στην Ιαπωνια και φυσικα παντα στην μοδα και με νεες φιλες. Η τελευταια φιλεναδα της γεννηθηκε το 1988.

Αυτη η γλυκυτατη κουκλιτσα ευτυχως βγηκε ξανα σαν ρεπρο, μιας και λυπηθηκανε τις δολιες τις κουκλομανες που δεν εχουνε λεφτα να αγορασουνε το οριτζιναλ, αλλα λατρευουν το καλουπι αυτης την τοσο βινταζ κουκλας!

licca1.jpg


Η LADY LICCA ευτυχως βγηκε και ως δευτερης γενιας για ολους τους νοσταλγους εκεινης της εποχης.

Φωτο απο το σαιτ www.larraine.ca/ladylicca.htm

LAC6FC~1.JPG


Αυτα για σημερα και προσεχως περισσοτερες πληροφοριες για αυτην την ασιατικη βινταζ κουκλιτσα. Δεν ειναι πλασμα? #)
 
TAKARA Licca, 1967-1981/1988

Λατρεμένη Αναστασία είναι υπέροχη!!!Σαν τα κινούμενα σχέδια που βλέπαμε.Τι γλυκιά!!!Ένα μεγάλο ευχαριστώ που μας μαθαίνεις αναλυτικά την ιστορία και αυτής της κούκλας!!! :thanx2:

Υ.Γ.Αυτό με τους μαγνήτες που είχε και στεκόταν μόνη της πολύ ενδιαφέρον!!!
 
Θα συμφωνήσω με τη Ραπουνζέλ είναι πράγματι όμορφη κουκλίτσα και μου άρεσαν πολύ και τα ρουχαλάκια της θα πήγαιναν τρέλα στη bibibo μας νομίζω :)
 
Αχ παιδια!!! Χαιρομαι που σας αρεσει! :) Εφτασε στα χερια μου μια Licca της εταιρειας Takara, φυσικα τελευταιας γενιας η οποια ομως ειναι μια ρεπλικα των προηγουμενων, τελη 80 και αρχες 90, την οποια δεν εχω ακομα φωτογραφησει, αλλα θα το κανω το συντομοτερο :) Πρεπει να της κανω ενα κρασ τεστ διπλα στην Μπιμπιμπο και στη Μπαρμπι να δουμε, τις διαφορες στο υψος και στο σωμα. Ειναι μικρουλα, και το ρουχο δεν της μπαινει της νταρντανας της μπιμπιμπο μας! :eek: Αφηστε το παπουτσι! Ουτε η Αμαλια34 μας, δεν θα τα καταφερνε να της το φορεσει! :D #)

Σας εχω ομως εδω βιντεακι με το διαφημιστικο της 1 γενιας, σε σκετα γιαπωνεζικα. Δεν καταλαβαινω γρι αλλα τα λενε τοσο ομορφα!

Απολαυστε το απο το youtube! Ειναι αφιερωμενο σε ολα τα κοριτσια, στους αντρες θαυμαστες της ασιατικης ομορφιας, και στην MytinyWorld μας που το ξερω οτι μας διαβαζει :flower:

Σας προτεινω να ριξετε μια ματια και στα αλλα βινταζ διαφημιστικα της Licca Chan που προτεινονται στο youtube! Εκει θα δειτε ατελειωτες σειρες απο αξεσουαρ τα οποια θα προσπαθησω να αναλυσω κι εγω, αν και αλλες ειναι η αξεσουαρομαζωχτρες μας!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Licca (Takara) VS Bibi-bo (El greco)

Οπως σας υποσχεθηκα σας βαζω μερικες φωτο με την Licca μου διπλα στην Bibi-bo για να καταλαβετε τις διαφορες στις αναλογιες τους.

Το πακετο της επανω εγραφε Takara Co.LTD 1967.1987.

H κουκλα στο σωμα γραφει Takara China. Και βγαζοντας το κεφαλι της ειδα οτι στο μεσα μερος της τρυπας του λαιμου γραφει επιτελους μια χρονολογια Takara 1984.

