The Legend Of Zelda: The Wind Waker (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
The Legend Of Zelda: The Wind Waker

 


Προβολή συνημμένου 76681

Προσπαθοντας να εστιασει και να δει καποιος σε εναν πανεμορφο πινακα ζωγραφικης η σε ενα εκπληκτικης ομορφιας τοπιο δεν μπορει να πει πολλα πραγματα.Μπορει να μηνει αναυδος απο την διαταξη των χρωματων απο το υφος του πινακα και της λεπτομερειες του μεχρι και την συνολικη ομορφια του πινακα που θα τον καταστησει στα ματια του ως μια ανεπαναληπτη δημιουργια.Τα ιδια πανω κατω θα ζησει αν βρεθει σε ενα τοπιο ητε το βλεπει απο μια εικονα ητε ειναι και αυτος μερος του.Η ομορφια πολλες φορες μπορει να περιγραφει αλλα υπαρχουν και φορες που το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ανοιξης το μυαλο σου και να αφησης την εικονα να καλυψει καθε μερος του εγκεφαλου σου να νιωσεις πληρεις και πολυ ομορφα γιατι αυτο που κοιτας δεν ειναι μονο μια εικονα,δεν ειναι μονο τα χρωματα που φαινονται σαν να χορευουν μπροστα στα ματια σου δεν ειναι μονο τα συναισθηματα που δημιουργουνται αλλα ειναι κατι που σε κανει να χαιρεσαι μονο και μονο επειδη ειχες την ευκαιρια να το δεις,επειδη ειχες την τυχη να βρεθεις σε αυτο το μερος και να ζησεις αυτη την εμπειρια,επειδη τετοια εργα τεχνης δεν τα βλεπεις καθε μερα αλλα οταν τα δεις δεν προκυται αυτη την εμπειρια που θα βιωσεις να την ξεχασεις σε ολη σου την ζωη.Ετσι λοιπον ενας εκπληκτικης ομορφιας πινακας και ενα μαγικο τοπιο που ειναι λες και ξεπηδησε μεσα απο τα καλητερα gaming ονειρα μας ειναι το The legend of Zelda: The Wind Waker και οποιος δεν εζησε αυτη την εμπειρια δεν προκυται να καταλαβει ποτε ολα αυτα τα συναισθηματα που μπορει να δημιουργησει μια μορφη τεχνης οπως ειναι αυτη των Videogames.

Προβολή συνημμένου 76682

Η ιστορια ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα σε ολα τα παιχνιδια Zelda και για να να γεινω πιο σαφης απο το Zelda II The Adventure of link και μετα παρα απο το πρωτο Zelda και μετα.Το Wind waker ερχετε με μια καινουργια και διαφορετικη ιστορια που σε πολλα σημεια συμπληρωνει πολλα κενα που εχουν αφηση προηγουμενα zelda στο χρονοδιαγραμα των παιχνιδιων zelda και επιβεβεωνεται οτι υπαρχουν περισσοτεροι απο ενας link.To παιχνιδι ξεκιναει με τον link που μενει σε ενα ηρηνικο νησι που ονομαζεται Outcast με την γιαγια του και την αδερφη του Aryll.Μετα απο καποια γεγονοτα που αφορουν τα γενεθλια του link ενα τεραστιο πουλι που ονομαζεται Halmaroc King απαγαγει την Aryll.Ετσι λοιπον ο link με την βοηθεια καποιων πειρατων ξεκινανε να πανε να την ελευθωρωσουνε απο το Forsaken Fortress που την εχει παει ο Halmaroc king για λογαριασμο του σατανικου gannon.Η ιστορια ειναι μια πραγματικη zalda ιστορια γιατι ακολουθει κανονικα την χρονολογικη σειρα της σειρας σε σε αντιθεση με το majora's mask που ηταν απλα μια παρενθεση.Γενικοτερα η ιστορια του wind waker περιλαμβανει πολλες απροσδοκητες εκπληξεις και απανταει σε πολλα ερωτηματα αλλα ταυτοχρωνα αφηνει και καποια αλλα αναπαντητα.Και για να μην ανησυχουν ωσοι δεν το εχουν παιξει υπαρχει κανονικα στο παιχνιδι η πριγκιπησα Zelda και εχει πολυ σημαντικο ρολο.

Σε ολα τα παιχνιδι το κυριοτερο πραγμα ειναι το gameplay και το Wind waker σαυτο το θεμα περνει 10 με τονο.Ο χειρισμος ειναι τελειος οπως ακριβως ηταν και στα ocarina of time και Majora's mask και ωσοι εχουν παιξει τα συγκεκριμενα παιχνιδια θα νοιωσουν σαν το σπιτι τους.Το παιχνιδι λαμβανει χωρα σε μια τεραστια θαλασσα που μεσα σαυτην υπαρχουν 49 νησια μικρα η μεγαλα και το καθε ενα κρυβει τα δεικα του μυστικα και πολλες και ενδιαφερουσες περιπετειες μας περιμενουν.Στα μικρα νησια καποιες φορες δεν υπαρχουν και πολλα να κανουμε αλλα στα μεγαλα νησια εχουμε πολλα να κανουμε και να ξεκινησουμε την κλασικη εξερευνηση οπως και σε ολα τα προηγουμενα zelda ειδικα στα δυο του N64.Φυσικα δεν ταξιδευετε με μια απλη βαρκα αλλα με μια βαρκα με κεφαλι λεονταριου που μιλαει και ονομαζεται the king of red lions.Aργοτερα η βαρκα αυτη μπορει να εξοπλιστει με εναν μικρο γερανο με δαγκανα και μπορουμε να ψαχνουμε τον βυθο της θαλασσας για θησαυρους και χρησιμα και σπανια αντικειμενα.Για να γιννει αυτο δεν ψαχνουμε οπου να ναι και οτι κατσει αλλα στην περιπετεια μας θα βρουμε χαρτες που θα μας δειχνουν που ακριβως ειναι ο καθε θησαυρος.Πραγματικα το να ταξιδευουμε με την βαρκα ειναι απολαυση και για οποιον βαριετε μπορει να τηλεμεταφερθει κιολας απο νησι σε νησι.Επισης κλασικο στοιχειο στα παιχνιδια zelda ειναι τα side quests και θα συναντησετε πολλα και διαφορα στο the wind waker.Eνα αλλο ενδιαφερον στοιχειο ειναι οτι μπορουμε να φωτογραφησουμε καθε χαρακτηρα,εχθρο η αρχηγο και να παμε μετα στο NINTENDO Gallery ωστε να μαθουμε το ονομα και πληροφοριες για οτι φωτογραφησουμε.Χωρις πολλα πολλα λογια οτι αγαπησατε στα προηγουμενα zelda σε οτι αφορα το gameplay θα το βρητε και δω συν πολλα και ενδιαφεροντα αλλα στοιχεια.

Προβολή συνημμένου 76684

Στον τεχνικο τομεα το wind waker ειναι μαγια και δεν ειναι παιδικο παιχνιδι οπως εχω διαβασει η ακουσει να λεει ο καθε ασχετος που και δεν εχει ιδεα απο Zelda και απο videogames γενικοτερα ειναι μαυρη η νυχτα στα βουνα.τα Cel shading γραφικα που εχει τοwind waker ειναι εργο τεχνης που πολυ δυσκολα περιγραφετε με λογια και για να το κατανοηση καποιος θα πρεπει να παιξει αλλα και να τερματισει το παιχνιδι για να δει τα παντα.ο λογος που διαλεξαν αυτη την τεχνικη οι δημιουργοι του παιχνιδιου ηταν γιατιο θεωρησαν οτι κολαει περισσοτερο στην μαγικη ατμοσφαιρα της σειρας και επειδη καποια πραγματα ηταν πιο ευκολο να γεινουν ετσι παρα με πολυγωνα.Ενα απο αυτα ειναι ο ανεμος που βλεπουμε προς τα που φυσαει και ολο το σκηνικο ειναι κατι πανεμορφο.Μονα τα χορτα να δει καποιος αλλα και το νερο οπως και εκατονταδες αλλα μεσα στον κοσμο του παιχνιδιου φτανει και περισευει για να νιωσει και να καταλαβει την εκπληκτικη ομορφια του.Η μουσικη αλλα και οι ηχοι ειναι εξαιρετικοι και στα Remastered παλια και κλασσικα κομματια αλλα και στα καινιυργια και αποκκλειστικα του Wind Waker.H αληθεια ειναι οτι δεν φτανουν το επιπεδο του ocarina of time και majora's mask αλλα νησαφι πια μαυτα τα παιχνιδια και της συγκρισης.Δεν γεινεται να συγκρινουμε οτι βγαινει με το ocarina of time του 98 και με το link to the past.Kαλο ειναι να συγκρινουμε αλλα με καποιο οριο.Γενικα η μουσικη ειναι εξαιρετικη αλλα επειδη δεν κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας δεν φτανει τα επιπεδα προηγουμενων παιχνιδιων.

