The Neverhood

Arduinna

RetroActive
Joined
27 Ιουλ 2006
Μηνύματα
340
Αντιδράσεις
16
Ζήλεψα κι εγώ τα review του Μάνου και είπα να σας μιλήσω για το αγαπημένο μου adventure...

THE NEVERHOOD

Γεννημένος σε μια Neverhood που μπορεί να μην ξαναυπάρξει ποτέ, ο Klaymen εξερευνεί μια χώρα με τρομερά πλάσματα (ναι σιγά, ολα ειναι πολύ χαριτωμένα!) και μυστηριώδη αντικείμενα.

Πριν πολυυυυ καιρό ο βασιλιάς αυτού του κόσμου προδόθηκε απο τον εμπιστο βοηθό του. Πρέπει να σώσετε την Neverhood οδηγώντας τον Klaymen μέσα απο μια ελικοειδή πλοκή γεμάτη με αρχαία μυστικά, πανέξυπνες εφευρέσεις και τερατώδεις γρίφους για να νικήσει τον κακο Klogg! Σύντροφο στην περιπέτεια σας έχετε τον Willie Trombone και άλλα πλασματάκια, άλλα καλόκαρδα και άλλα κακιασμένα!

Σε αυτό το παιχνίδι τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...Είστε εσείς και τα καταπληκτικά σκηνικά φτιαγμένα με την μέθοδο Claymation δηλαδή κατασκευή των σκηνικών και των χαρακτήρων απο πλαστελίνη-πηλο και βιντεοσκόπηση frame-by-frame.Κάτι σαν τα cartoon δηλαδή αλλά πολύ πιο επώδυνο!Το αποτέλεσμα ειναι πανέμορφο και σε συνδυασμό με την φοβερή μουσική (το soundtrack έχει εξαντληθεί.Οπως και το παιχνίδι εξάλλου...Φυσικά οποιος ψάχνει βρίσκει...) έχετε ένα adventure που δεν θα το αφήσετε αν δεν το τελειώσετε.

Οι άνθρωποι της Dreamworks και ο Doug TenNapel έκαναν φοβερή δουλειά..Το παιχνίδι έλαβε καλές κριτικές αλλά δεν έγινε μεγάλη εμπορική επιτυχία παρόλο που έχει φανατικούς οπαδούς όπως η υποφαινόμενη. :) Κάποιοι λένε οτι το παιχνίδι απευθύνεται σε νεαρά κοινά αλλά δυσκολεύομαι να φανταστώ εναν ενήλικα που να μην γελάσει με την ψυχή του με αυτό το παιχνίδι.Ή μάλλον μπορώ να τον φανταστώ αλλά δεν θέλω καμια επαφή με εναν τέτοιο ανθρωπο! Εσείς ολα τα μέλη του retromaniax σίγουρα θα εκτιμήσετε ενα retro (οχι τοσο οσο το monkey island) παιχνίδι με πολύ χιούμορ, συναίσθημα και φαντασία!Και για αυτούς που θέλουν να έχουν επιλογές...έχει και διπλό φινάλε, διαλέγετε ανάλογα με τα κέφια σας εκεινη τη στιγμή! :)

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Arduinna,περισσοτερο ισως οπ'οσο απολαυσα το review σου (χωρις ασφαλως να το μειωνω στο ελαχιστο!),χαιρομαι που ηδη απεκτησα τον 1ο ''συμπαρουσιαστη-συνταξιδιωτη'' πισω στην χρυση εποχη των adventures,και ακομη περισσοτερο χαρηκα με την εξαιρετη επιλογη σου! :thumbup: :thumbup:

Πραγματικα,μεσα απο την ενοτητα αυτη,μπορουμε να ξεψαθουμε πολλα αριστουργηματα του παρελθοντος,αλλα αναγνωρισμενα οπως τους επρεπε και αλλα παρεξηγημενα και ισως καπως ξεχασμενα.....
 
Παιχνιδάρα ....πολύ χιούμορ το θυμάμαι ναι...Δεν έχω να προσθέσω τίποτα,η arduina ήταν πλήρης!! Τα συγχαρητήρια μου!!!
 
Το ξεθάβω, γιατί το "The Neverhood" είναι τρέλλα. Το έχω εγκαταστήσει στον Η/Υ από τα ανηψάκια μου (7 & 4 χρονών) και έχουν πάθει ταράκουλο από τα γέλια. Μάλιστα κατάφεραν και πέρασαν και την πόρτα με το νερό και τους ήχους..:eek:
 
Through the years Neverhood fans have asked for another game, and I'm partnering with my EWJ and Neverhood buddies Mike Dietz and Ed Schofield to make a full sized, PC and Mac point and click adventure game in clay and puppet animation. New characters, but in my usual style. Terry Taylor is doing the music. Here's where you come in. What would you, the Neverhood fans, want to see in a new game? We'll read every suggestion and actually try to make all of the good ideas happen! Now it's your turn:
Ωραια νεα...μυριζομαι Kickstarter
 
Πραγματικά, πολύ ενθαρρυντικά νέα...

...παρεμπιπτόντως ο εκπληκτικός Terry Taylor, επιμελήθηκε τη μουσική του Monsters Love Candy της Microsoft Studios, γεγονός που αντιλαμβάνεται κάποιος πολύ εύκολα, από τις πρώτες νότες, καθώς το πολυαγαπημένο στυλ, που απολαύσαμε στα Neverhood και Skullmonkeys παραμένει ατόφιο.
 
Ωωω τι ωραίο ξεθάψιμο ήταν αυτό! Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Απίστευτο γέλιο σε όλη τη διάρκεια και έξυπνοι γρίφοι! Οι πήλινοι χαρακτήρες και τα backgrounds ήταν καταπληκτικά, ενώ το soundtrack είναι απίστευτο. Μάλιστα είχα ψάξει και είχα αγοράσει το CD, το οποίο είναι διπλό και περιέχει και το soundtrack του Skullmonkeys που είναι στο ίδιο ύφος. Υπάρχει μόνιμα στο mp3 player μου και το ακούω ακόμα όταν θέλω κάτι να μου φτιάξει τη διάθεση.
 
Πίσω
Μπλουζα