The Commodore 64 Tape Emulator device (short demo)

Ωραίο μαραφέτι. Πωλείται κανονικά με το software του όμως;;;
 
ναι αλλα να εχεις συνδεδεμένο μόνιμα επάνω το πισι; Στα μεγάλα παιχνίδια θα κάνει τουλάχιστον 5 λεπτά να φορτώσει...

προτιμώ μια λυση 1541 ultimate 2...και να εχω τα πάντα με ένα κουμπί
 
Γενικα συμφωνω μαζι σου, αλλα το 1541 ultimate 2 ειναι disk emulator και οχι tape emulator. Απο την εμπειρια μου με το MMC Replay τουλαχιστον, η συμβατοτητα με t64 images δεν ειναι τελεια.

Αυτο πιστευω ειναι η καλυτερη περιπτωση:

http://www.luigidifraia.com/c64/dc2n/index.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στα d64 όμως ήταν καλή...σε τελική ανάλυση όσα δεν παίζουν τα κάνεις απλή δισκέτα!

απορώ γιατί δεν κάνουν κάτι σαν το divide και εδώ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία εφεύρεση, αλλά λίγο περιττή για όσους διαθέτουν ήδη τις αυθεντικές κασσέτες (ή κόπιες τους) και μπορούν να τις φορτώσουν κατευθείαν στο Datasette. Περισσότερο έχει νόημα για τους καινούργιους που θέλουν από retrocuriosity να πάρουν μια ιδέα πως ήταν το tape loading.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικος μου στοχος ειναι να μην ξαναμπλεξω ποτε με κασσετες, δισκετες κλπ. Τοτε ημασταν μικροι και αντεχαμε, αλλα τωρα τα νευρακια μου δεν αντεχουν πενταλεπτα αποτυχημενα load, bad sectors κλπ. Συν οτι απλα δεν υπαρχει χωρος για 1002 διαφορετικα media.

Εχεις 1541 ultimate 2; Αναρωτιεμαι ποσο καλη συμβατητοτα να εχει με τα .d64 παιχνιδια. Για εδω που τα λεμε το MMC Replay, ουτε και εκει σκιζει. Βεβαιως ειναι τοσο πολυπλοκο που μπορει να κανω εγω καμια βλακεια. Δεν ειναι να πεις οτι εχω εμπειρια με fast loaders κλπ. Πρωτη φορα που ειδα c64 και δεν ηταν πισω απο τζαμι βιτρινας ηταν πέρυσι!
 
spyros_s είπε:
ναι αλλα να εχεις συνδεδεμένο μόνιμα επάνω το πισι; Στα μεγάλα παιχνίδια θα κάνει τουλάχιστον 5 λεπτά να φορτώσει...προτιμώ μια λυση 1541 ultimate 2...και να εχω τα πάντα με ένα κουμπί
Μα δεν είναι απαραίτητο να έχεις συνδεδεμένο το pc. Μπορείς αντί να το παίζεις από την κάρτα να το κάνεις wav το οποίο είτε κατευθείαν είτε μετά από μετατροπή σε mp3 να το βάλεις σε ένα mp3 player, cd player, οτιδήποτε.
 
Μόλις αγόρασα το τελευταίο κομμάτι. Όταν το παραλάβω θα σας πω εντυπώσεις, αφού περάσει από εξονυχιστικό έλεγχο.
 
Όπως είχα υποσχεθεί, όταν θα παραλάμβανα το Commodore 64 Tape Emulator Device, θα σας μετέφερα τις εντυπώσεις μου. Άργησα λίγο λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ.

Καταρχήν το εξάρτημα συνοδεύεται από το πρόγραμμα WAVPRG και αρκετά Games σε μορφή Τ.64 καθώς και κάποια Games σε μορφή Wave.

Η σύνδεση είναι παρά πολύ απλή (κάρτα ήχου με το Commodore 64 Tape Emulator).

Το πρόγραμμα αναλαμβάνει την μετατροπή των T.64 σε wave αν θέλουμε να αρχειοθετήσουμε τα αρχεία η την μετατροπή σε ήχο για κατευθείαν φόρτωση ενός προγράμματος στον commodore 64.

Το κακό είναι ότι το πρόγραμμα δεν μετατρέπει αρχεία τύπου d.64 και g64.

Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κάποιο πρόγραμμα που να μετατρέπει τα εν λόγω αρχεία σε Wave η T.64

Από τα πλην τις συσκευής είναι ότι πρέπει να έχουμε το νου μας στην αρχή του φορτώματος ενός game να πατήσουμε το space όταν εμφανίσει τον τίτλο του για να συνεχιστεί το loading.

Το θετικότερο κατά την γνώμη μου είναι ότι μπορούμε να αποθεσμευτουμε από το κασετόφωνο του commodore μιας και μπορούμε να συνδέσουμε οποιοδήποτε μέσο είτε άλλο κασετόφωνο είτε mp3 player κτλ.

Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μια αξιόλογη συσκευή όπου οι λάτρεις του commodore 64 θα ευχαριστηθούνε.
 
teo214 είπε:
Το κακό είναι ότι το πρόγραμμα δεν μετατρέπει αρχεία τύπου d.64 και g64.

Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κάποιο πρόγραμμα που να μετατρέπει τα εν λόγω αρχεία σε Wave η T.64
Τeo, αν και δεν είμαι C64 user, έχω την εντύπωση πως αυτό δεν γίνεται διότι μιλάμε για images δισκέττας, όπου οι τεχνικές προσπέλασης πρέπει κάπως να διαφέρουν. Οπότε δεν νομίζω ότι μπορείς να τα μετατρέψεις σε wav ή Τ64.

Στην περίπτωση του d64 όμως, υπάρχει μία λεπτομέρεια: Αν το d64 είναι απο αυτά που έχουν αποθηκευμένα ένα-δύο μόνο αρχεία μέσα τους (συμπεριλαμβανομένου κάποιου εκτελέσιμου prg ας πούμε, απο απλή μεταφορά που έγινε μόνο και μόνο για να τρέχει απο δισκέττα το παιχνίδι), θα μπορούσε να βρεθεί σχετικά εύκολα το αντίστοιχό του T64 για να γίνουν οι μετατροπές.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω: Τα αρχεία αυθεντικών κασσετών (tap) έχει την δυνατότητα να τα χειριστεί/μετατρέψει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω: Τα αρχεία αυθεντικών κασσετών (tap) έχει την δυνατότητα να τα χειριστεί/μετατρέψει;
Αν και δεν το έχω δοκιμάσει, το πρόγραμμα κατά την εκκίνηση του μας δίνει τις εξής επιλογές :

Convert a sound on a TAP or WAV file to PRG, P00 or T64

Convert a PRG, P00 or T64 files to a sound or TAP or WAV

Οπότε λογικά γίνεται.
 
Πίσω
Μπλουζα