The 300 Spartans (1962)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
Μερικές δεκαετίες πριν από τους ''300'' το έπος είχε ξαναγίνει ταινία! Συμμετείχε και η δική μας Άννα Συνοδινού. Πρόσφατα την βρήκα σε DVD και δε βλέπω την ώρα να την ξαναδώ, θυμάμαι ότι την είχε προβάλλει κρατικό κανάλι το μακρινό 1989 και από τότε δεν έτυχε να την ξαναδώ.
 
Αγνοουσα την υπαρξη της ταινιας. Εκανα μια ψακτικη...

The 300 Spartans is a 1962 Cinemascope film depicting the Battle of Thermopylae. Made with the cooperation of the Greek government, it was shot in the village of Perachora in the Peloponnese

Comic artist Frank Miller saw this movie as a boy and said "it changed the course of my creative life"
 
Clemence είπε:
θυμάμαι ότι την είχε προβάλλει κρατικό κανάλι το μακρινό 1989 και από τότε δεν έτυχε να την ξαναδώ.
Καλημέρα.

Την θυμάμαι κι' εγώ, την είχα δει τότε !

Η ταινία αυτή, παρόλο που (απ' όσο θυμάμαι) έχει κάποια σκηνοθετικά λάθη* ,

δεν έχει καμιά σχέση με τις υπερβολές και το βάρβαρο ύφος της νεώτερης.

Βλέπεται πολύ πιο ευχάριστα και είναι πιο κοντά στα αληθινά περιστατικά....

* π.χ. κανένας σπαρτιάτης δεν έφερε τέτοιο οπλισμό, ούτε πολεμούσε φορώντας ρωμαϊκή χλαμύδα (!) όπως δείχνεται,


ο Λεωνίδας ήταν αγριότερος απ΄ όσο παρουσιάζεται εδώ κλπ. Ο σκηνοθέτης μάλλον ήταν επηρεασμένος από παρεμφερείς



παραγωγές με την ρωμαϊκή αυτοκρατορία και υιοθέτησε λανθασμένα κάποια χαρακτηριστικά από αυτές και στο συγκεκριμένο έργο...


 


-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν έχει καμιά σχέση με τις υπερβολές και το βάρβαρο ύφος της νεώτερης.
Λογικο επακολουθο, η παλαιοτερη ταινια ειναι μια from scratch σεναριακη κατασκευη - ενω η νεοτερη ειναι πιστη μεταφορα στην οθονη ενος συγχρονου κομικ.
 
V.I.Smirnov είπε:
Η ταινία αυτή, παρόλο που (απ' όσο θυμάμαι) έχει κάποια σκηνοθετικά λάθη* ,

δεν έχει καμιά σχέση με τις υπερβολές και το βάρβαρο ύφος της νεώτερης.

Βλέπεται πολύ πιο ευχάριστα και είναι πιο κοντά στα αληθινά περιστατικά....


Την ειχα πετυχει πριν καποιους μηνες στον alpha αν δεν κανω λαθος..πραγματι καμμια σχεση με τις υπερβολες της νεοτερης !
 
herco είπε:
Λογικο επακολουθο, η παλαιοτερη ταινια ειναι μια from scratch σεναριακη κατασκευη - ενω η νεοτερη ειναι πιστη μεταφορα στην οθονη ενος συγχρονου κομικ.
Ακριβώς!

Η ταινία 300 του 2007 βασίστηκε απόλυτα-και ήθελε να μεταφέρει την ιστορία "300"-από το comic του Frank Miller,εξού και τα χρώματα που επικρατούν στην ταινία,ο αλλόκοτος Ξέρξης κτλ.
 
Αυτή την έχω κατά κάποιον τρόπο δει παλιά. Λέω "κατά κάποιον τρόπο" διότι είχα ανοίξει την τηλεόραση, είδα ταινία χλαμύδας που δεν με πολυενδιέφερε, τα ρούχα κλπ ήταν της πλάκας, αλλά ελληνικά τοπία έδειχνε, την άφησα και τη μισοπαρακολουθούσα αφηρημένα ενώ έκανα άλλες δουλειές (ήταν τα πρώτα χρόνια που ήμουν στην Αμερική και νοίκιαζα ένα δωμάτιο κάπου, φοιτητής ακόμα). Και ξαφνικά άκουσα μια φωνή να λέει αργά και μεγαλόπρεπα "Ή ταν ή επί τας".... είχαν βάλει τη Συνοδινού να το πει ελληνικά, και ενώ ως τότε έπαιζε κανονικά (και δεν είχα καν καταλάβει ότι ήταν αυτή - δεν ήξερα τίποτε για την ταινία) σ' αυτή τη φράση χρησιμοποίησε στυλ τραγωδού στην Επίδαυρο :) (και κατάλαβα ποια ήταν). Ε, σταμάτησα τις δουλειές και συνέχισα να την παρακολουθώ ως το τέλος. Μια ταινία της σειράς μου φάνηκε, καλογυρισμένη αλλά τίποτε το ιδιαίτερο. Ούτε τη μουσική πολυπρόσεξα. Χολυγουντιανός Χατζιδάκις, την έχω ξανακούσει από τότε και δεν κάνει καμιά εντύπωση.

Έχει Περαχώρα η Πελοπόννησος? Εγώ μόνο αυτή μετά το Λουτράκι ξέρω, και μπορεί να ανήκει στο νομό Κορινθίας αλλά είναι από τη λάθος πλευρά του Ισθμού :)
 
elephadas είπε:
Και ξαφνικά άκουσα μια φωνή να λέει αργά και μεγαλόπρεπα "Ή ταν ή επί τας".... είχαν βάλει τη Συνοδινού να το πει ελληνικά, και ενώ ως τότε έπαιζε κανονικά (και δεν είχα καν καταλάβει ότι ήταν αυτή - δεν ήξερα τίποτε για την ταινία) σ' αυτή τη φράση χρησιμοποίησε στυλ τραγωδού στην Επίδαυρο :) (και κατάλαβα ποια ήταν).
Εγώ πάλι θυμάμαι το "μολών λαβέ" με απόλυτα αμερικάνικη προφορά και την στο καπάκι αγγλική μετάφρασή του (για όποιον δεν κατάλαβε) "come and get it":)

Και κάπως έτσι ο Λεωνίδας έγινε σερίφης στην Άγρια Δύση :p
 
Η ταινία είναι καλογυρισμένη και βλέπεται με ενδιαφέρον λόγω ελληνικού θέματος, Χατζιδάκι και Συνοδινού. Δεν είναι κάτι το συναρπαστικό, αλλά είναι αρκετά αξιοπρεπής.
 
Τη ειχα δει πριν πολλα χρονια μεσω υπολογιστη.

300Spartans4-787x960.jpg
 
Μολών λαβέ με ντουντούκα?
 
Εχει ασπρομαυρες φωτογραφιες την ωρα των γυρισματων αλλα επειδη εχουν λογοτυπο μεσα δεν τις εβαλα. Εγω παντως ασπρομαυρη την ειχα δει.
 
Είναι πράγματι ωραία ταινία και βλέπεται ευχάριστα. Το αστείο είναι πως ο 47χρονος τότε Θεμιστοκλής φαίνεται σχεδόν 20 χρόνια μεγαλύτερος και ο 60χρονος τότε Λεωνίδας φαίνεται 30ρης με ξυρισμένο μαγουλάκι φράπα... Επίσης, ο Γιώργος Μούτσιος που υποδύεται τον αρχηγό των Θεσπιέων και ο Μιχάλης Νικολινάκος που υποδύεται τον Μύρωνα είναι οι μόνοι από τους Έλληνες ηθοποιούς της ταινίας που δεν αντικαταστήθηκε η φωνή τους.
 
Ιστορική ακρίβεια από Χολλυγουντιανό έπος περίμενες, φίλτατε? Δεν είναι μόνο η εμφάνιση/ηλικία των ηρώων που δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια.
 
Στους γιανκηδες αρεσει το θεμα, απο Ελληνικη ιστορια ακομη και σημερα που υπαρχει το ιντερνετ (να πεις που να τρεχουν τωρα να πανε να αγοραζουν βιβλια) ειναι ασχετοι ενω στις ταινιες τους υπαρχει σκοπιμως ανθελληνικο κλιμα, οσοι εχετε δει το Μπεν Χουρ (1959) θα με καταλαβατε. Οτι δεν μπορουν να διαστρεβλωσουν το κανουν θεαμα πχ ηρακλης-ζηνα κλπ. Εαν σε καποιον νεαρο αμερικανο του μιλησεις για αρχαια Ελληνικη ιστορια το συνηθες ειναι να σου πει πως οι Ελληνες ηταν γκευ-τεμπεληδες-παιδεραστες-χαβαλετζηδες ενω εμεις δεν ειμαστε απογονοι τους και τα γνωστα.
Το μεγιστο κακο ειναι πως οι Ελληνικες κινηματογραφικες εταιριες ΔΕΝ δημιουργησαν καμια ταινια για την αρχαια Ελλαδα και περιμεναμε απο τους ξενους να φτιαξουν και μαλιστα σωστες; Εδω γυριστηκε τοτε Ελληνικη ταινια για τον μωυση και τις 10 εντολες οπου Ελληνες αναπαριστουσαν κατι που αλλοι λενε πως εγινε σε μια ερημο σε μερος ξενο προς εμας, κουλαμαρα ειχαν να γυρισουν ταινια με θεμα καποια αρχαιοελληνικη μαχη;
 
Πίσω
Μπλουζα