The great Atari ST game survey

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
66
Πριν ένα διάστημα, στα μεγαλύτερα forum που ασχολούνται με Atari ST διενεργήθηκε μια έρευνα για τα καλύτερα, σύμφωνα με τους χρήστες, παιχνίδια του ST.

The Great Atari ST Game Survey
 
Γενικά πολύ καλές οι επιλογές....

Πάντως βλέπουμε και κάποια παιχνίδια, τα οποία έχουν και τα sequels τους στο TOP 50.

Kick Off


Kick Off 2


 


Speedball



Speedball 2


Κατά την άποψή μου, θα έπρεπε να μπει μόνο το sequel και στα δύο παιχνίδια...

Επίσης, εντύπωση μου κάνει που δεν βλέπω adventures...
 
Το ολο εγχειρημα δειχνει περισσοτερο την προσπαθεια ενος χρηστη ST να ποσταρει ως 50 καλυτερα την ελειπη δισκετοθηκη του, καθως λειπουν παιχνιδια οπως τα Shadow Of The Beast, Toki, Mega Twins, Super Wonderboy, Bombjack, Wrath Of The Demon, RVF Honda, Final Fight, Space Harrier και ενα σωρο αλλα που καθε χρηστης ST θα προτεινε εναντι των μικρων (και για πολλους παντελως αγνωστα) παιχνιδιων στο στυλ Time Bandit (παρολο που το εχω και εχει αρκετο ενδιαφερον) και Lamatron.

Οπως ο DINO πολυ σωστα επισημανε δεν υπαρχουν adventures μεσα και δεν υπαρχει δικαιολογια για ελειψη εστω και ενος So You Want To Be A Hero, Chronoquest, Codename:Iceman.. Τι εγινε δηλαδη, οι STατορες παιζουν μονο arcade και racing games?

Και τελευταια μαυρη πινελια στην "λιστα" αυτη με τα 50 καλυτερα παιχνιδια για ST ειναι οι εικονες που εχει χρησιμοποιησει απο Amiga (Αν βρειτε τετοια εισαγωγικη εικονα απο το Hunter στον ST ελατε και πειτε μου). Ενα SainT η Steem να ετρεχε θα τον εβλαπτε?

Ο ST δεν εχει αναγκη απο λιστες, αλλα και παλι η παλια Atari φροντισε και για αυτο επισημα με το powerpack, που ολα τα παιχνιδια του ειναι και πολυποικιλα, και ενα και ενα. Προσωπικα εχω πολυ καλυτερη δισκετοθηκη στον ST μου, και μιλαω για την παλια και κανονικη που μαζευα ενα ενα το παιχνιδι, παρ ολες τις αντιξοοτητες και δυσκολιες ευρεσης παιχνιδιων σε ST στην επαρχια, και ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι κατοχοι ST εχουν πιο ολοκληρωμενη συλλογη απο την ανωτερω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, η λίστα έγινε με ψηφοφορία σε 4 διαφορετικά forums.. Δεύτερον αν το SOTB ήταν μέσα θα έπρεπε να σπάσουμε τα μηχανήματα και τρίτον τα links...

http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?f=3&t=14610

http://www.atariage.com/forums/index.php?showtopic=129793

http://www.retrogamer.net/forum/viewtopic.php?t=10421

http://www.eurogamer.net/forum_thread_posts.php?thread_id=120678

BTW, τα screenshots είναι από atari legend...

http://www.atarilegend.com/games/games_detail.php?game_id=1946
 
Ρε σεις μην τρελαθουμε! Αν βαζαμε εδω δημοψηφισμα, εστω απο τα 5-10 ατομα που ασχολουμαστε με ST στο φορουμ, θα βγαζαμε αστερατη και αξιοζηλευτη λιστα! Αν αυτο ειναι το επιπεδο των gamers του εξωτερικου, ειλικρινα τους λυπαμαι!!

ChrisTOS είπε:
Εντελως αναφορικα δες τι εικονα εχει βαλει στο Hunter στο δικο του review..

EDIT: Κρατω επιφυλαξη για τις εικονες καθως στο δικο μου Hunter εχει την εικονα με τον πρακτορα με το πιστολι. Την εικονα με την λιμνη την εχω δει μονο στην Amiga (500αρα που ειχα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.atari.st/view.php?id=821

Αυτήν? Ένας απλός τρόπος να το δεις είναι από την ανάλυση. 320χ200=ST.Επίσης το Llamatron είναι απίστευτη παιχνιδάρα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Ρε σεις μην τρελαθουμε! Αν βαζαμε εδω δημοψηφισμα, εστω απο τα 5-10 ατομα που ασχολουμαστε με ST στο φορουμ, θα βγαζαμε αστερατη και αξιοζηλευτη λιστα! Αν αυτο ειναι το επιπεδο των gamers του εξωτερικου, ειλικρινα τους λυπαμαι!!
Λίγο σκληρό, αλλά θα συμφωνήσω. Η λίστα παρά έχει πολλά action παιχνίδια. Και ούτε ένα adventure;

Τώρα να πω την κακία μου; Λίγα από τα παιχνίδια της λίστας είχαν αναπτυχθεί αρχικά στον ST. Όλο μεταφορές ρε παιδί μου. Να πεις ότι ο ST δεν έχει "δικά του" παιχνίδια;

Νομίζω αν το ερωτηματολόγιο γινόταν σε κανά Γαλλικό ή Γερμανικό forum, μάλλον θα είχαμε πιο ενδιαφέροντα αποτελέσματα.
 
Σε τέτοιου είδους δημοσκοπήσεις, πάντα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, διαφωνίες, κλπ...

Και εμένα πάντως η έλλειψη έστω και ενός adventure game μου φαίνεται λίγο περίεργη.

Μερικά προσωπικά σχόλια: Αψογο το Stunt Car Racer του Geoff Crammond, έχω αναφέρει και στο παρελθόν ότι το είχα λιώσει και σε amstrad και σε amiga, και είναι απο τα λίγα racing games που ένιωθα να σφίγγεται το στομάχι μου όταν έπαιζα, αλλά είναι πράγματι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ παιχνίδι του ST ? Aυτό σηκώνει πολύ κουβέντα.

Προσωπικά θεωρώ εντελώς αδιανόητο να μην είναι στην πρώτη δεκάδα, αλλά ούτε ΚΑΝ στην λίστα, το Sundog: Frozen Legacy. Για όνομα του Θεού δηλαδή !!

Μερικά παιχνίδια είναι δίκαια στην πρώτη δεκάδα, όπως το Oids, το Εlite, και το Dungeon Master (τα έχω ασφαλώς), αλλά μετά βλέπω και κάτι "Super Sprint" και απορώ !! (πασίγνωστο παιχνιδάκι, αλλά στα δέκα best-ever του ST ?)

Πάντως το Kick Off 2 στην 2η θέση, δέιχνει ότι η πλάστιγγα γέρνει σαφώς υπέρ των ευρωπαίων gamers (λογικό, μιά και στην αμερική οι ST fans ήταν λιγότεροι). Αν συνέβαινε το αντίθετο, το Kick Off δεν θα είχε θέση μέσα στην λίστα, και ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ όπως το Auto Duel δεν θα ερχόντουσαν τελευταίες και καταϊδρωμένες...

phil_vr είπε:
(...) και ενα σωρο αλλα που καθε χρηστης ST θα προτεινε εναντι των μικρων (και για πολλους παντελως αγνωστα) παιχνιδιων στο στυλ Time Bandit (παρολο που το εχω και εχει αρκετο ενδιαφερον)
Γειά σου Phil ΑΡΧΟΝΤΑ !! Το έχω και εγώ το Time Bandit (παλιό απωθημένο, απο την εποχή που το είχα δεί να τρέχει στα -καινούρια τότε- ST). :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Προσωπικά θεωρώ εντελώς αδιανόητο να μην είναι στην πρώτη δεκάδα, αλλά ούτε ΚΑΝ στην λίστα, το Sundog: Frozen Legacy. Για όνομα του Θεού δηλαδή !!
Πέσ'τα χρυσόστομε.

Πάντως αν δείτε τα threads η συμμετοχή είναι πάρα πολύ μικρή, οπότε δεν είναι καθόλου ενδεικτική της Atari ST κοινότητας. Εδώ κάποιος ψήφισε το Street Fighter II! Ήμαρτον!
 
Σίγουρα η συμμετοχή ήταν πολύ μικρή, ούτε εγώ συμμετείχα, και αυτό γιατί τα μόνα παιχνίδια που ξέρω είναι αυτά που πήραν μέρος στο STOT. Συμμετέχω όμως στην δεύτερη έρευνα που διοργανώνει ο ίδιος.

http://www.atariage.com/forums/index.php?showtopic=133772
 
Πάντως για να λέμε την αλήθεια αν κάποιος σου χώσει ένα ματσούκι στο στόμα και σε ρωτήσει ποια είναι τα 5 καλύτερα παιχνίδια για ένα σύστημα, μάλλον καμιά βλακεία θα πεις και μετά θα το μετανιώσεις. "Γιατί δεν διάλεξα αυτό;" κλπ.

Είναι πάρα πολύ δύσκολο να επιλέξεις 5-10 παιχνίδια όταν έχεις παίξει εκατοντάδες σε ένα σύστημα. Γιαυτό δεν συμμετέχω ποτέ σε τέτοια ερωτηματολόγια.
 
Leon είπε:
Πέσ'τα χρυσόστομε.
Xαχαχα !! :biglaugh:

Nα πω λοιπόν ίσως και για την απουσία των Wings of Death/Lethal Xcess, περί των οποίων πολλές φορές έχω ακούσει τους ST users να βρυχώνται και να ωρύονται για την τελειότητά τους;

Μα κανένας να μην τα ψηφίσει; :confused:

Leon είπε:
Πάντως αν δείτε τα threads η συμμετοχή είναι πάρα πολύ μικρή, οπότε δεν είναι καθόλου ενδεικτική της Atari ST κοινότητας. Εδώ κάποιος ψήφισε το Street Fighter II! Ήμαρτον!
Oντως έτσι πρέπει να είναι...

Θα έπρεπε να αφήσουν το poll αρκετό καιρό παραπάνω, για να "ωριμάσει" !! (σαν το καλό κρασί :D )
 
κι εγώ αν κάνω ένα poll θα βγάλω άλλα αποτελέσματα.

νομίζω δεν ψήφισαν και τόσοι πολλοί users η έχουν ξεχάσει μετά απο τόσο καιρό

ποιά παιχνίδια έπαιζαν!
 
Πίσω
Μπλουζα