The Johnsons (1992)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
646
The Johnsons (1992, Rudolf van den Berg)

http://www.imdb.com/title/tt0104568/

Υπόθεση: Μια έφηβη αρχίζει να βασανίζεται από μερικά ανατριχιαστικά, αιματηρά όνειρα. Την ίδια στιγμή σε ένα ψυχιατρικό άσυλο είναι κλεισμένα τα εφτάδυμα αδέρφια, αποτέλεσμα ενός μυστήριου γενετικού πειράματος, τα οποία πριν αρκετό καιρό είχαν συγκλονίσει την κοινή γνώμη, αφού στα εφτά τους χρόνια είχαν δολοφονήσει 16 παιδιά ενός ορφανοτροφείου. Σύμφωνα με έναν αρχαίο μύθο, ένας δαίμονας θα γεννηθεί και θα φέρει την καταστροφή μετά από τον αιμομικτικό βιασμό μιας έφηβης κοπέλας με γαλανά μάτια.

Ολλανδική ταινία τρόμου των αρχών της δεκαετίας του '90, που παίρνει δάνεια από τα αμερικάνικα slasher και το Manitou του William Girdler, τα οποία τα δένει σε ένα κουβάρι μαζί με αρχαίες κατάρες, δαίμονες, αιμομιξίες, παράξενα οράματα κι αρκετό αίμα, για να δώσει ένα πολλές φορές ασυνάρτητο αλλά αρκετά διασκεδαστικό αποτέλεσμα. Το πρώτο μισό της ταινίας, μέχρι την άκρως αστεία σκηνή απόδρασης των εφτάδυμων αδερφών, διατηρεί έναν κάπως αργό, αλλά αρκούντως υποβλητικό ρυθμό, με τον σκηνοθέτη της ταινίας να καταφέρνει να δημιουργήσει μια ικανοποιητικά ανατριχιαστική ατμόσφαιρα. Οι σεκάνς των οραμάτων είναι καλογυρισμένες και ανατριχιαστικές, και χαρίζουν στην ταινία μια στοιχειωμένη κι απειλητική ατμόσφαιρα, δημιουργώντας μια αίσθηση ανασφάλειας και αγωνίας. Ο σκηνοθέτης καταφέρνει να υφάνει μια αίσθηση κλιμακούμενης έντασης και αβεβαιότητας, παίζοντας με τις αντιλήψεις του θεατή. Με την ταινία να ισορροπεί καλά ανάμεσα στην εύθραυστη, πλαστή ασφάλεια και την αναπόφευκτη έκρηξη, ο van den Berg χρησιμοποιεί αρκετά καλά το μεταφυσικό ύφος του story για να μπορέσει να υποβάλλει το κοινό του. Από την γελοία σκηνή απόδρασης, η ταινία αυξάνει ταχύτητα, με τον ρυθμό να γίνεται καταιγιστικός. Από το σημείο αυτό και μετά, το The Johnsons χάνει μεγάλος μέρος της γοητείας που αποπνέει η ατμόσφαιρά του και κινείται σε τελείως ασυνάρτητα μονοπάτια, με την ταινία να πλησιάζει αρκετά στα αμερικάνικα slasher. Ό,τι χάνει όμως η ταινία σε ατμόσφαιρα και λογική το κερδίζει σε αίμα, αφού στο δεύτερο μέρος της ταινίας ο θεατής γίνεται μάρτυρας αρκετών cool φόνων και μερικών, αξιοπρεπών σκηνών gore. Μετά από μια αστεία, δήθεν, ανατροπή της πλοκής, οποιοδήποτε ίχνος λογικής εγκαταλείπει την ταινία, και το The Johnsons αρχίζει να κινείται με μεγάλη ταχύτητα προς τη γραφικότητα. Εν τέλει ο θεατής, αφού καταπιεί με δυσκολία το γεγονός πως οι δυο πρωταγωνίστριες της ταινίας γίνονται μάρτυρες της απόδρασης κι αντί να πάνε στην αστυνομία προτιμούν να γυρίσουν σπίτι για να κάνουν ντους, μένει να αναρωτιέται γιατί τα εφτά αδέρφια επιτίθενται ένα-ένα κι όχι όλα μαζί, πού χάθηκε ο έβδομος αδερφός αφού τελικά μόνο έξι από αυτούς πέφτουν νεκροί και πώς τελικά γεννήθηκε ο δαίμονας αφού δεν υπάρχει καμιά σκηνή βιασμού. Οι ερμηνείες είναι αρκετά καλές για τέτοιου είδους ταινία, με εξαίρεση τη σαμανική παρουσία του πατέρα του άρρενος πρωταγωνιστή, η οποία είναι τόσο γελοία που πρέπει να τη δει κάποιος για να την πιστέψει. Η σκηνοθεσία του van den Berg είναι αρκετά καλή, καταφέρνοντας να οικοδομήσει μια αξιοπρεπή ατμόσφαιρα και να δώσει στην ταινία έναν ικανοποιητικό ρυθμό, τα οπτικά εφέ, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, δεν καταστρέφουν το αποτέλεσμα και οι αιματηρές σκηνές, αν και δεν είναι πολλές, είναι καλογυρισμένες. Σε τελική ανάλυση, το The Johnsons, παρά τις κάποιες αστείες καταστάσεις, τη βλακώδη εξέλιξη της πλοκής και το τελείως άκυρο φινάλε, είναι μια διασκεδαστική ταινία που θα προσφέρει αρκετές συγκινήσεις στους οπαδούς των ταινιών τρόμου.

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από Ολλανδικές τρόμου, μόνο το κλασσικό The Lift , έχω δει. Οι Ολλανδοί μου φαίνονταν πάντα, εντελώς σαλεμένοι στις ταινίες τους ( και όχι μόνο)...
 
Εξαιρετικη ταινια για τα γουστα μου που τυχαινει να την εχω πετυχει και να την εχω δει δυο φορες αλλα δυστηχως δεν την εχω στην κατοχη μου.Πολυ καλη στο πρωτο μισο της με τα ονειρα που βλεπει το κοριτσι να ειναι ολα τα λεφτα και με την απορια που μας αφηνη σχετικα με το τι σχεση μπορει να εχει αυτη με τους μανιακους δολοφονους που βλεπει σαυτα τα ονειρα.Το δευτερο μισο δεν ειναι οπως το πρωτο και αφου μας λυθουν καποιες αποριες μετα κατανταει λιγο βλακεια η ταινια αλλα προσωπικα για μενα [edit] γιατι πραγματικα την γουσταρω παρα πολυ και αυτο ειναι σταγονα στον ωκεανο και δεν χαλαει καθολου την ολη ατμοσφαιρα που δεν εχει καμια σχεση με της αμερικανιες και ανετα μπορει να τρομαξει καποιος αν την δει βραδυ μονος και δεν ειναι χωμενος μεχρι τα μπουνια οπως εμεις σε τετοιες ταινιες :D Πραγματικα υπεροχη ταινια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα