The Great Giana Sisters

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.312
Αντιδράσεις
476
The Great Giana Sisters (1987)





21838.jpg



Το Great Giana Sisters κυκλοφόρησε για τον Commodore 64 το 1987 από την Rainbow Arts. Κανείς τότε δε γνώριζε αν το platform game αυτό ήταν πρόγονος ή απόγονος του Mario. Το μόνο σίγουρο όμως είναι πως ακόμη και σήμερα δεν υπάρχει «Commodore-ας» που να υποστηρίζει πως το Mario είναι καλύτερο από το Great Giana Sisters. Όπως επίσης φυσικά, ελάχιστοι Commodore-άδες υπάρχουν (αν υπάρχουν) που να μην αναγνωρίζουν το συγκεκριμένο τίτλο, πλέον ως κλασσικό.

The story:

Η Giana ενώ κοιμάται γαλήνια κι ευτυχισμένη κάπου στην πόλη του Milano, ένα παράξενο όνειρο τη μεταφέρει σε ένα κόσμο όπου τα πάντα γύρω της μοιάζουν περίεργα. Θεόρατα κάστρα με παράξενα επίπεδα, και μαγεμένα τεράστια ζωύφια την περιβάλλουν και το χειρότερο όλων: δεν μπορεί να ξυπνήσει από το όνειρο αυτό, εκτός κι αν καταφέρει να βρει το τεράστιο διαμάντι το οποίο θα επαναφέρει το φως σκοτώνοντας το σκοτάδι και κάνοντας τον κόσμο και πάλι χαρούμενο. (Καθόλου εύκολη αποστολή δε συμφωνείτε; ;) ).

Ο gamer αναλαμβάνει το ρόλο μιας εκ των δυο αδελφών (Giana ή Maria) που μοναδικό αρχικό τους όπλο είναι τα πολύ υψηλά άλματα που μπορούν να πραγματοποιήσουν και η πίστη τους για την επιτυχία της αποστολής :)

21835.jpg

Τα χρώματα και τα γραφικά του παιχνιδιού είναι ιδιαίτερα όμορφα.

Στην πορεία βέβαια και χτυπώντας τα κατάλληλα τούβλα με το... κεφάλι τους, θα συναντήσουν πληθώρα όπλων όπως μια μαγεμένη μπάλα η οποία θα μεταμορφώσει την Giana σε punk, δίνοντάς της, την ικανότητα να καταστρέφει τουβλάκια χτυπώντας τα με το κεφάλι της, όπως επίσης και κεραυνούς οι οποίοι της δίνουν την ικανότητα να εκτοξεύει μια μπάλα η οποία εξολοθρεύει τους εχθρούς που συναντά στην πορεία της. Εκτός αυτών θα εφοδιαστεί με διπλούς κεραυνούς που κάνουν την μπάλα να επανέρχεται και πάλι στην Giana, αλλά και μια bonus φράουλα που κατευθύνει τη μπάλα αυτόματα προς το στόχο της. Τέλος μπορεί να μαζέψει bonus όπου θέτουν σε ύπνο για κάποιο χρονικό διάστημα τους εχθρούς, βόμβες οι οποίες εξολοθρεύουν όλους τους εχθρούς που βρίσκονται στην οθόνη, και γλειφιτζούρια τα οποία δίνουν μια extra ζωή. Extra ζωή μπορεί κανείς να αποκτήσει επίσης, μαζεύοντας συνολικά 100 διαμαντάκια.

Τα δύσκολα (ξαν)αρχίζουν από τη στιγμή που ο παίχτης θα χάσει μια ζωή και μαζί με αυτήν όλα τα bonuses τα οποία θα πρέπει να ξαναμαζέψει και πάλι από την αρχή.

21836.jpg

Taste my lighting bolt.