Ομως σας θυμιζω οτι αυτη ειναι μια τελεια ρεπλικα του 1984. Το κουτι της κουκλας γραφει γιαπωνεζικα και δεν βγαζω ακρη, μονο που γραφει και τον ιστοχωρο bla bla bla .jp (Japan). Αυτο αρκει λοιπον για να μην σας πουλησουν μια ρεπλικα ως πραγματικη βινταζ (το ειδα κι αυτο στην γυρα! Ξεκινουσε πληστηριασμος απο 50 ευρω!!! Για μια κουκλα που κοστιζει, χωρια τα εξοδα αποστολης, 8/12 ευρω)

Μην σας πιασουνε κοτσο καποιοι δηλαδη. :D


Απο ποιαν σχεδιαστηκε η Licca-chan;


H Licca-chan σχεδιαστηκε απο την καλλιτεχνη των manga, δηλαδη των γιαπωνεζικων comics, Miyako Maki, γεννημενη το 1935, η οποια ειναι και η συζυγος του ακομα πιο γνωστου καλλιτεχνη των manga Leiji Matsumoto.

Τωρα θα μου πειτε και τι μας το λες αυτο?

Απλα οταν η Miyako παντρευτηκε τον Leiji εδωσε τελος στην καριερα της και ασχοληθηκε αποκλειστικα με τα παραδοσιακα καθηκοντα μιας συζυγου και νοικοκυρας.

Πολυ σεβαστο βεβαια, αλλα κριμα δεν ητανε, τετοιο ταλεντο να την φανε τα τηγανια; :(

Τελος παντων αυτη η κουκλιτσα συμβολιζει την εποχη της που ητανε ελευθερη κι ωραια, οταν κερδιζε τα βραβεια. Π.χ το 1989 κερδισε το Shogakukan Manga Award, το πιο σημαντικο βραβειο της Ιαπωνιας για τα manga.

Εδω λοιπον και οι φωτο απο την μικρη Λικκα διπλα στην νταρντανα μπιμπιμπο.
 
TAKARA Licca, 1967-1981/1988

Λατρεμένη Αναστασία σε ευχαριστούμε για τις τόσο σημαντικές πληροφορίες και η μικρη Λικκα είναι όνειρο!Νταρντάνα η bibi-bo;Πήρε το αίμα της πίσω που μπροστά στη barbie είναι κοντούλα!!! :D
 
H LADY LICCA μπορεί να είναι και η πιο όμορφη κούκλα που έχω δει ποτέ. Έψαξα ebay αλλά δεν βρήκα τίποτα..

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτές τις κούκλες; RUNE DOLLS
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι με έχει καταλάβει το μικρόβιο της κούκλας :xm: !!!!! Παρήγγειλα και εγώ μια Licca της Takara από το e-bay:). Είναι από τις πιο όμορφες κούκλες!!!!!. Δεν είναι βέβαια ρετρό κούκλα αλλά σχετικά καινουργια του 2002 στο κουτί της με παραδοσιακή φορεσιά!! Βέβαια το όναμά της έχει εξελληνιστεί αφού στο σπίτι όλοι την φωνάζουν Λίτσα ή Λιτσάκι :cool: !!!!!

picture.php
 
Εξαιρετική δουλειά παιδιά!! Ιδέα δεν είχα για αυτήν την υπέροχη κούκλα!!

Καλή μου abbey να τη χαίρεσαι!!!!! Πάνγλυκο προσωπάκι και το γιαπονέζικο ρούχο τέλειο!!!!!

