The Chaos Engine: Η επιστροφή

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Amiges και διαφορα αλλα τετοια δεν τα παω μια ειμαι καθαρα κονσολας και φανατικος εχθρος των home micros.Επειδη ομως ειχα γνωστους που ειχαν τετοια συστηματα ολο και καποια παιχνιδια εχω παιξει και γω σαυτα.Ενα απο ολα αυτα τα παιχνιδια που εχω λιωσει παρεα με φιλο ειναι και το Τhe Chaos Engine που αργοτερα το αγορασα για το snes.Eτσι λοιπον η ειδηση οτι ετοιμαζεται νεο Chaos Engine η καποιο Remake τελως παντων ηχησε πολυ ωραια στα αυτια μου.Eλπιζω να ειναι καλο και οχι καμια αρπαχτη.

Εδω το κλασικο παιχνιδι για οποιον τυχων δεν το ξερει:

[video=youtube;Pm-X8zmxpns]

 
Για τι μηχανημα θα κυκλοφορησει? λες να ειναι για snes, MD και amiga ?
 
Μακαρι να κυκλοφορουσε σαυτα φιλε αλλα απoκλειεται.Το κοβω σε pc,ios και android να κυκλοφορησει και σε καμια virtual console του Wii U,psn κλπ.Φυσικα μπορει να μην κυκλοφορησει και σε ολα αυτα.
 
metalcandyman είπε:
Μακαρι να κυκλοφορουσε σαυτα φιλε αλλα απoκλειεται.Το κοβω σε pc,ios και android να κυκλοφορησει και σε καμια virtual console του Wii U,psn κλπ.Φυσικα μπορει να μην κυκλοφορησει και σε ολα αυτα.
Ξεχασες να αναφερεις και σε Dreamcast! :p
 
Εγω ανεφερα τα μηχανηματα που ειχε αρχικα κυκλοφορησει το πρωτο -και καλυτερο- chaos engine. Δηλαδη σε αμιγκα αρχικα, μετα σε αταριΣΤ και μετα σε megadrive και snes. Ισως να υπηρχε και pc (dos) εκδοση. Στο dreamcast δεν ειχε βγει, οποτε λογικα δεν θα πρεπει να ξαναβγει.
 
Υπηρχε dos εκδοση. Το επαιζα σε 386 και απ'οσο θυμαμαι ηταν ισαξιο με της amiga.

Ελπιζω να αξιζει τον κοπο. Προς το παρον ουτε screenshot δεν μπορω να βρω
 
mike είπε:
. Στο dreamcast δεν ειχε βγει, οποτε λογικα δεν θα πρεπει να ξαναβγει.


mike είπε:
Στο dreamcast δεν ειχε βγει, οποτε λογικα δεν θα πρεπει να ξαναβγει.
Ναι μεν δεν ειχε βγει παντως - just for the record - Στο Dreamcast παιζεi -μεσω amiga emulation -καλουτσικα στο Snes αρκετα καλα ,

ενω μεσω Megadrive emulation στο Dreamcast νομιζω παιζει καλα επισης .

Ενδεικτικα μεσω Amiga emulation >>>

 
Emulation SUCKS ! Εαν ειναι να παιζεις παιχνιδια αμιγκα σε dreamcast, το χασαμε το κορμι πατριωτη. Το dreamcast εχει δικες του παιχνιδαρες και η αμιγκα το ιδιο. Οποτε το chaos engine ανηκει στην αμιγκα (γιατι στον αταριΣΤ δεν ειχε μουσικη!).
 
Φοβερη συμπτωση. Ηξερα το Chaos Engine μονο ως ονομα, και μολις χτες το ανακαλυψα και αποφασισα να το παιξω, καθοτι φαν της alternate history και ειδικα του steampunk. Δυστυχως το remake θα αργησω πολυ να το παιξω, καθοτι λογω οικονομιας, ακολουθω την τεχνολογια με πολυ αργους ρυθμους :)
 
Nice! Αν και δε μας δείχνει gameplay το trailer δυστυχώς...

mike είπε:
Για τι μηχανημα θα κυκλοφορησει? λες να ειναι για snes, MD και amiga ?
Σύμφωνα με την preorder σελίδα του, στο Steam και άρα σε PC (Windows, Linux) και Mac.
 
...απ' ότι βλέπω δείχνει πιστό στο αυθεντικό !! (περιττό να πω ότι είναι απο τα αγαπημένα μου Amiga games της τότε εποχής - είτε σε single είτε σε two player mode :) )
 
27 αυγουστου η κυκλοφορια του σε PC,MAC και LINUX.

Official gameplay demo HD.

 
Πίσω
Μπλουζα