Στον αντίποδα, οι εχθροί που θα συναντήσει ποικίλουν από περίεργους κάβουρες, κουκουβάγιες κι επιθετικά σκουλήκια, μέχρι τεράστιες αράχνες και δράκους, τους οποίους συναντά στο τέλος κάθε 4ης πίστας και αποτελούν τους bosses των levels αυτών. Το μεγαλύτερο πρόβλημα βέβαια της Gianas είναι η υπερπήδηση ή η αποφυγή των εμποδίων και χασμάτων (platform game γαρ), τα οποία απαιτούν ιδιαίτερα αντανακλαστικά και συγχρονισμό για να πραγματοποιηθούν. Απαιτείται ιδιαίτερη εξάσκηση και επιμονή για να συνηθίσει κανείς το χειρισμό της Gianas, μιας και μετά από κάθε κίνηση πρέπει να υπολογίζει εκτός από το χρόνο και την απόσταση που διανύει (λόγω αδράνειας) σε κάθε φρενάρισμά της.

21837.jpg

Η Giana προσπαθεί να τα βάλει με εχθρούς και... μέλισσες.

Οι συνολικές πίστες του παιχνιδιού είναι 33 ενώ σε κάποια σημεία ο gamer μπορεί να βρει κρυμμένα τουβλάκια τα οποία χτυπώντας τα θα τον οδηγήσουν στα επόμενα levels παρακάμπτοντας τις προηγούμενες πίστες. Ακόμη κάποια μυστικά περάσματα συνήθως εντοπίζονται από μια μπλε επιφάνεια που τα καλύπτει, οδηγεί σε δωμάτια όπου υπάρχει μεγάλος αριθμός από διαμάντια τα οποία φυσικά είναι απαραίτητα για να αποκτήσουμε extra ζωή αλλά και για να αυξήσουμε το high score μας. Προσοχή όμως πρέπει να δίνεται και στον χρόνο μέσα στον οποίο πρέπει να ολοκληρώνουμε κάθε πίστα, μιας και αυτός δεν είναι άπειρος και μπορεί να βρεθούμε προ εκπλήξεων αν τον αναλώνουμε μόνο ψάχνοντας για διαμαντάκια.

21834.jpg

One final jump…

Τα sprites του παιχνιδιού είναι γενικά μικρά αλλά καλοσχεδιασμένα, ενώ ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία του παιχνιδιού το οποίο και το κατέταξε σε ένα από τα αγαπημένα των Commodore-αδων, είναι το πολύ καλό κι εθιστικό του gameplay με τα όμορφα γραφικά και τα χαρούμενα χρώματα τα οποία ξεκουράζουν τον gamer.

Το σημαντικότερο όλων όμως, είναι το απίστευτο εισαγωγικό κομμάτι στα credits του παιχνιδιού (Chris Hulsbeck). Ένα μουσικό θέμα νοσταλγικό, δυναμικό αλλά και συγκινητικό το οποίο έχει μείνει χαραγμένο με τον πιο όμορφο τρόπο στη μνήμη όλων όσων λατρέψαμε (και συνεχίζουμε να λατρεύουμε) τον Commodore και το διαμάντι του: Great Giana Sisters.

Η μπάντα “Press Play on Tape” το διασκεύασε σε μια αρκετά καλή ημι-metal εκτέλεση, που αξίζει πιστεύω να ακούσετε στο παρακάτω clip.

[ame=[MEDIA=youtube]5u9N69VVZT0[/MEDIA] - Press Play on Tape at The Rock - Giana Sisters

Giana get up.


The sun has frightened off the night.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλεος, το εχω στην Amiga και μου εχει σπασει τα νευραααααα.

Αλλα οντως θυμιζει πολύ Μαριο, ειδικα η 2η πιστα που σαν το Μαριο, πας απο πανω!

Και η ατάκα που έπεσε οταν πήραμε για πρώτη φορα την μπαλα ηταν: "Ωχ, κάτσιασε".
 
