The Tenant (1976)

Stormwatch

RetroNuts!
Joined
18 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.611
Αντιδράσεις
263
Ταινία του 1976 με σκηνοθέτη και πρωταγωνιστή τον Ρομάν Πολάνσκι. Πρόκειται για ένα ψυχολογικό θρίλερ με το οποίο ο Πολάνσκι κλείνει την "τριλογία του διαμερίσματος" μετά τα Repulsion και Rosemary's Baby.

Πρωταγωνιστεί ο ίδιος και μαζί του η εκθαμβωτική Isabelle Adjani.

Το έργο παρουσιάζει την ιστορία ενός μετανάστη ονόματι Τρελκόφσκι ο οποίος είναι "ανθρωπάκι" με την έννοια οτι είναι πολύ χαμηλών τόνων και δεν μπορεί να επιβληθεί σε κανέναν.Ο Τρελκόφσκι νοικιάζει ένα κλειστοφοβικό διαμέρισμα στο Παρίσι, η προηγούμενη ένοικος του οποίου είχε κάνει απόπειρα αυτοκτονίας πρόσφατα πέφτοντας από το παράθυρο. Οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας αρχίζουν να του συμπεριφέρονται παράξενα και ο ίδιος αρχίζει να αντιλαμβάνεται οτι αυτοί οδήγησαν την προηγούμενη ένοικο (Σιμόν Σούλ) στην αυτοκτονία και πως μάλιστα προσπαθούν να τον μεταλλάξουν και αυτόν σε Σιμόν ώστε να αυτοκτονήσει και αυτός.

Καταπληκτική , αν και υποτιμημένη, ταινία από τον Πολάνσκι, σου μεταφέρει σε αργό τέμπο την έξέλιξη της παράνοιας του Τρελκόφσκι με μερικές πολύ δυνατές σκηνές και ένα φοβερό τέλος.



picture.php


picture.php
 
Υπέροχη ταινία, και ατμοσφαιρικότατη - μπράβο στον Stormwatch για την παρουσίαση.

Οταν την πετυχαίνω στην TV κάθομαι και την παρακολουθώ πάντα !!
 
Ταινία από την εποχή ακμής του Πολάνσκι. Μετά, λίγο εκείνη η υπόθεση με την αποπλάνηση, λίγο οτι το γύρισε σε άλλα είδη ταινιών, είχε ως αποτέλεσμα να αρχίσει σιγά σιγά η πτώση. Πάντως στην κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, μόνο ο παλιός Κάρπεντερ μπορεί να τον φτάσει...
 
Δεν την έχω δει, αλλά μου άνοιξε η όρεξη από την περιγραφή :D
 
σενάριο Roland Topor (Άγριος Πλανήτης) και ναι είναι ταινιάρα
 
Μπράβο για το θρέντ! Ωραιο ειναι αλλά σαν το Repulsion και το Rosemary's Baby δεν είναι! Ο Πολάνσκι στα καλύτερα (και πιο τρομακτικά του).
 
Εξαιρετική ταινία!!! Παρόλο που έχω δει και τις τρεις δεν ήξερα πως κατατάσσονταν στην "τριλογία του διαμερίσματος" που αναφέρεις. Πρώτη φορά το ακούω! Σπουδαίος ο Roman Polanski!!
 
Από τις καλύτερες ταινίες του Polanski με φοβερή ανατριχιαστική ατμόσφαιρα, από την άλλη βέβαια είναι λίγο βαριά για τα γούστα μου, και δεν νομίζω ότι θα την έβλεπα πάνω από μία-δύο φορές.
 
Πίσω
Μπλουζα