The Vindicator (1986)

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.505
Αντιδράσεις
2.346
(Το Vindicator είναι μια Καναδική εταιρία του σωτήριου έτους 1986 του σκηνοθέτη Jean Claude Lord, και το σενάριο έχει ως εξής.

Η ARC corporation είναι μια εταιρία που δημιουργεί cyborgs για την εξερεύνηση του διαστήματος. O Alex Whyte ο οποιός είναι και το αφεντικό, εξελίσει κρυφά από τους υπόλοιπους ένα πρόγραμμα με τον τίτλο Rage. Η εφαρμογή Rage καταλαβαίνει πότε ο χρήστης επιτήθετε και τον θέτει σε άμεση επιθετικότητα μέχρι να εξοντώσει τον αντίπαλο. Όταν ο επιστήμονας Carl Lehman αρχίζει να καταλαβαίνει πως κάτι δεν πάει καλά, o Alex του στήνει παγίδα και μετά από μια έκρηξη φένεται πως ήταν ατύχημα. Ο Alex βρίσκει την ευκαριία να μετατρέψει τον Carl που είναι ακόμη στη ζωή σε ένα ανίκητο μεταλλικό cyborg με την εφαρμογή Rage. Ο Carl θα αποδράσει και θα προσπαθήσει να πάρει εκδίκηση, ενώ όποιος ακουμπά τη στολή ο Carl αναγκαστικά τον σκοτώνει.



Δεν βάζω το βλακώδες τρέιλερ γιατί δείχνει όλη την ταινία από την αρχή μέχρι το τέλος. Αν είναι να κάνεται τον κόπο δείτε το ολόκληρο.

Πολλοί υποστηρίζουν πως το Vindicator είναι rip off του Robocop, και όντως έχει δυό τρείς ομοιότητες με το concept του Robocop. Όμως το Vindicator βγήκε στις αίθουσες της Αμερικής στις 14 Φεβρουαρίου του 1986 και το Robocop στις 17 Ιουλίου του 1987. Τώρα ποιός αντέγραψε ποιόν και αν αντέγραψε θα σας γελάσω.

Η στολή του ήρωα δεν είναι καθόλου άσχημη. Φένεται πως έχει πέσει αρκετή δουλειά επάνω της. Το makeup είναι άριστο για την μια και μοναδική σκηνή που ο προταγωνιστής βγάζει την μάσκα και φένεται το πρόσωπό του. Τα αποκαίδια που κρέμονται από την στολή την κάνουν πιο στυλάτη για το πανί του σινεμά. Είναι καλή απλά δεν είναι iconic, δεν είναι από τις στολές που θα σου μείνουν στο μυαλό μετά από καιρό. Ο ήρωας δεν κινείται σαν ρομπότ αλλά σαν κανονικός άνθρωπος. Όχι βέβαια πως δεν πείθει για αυτό το λόγο, αλλά αν έχεις δει πρώτα το Robocop δύσκολα ξεχνάς την κίνηση του Peter Weller.

Το μουσικό theme της ταινίας είναι αρκετά cosy και θυμίζει να έχει γίνει με κάποιο 8bit υπολογιστή της εποχής. Αξίζει να το ακούσετε.

Το theme της ταινίας.


Δεν ξέρω πως να χαρακτηρίσω αυτή την ταινία. Σίγουρα δεν είναι από τις καλύτερες που έχουμε δει την δεκαετία του 1980. Όμως από την άλλη πλευρά, δεν λες ότι δεν βλέπετε και είναι χάσιμο χρόνου. Εδώ πιστεύω πως αρκετοί υπερβάλλουν γιατί συνήθως το συγκρίνουν με νεότερες ταινίες. Θυμάμαι την είχα δει σε vhs το ʼ80 και μου άρεσε αρκετά. Πρέπει να την είχα δει 2 – 3 φορές μην πω και παραπάνω. Φυσικά δεν ήταν στα επίπεδα του Robocop (η αρματωσιά του Vindicator περισσότερο μου θυμίζει τον Robowar) αλλά για τα παιδικά μου μάτια ήταν αρκετά καλή. Την είδα ξανά πρόσφατα και πρέπει να ομολογήσω πως εξʼαρχής, πριν αρχίσει η ταινία ήμουν προδιατεθειμένος πως θα μου αρέσει αρκετά αφού μου άρεσε και όταν ήμουν μικρός. Δεν τρελάθηκα όπως τότε, αλλά δεν ήταν και τόσο άσχημη τελικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθε σοβαρο συνοικιακο videoclub, οφειλε να εχει αυτο το διαμαντακι στη συλλογη του. Εχουνε περασει 25+ χρονια απο τοτε, αλλα ποτε δεν ξεχασα ενα απο τα χαρακτηριστικοτερα εξωφυλλα που ειδα ποτε. Δυστυχως δεν εχει κυκλοφορησει ( ακομα; ) σε bluray/dvd και η ανευρεση της σε καλη ποιοτητα ειναι δυσκολη. Η μουσικη επισης φοβερη, απο τις αδικημενες του ειδους τοτε.
 
Εμείς οι δύο πρέπει να είμαστε οι μοναδικοί που τους αρέσει αυτή η ταινία. Έχει φάει πολύ θάψιμο και ζει άδικα στην σκιά του Robocop.
 
Μια αφελής ερώτηση: το σκηνικό της δράσης ποιο είναι; Διάστημα; Εργαστήριο; Καταδίωξη στην πόλη; Κρυφτούλι στο κτήριο της Corporation;
 
Όχι στο διάστημα, μέσα σε πόλη γίνονται όλα.
 
Ο Ρόμποκοπ των φτωχών που λένε. Πάντως είχε την πλάκα του...
 
Πίσω
Μπλουζα