The Washing Machine - Vortice mortale (1993)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
H Vida ειναι μια πορνη που μενει μαζι με της δυο αδερφες της Maria και Ludmilla και παραληλα εχω και ερωτικη σχεση με τον νταβαντζη της Yuri Petkov.Αργα το βραδυ η Ludmilla κατεβαινοντας στο μερος που εχουν το πλυντηριο κανει μια φριχτη ανακαλυψη καθως μεσα στο πλυντηριο βρισκει σφαγμενο και κατακρεουργημενο τον Yuri οποτε αυτο που κανει ειναι να καλεσει αμεσως της αστυνομια και για να ερευνησει της συγκεκριμενη υποθεση φτανει στο σπιτι ο αστυνομος Αlexander Stacev ο οποιος δεν βρισκει πουθενα το πτωμα και ολα αυτα που του διηγηθηκε η Ludmilla οποτε αρχιζει σιγα σιγα να σκεφτεται μηπως και ολα αυτα τα εβγαλε απο το μυαλο της.Η υποθεση ομως δεν τελειωνει εκει καθως εμφανιζονται και οι αλλες δυο αδερφες και ολες μαζι με τον δεικο τους τροπο η καθε μια προσπαθουν να ριξουν η μια την ευθηυνη στην αλλη λεγοντας της δεικες τους εκδοχες για την υποθεση με το πτωμα στο πλυντηριο αλλα προσπαθουν και να ξελογιασουν τον αστυνομο ο οποιος σιγα σιγα μπλεκεται ολο και πιο πολυ στον ιστο τους και καταληγει σε ενα ερωτικο αλλα παραληλα θανατηφορο παιχνιδι για να λυσει αυτη την περιεργη υποθεση.

Μονο και μονο που σκηνοθετης της ταινιας ειναι ο Rugero Deodato (Cannibal Holocaust) αλλα και ο Υuri ο νταβατζης ειναι ο δεικος μας Γιωργος βογιατζης αξιζει να κατσει καποιος να βρει καταρχην την ταινια αυτη και μετα να την παρακολουθηση.Περα απο αυτο εχουμε ενα Giallo με πολλα απο τα κλασικα στοιχεια που σημαδεψαν το ειδος αυτο και με πολυ καλη ατμοσφαιρα αναλογα την εξελιξη της ιστοριας με φοβερα τοπια απο την βουδαπεστη που εχει γυριστει η ταινια.Η ερμηνειες δεν ειναι κακες αλλα λιγη σημασια εχει αυτο γιατι η ιστορια παρα το οτι μπορει να μπερδεψει τον θεατη καποιες στιγμες ειναι αρκετα καλη οπως αρκετα καλες ειναι και οι gore σκηνες οσες υπαρχουν γιατι δεν εχουμε και gore με το κιλο οπως γινετε σε αλλες ταινιες τρομου αλλα θα ικανοποιηθουν και οι οπαδοι του γυμνου γιατι καθε λιγο και λιγακι οι τρεις αδερφες ειναι γυμνες η με το στηθος εξω και ξεκινανε της ερωτικες περιπτυξεις με τον αστυνομο οποτε οπως καταλαβαινετε οι σκηνες σεξ ειναι πολλες.Προτεινω την ταινια σε ολους τους οπαδουν των Giallo,στους οπαδους του γυμνου στης ταινιες τρομου,στους οπαδους του Rugero Deodato και του Cannibal Holocaust,στους οπαδους του δεικου μας Γιωργου βογιατζη και κυριως σε ολους τους οπαδους των ταινιων τρομου γιατι μπορει ποτε να μην γινει κλασικη αυτη η ταινια αλλα αξιζει να της δει ο καθενας απο τους παραπανω γιατι προκειται για φοβερο διαμαντακι.

 
Την είχα ξεχάσει αυτήν την ταινία. Δεν ήταν του στυλ μου, αλλά ομολογώ ότι μου κράτησε πολύ το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος και μου άρεσε η μυστηριώδης ατμόσφαιρα. Όσο για τον Βογιατζή, ποτέ δεν μου άρεσε σαν ηθοποιός και πάντα μου φαινόταν ότι έπαιζε σαν να βαριέται.
 
Πίσω
Μπλουζα