The Legendary Pink Dots

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας paulochelao24
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.812
Αντιδράσεις
4.775
Τους τοποθετώ στην κατηγορία και στο thread Ροκ,αν και η μουσική που παίζουν είναι αρκετά περίεργη. Είναι ένα συγκρότημα που συνδυάζει rock,ψυχεδέλεια,κλασική μουσική,dark wave,new wave,πειραματική μουσική,λίγο gothic και ένα σωρό άλλα είδη. Είναι μια κατηγορία μόνοι τους. Θα τους σύγκρινα με τους Αμερικάνους Tuxedomoon στο είδος μουσικής που παίζουν. Ξεκίνησαν τον μακρύ δρόμο τους αρχές 1980 απ΄το Λονδίνο ενώ το 1984 εγκαταστάθηκαν στο Άμστερνταμ. Tα πιο σταθερά μέλη τους ήταν και είναι ο εκκεντρικός Edward Ka-Spel και ο Phil Knight. Έχουν κυκλοφορήσει αμέτρητους δίσκους μέχρι τώρα και τόσα άλλα προσωπικά albums ο Ka-Spel (συν τα side projects πχ. Tear Garden). Πολύ καλός και ο Patrick Paganini στο κλασικό βιολί να δίνει μια απόκοσμη χροιά κλασικής μουσικής στα τραγούδια των Ka-Spel και Knight.

Πρώτη φορά διάβασα για αυτούς σε ένα τεύχος απ' το Δίφωνο (νομίζω τεύχος 63 το 2000) σε μια συνέντευξη της Σαββίνας Γιαννάτου,που έλεγε για την δισκοθήκη της και διάλεγε 6 (νομίζω δεν είμαι σίγουρος για το νούμερο) αγαπημένους της δίσκους. Ανάμεσα σε αυτούς είχε και τον δίσκο Asylum των LPD απ' το 1985. Πρώτη φορά βρήκα cd τους το 2003 και ήταν το Asylum αλλά με εντελώς άλλο εξώφυλλο. Με ξένισε τότε στην αρχή ο ήχος τους, ηχούσε πολύ πολύ παράξενα τότε στα αυτιά μου. Με τα χρόνια βέβαια τους εκτίμησα πολύ,αλλά οι δίσκοι τους δύσκολα βρίσκονται. Eπίσης είναι ένα συγκρότημα πολύ αγαπητό στην χώρα μας απ' την αρχή που εμφανίστηκαν,με τους δίσκους τους να έχουν πολύ ζήτηση στο μουσικόφιλο κοινό της χώρας μας. Νομίζω τους διένειμε η ανεξάρτητη Penguin.

Δίσκους τους που θα πρότεινα είναι σίγουρα 2 δηλαδή αυτούς που έχω. Το Asylum και το Αny Day Now του 1987. Έχω και ένα τρίτο cd αλλά είναι ηχογραφήσεις από κασέτες live. 'Εχω όμως ακούσει καλά λόγια για δίσκους όπως The Tower,The Lovers,The Golden Age,The Crushed Velvet Apocalypse και το The Maria Dimension.
 
Πίσω
Μπλουζα