Καλή μου Αναστασία :bow: :bow: κλείνεις και την Πάπυρος Larousse Britannica!!!!! Και δεν μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο θρεντ! Διάβαζα και για τη Barbie!!! Ούτε η Mattel δεν τα ξέρει!!! Μήπως να σε προτείνουμε μαζί με τη Rapunjel? Εκείνη στο στυλιστικό και εσύ στην οργάνωση του αρχείου!!!! Το site τους σαν τα μούτρα τους είναι... Χίλια μπράβο και ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!! :thanx2:
 
abbey είπε:
Δεν είναι βέβαια ρετρό κούκλα αλλά σχετικά καινουργια του 2002 στο κουτί της με παραδοσιακή φορεσιά!! !!!!!
Αbbey μου το καλουπι της ομως ειναι βινταζ! Ειναι κατι σαν επανεκδοση δηλαδη. Χρησιμοποιουν τα παλιο καλουπι και ετσι η κουκλα παραμενει!

Ειναι πανεμορφη!!!! Με γεια σου! :D

Ποιος ξερει αν καποτε γινει η επανεκδοση και της bibi-bo μας οπως παρακαλαμε με την δοκτωρα Rapunjel!!! :) Ποιος ξερει αν εχουν διασωθει τα καλουπια του προσωπου της...

soufle μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια. Ο τι διαβαζω το μοιραζομαι μαζι σας με πολλη χαρα. Αυτος αλλωστε ειναι ο λογος του Ρετρομανιαξ, να ψυχαγωγουμαστε και να μαθαινουμε καινουρια πραγματα για την βινταζ εποχη. :flower:
 
AKARA Licca, 1967-1981/1988

Γλυκιά μου abbey πολύ ξεχωριστή η κούκλα σου!Να τη χαίρεσαι!Η λατρεμένη μας Αναστασία και ξέρει πολλά και απλόχεροι τα μοιράζεται μαζί μας!Δεν θα πω τίποτα για την επανακυκλοφορία της bibi-bo... :cry:

Καλή μου soufle εσύ μας προτείνεις.Τη matell τη ρώτησες; ;)
 
Ευχαριστώ κορίτσια για τα καλά σας λόγια!!!

Μακάρι να γινόταν αυτό Rapunjel και Αναστασία και να βλέπαμε και πάλι την bibi-bo στα ράφια :) !!!!!!!!

Πολύ θα το ήθελα και εγώ!!!
 
Μου αρέσει πολύ αυτή η κούκλα γιατί μου θυμίζει γιαπωνέζικα παιδικά με τα οποία μεγάλωσα. Σε ευχαριστούμε Αναστασία που μας έδειξες την ιστορίας της.
 
γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει. Είδα στο ebay μία κούκλα που λέγεται Mimiworld Και μου φαίνεται ότι μοιάζει πολύ στην Tacara Licca, στο site της εταιρείας είδα ότι είχε κυκλοφορήσει το 1993 με το όνομα ToriTori και το 1994 μετονομάστηκε σε Mimi World. Ξέρει κανείς περισσότερες πληροφορίες?


 
Βρήκα τελικά πληροφορίες για την κούκλα που ρωτούσα. Πρόκειται για τη Mimi που μοιάζει περισσότερο με την jenny, την φίλη της Licca, είναι κορεάτικης κατασκευής και δημιουργήθηκε το 1982 βάσει ενός άρθρου που βρήκα. Στο site της εταιρείας λέει το 1993. :xm: Σας παραθέτω μία φωτογραφία της. ( πηγή φώτο : http://www.mlparena.com/archive/Forums/viewtopic/t=280211.html)

EB-Doll-Mimi-0.jpg
 
Σήμερα ήρθε από Ιαπωνία αυτή η Takara Licca. Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω πληροφορίες για το μοντέλο της; Πάντως μου θυμίζει τις ηρωϊδες των παιδικών σειρών που έβλεπα μικρή.

002.jpg

001.jpg
 
θαυμασια είναι σπιρτουλι να την χαιρεσαι, όταν μοιαζει με τα ανιμε που βλέπαμε μικρές
 
Ευχαριστώ αριάδνη για τα καλά σου λόγια. Αναρωτιέμαι αν το καπέλο της κάνει και στη bibi bo γιατί η συγκεκριμένη έχει κεφάλα.
 
Ξέρεις κανείς τελικά καμία ιστοσελίδα?
 
Πίσω
Μπλουζα