The Devil's Exorcist (1975)

  • Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.823
Αντιδράσεις
67.051
Η Sheila είναι μια νεαρή κοπέλα, κόρη ευκατάστατης οικογένειας. Νοιώθει παραμελημένη από τους γονείς της και καταπιεσμένη από το αυστηρό περιβάλλον. Το χειρότερο είναι όμως, ότι αρχίζει να στοιχειώνεται από τα παράξενα οράματα, ενός μαυροντυμένου απειλητικού τύπου .
Η παράνοια της μεγαλώνει με τον καιρό και αρχίζει να γίνεται βίαιη και επικίνδυνη για τους γύρω της. Ένα από τα θύματα της θα είναι η ίδια της η μητέρα, που θα τη σπρώξει από την σκάλα κάνοντας το να φανεί σαν ατύχημα. Καθώς η κατάσταση της χειροτερεύει, την υπόθεση της θα αναλάβει η ψυχίατρος Green. Αυτή θα την πάρει μαζί της σε μια όμορφη τοποθεσία, θέλοντας εκεί να βρει την λύση του προβλήματος. Τα πράγματα όμως δεν θα είναι τόσο εύκολα. Η ταινία γυρίστηκε το 1971 στην Ισπανία με τον τίτλο " Το παιχνίδι του Διαβόλου ".
Μετά την απίστευτη επιτυχία του Εξορκιστή το 1973, οι κινηματογραφικοί του κλώνοι σάρωσαν σε Ευρώπη και ΗΠΑ και έτσι οι παραγωγοί αποφάσισαν να επαναφέρουν στις ευρωπαϊκές αίθουσες, αυτή την ξεχασμένη ταινία. Ο βρετανικός τίτλος έγινε πιο πιασάρικος και διαφημιστικά τονίστηκε το υπερφυσικό στοιχείο. Κάτι που αδικεί την ταινία, η οποία ήταν πιο ψαγμένη και ποτέ δεν ξεκαθαρίζει αν η πρωταγωνίστρια, ήταν ψυχικά άρρωστη ή κυριευμένη από κάποια οντότητα. Η ταινία έχει αρκετά καλή απειλητική ατμοσφαίρα, με τις σκηνές των οραμάτων να ξεχωρίζουν. Είναι σίγουρο πως η φιγούρα του μαυροντυμένου άντρα με το αργό επιβλητικό περπάτημα, ενέπνευσε τον θρυλικό Tall Man της ταινίας Phantasm (1979). Η 15χρονη Inma de Santis, κάνει πολύ καλή δουλειά στον πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ ικανοποιητική είναι και η ερμηνεία της Maria del Puy, στο ρόλο της γιατρού Green. Γενικά αξίζει μια θέαση, από τους φαν του είδους.

devilsexorcist4.JPG

devilsexorcist7.JPG

devilsexorcist11.JPG

devilsexorcist21.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν και ποιο πολυ εχω τρελα και γουσταρω ταινιες τρομου με serial killers κλπ και οχι με εξορκισμους και τετοια αυτη η ταινια περασε απο τα χερια μου καποια στιγμη.Δεν θυμαμαι παρα πολλα αλλα εντυπωση με ειχε κανει και μενα ο τυπος με τα μαυρα που πραγματικα ειναι ιδιος ο Tall Man (Angus Scrimm) απο της αγαπημενες ταινιες Phantasm αλλα και κατι αγαλματα με ψαρια ετσι με δοντια κλπ.Για τα αγαλματα αυτα δεν ειμαι σιγουρος αλλα αν δεν με απατα η μνημη μου σε αυτη την ταινια πρεπει να ειναι.Καλη ταινια παντως και με αφορμη το θεμα θα την ξαναδω γιατι ελαχιστα θυμαμαι οπως ειπα.
 
αλλα και κατι αγαλματα με ψαρια ετσι με δοντια κλπ.Για τα αγαλματα αυτα δεν ειμαι σιγουρος αλλα αν δεν με απατα η μνημη μου σε αυτη την ταινια πρεπει να ειναι.

Έχεις δίκιο metal, από αυτή την ταινία είναι. :thumbup:
 
Και ενώ η υπόθεση "κάτι" μου θυμίζει και ΄μένα,βλέποντας όμως τη φωτό..τίποτα!
Ίσως βλέποντας και εγώ τον μαυροφορεμένο, μπερδεύομαι επειδή το μυαλό μου πάει αμέσως στο "Phantasm". Και δεν αφήνει περιθώρια για περισσότερο ψάξιμο στη μνήμη μου.
Ίσως να πέρασε και μένα από τα χέρια μου αυτή η βιντεοκασέτα. Αλλά επειδή έχω και εγώ τα "θεματάκια" μου με κάποιες κατηγορίες τρόμου, και να την είδα ή να την ξαναδώ μπορεί και να μην μου θυμίσει τίποτα.
"Φαντάσματα","στοιχειωμένα σπίτια","εξορκισμοί" ήταν από τα τελευταία είδη που διάλεγα να δω στα βίντεοκλαμπ. Όταν τελείωναν όλα τα άλλα, τότε αναγκαστικά περνούσαν από το χέρι μου και αυτά.
Ήταν ανεξήγητο,αλλά τα συγκεκριμένα είδη δεν με φόβιζαν καθόλου.Τα θεωρούσα πάρα πολύ light,σαν να βλέπω μια αστυνομική ιστορία μυστηρίου.. Από παιδάκι έτσι σκεφτόμουν.Μου φαίνονταν εντελώς "ψευτοτρομακτικά"!
Ενώ τα ζόμπι,λυκάνθρωποι,βρικόλακες και τα animal horrors...μπρρρρρ.. Αυτά ναι..Κλείδωνα πόρτες,παράθυρα,μέχρι και το παραθυράκι της τουαλέτας!..Τι λες τώρα! Να μπει από εκεί μέσα ο βρικόλακας ως νυχτερίδα?..Είδα τι έκανε και στο "Scars of Dracula" όταν μπούκαρε η νυχτερίδα στην εκκλησία!..Και θα αφήσω το παραθυράκι ανοικτό?..Δεν κατάλαβες καλά φίλε μου!..
 
Πίσω
Μπλουζα