The Little Prince (1974)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
412
Δεν ξέρω τι πρέπει να πω γι' αυτή την ταινία-μιούζικαλ. Όπως και για το βιβλίο. Είναι συγκλονιστικά συγκινητικό αυτό το ''παραμύθι'' δεν το βάζω στα παιδικά γιατί δεν είναι για παιδιά, ή αν θέλετε όχι μόνο για παιδιά. Σε αυτή την ιστορία χωράνε όλοι: καλοί, ηλίθιοι, φιλοχρήματοι, αγνοί, ματαιόδοξοι, νάρκισσοι και πολλοί άλλοι. Γυρισμένη το 1974, με έναν ''μικρό πρίγκηπα'' (Steven Warner) πλάσμα παραμυθένιο ως παρουσία που ερμηνεύει υπέροχα το ρόλο του, έναν Gene Wilder καταπληκτικό και έναν Richard Kiley υπέροχο. Χωρίς τρελά εφέ, μία ταινία που αξίζει να τη δει κανείς για πολλούς λόγους...

Να ένα μικρό δείγμα:

[video=youtube_share;ZalwjqNHG2A]http://youtu.be/ZalwjqNHG2A
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τότε που διάβασα το βιβλίο του μικρού πρίγκηπα, μαγεύτηκα.... Κάθε φορά, θυμόμουν το μικρό πρίγκηπα και πώς τον παρουσίαζε ο Εξιπερύ.

Κάθε φορά που το διαβάζω (είναι μικρό βιβλίο και διαβάζεται ευχάριστα), ανακαλύπτω και κάτι καινούριο που μου είχε ξεφύγει... Κάθε φορά!

Δεν ήξερα ότι είχε βγει και σε ταινία! Φοβάμαι λίγο να τη δω - φοβάμαι ότι θα μου χαλάσει τις υπέροχες εικόνες που έχω πλάσει στο μυαλό μου για τους ήρωες και τα τοπία!

Βέβαια το cast είναι πολλά υποσχόμενο... Tempted, αλλά και πολύ διχασμένη! :)

Ευχαριστούμε για το hint! ;)
 
Προτείνω να το δεις. Αλλά αν το αποφασίσεις να έχεις κοντά σου χαρτομάντιλα. Όπως και το βιβλίο έτσι και η ταινία είναι πολύ συγκινητική (για να μην πεις πως δεν σε προειδοποίησα ;) )
 
Πίσω
Μπλουζα