TFT οθόνη και παλιές κάρτες γραφικών

grinder

RetroActive
Joined
15 Νοέ 2010
Μηνύματα
358
Αντιδράσεις
114
Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ασυμβατότητα με tft και κάρτες γραφικών voodoo2 (pci) TNT (δε θυμάμαι αν είναι TNT 2), geforce 3 ti200?

Με τις πρώτες δύο δεν ανάβει καθόλου η οθόνη…με τη τρίτη βγάζει σφάλμα ασυμβατότητας της κάρτας με την οθόνη (δοκίμασα δύο διαφορετικούς drivers)

Οι κάρτες δοκιμάστηκαν σε pc με Celeron 366.
 
Οθόνη που χρησιμοποιείς;

Δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής. Δουλεύω αποκλειστικά με LG μέχρι τώρα.
 
Η οθόνη είναι μία LG FLATRON L1915S (19άρα 4:3)...και οι τρεις κάρτες δούλευαν παλιά στο ίδιο μηχάνημα σε μία crt χωρίς κανένα πρόβλημα…
 
Χμ. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το refresh rate στο οποίο άνε από default οι κάρτες είναι πάνω από 60HZ (είτε το έχεις ρυθμίσει εσύ) . Στις tft πρέπει να είναι 60 και όχι 75 ή παραπάνω, διαφορετικά δεν θα δώσουν σήμα. Για τσέκαρέ το.
 
η οθόνη με τις δύο (τρεις, γιατί έχω δύο voodoo 2) πρώτες κάρτες δεν ανοίγει ούτε κατά την εκκίνηση του bios
 
Xμμ..περιεργο προβλημα..κανονικα επρεπε την οθονη του Bios να την βλεπεις..εχεις δοκιμασει να συνδεσεις με αλλο καλωδιο?

Οι καρτες παιζουν σε αλλο υπολογιστη ή σε crt?Τις εβαλες τωρα ?πριν τι καρτα ειχες?
 
Άλλο καλώδιο δεν έχω, άλλωστε είναι το ίδιο (και οθόνη) που χρησιμοποιώ στο pc που χρησιμοποιώ. Οι κάρτες έπαιζαν στον ίδιο υπολογιστή πάντα, όμως σε crt. Οι δύο voodoo 2 ήταν πάνω από τότε…Αλλά κατά καιρούς, πριν 10+ χρόνια, είχα βάλει διάφορες. Θα δοκιμάσω το ΣΚ να το συνδέσω στην lcd tv μήπως και…
 
Oταν ανοιγεις τον υπολογιστη ακους καποια beeps ή μονο το "φυσιολογικο" beep?Μηπως αλλαξες κατι αλλο στον υπολογιστη και κανει conflict?Επισης δες αν η καρτα ακουμπαει καλα στην βαση της ενω ελεγξε επισης και αν ολα τα pins της υποδοχης (PCI ή AGP-δεν ξερω τι εχεις) ειναι ΟΚ.Οσον αφορα το καλωδιο δες μηπως δεν μπαινει αρκετα μεσα στην υποδοχη vga της καρτας-παρομοιο προβλημα ειχα συναντησει οταν το καλωδιο που ειχα δεν εμπαινε αρκετα μεσα στην υποδοχη vga της οθονης μου και επρεπε να βαλω το καλωδιο που ερχοταν με την οθονη για τα δω εικονα..Δες επισης μηπως η οθονη σου μπαινει σε κανενα περιεργο sleep mode και απενεργοποιησε το..
 
beep άκουγα όταν έβαζα τις voodoo (έχω δοκιμάσει και τις δύο ξεχωριστά και σε διαφορετικό slot).

H motherboard έχει και agp (elite p6 bat a+ με flashαρισμένο firmware από άλλη elite…λανθασμένα αλλά δούλευε)

Με τη geforce 3 όλα καλά μέχρι τα win 98 τα οποία όμως βγάζουν σφάλμα ασυμβατότητας με την οθόνη και έχοντας δοκιμάσει δύο διαφορετικούς drivers…

Δε ξέρω μήπως φταίει το ότι επανέφερα στις αρχικές ρυθμίσεις το bios…αλλά το έκανα κατόπιν δυσλειτουργίας…

Θα ασχοληθώ ξανά το ΣΚ και θα επανέλθω…
 
Δεν ξερω να σε βοηθησω γιατι δεν εχω της γνωσεις αλλα γουσταρω τρελα το Avatar σου ρε φιλε :D
 
χαχαχα...@ metalcandyman...

 
OK.Δοκιμασε το ΣΚ και τα λεμε..Ποσα beep ακους με τις voodoo?

Γενικα στα win δεν χρειαζεται να βαλεις drivers για την οθονη..σε οσους υπολογιστες εχω δοκιμασει η οθονη παιζει ανετα με το generic driver..το μονο που χρειαζεται ισως αλλαγη ειναι το refresh rate(οπως ειπε και ο pooky παραπανω).Το προβλημα σε εσενα βεβαια ειναι οτι δεν εχεις εικονα με τις voodoo ουτε στο bios screen.
 
Μη ξεχνάμε ότι πρέπει την Voodoo II να τη συνδέσεις με καλώδιο στην κάρτα γραφικών. Μόνη της δεν παίζει.
 
