The X from Outer Space - Uchu daikaiju Girara (1967)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.087
Καιρό έχω να προτείνω κανένα bad movie, και το συγκεκριμένο είναι ότι πρέπει, αλλά μόνο για τους φανς τέτοιων ταινιών, αλλιώς δεν βλέπεται! Οι Ιάπωνες λοιπόν, επηρεασμένοι από όλες τις ταινίες με τέρατα των 50's, έρχονται να μας συστήσουν το φοβερό εξωγήινο τέρας Guilala. Μια αποστολή προς τον πλανήτη Άρη συγκρούεται με ένα περίεργο αντικείμενο που τους γεμίζει με μυστηριώδεις σπόρους, τους οποίους τα μέλη της αποστολής μεταφέρουν πίσω στη γη για μελέτη. Από αυτούς τους σπόρους όμως θα βγει το τέρας Guilala που αρχίζει να καταστρέφει ό,τι βρίσκει γύρω του, και η αντιμετώπισή του είναι δύσκολη, καθώς, οι σφαίρες και γενικά τα γήινα όπλα δεν του κάνουν τίποτα.

Η ταινία δεν σου δημιουργεί πραγματικά κανένα απολύτως ενδιαφέρον για το τι θα γίνει παρακάτω, και όλη η χώρα να καταστραφεί, ο θεατής θα μείνει ανέπαφος. Επίσης, η ηθοποϊία είναι άθλια και το dubbing άθλιο επίσης. Να και κάποια μαργαριταράκια (αν και η ταινία είναι ολόκληρη ένα μαργαριτάρι από μόνη της).

1 Οι αστροναύτες, ολόκληροι επιστήμονες υποτίθεται, και τους δείχνει στην αρχή της ταινίας να συνεδριάζουν καθισμένοι σε κάτι μικρά, ατομικά θρανιάκια που μοιάζουν σαν φροντιστηρίου Αγγλικών.

2 Τα μέσα με τους οποίους η βάση υποτίθεται ότι παρακολουθεί την αποστολή, είναι κάτι χάρτες σαν για παιδάκια Δημοτικού, στους οποίους οι πλανήτες απεικονίζονται σαν μωρουδίστικα σχεδιάκια, που γράφουν από κάτω απλά "Γη" ή "Φεγγάρι".

3 Όταν μας δείχνει τους αστροναύτες να αιωρούνται στο διάστημα, και το φόντο από πίσω, αλλά και ο τρόπος που κουνάνε τα πόδια τους, θυμίζουν χίλιες φορές περισσότερο βυθό παρά διάστημα. Δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν έχουν γυρίσει κάποιες σκηνές στο βυθό και τις έχουν πλασάρει για διάστημα...

4 Όταν οι αστροναύτες παίρνουν κάποιες εντολές από τους ανωτέρους μέσω οθόνης, εκείνος που μιλάει πραγματικά μόνο σαν άνθρωπος δεν ακούγεται και πιο πολύ η φωνή του μοιάζει με τζιτζίκι. Προσπαθεί να πει με αυστηρό, ρομποτίστικο τρόπο το όνομα του διαστημόπλοιου, ΑΑΒ-Gamma, αλλά αυτό που βγαίνει είναι ένας πραγματικά "τζιτζικίσιος" ήχος. Χμμ...τι εντολή έδωσε άραγε ο Καπταιν-Τζίτζικας; :xm:

5 Όλα αυτά που καταστρέφει το τέρας, φαίνονται καθαρά ότι είναι ψεύτικα. Τα κτίρια πέφτουν σαν σπιρτόκουτα, ενώ τα οχήματα φαίνονται καθαρά ότι είναι όλα μινιατούρες.

6 Αλλά το κορυφαίο είναι το ίδιο το τέρας, το οποίο δεν προκαλεί φόβο ούτε για μια στιγμή το άμοιρο, μάλλον λύπηση. Είναι κάτι σαν διασταύρωση σαύρας-κότας, ενώ τα ματάκια του επιφυλάσσουν εκπλήξεις, καθώς ανάβουν σαν κόκκινα φωτάκια, είναι δηλαδή ένας Χριστουγεννιάτικος τύπος.

https://www.youtube.com/watch?v=jfd8F7WUxtc

Προβολή συνημμένου 117689

Και εδώ ο καημένος ο Guilala:

Προβολή συνημμένου 117690

Προβολή συνημμένου 117692
 
Χαχαχαχαχαχαχα! Περιγραφικη Ε-Π-Ι-Κ-Η :)

Κοιτα που θα με βαλεις να ψαχνω και να καψω εγκεφαλικα κυταρα...
 
