The Miracle (1959)

Emmy

RetroN00b
Joined
16 Οκτ 2011
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
6
Τέλη δεκαετίας '80 είχε γίνει το μπαμ με τα δορυφορικά κανάλια, από το '87 και μετά.

Υπήρχε ένα γερμανικό που λεγόταν SAT1.... σε αυτό το κανάλι μια φορά είχα δει μια ταινία, την οποία ποτέ δεν είδα σε ελληνικό κανάλι ούτε στα βίντεο κλαμπ που τότε ήταν της μόδας...Ήμουν μικρή τότε, γύρω στα 10 με 12, αλλά οι εικόνες της ταινίας έχουν αποτυπωθεί στο μυαλό μου.... Αν θυμάμαι καλά, η ταινία ήταν έγχρωμη και πρέπει να ήταν από 1960 και μετά. Μιλούσαν γερμανικά αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι γερμανική, αμερικάνικη ή οτιδήποτε άλλο γιατί οι ηθοποιοί ντουμπλάρονταν στα γερμανικά. Είχε ωραία χρώματα, εικόνες, εντυπωσιακά κουστούμια, μια πανέμορφη μελαχρινή πρωταγωνίστρια, αισθηματικό στόρυ και πολλές περιπέτειες....

Θυμάμαι ότι στην αρχή η πρωταγωνίστρια ήταν μοναχή, σε μοναστήρι. Εκεί γνώρισε κάποιον στρατιώτη, έφυγε από το μοναστήρι, είχε πολλές περιπέτειες, είχε σχέσεις με δυο, τρεις άνδρες, και στο τέλος, είναι πολύ πλούσια, σε ένα πολυτελέστατο σπίτι και είναι μαζί με έναν ταυρομάχο. Θυμάμαι την ταυρομαχία στο τέλος της ταινίας,ο ταυρομάχος πεθαίνει . Αυτάαααααα......

Ξέρετε ποιά ταινία μπορεί να είναι?
 
Ίσως να είναι η ταινία " The Miracle (1959), με την Κάρολ Μπείκερ και τον Ροτζερ Μουρ...

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστώ πάρα πολύ!!!! Ναι, είναι αυτή η ταινία...... Μού φαίνεται απίστευτο που την ξαναβλέπω μετά από 20 χρόνια....ΟΙ εικόνες της έχουν χαραχτεί στο μυαλό μου και για χρόνια τη σκεφτόμουν και αναρωτιόμουν τι θα μπορούσα να κάνω για να τη βρω!!!!!

Δεν είναι περίεργο όμως μια τέτοια ταινία να μην είναι γνωστή, να μην έχει προβληθεί ποτέ από τα ελληνικά κανάλια, τουλάχιστον όσο εγώ έχω αντιληφθεί ?

The Miracle is a 1959 remake of a 1912 German film Das Mirakel directed by Cherry Kearton and Max Reinhardt which in turn was based on a 1911 pantomime play of the same name by Karl Vollmöller.

Για αυτό και το είδα σε γερμανικό κανάλι.....

Παίζει και η Κατίνα Παξινού στο ρόλο της τσιγγάνας !!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα