The outer limits (1963-1965)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
There is nothing wrong with your television set. Do not attempt to adjust the picture. We are controlling transmission. If we wish to make it louder, we will bring up the volume. If we wish to make it softer, we will tune it to a whisper. We will control the horizontal. We will control the vertical. We can roll the image, make it flutter. We can change the focus to a soft blur or sharpen it to crystal clarity. For the next hour, sit quietly and we will control all that you see and hear. We repeat: there is nothing wrong with your television set. You are about to participate in a great adventure. You are about to experience the awe and mystery which reaches from the inner mind to... The Outer Limits.




Αυτα ηταν τα λογια που ακουγε ο τηλεθεατης στην αρχη του καθε επεισοδιου αυτης της εκπληκτικηςσειρας.Η σειρα ''the outer limits'' παιχτηκε της χρονιες 1963-1965 στον τηλεοπτικο σταθμο ABC και γυριστηκαν 49 ωριαια επεισοδια 32 στην πρωτη σεζον και 17 στην δευτερη.Πριν βγει στον αερα το πιλοτικο επεισοδιο η σειρα ονομαζοταν ''please stand by'' αλλα το ABC απεριψε αυτο το ονομα.Στη συνεχεια ο δημιουργως της σειρας ''leslie stevens'' αλαξε το ονομα σε the outer limits.Το the outer limits πατησε στα επιτυχημενα βηματα της σειρας the twilight zone και υπηρξαν και καποια κοινα αναμεσα στης δυο σειρες οπως η φωνη του εκφωνητη στην αρχη αλλα και καποια επεισοδια που ορισμενοι ειπαν οτι θυμηζαν καποια επεισοδια απο Twilight zone(Εγω παντως που εχω ολα τα επεισοδια twilight zone και the outer limits δεν διαπιστωσα κατι τετοιο).

Ο πρωτος κυκλος της σειρας συνδιαζε επιστημονικη φαντασια και τρομο και ο δευτερος κυκλος το ιδιο ηταν απλα εδεινε ιδιαιτερη βαση στην επιστημονικη φαντασια.Ειδικα στον πρωτο κυκλο καθε επεισοδιο ειχε και καποιο τερας,εξωγηινο κτλ σε καθε ιστορια.Ενα αλλο υπεροχο σημειο της σειρας αυτης ηταν οτι πολλες φορες το τελος της καθε ιστοριας ξεφευγε κατα πολυ απο την ολη πλοκη που ειχε η ιστορια μεχρι εκεινη την στιγμη.Στο δεικο μου top ten επεισοδιων της σειρας θα εβαζα τα εξη:"The Architects of Fear", "Nightmare", "Demon with a Glass Hand", "O.B.I.T.", "Corpus Earthling", "The Sixth Finger", "It Crawled Out of the Woodwork", "The Borderland", "The Galaxy Being","The Inheritors".Η σειρα κυκλοφορησε και σε remake της χρονιες 1995-2002 με επισης πολυ καλα και αξιολογα επεισοδια αλλα προσωπικα εγω την κλασικη σειρα δεν την αλαζω με τιποτα.Οπως το twilight zone επηρεασε τα παντα μετα το τελος του απο ταινιες,σειρες και γενικα τα παντα που ειχαν σχεση με το παραλογο,τον τρομο κτλ ετσι και το the outer limits επηρεασε οτι εχει σχεση με την επιστημονικη φαντασια και χωρις αυτο καποιες ταινιες και σειρες δεν θα ηταν σημερα οπως της ξερουμε.

http://www.youtube.com/watch?v=yMc2S9Nriu0

 
Ενδιαφερουσα σειρα φαινεται οπως μας την περιγραφεις. Δεν εχω δει κανενα επεισοδιο της, αλλα την εχω ακουστα ως τη συνεχεια του Twilight Zone το οποιο νομιζω ειναι πολυ δυσκολο να ξεπεραστει.

Πριν απο κατι μηνες ειχα βρει επεισοδια του The Outer Limits στο δαδικτυο, αλλα η κακη τους εικονα με απετρεψε να τα παρακολουθησω.

Το θεμα σου ομως μου ανοιξε την ορεξη και λεω να δω μερικα!
 
Nα τα δεις οπωσδηποτε Bambinella ειδικα αν σαρεσει το Twilight zone.Ειναι εκπληκτικη σειρα με παρα πολλους γνωστους ηθοποιους της εποχης και με φανταστικες ιστοριες.Την εχω δει την σειρα 4 φορες και δεν την βαριεμαι ποτε.
 
Το Twilight Zone δε μου αρεσει απλως. Το λατρευω οσο δεν παιρνει αλλο και εχω δει σχεδον ολα του τα επεισοδια πλην ελαχιστων. Μιλαω βεβαια για την ασπρομαυρη σειρα, γιατι μονο αυτη με ενδιαφερει.

Υστερα απο οσα γραφεις πιο πανω, προβλεπω πως θα γινω φανατικη και του The Outer Limits!

Σε ευχαριστω!
 
απίστευτη σείρα, με τρομέρη πλόκη, σε κάθε αυτοτέλες της επεισόδειο.
 
Εκπληκτική σειρά, τόσο η παλαιότερη του '63-'65 όσο και η μετέπειτα του '95-2002!! Τα επεισόδια έχουν να κάνουν περισσότερο με επιστημονική φαντασία, και υπάρχουν και κάποια που μοιάζουν με αυτά της "Ζώνης Του Λυκόφωτος". Για άλλη μια φορά θα πω "δυστυχώς", μιας και στην Ελλάδα δεν έχει κυκλοφορήσει τίποτε σε DVD και απ' ότι φαίνεται, ούτε και πρόκειται. Εδώ κοτζάμ Rod Serling και μόνο η "Silver Media" συγκινήθηκε, για να μεταφράσει και να κυκλοφορήσει μονάχα τον 1ο κύκλο της 1ης σειράς.
 
Mandrake είπε:
Εκπληκτική σειρά, τόσο η παλαιότερη του '63-'65 όσο και η μετέπειτα του '95-2002!! Τα επεισόδια έχουν να κάνουν περισσότερο με επιστημονική φαντασία, και υπάρχουν και κάποια που μοιάζουν με αυτά της "Ζώνης Του Λυκόφωτος". Για άλλη μια φορά θα πω "δυστυχώς", μιας και στην Ελλάδα δεν έχει κυκλοφορήσει τίποτε σε DVD και απ' ότι φαίνεται, ούτε και πρόκειται. Εδώ κοτζάμ Rod Serling και μόνο η "Silver Media" συγκινήθηκε, για να μεταφράσει και να κυκλοφορήσει μονάχα τον 1ο κύκλο της 1ης σειράς.
Συμφωνω απολυτα.Στην ελλαδα ημαστε χιλια χρονια πισω απαγορευται τετοιες σειρες να μην εχουν κυκλοφορησει στην ελλαδα σε DVD.Eνα εχω να πω ευτυχως που υπαρχει και το ιντερνετ.
 
On-off topic! Χθες βράδυ είχε στον Ant1 την ταινία Watchmen όπου διαδραματίζεται σ΄ένα εναλλακτικό 1985. Στο τέλος της ταινίας, κάνει ένα focus στην καρά-ρετρό-τηλεόραση, όπου ακούγεται η αφήγηση: "There is nothing wrong with your television set [] ... The Outer Limits."

Metalcandyman, εσένα είχα στο μυαλό μου με αυτό το τόπικ! :)
 
Daredevil και γω ειδα το watchmen χθες.Μαρεσει πολυ αυτη η ταινια.Ωσο για το the outer limits απο αυριο αρχιζω να το ξαναβλεπω για εκτη φορα. :)
 
Θα ακολουθήσω μάλλον το παράδειγμα της Bambinella & θα ψάξω να τα βρω! :)
 
Η σειρά εδώ και μερικές βδομάδες ξεκίνησε να μεταφράζεται στα Ελληνικά από έναν φίλο!
 
Πρωσοπικα το ξερω φιλε Mandrake:)
 
Πίσω
Μπλουζα