The Time Tunnel

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.169
Γεια σας παιδιά!είμαι καινούργιος στο phorum.Θα ήθελα να ρωτήσω αν θυμάται κανείς, την παλιά σειρά του 1966-67,το time tunell.Είχε να κάνει με δυο επιστήμονες που λόγω ενος στρατιωτικού πειράματος, είχαν χαθεί στον χρόνο.Πίσω, στην βάση τους, το προσωπικό προσπαθούσε να τους φέρει πίσω.Τα επεισόδια ηταν αυτοτελή και στο τέλος καθε επεισοδίου,έδειχνε τι θα ακολουθούσε στο επόμενο.Στην Ελλάδα παίχτηκε πρώτη φορά αν δεν κάνω λάθος στον Αντ1,το 1992.Μετά στο Star το 1995 και τέλος στο mega το 1998, αλλά μεταμεσονύκτιες ώρες!Είχα τότε τρελό ενθουσιασμό με την σειρά και δεν έχανα επεισόδιο.Δυστυχώς, τώρα που την ξαναείδα μεγάλος, μου φάνηκε κάπως παιδική.Πάλι όμως, μου φέρνει ωραίες αναμνήσεις...
 
RIO είπε:
Γεια σας παιδιά!είμαι καινούργιος στο phorum.Θα ήθελα να ρωτήσω αν θυμάται κανείς, την παλιά σειρά του 1966-67,το time tunell.Είχε να κάνει με δυο επιστήμονες που λόγω ενος στρατιωτικού πειράματος, είχαν χαθεί στον χρόνο.Πίσω, στην βάση τους, το προσωπικό προσπαθούσε να τους φέρει πίσω.Τα επεισόδια ηταν αυτοτελή και στο τέλος καθε επεισοδίου,έδειχνε τι θα ακολουθούσε στο επόμενο.Στην Ελλάδα παίχτηκε πρώτη φορά αν δεν κάνω λάθος στον Αντ1,το 1992.Μετά στο Star το 1995 και τέλος στο mega το 1998, αλλά μεταμεσονύκτιες ώρες!Είχα τότε τρελό ενθουσιασμό με την σειρά και δεν έχανα επεισόδιο.Δυστυχώς, τώρα που την ξαναείδα μεγάλος, μου φάνηκε κάπως παιδική.Πάλι όμως, μου φέρνει ωραίες αναμνήσεις...
Πραγματικα το θυμηθηκα τωρα που διαβασα!!!Στο STAR το εβλεπα συγκεκριμενα!!!!Θυμαμαι το επεισοδιο που πεθανε ο ενας κ γυρισε παλι στον χρονο ο φιλος του κ τον σωνει απο σφαιρα!!!
 
Το εβλεπα πρωινα στο Αντ1, ειχε φοβερα σεναρια με φτηνα εφε. Καλυτερο απο τα σημερινα φτηνα σεναρια με φοβερα εφε.
 
TIME TUNNEL

Καλησπέρα σε όλο το γλόμπο.

Θυμάμαι να παρακολουθώ φανατικά Κυριακή πρωί στον ΑΝΤ1 αμερικανική σειρά με ένα τούνελ του χρόνου. Το σίριαλ ήταν δεκαετίας '60 έγχρωμο . Δύο επιστήμονες του αμερικανικού στρατού χάνονται στο χρονοτούνελ που κατασκεύασαν και σκάνε σε διάφορα γεγονότα, πχ. Τρωικό πόλεμο, Γαλλική επανάσταση, Τιτανικό κτλ. Ο ένας απο τους δύο , ο νεότερος , έπαιζε στα ''κανόνια του Ναβαρόνε '' τον Έλληνα καταδρομεα , μέλος της ομάδας του Γκρέγκορι Πεκ. Ελπίζω να βοηθώ κι εγώ αυτή την ωραία παρέα στη καλη της προσπάθεια.
 
28 επεισοδια [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή σειρά!! Δυστυχώς σε όποιον την έχω πει στον περίγυρό μου δε την θυμάται... Δεν έχει κυκλοφορήσει Ελλάδα αλλά έχει μεταφραστεί κανονικά, για όποιον ενδιαφέρεται! :)
 
Υπεροχη σειρα με πολυ καλο σεναριο και πολυ πρωτοποριακη για την εποχη της.Και γω ξυμεροβραδιαζομουνα για να την δω.Και μια που την ξαναθυμηθηκα θα την βαλω να την δω συντομα.Εχω ολα τα επεισοδια με ελληνικους υποτιτλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς, είχε κοπεί πολύ απότομα. Ενώ αρχικά το κανάλι, είχε συμφωνήσει με τον δημιουργό Irwin Allen και τoυς ηθοποιούς και για δεύτερη χρονιά, στην συνέχεια έκανε πίσω ζητώντας, να μειωθεί πολύ ο προυπολογισμός της.

Ο Allen δεν δέχτηκε, γιατί ήδη είχαν γίνει πολλές περικοπές και αυτό θα δημιουργούσε πρόβλημα, στην ποιότητα. Έτσι, η σειρά σταμάτησε χωρίς να ολοκληρωθεί. Πάντως, ο σκηνοθέτης συνέχισε την συνεργασία με το κανάλι, χρησιμοποιώντας πολλά από τα σκηνικά του Time tunnel, στις νέες του δουλειές...
 
Μια και υπάρχουν μερικοί οπαδοί στο φόρουμ, είπα να βάλω ένα κουίζ, σχετικά με την αγαπημένη μου ξένη σειρά.

1. Ποια τα ονοματεπώνυμα των δυο ηρώων;

2. Ποιο ήταν το όνομα του μυστικού σχεδίου, για το ταξίδι στο χρόνο;

3. Τι κοινό έχουν τα επεισόδια One way to the moon και Town of terror;

4. Τι κοινό εμφανισιακά είχαν όλοι οι πρωταγωνιστές της σειράς;

5. Τι κοινό έχουν τα 3 τελευταία επεισόδια;

6. Ποιο επεισόδιο έχει ελληνικό χρώμα;


7.
Σε ποια επεισόδια οι ήρωες πηγαίνουν στο μέλλον;

8. Σε ποιο συναντούν τον Μακιαβέλι;

9. Ποιο είναι το επεισόδιο, στο οποίο αντιμετωπίζουν έναν υπερφυσικό αντίπαλο;

10. Ποια τα αγαπημένα σας επεισόδια;
 
1. τονυ νιουμαν-νταγκ φιλιπς

2.Tic toc

5.Τα 3 τελευταια επεισοδια εχουν σχεση και με εξωγηινους

6-revenge of the gods

7.στο επεισοδιο 24 chase through time και 28 the kidnappers

8.επεισοδιο 25 the death merchant

10-oλα μαρεσουν δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο

Δυστηχως φιλε Rio δεν θυμαμαι τα αλλα.Εχω και χρονια να δω την σειρα.
 
RIO είπε:
Γεια σας παιδιά!είμαι καινούργιος στο phorum.Θα ήθελα να ρωτήσω αν θυμάται κανείς, την παλιά σειρά του 1966-67,το time tunell.Είχε να κάνει με δυο επιστήμονες που λόγω ενος στρατιωτικού πειράματος, είχαν χαθεί στον χρόνο.Πίσω, στην βάση τους, το προσωπικό προσπαθούσε να τους φέρει πίσω.Τα επεισόδια ηταν αυτοτελή και στο τέλος καθε επεισοδίου,έδειχνε τι θα ακολουθούσε στο επόμενο.Στην Ελλάδα παίχτηκε πρώτη φορά αν δεν κάνω λάθος στον Αντ1,το 1992.Μετά στο Star το 1995 και τέλος στο mega το 1998, αλλά μεταμεσονύκτιες ώρες!Είχα τότε τρελό ενθουσιασμό με την σειρά και δεν έχανα επεισόδιο.Δυστυχώς, τώρα που την ξαναείδα μεγάλος, μου φάνηκε κάπως παιδική.Πάλι όμως, μου φέρνει ωραίες αναμνήσεις...
Η σειρά προβλήθηκε για πρώτη φορά στην ΥΕΝΕΔ, τέλη '60s με αρχές '70s με τον Ελληνικό τίτλο "Η Σήραγγα Του Χρόνου"!

Dominion είπε:
Tην έβλεπα στον Αντ-1. Καταπληκτική σειρά φίλε ΡΙΟ
Στον ΑΝΤ1 ομολογώ πως δεν την θυμάμαι, αλλά μόνο απ' την επανάληψη του Star Channel.
 
metalcandyman είπε:
1. τονυ νιουμαν-νταγκ φιλιπς2.Tic toc

5.Τα 3 τελευταια επεισοδια εχουν σχεση και με εξωγηινους

6-revenge of the gods

7.στο επεισοδιο 24 chase through time και 28 the kidnappers

8.επεισοδιο 25 the death merchant

10-oλα μαρεσουν δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο

Δυστηχως φιλε Rio δεν θυμαμαι τα αλλα.Εχω και χρονια να δω την σειρα.
Σωστός Metalcandyman! :)
 
Οι υπόλοιπες απαντήσεις...

3. Και στα 2 επεισόδια οι ήρωες πάνε στο έτος 1978.

4. Είχαν όλοι μπλε μάτια!

9. The ghost of Nero

10. The ghost of Nero, Chase through time, Visitors from beyond the stars, Town of terror
 
Πίσω
Μπλουζα