Πάντα μου έκανε εντύπωση το όνομα αυτού του παιχνιδιού. Ποτέ δεν το είδα βέβαια εκτός από το κουτί του. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπήρχε και για Amstrad έκδοση.

Αγαπητέ Αlucard άλλό ένα πολύ καλό review. Το review team βαστάει γερά!
 
Η εικόνα του εξωφύλλου, μου έχει χαραχτεί στο μυαλό καθώς ήταν ένα από τα πρώτα reviews που διάβασα, τότε στο Pixel!

Εδώ που τα λέμε, δεν το έχω παλέψει αρκετά στον ST μου...

Πάω να το ξαναθυμηθώ!

Alucard, τα λόγια είναι περιττά... Το subforum του C64, πρέπει να είναι από τα πιο πλούσια σε reviews παιχνιδιών!

Εύγε! :thumbup:
 
...Great Giana Sisters, όπως λέμε Super Mario Brothers...

Πρόκειται για έναν πολύ καλό κλώνο, που όντως παρουσιάστηκε και στο Pixel απο τον Αντώνη (η Αmiga version) χωρίς καμμία σχετική αναφορά στην ομοιότητα με το παιχνίδι της Nintendo.

Δυστυχώς δεν το έπαιξα ποτέ ούτε στον Amstrad, αλλά ούτε και στην Amiga μου.

Ποτέ δεν είναι αργά βέβαια... :D

Kαι πάλι μπράβο στον Alucard. :)
 
εγω επαιζα το super mario bros στον 64 και απ'οτι βλεπω ειναι πανομοιοτυπο.φοβερο παιχνιδι
 
Όντως, υπάρχει για τον Amstrad και είναι μάπα! Καμία σχέση με την έκδοση του C64, που είναι άψογη.
 
trooper13 είπε:
εγω επαιζα το super mario bros στον 64 και απ'οτι βλεπω ειναι πανομοιοτυπο.φοβερο παιχνιδι
Αν εννοεις οτι επαζες στον C64 super mario bros ασφαλως και ειναι πανομοιοτυπα γιατι το Super Mario Bros του C64, ειναι το Great Giana Sisters με edited sprites .

(για οσους απαντησουν , μην το γυρισουμε στην κοτα και το αυγο και ποιο ειναι πρωτο ......)

http://www.lemon64.com/?mainurl=http%3A//www.lemon64.com/games/details.php%3FID%3D2545
 
πωπω ξαναθυμαμαι τα παιδικα μου χρονια.shinobi,exolon,led storm,untouchables,wizball,beyond the ice palace,microprose soccer και αλλα πολλα.δυστυχωs καπου στο 1992 πηγα να τον ανοιξω και ενω επαιρνε ρευμα εδειχνε μια μαυρη οθονη.τον πακεταρισα και τον ειχα στο υπογειο ωσπου μετα απο 4-5 χρονια μου τον ζητησε εναs ξαδερφοs μου που ειχε και αυτοs commodore,προφανωs για ανταλλακτικα.μετα εχασα τα ιχνη του μηχανηματοs.το εχω μετανοιωσει τωρα.επρεπε να τον παω για φτιαξιμο.ειχα τον c-64 c.
 
trooper13 είπε:
δυστυχωs καπου στο 1992 πηγα να τον ανοιξω και ενω επαιρνε ρευμα εδειχνε μια μαυρη οθονη.τον πακεταρισα και τον ειχα στο υπογειο ωσπου μετα απο 4-5 χρονια μου τον ζητησε εναs ξαδερφοs μου που ειχε και αυτοs commodore,προφανωs για ανταλλακτικα.μετα εχασα τα ιχνη του μηχανηματοs.το εχω μετανοιωσει τωρα.επρεπε να τον παω για φτιαξιμο.ειχα τον c-64 c.
Επαθα τα ιδια καπου το 95 ( μαυρη οθονη e.t.c εβγαλα το joystic ενω δουλευε αφηρημενος :angry: ) .Το εχω κρατησει ευτυχως .Οχι ομως το Disk Drive και τις δισκετες .
 
Great Giana Sisters Remake στο DS

Retro fun from the 80's: The Great Giana Sisters return – Jump'n'Run debut on Nintendo DSTM
Hamburg, December 09th, 2008 – It was a little bit more than 20 years ago when a game was born that still is a synonym for a whole gaming genre: The Great Giana Sisters made JumpʼnʼRun gaming available for home computer users all over the world. In 2009, the blondes finally return – and with that, they make it all the way to Nintendo DS for the first time.

Back in the late 1980ʼs, there was literally no chance to play JumpʼnʼRun games on home computers like Commodore 64, Amiga or Atari ST. Until 1987, when a small German development team released The Great Giana Sisters.

Their father, Armin Gessert, let them become stars of the genre over night. The Great Giana Sisters was a JumpʼnʼRun that had everything home computer gamers back then only could experience on video game consoles: A fantastic game world on many different levels, that challenged the playersʼ hand eye coordination skills to their maximum to jump over deep canyons, collect bonuses and succeed when fighting enemies just by jumping on their back.

Now, The Great Giana Sisters are finally back! Publisher dtp entertainment and developer Spellbound Entertainment in co-operation with Bitfield are going to release their new adventure on Nintendo DS in June 2009.

In more than 80 levels, players experience all the great features of the original home computer version, as well as new features, that are kept exclusive for Nintendo DS. Players will have the Nintendo DS microphone as well as the touchpad, for instance.

The Great Giana Sistersʼ graphics on Nintendo DS both is a redesign as well as reminiscent of the classic game.

The music score of the game is a remix by Fabian del Priore of the original soundtrack, written by famous computer game composer Chris Hülsbeck.

dtp entertainment is going to release The Great Giana Sisters DS for Nintendo DS in June 2009.
24gm2ra.jpg


33y2fdu.jpg
 
Τώρα πείτε μου, πόσο ειρωνικό είναι αυτό;

Τότε το κυνήγησε και το έκοψε η Nintendo επειδή έμοιαζε πολύ στο Mario. Τώρα βγαίνει σε Nintendo hardware...
 
Γαμωτο με προλαβες!Περιμενα κανα σχολιο ενθουσιασμου απο κανα N fan και μετα να τον "λουσω" αναλογως ΧΑΧΑΧΑΧΑ
 
Θέλεις να πεις ότι πιάσαμε Nintendo fans στο forum?!?!?! :xm:

Τον exterminator και γρήγορα!!! :D :D:D
 
Maddog είπε:
Θέλεις να πεις ότι πιάσαμε Nintendo fans στο forum?!?!?! :xm:
Τον exterminator και γρήγορα!!! :D :D:D
Να βγάλω τη μάσκα οξυγόνου από την ντουλάπα, δηλαδή??? :D

Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ με τον Γιατρό πως είναι μεγάλη ειρωνεία να κυκλοφορούν οι... Γιαννάδες στο DS... Από την άλλη, όμως, εδώ κυκλοφορούν όλα τα Sonic για μηχανήματα της N, οπότε ο,τιδήποτε άλλο είναι πταίσμα... :D

//Τουλάχιστον το GGS, ήταν ξεδιάντροπο rip-off του SMB, αλλά δεν το έκρυβε... Ίσα-ίσα το επεδείκνυε και αστειευόμενο...
 
πάντως η έκδοση για αμίγκα δεν απείχε πολύ από εκείνη για το c64
 
Τζάμπα η χαρά. Μόλις είδα το thread νόμισα οτι βγήκε το remake του gianna (επιτέλους) για το Dreamcast.

Αλλα απο αλλού το περίμενα κι απο αλλού ... μου' ρθε τελικα :(
 
Φοβερο σκριπτακι!
 
Πίσω
Μπλουζα