Προβολή συνημμένου 76686

Ειναι δυνατων να ειναι καποιος οπαδος της σειρας να εχει βιωσει αυτα που εχει βιωσει και να μη θελει να κανει τα αδυνατα δυνατα για να σωσει την αδερφη του Link;Το Wind Waker συνδεει τον παικτη συναισθηματικα με τους χαρακτηρες,δημιουργει σχεσεις προσπαθωντας να μας αγγιξει ηθικα και οχι με την τυπικη εννοια του gamer που απλα παιζει ενα παιχνιδι.Δεν θα θελει οποιος το παιξει να σωσει Aryll γιατι πρεπει να ολοκληρωσει την αποστολη αλλα θα θελει να την σωσει γιατι πρεπει να σωθει.Ο Miyamoto εχει καταφερει να δωσει στον κοσμο του wind waker μια πρωτοφανη ποσοτητα λεπτομερειων με αποτελεσμα να μετατρεπεται ολη η εμπειρια σε εναν ζωντανο οργανισμο και οχι σε ενα απλο παιχνιδι.Το The Legen Of Zelda: The Wind Waker ειναι τεχνη και μια επανασταση στη σειρα Ζelda και γενικοτερα ειναι μια εμπειρια που πρεπει ολοι να ζησουν και μια εμπειρια που μονο η NINTENDO μπορει να προσφερει στον χωρο των videogames.

 
Τι μου αρέσει σε αυτό το Ζelda:

-Tα cell shaded γραφικά μου αρέσουν αρκετά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το στιλ.

-Το κορυφαίο animation. Σαν cartoon της Disney.

-Τα μικρά χωριουδάκια ήταν πολύ "cozy". Αν και μικρά, είχαν λεπτομέρεια και καλό σχεδιασμό.

-Αρκετά καλό soundtrack

-Μερικές πολύ καλές ιδέες όπως το βυθισμένο παλάτι που είναι παγωμένο στον χρόνο.

-Εκείνα τα πιτσιρίκια που σε περιτριγυρίζουν και πουλάνε μαγκιές, αλλά και το άλλο που του κρέμεται μια τεράστια μύξα!

Τι δεν μου αρέσει:

-Ο σχεδιασμός του Link. Η φάτσα του. Λες και απέδρασε από κάποιο επεισόδιο της Ντόρας, της μικρής εξερευνήτριας.

-Δεν μου άρεσε το σενάριο αλά Waterworld. Μου έλειψαν τα μεγάλα τοπία. Καλός ο ωκεανός αλλά μετά από λίγο καταντάει βαρετός. Αν ήταν 50-50 ωκεανός και ξηρά ώστε να εξερευνάς αρκετά και τα δύο, θα ήταν τέλειο.

-Δεν θυμάμαι αν τα dungeons ήταν καλά ή όχι και δεν μου αρέσει το γεγονός αυτό γιατί ξέρω ότι αν μου άρεσε κάποιο αρκετά θα το θυμόμουν.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι η ίδια η Nintendo έφταιγε για το κράξιμο που έχει φάει για τα γραφικά του WW. Από την μία μας δείχνουν ένα εκπληκτικό Demo στο Spaceworld 2000 που τα γραφικά του ακόμα και σήμερα φαίνονται εξαιρετικά και μετά βγάζουν το WW σαν cartoon. Αν δεν ήταν το Demo η απογοήτευση θα ήταν πολύ μικρότερη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να τα λεμε ολα κραξιμο δεν εφαγε κανεναν για το Wind Waker και οι μονοι που μπορει να το χαρακτηρησαν καπως ειναι ολοι αυτοι που λογο του Demo οπως ειπες τασο περιμεναν κατι αλλο.Το παιχνιδι ειναι εργο τεχνης,το gameplay του ειναι ακριβως ιδιο επιτυχημενο με του Ocarina of time και majora's mask με εξτρα στοιχεια,τα cel shading γραφικα ξεφευγαν απο τα στενα ορια των πολυγονων και επετρεξαν στου σημιουργους τους να φτιαξουν εξαιρετικα πραγματα.Δεν υπαρχει κατι το αρνητικο που μπορεις να βρεις στο wind waker και να σε αποτρεψει να το απολαυσεις και να το ευχαριστηθεις η να μην το παιξεις καν.Αν δεν αρεσει σε καποιον η καποιους ειναι απολυτως λογικο αλλα αυτο γεινεται μονο απο την εμφανιση του και οχι απο το παιχνιδι γενικοτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το εχω παιξει ποτε, δεν ειχα ποτε gamecube, το παιχνιδι το εχω μου το χαρισε ενας φιλος πριν 1-2 χρονια αλλα δεν το εβαλα να το παιξω γιατι ηθελε καρτα μνημης για να το παιξω στο Wii την οποια δεν πηρα ποτε :p . Τωρα βεβαια απο τι βλεπω δεν θα παιξω ποτε την original εκδοση αφου θα παιξω μια και καλη το remake στο Wii U, το review πολυ ωραιο και τωρα ξερω τι θα περιμενω!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβάζοντας το αυτό, κάτι μέσα μου πεθαίνει από την μετ εφηβική μου ηλικία.
 
Ακόμη ένα πολύ όμορφο ριβιού!!

Όσο για το ίδιο το windwaker το θεωρώ από τους καλλίτερους τίτλους για το Gamecube σε αυτό το στυλ, βασικά ο καλλίτερος για μένα γιατί το Twilight Princess ήταν μεγαλύτερη απογοήτευση που έχω συναντήσει στη σειρά. Όμορφα γραφικά που με ενθουσίασαν διότι έδιναν την αίσθηση πως η Νιντέντο όντως πάει να μας προσφέρει κάτι εντελώς νέο και παραμυθένιο.....τελικά μόνο τα γραφικά άλλαξαν διότι όλα τα άλλα παρέμειναν ίδια. Βέβαια δε με ενοχλεί καθόλου αυτό. Τα dungeons ήταν όπως θα έπρεπε να ήταν, οι γρίφοι μέτριας δυσκολίας, οι μάχες όμως σχετικά εύκολες και η μουσική συμπαθής.

Αυτό που με ενόχλησε πολύ, μα πάρα πολύ στο Wind Waker ήταν η αχανής θάλασσα. Ήταν ένας τίτλος που λαμβάνει χώρα στη θάλασσα βέβαια αλλά βρε "αδερφέ" Aonuma βάλε κάτι να μη γίνεται ανιαρό το ταξίδι μου στη θάλασσα??!! Μην αφήνει τη θάλασσα να είναι άδεια, βάλε εχθρούς, βάλε τοπία, κάνε κάτι να ευχαριστιέμαι που παίρνω το καραβάκι και όχι να σκέφτομαι που στο καλό θα πάω πάλι!

Άντε να δούμε πότε θα φύγει από το τιμόνι της σειράς ο Aonuma να δούμε κανέναν τίτλος της προκοπής....ακόμη και η Capcom στα φορητά πολύ πιο ωραία Zelda έφτιαχνε!!
 
Άλλο ένα διαμάντι Zelda και το πρώτο που κυκλοφόρησε για το GC. Πόσο κατηγορήθηκε η Nintendo για την μετάβαση στo cell shaded rendering και στα καρτουνίστικα γραφικά. Πολλοί το απέριψαν ως παιδικό, απο τα πρώτα λεπτά της περιπέτειας. Το ίδιο είχε πει και η γυναίκα μου, 'παιδικό είναι', μετά απο λίγο βέβαια άλλαξε γνώμη καθώς άρχισε να φαίνεται η απειλή και η σκοτεινή του ατμόσφαιρα.

Όσον αφορά την μουσική, διαφωνώ καθέτως. Την θεωρώ πλήρως ταιριαστή για το παιχνίδι. Σε ανυψώει, σε ταξιδεύει στις θάλασσες και όποτε πρέπει σε ρίχνει σε μελαγχολία και σχέψη για την τύχη των πρωταγωνιστών.

Για το ταξίδι στις θάλασσες, πρέπει να παραδεχτώ ότι πράγματι καταντάει κουραστικό. Κατάφεραν να το διορθώσουν αρκετά στο Phantom Hourglass, το οποίο αποτελεί τον άμεσο διάδοχο του Windwaker.

Περιμένω πως και πως το HD remake.

Ευχαριστώ metalcandyman, που μας το θύμισες. Το έπαιξα αργά, το 2007 μιας και πριν το 2006 δεν είχα καμία κονσόλα. Αναπλήρωσα γρήγορα όμως.
 
Πίσω
Μπλουζα