Mπορει να εχω ερωτα μεγαλο για της ταινιες τρομου και κυριως της πολυ κακες και φτηνιαρικες αλλα εχω επισης καψουρα και για τα παλια sci fi των δεκαετιων 50,60 κυριως αλλα και 70 και 80 σε μικροτερο βαθμο ομως.Επισης εχω μια πολυ καλη συλογη με πολλες τετοιες ταινιες που απο αυτην δεν θα μπορουσε να λειπει το διαμαντι που ονομαζεται The X from outer space.Aπο που να το πιασεις και που να τελειωσης αν κατσεις και μιλησεις γιαυτο το αριστουργημα :D Τερας που μοιαζη σαν διασταυρωση σαυρας με κοτα οπως πολυ σωστα ειπες perlastar και που ο τυπος που φοραει την στολη η ειναι μεθυσμενος η πολυ απλα η στολη ειναι πολυ μεγαλη για το σωμα του και ειδικα η σκηνη που τρεχει πισω απο το φορτηγο ειναι ολα τα λεφτα και μιλαμε για πολυ ηλιθεια καταδιωξη.Η μινιατουρες των οχηματων,των αρματων μαχης κλπ ειναι τοσο αθλιες που σε καποιες σκηνες μπορεις να δεις μεχρι και τα συρματα που αιωρουνται για την κινηση τους αλλα και σε μια σκηνη ενα jet πεταγεται εξω απο το νερο φαινεται τοσο μεγαλο λες και ειναι υπερωκεανιο :p Αλλο εξαιρετικο της ταινιας αυτης ειναι η μεταβαση απο την γη στο φεγγαρι που γεινεται σε τοσο μικρο χρονο λες και πεταχτηκαν μεχρι το περιπετρο να παρουν τσιγαρα αλλα εκει που εριξα τρελο γελιο ειναι στο σκαφος με τους τεσσερις προωθητηρες που η φλογα και καλα απο κατω καθως απογειωνεται φαινεται ξεκαθαρα πως ειναι κατι σαν υφασμα κορδονι η κατι τετοιο τελως παντων που με τον αερα που φυσαει απο μεσα κινειτε περα δωθε και φαινεται σαν φωτια.Μιλαμε πολυ γελιο :p Πραγματικα μιλαμε για επικο διαμαντι και ευχαριστω perlastar που με το θυμησες.Θα δω αν ειναι να ανοιξω και γω θεματα με τετοια επικα sci fi γιατι δεν γεινεται να μην τα ξερει ο κοσμος και να χανει τετοιες μαγικες στιγμες που θα μεινουν για παντα χαραγμενες στην μνημη οποιου (ατυχου :p :p) κατσει να τα παρακολουθησει.
 
Κάτι σαν φτωχός συγγενής του Γκοτζίλα δηλαδή...

Ωραία περιγραφή Perlastar... :)
 
Ευχαριστώ Rio και Wally! (Wally, να τα κάψεις τα κύτταρα, αξίζει!)

Μetalcandyman, μπράβο γι'αυτά που συμπλήρωσες, είναι επικές στιγμές! Θυμήθηκα επίσης ότι οι δύο γυναίκες τις ταινίας, η μια Γιαπωνέζα και η άλλη Αμερικανίδα, είχαν πολύ θερμές σχέσεις, αντάλλαζαν δώρα και γενικά δεν μας τα έλεγαν καλά και περίμενα από στιγμή σε στιγμή να γίνει και τίποτα πιο πικάντικο μεταξύ τους και να αποτελειωθεί η ταινία. Δεν έγινε τελικά, αλλά προς τα κει το πήγαιναν. Επίσης, ένας από τους αστροναύτες που υποτίθεται πέφτει κάτω σε κάποια φάση, έπεσε τόσο μα τόσο ψεύτικα, σιγα σιγά και με τα χέρια μπροστά κιόλας για να μη χτυπήσει. Περισσότερο έμοιαζε σαν να ξάπλωσε για πους απς :)
 
Perla ολα τα λεφτα η ταινια οπως και η περιγραφη της απο εσενα :clap: ..Must see...και μαλλον θα πρεπει να κανονισουμε να παρουμε και συνεντευξη απο εσενα :D (αντι να παιρνεις εσυ απο αλλους..)
 
Αngel σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, με έκανες και ντράπηκα τώρα #)
 
angel_grig είπε:
Perla ολα τα λεφτα η ταινια οπως και η περιγραφη της απο εσενα :clap: ..Must see...και μαλλον θα πρεπει να κανονισουμε να παρουμε και συνεντευξη απο εσενα :D (αντι να παιρνεις εσυ απο αλλους..)
Τώρα μου έβαλες ενδιαφέρουσες ιδέες ...συνεντεύξεις από διάφορα άτομα του φόρουμ...και το σκεφτόμουνα... :wait2:
 
RIO είπε:
Τώρα μου έβαλες ενδιαφέρουσες ιδέες ...συνεντεύξεις από διάφορα άτομα του φόρουμ...και το σκεφτόμουνα... :wait2:
Aπ'ότι έχω δει Rio, υπάρχουν ήδη τρεις συνεντεύξεις (στο χαλαρό βέβαια) από Exetlaio, Don Dokken και Pooky κι έχουν πολύ πλάκα!
 
perlastar είπε:
Aπ'ότι έχω δει Rio, υπάρχουν ήδη τρεις συνεντεύξεις (στο χαλαρό βέβαια) από Exetlaio, Don Dokken και Pooky κι έχουν πολύ πλάκα!
Ναι τις θυμάμαι... Πιστεύω ότι ο Εχετλαίος και εσύ, θα είστε ότι πρέπει για να οργανώσετε ένα τέτοιο θέμα.... :)
 
Πίσω
Μπλουζα