Έκανα μερικές δοκιμές…

  1. Με τη riva TNT (δεν είναι ΤΝΤ 2) δουλεύει κανονικά με την LG οθόνη (δεν το άφησα να συνεχίσει να σηκώσει λειτουργικό)…Μάλλον δεν την είχα πιέσει αρκετά στο slot…
  2. Με τη voodoo 2 κάνει ένα παρατεταμένο beep κατά την εκκίνηση και μόνο για 2-3 δεύτερα (στην LG…το ίδιο κάνει και στην lcd tv). Η ίδια κάρτα στο δεύτερο PCI slot, το ίδιο αποτέλεσμα.
  3. Με τη riva TNT δουλεύει κανονικά και στην lcd tv…σήκωσε λειτουργικό και φόρτωσε τους ίδιους drivers που δοκίμαζα με τη geforce3 χωρίς κανένα πρόβλημα…(όταν δοκίμαζα με τη geforce3 ο χρόνος εγκατάστασης οδηγών, επανεκκίνησης, update λειτουργικού, διαρκούσε κυριολεκτικά δύο ώρες και με σφάλμα στο τέλος!!!)

Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει με τη TNT, είναι ότι δυσκολεύεται ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ακόμα και μέσα στα win…δηλαδή, άνοιγμα/κλείσιμο παραθύρων κλπ…δεν ασχολήθηκα, ίσως να φταίει το ότι είναι μόνο 16MB και σε 32 ιντσών οθόνη (ανάλυση που σήκωσα 1024x768 32bit color…το περίεργο είναι ότι μου έδινε επιλογή μέχρι 1920x1080!!!).

pooky(1) δε θυμάμαι να χρησιμοποιούσα τις voodoo 2 σε συνδυασμό με κάποια τρίτη (εδώ έχω και ένα ερώτημα για αργότερα)…Τις είχα σε sli μια και είναι πανομοιότυπες…
 
Όπως πολύ σωστά είπε ο Pooky, οι voodoo 2 συνδέονται με καλώδιο passthrough, και λειτουργούν μόνο ως 3D accelerator δίνοντας σήμα μόνο όταν χρησιμοποιηθούν σε κάποιο παιχνίδι. Και για αυτό το λόγο με μία ή ακόμα και 2 τέτοιες κάρτες σε sli από μόνες τους, ποτέ δεν πρόκεται να δεις το μηχάνημα να ανάβει και να μπαίνει στο bios κλπ. Αν δε θυμάσαι να έχεις και άλλη κάρτα κάρτα όταν τις δούλευες παλιά, μήπως ενδεχομένως είχε το μηχάνημα ενσωματωμένη στη μητρική;

Για τη Geforce 3, παίζει το ενδεχόμενο να υπάρχει ασυμαβατότητα με το AGP slot της μητρικής. Υπήρχαν διάφορες εκδόσεις, και τυχαίνει οι μεταγενέστερες να μη λειτουργούν σε παλαιότερες μητρικές. Υπάρχουν άλλες π.χ. που λέγονται universal AGP, οι οποίες δουλεύουν παντού. Αν θες, δώσε περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο της μητρικής που χρησιμοποιείς.
 
markk, το σκέφτηκα και εγώ αυτό περί ασυμβατότητας κάρτας agp και η αλήθεια είναι ότι τελικά τη geforce 3 την είχα σε μεταγενέστερο pc (συγγνώμη αν σας μπλέκω ρε παίδες αλλά δε θυμάμαι τι έκανα πριν 10+ χρόνια και παίζανε τα ριμάδια…)

η motherboard είναι elite P6 BAT A+
 
Χμ, από ότι βλέπω στο manual της μητρικής υποστηρίζει κάρτες AGP 3.3v. H geforce σου πρέπει να είναι 1.5v, αλλά θεωρητικά μπορεί και να δούλευε(πρόβλημα σίγουρα θα δημιουργούσε το αντίθετο - παλιά κάρτα 3.3v σε slot που δέχεται 1.5v). Αλλά στην πράξη μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα. Κι εμένα σε μια μητρική με LX chipset ενώ δούλευε μια geforce 2mx, δε μπορούσε να ανάψει με μια S3 savage... Αν μπορέσεις να βρεις κάποια άλλη κάρτα agp να κάνεις δοκιμή, θα μας λυθεί η απορία.
 
To manual της μητρικης σου βρισκεται εδω:http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?CategoryID=1&DetailID=519&DetailName=Feature&MenuID=24&LanID=0 Απο αυτο φαινεται οτι η μητρικη σου εχει ενσωματωμενη vga και υποστηριζει μεχρι 2x AGP.

Tα beep errors εχουν ως εξης:

Constant long beeps: A memory failure, there is no memory installed, or the memory isn't seated properly

1 long beep, 2 short beeps: Graphics card failure, no graphics card or graphics card not seated properly.

1 long beep, 3 short beeps: Graphics card failure, no graphics card or graphics card not seated properly. Could also mean bad AGP slot.

Τα beeps που ακους με την voodoo οφειλονται μαλλον σε αυτα που σου γραφουν ο pooky και ο markk πιο πανω.Δες κατα ποσον η agp καρτα σου λειτουργει σε slot agp 2x
 
όπως έγραψα παραπάνω, agp είναι η riva tnt και παίζει αλλά σέρνεται….Οπότε για να παίξουν και οι voodoo 2, θα πρέπει να τις ενώσω εσωτερικά μεταξύ τους (sli) και με ένα μικρό καλώδιο vga να ενώσω εξωτερικά τη μία voodoo με τη tnt…;

Κατανοητό…το beep είναι αποτέλεσμα ανυπαρξίας κάρτας agp!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα