The Neverending Story (1984)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Ταυτοτητα ταινιας


Τιτλος:
The Neverending Story


Ετος:
1984


Ειδος:
Περιπετεια φαντασιας


Χωρα Παραγωγης:
Δυτικη Γερμανια


Διαρκεια:
102'


Σκηνοθεσια:
Wolfgang Petersen


Μουσικη:
Klaus Doldinger


Πρωταγωνιστες:
Noah Hathaway,Barret Oliver,Tami Stronach,Alan Oppenheimer,Gerald McRaney,Thomas Hill


Βαθμολογια:
7,4/10






To poster της ταινιας

attachment.php






Υποθεση

Εχοντας χασει πολυ νωρις την μητερα του,ο Bastian,ενα ντροπαλο και χωρις φιλους αγορι,

λατρευει να διαβαζει διαφορα βιβλια και να "ταξιδευει" σε φανταστικους κοσμους.

Ζει μαζι με τον πατερα του,ο οποιος τον πιεζει να δεχτει την πραγματικοτητα και να παψει να πεταει στα συννεφα.

Μια μερα καθ'οδον για το σχολειο θα βρεθει σε ενα βιβλιοπωλειο - στο οποιο μπηκε να κρυφτει απο κατι μεγαλυτερα παιδια

που τον κυνηγουσαν - ωπου θα τον κυριο Koreander τον ιδιοκτητη του βιβλοπωλειου.

Μετα απο μια συντομη συζητηση περι βιβλιων,ο Bastian ρωταει για το βιβλιο που διαβαζε ο κ.Koreander

για να παρει την εξης απαντηση...."Δεν ειναι για σενα.Δεν ειναι ασφαλης!"

Αυτο και μονο εφτανε ωστε ο Bastian να "δανειστει" το βιβλιο,αφηνοντας ενα σημειωμα οτι θα το επιστρεψει αμεσως μολις το τελειωσει.

Φτανοντας αργοπορημενος στο σχολειο,ο Bastian,για να αποφυγει το διαγωνισμα μαθηματικων,πηγαινει στην αποθηκη του σχολειου

και αρχιζει να διαβαζει το βιβλιο.Καθως το διαβαζει,αρχιζει σιγα σιγα να ενθουσιαζεται με την ιστορια και να παθιαζεται με τους ηρωες της,

και ιδιαιτερα με τον Atreyu...τον ηρωα της ιστοριας.

Η ιστορια του βιβλιου εχει να κανει με την μυθικη χωρα της Φαντασιας η οποια αρχιζει να δεχεται επιθεση απο το Τιποτα

και να σβηνει σιγα-σιγα.Η μονη ελπιδα για την χωρα της Φαντασιας ειναι ο Atreyu....ενα παιδι/πολεμιστης στον

οποιο οι κατοικοι της εχουν αποθεσει της τελευταιες τους ελπιδες για να σωθουν απο την καταστροφη του....Τιποτα!!!

Θα καταφερει ο Bastian να τελειωσει το βιβλιο?

Θα σωσει ο Atreyu την χωρα της Φαντασιας απο την καταστροφικη μανια του Τιποτα?

Η συνεχεια επι της οθονης... ;)




The Neverending Story (1984) Official Trailer - Chilhood Fantasy Movie HD





Σχολιο του γραφοντος

Ο Γερμανος σκηνοθετης Wolfgang Petersen (βλ. Troy) οπτικοποιει την ομωνυνη νουβελα

του επισης Γερμανου συγγραφεα Michael Ende, και μας χαριζει ενα παραμυθι με ωραια εφε,

μπολικη δραση,παραξενα οντα, οπως αρμοζει δηλαδη στα παραμυθια.... :D ...βλεπετε ευχαριστα (μονορουφι) και δεν την βαριεσαι

οπως τις δυο συνεχειες που ακολουθησαν το 1990 και το 1994 οι οποιες αποδειχτηκαν κατωτερες απο την πρωτη. :precry:

Εντυπωση προκαλει το γεγονος οτι η ταινια ειναι Ευρωπαικης προελευσης και οχι Αμερικανικης που ειναι και το πιο συνηθες! :eek:

Trivia

Cameos

Στην σκηνη που δειχνει οτι οι κατοικοι της Φαντασιας ειναι συγκεντρωμενοι στον Πυργο του Ελεφαντοστου,

