The Elephant Man (1980)

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
68
Σε σκηνοθεσία David Lynch,γυρισμένη το 1980 σε ασπρόμαυρο φίλμ(κάτι που την έκανε πιο ατμοσφαιρική).Cast Κορυφαίων ηθοποιών,αναμενόμενα άψογη σκηνοθεσία από τον Lynch...μας δείχνει την ανθρωπιά του παραμορφωμένου "ανθρώπου ελέφαντα" και την ασχήμια των ανθρώπων.

Δεν κατάφερε να κερδίσει κανένα Oscar αλλά σάρωσε στα BAFTA Awards.

TheElephantManposter.jpg
Προβολή συνημμένου 134210

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασιζόταν σε αληθινή ιστορία Joseph Carey Merrick .Συγκλονιστική και συγκινητική ταινία.
 
Καλή ταινία.Ίσως η μόνη του Λύντς που βγάζει νόημα...
 
Παραγωγή:Mel Brooks...wow.Δεν το ήξερα.
 
"μας δείχνει την ανθρωπιά του παραμορφωμένου "ανθρώπου ελέφαντα" και την ασχήμια των ανθρώπων"

Πραγματικα αυτο το εργο οταν το ειχα δει (το 1993 νομιζω) με εκανε να κλαψω πολυ και να σκεφτω πολλα πραγματα για την απανθρωπια στον κοσμο που ζουμε και με εκανε να μην θελω να γινω και εγω ενας τετοιος "ανθρωπος".

Με ειχε επρεασει τοσο που μεχρι και σημερα δεν βλεπω τετοιου ειδους εργα επειδη με στεναχωρει τοσο πολυ αυτη η αληθεια που αναφερει παραπανω ο noxrider.
 
Απο τις πολυ αγαπημενες μου - ειχα βαλει και στοιχημα με τον πατερα μου για τα Οσκαρ - αλλα τελικα τζιφος..
 
To τί κλάμα είχα ρίξει όταν είδα την ταινία δε λέγεται. Μετά είχα θυμώσει πολύ γιατί σκεφτόμουν την απανθρωπιά που υπάρχει.
 
Το ξέσπασμα του ήρωα στο τέλος, με στοιχειώνει ακόμα...
 
Πραγματικά ψυχοπλακωτική, αλλά μεγάλο "μάθημα".
 
Υπεροχη ταινια κ απο εικαστικης αποψης γιατι ακομα κ αν ειναι το 80 φαινεται πολυ πιο παλια κ το ξεκινημα με το freakshow απιθανο!!!!!!!!

K εγω τον λυπηθηκα επρεπε οπωσδηποτε να παρει oscar!!!
 
Ακομα ένα αριστούργημα απο τον κύριο Λιντς. Ευχαριστούμε! και ειναι και αληθινη ιστορία.
 
Πίσω
Μπλουζα