The Silence of the Lambs (1991)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Παρατήρησα ότι κάποιες πασίγνωστες ταινίες δεν έχουν ακόμα ξεχωριστό θέμα, και σκοπεύω να τις αναφέρω, γιατί το αξίζουν άλλωστε. Η γνωστή μας πολυβραβευμένη Σιωπή των Αμνών εμένα τουλάχιστον μου ξυπνάει πολλές αναμνήσεις από την παιδική ηλικία, καθώς ήταν από τις πρώτες ταινίες τρόμου που είχα δει. Στην ουσία πρόκειται για μείγμα τρόμου και αστυνομικού θρίλερ, μεταφορά του μυθιστορήματος του Thomas Harris. Φοβερό σενάριο, σκηνοθεσία, ατμόσφαιρα τρόμου, σασπενς και καταπληκτικές ερμηνείες. Η Jodie Foster και ο Anthony Hopkins συμπρωταγωνιστούν και μας δείχνουν μία περίεργη σχέση δόκιμου FBI και έγκλειστου ψυχωτικού δολοφόνου-καννίβαλου, πρώην ψυχίατρου. Η Foster χρειάζεται τη βοήθειά του για να μπορέσει να καταλάβει το πώς σκέφτεται και συμπεριφέρεται ένας ψυχωτικός δολοφόνος, για να μπορέσουν έτσι να εντοπίσουν έναν άλλον κατά συρροή δολοφόνο που κάνει φρικτά πράγματα στα θύματά του. Ειδικά η ερμηνεία του Hopkins είναι αξιέπαινη, καθώς εκείνος είχε πάντα την απαιτούμενη τρέλα που χρειάζεται για να αποδώσεις πιστά έναν τέτοιο ρόλο, και αυτό το βγάζει και στον θεατή. Είναι εντελώς απρόβλεπτος και απειλητικός, κάτω από το ήρεμο προσωπείο του και πράγματι, στο τέλος της ταινίας ο θεατής καταλαβαίνει ότι δίκαια φοβόταν ότι κάτι φρικιαστικό θα συμβεί με αυτόν τον πανέξυπνο, επικίνδυνο πρώην ψυχίατρο. Για να μεταδωθεί καλύτερα η αίσθηση της απειλής, το βλέμμα του Hopkins κοιτάει έντονα, κατευθείαν στην κάμερα. Έβαλε και κάποιες πετυχημένες δικές του πινελιές, όπως ο ανατριχιαστικός τρόπος με τον οποίον γλείφει τα χείλη του, ή η ιδέα του να φορέσει λευκά ρούχα, αντί για χρωματιστά που ήθελαν στην αρχή. Όπως κάθε πολύ καλός ηθοποιός που θέλει να πετύχει πραγματικά έναν ρόλο, έτσι και ο Hopkins και η Foster μελέτησαν καλά τους χαρακτήρες που υποδύονταν: Ο πρώτος διάβασε περιπτώσεις δολοφόνων και επισκέφθηκε πραγματικούς εγκληματίες, ενώ εκείνη παρατήρησε αντίστοιχα τη συμπεριφορά και τη δουλειά των πραγματικών πρακτόρων του FBI. Η ίδια η ιστορία είναι εμπνευσμένη από πραγματικό γεγονός: Τον διάσημο κατά συρροή δολοφόνο Ted Bundy, ο οποίος πράγματι βοήθησε έναν καθηγητή εγκληματολογίας για την επίλυση μίας υπόθεσης δολοφονιών. Δέκα χρόνια μετά βγήκε και το σίκουελ Hannibal, αλλά είναι φυσικά κατώτερο από τη Σιωπή των Αμνών.



Προβολή συνημμένου 112069
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tαινιάρα και μάλλον ο αγαπημένος μου γυναικείος ρόλος σε φιλμ από την θεά Jodie Foster.
 
Δεν έχασα την ευκαιρία να τη δω στον κινηματογράφο και εννοείται πως κάθομαι και την βλέπω κάθε φορά που παίζεται στην τηλεόραση.

Πάρα πολύ καλή ταινία με ξεχωριστές ερμηνείες από 2 αγαπημένους μου ηθοποιούς (Jodie Foster και ο Anthony Hopkins).

Για να μεταδωθεί καλύτερα η αίσθηση της απειλής, το βλέμμα του Hopkins κοιτάει έντονα, κατευθείαν στην κάμερα.
'Ωρες ώρες νιώθεις πως το επόμενο θύμα είσαι εσύ!
 
Aν και πασιγνωστη,μια απο τις ταινιες που δεν εχω δει ακομη...
 
Φιλε angel_grig,

πρεπει να την δεις οπωσδηποτε..

Τετοιες κλασσικες ταινιες πιστευω πρεπει να τις βλεπουμε, ειτε ειναι κακες ειτε καλες, για να ξερουμε γιατι πετυχαν η απετυχαν παγκοσμιως, να εχουμε μετα την δικη μας αποψη..
 
Πίσω
Μπλουζα