αναμεσα στο πληθος κανουν cameo εμφανιση οι εξης χαρακτηρες :eek: Mickey Mouse,οι Yoda,Chewbacca,C3PO

και τα Ewoks απο το STAR WARS,o E.T. και o Gumby.... :D

Για τον Gumby μπορειτε να δειτε πληροφοριες εδω

attachment.php


Ayryn




Το μενταγιον που φοραει ο Ateryu,το Auryn/Ωριν αντιπροσωπευει το απειρο και την αιωνιοτητα

και ειναι βασισμενο σε Αρχαιο Ελληνικο συμβολο..... Ουροβορος Οφις.

Το αυθεντικο μενταγιον της ταινιας ειναι στην κατοχη του Steven Spielberg.

attachment.php



Sountrack


Limahl - Never Ending Story

http://www.youtube.com/watch?v=DpGdLsG87qo

Βραβεια

Η ταινια κερδισε 2 βραβεια το 1984 και 3 βραβεια το 1985.







  • 1985 won the Saturn Award for: Best Performance by a Young Actor



  • 1985 won the Brazilian Film Award for: Best Production



  • 1985 won the Film Award in Gold for: Best Production Design



Ηταν υποψηφια επισης για αλλα 3 βραβεια το 1985.

  • 1985 nominated for the Saturn Award for : Best Fantasy Film, and Best Music








  • 1985 nominated for Young Artist Award for : Best Family Motion Picture, Best Young Actor, Best Young Supporting Actress.



9 λογοι για να δειτε την ταινια

Μπορειτε να τους διαβασετε εδω


Πηγες






Ταυτοτητα ταινιας

 


Poster

 


Υποθεση

 


 
Την είχα νοικιάσει μικρός, και κατέληξα να την δω 5-6 φορές.

Πολύ φροντισμένη παραγωγή (εφέ, μουσική, φωτογραφία, κλπ) που την έχω ταυτίσει με ωραίες εποχές της παιδικής μου ηλικίας.
 
Πω βρε Σταύρο τι μου θύμισες τώρα!

Υπέροχη ιστορία και καλογυρισμένη ταινία!

Ευτυχώς την ταινία την είδα γύρω στο 1988 αφότου είχα διαβάσει και το βιβλίο!!!

Μια βδομάδα το πάλευα να το διαβάσω! θυμάμαι να είμαι κάτω από το πάπλωμα με φακό και να διαβάζω μέχρι που κοιμόμουν...!

Το καημένο το είχα δανείσει σε έναν φίλο μου το επόμενο καλοκαίρι να το διαβάσει και ως γνωστόν τα δανεικά = αγύριστα... την ταινία την είδα και εγώ πολλές πολλές φορές στο βίντεο! :D
 
Ωραίο ριβγιού! Το τραγουδάκι φυσικά είναι καταπληκτικό.
 
Ωραια παρουσιαση σταυρο για μια ταινια που προσωπικα βαρεθηκα να την βλεπω πιτσιρικας και αυτο ειναι το κακο με τα τοπικα μικρα καναλια γιατι ειχαν 5,10 ταινιες και ελιωναν οι κασσετες απο το πολυ παιξιμο πεντακοσιες φορες μεσα στη βδομαδα της εβαζαν.

Το τραγουδι never ending story του Limahl ειναι πολυ φλωρικο,το απεχθανομαι και πιστευω πως δεν πολυλοκολαει με την ταινια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ να πω την αλήθεια πρώτα είδα το Neverending Story 2 και μετά απο πολλά χρόνια βρήκα και είδα και το νο.1. Γιατί; Γιατί πολύ απλά, στο βίντεο κλαμπ της γειτονιάς μας δεν το είχανε και έτσι χρόνια αργότερα όταν βγήκαν τα DVD είδα το Neverending Story 1 που βγήκε σε DVD και το είχαν φέρει απο Αγγλία στο Video Club της γειτονιάς μας. Και ακόμη και σήμερα λέω ότι μου αρέσει ποιο πολύ το sequel απο το original ενώ για το νο.3 δεν θα το σχολιάσω καν πόσο άθλιο ήταν, για εμένα το 3 είναι σαν να μην υπάρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα