Thundercats 1985 vs Thundercats 2011

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Εδώ ταιριάζει το παρακάτω κιτσαριό!

[video=youtube_share;wp_kSfyR5d4]

 
Μιας και δεν έχω δει κάποιο επεισόδιο ολόκληρο από τα καινούρια δεν μπορώ να πω για το στόρυ. Οπότε θα πω την γνώμη μου για το design - animation.

To παλιό έχει ένα μοναδικό στυλ που του δίνει προσωπικότητα. Το βλέπεις και λες "Thundercats". Το καινούριο το βλέπεις και λες... "Naruto"? "Bleach"? "Full Metal Alchemist"? Kαποιο "καινούριο" anime σε αυτό το στυλ? Με λίγα λόγια, σχεδιαστικά, είναι ένα συνηθισμένο anime και δεν ξεχωρίζει από τα άλλα 700-800 που βγαίνουν κάθε 10 λεπτά.

Το animation και στις 2 εκδόσεις δεν είναι κάτι το σπουδαίο. Το παλιό Thundercats έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ, ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ animation στην εισαγωγή και απλό, φτηνό "τηλεοπτικό" animation μέσα στα επεισόδια (τότε συνήθιζαν σε όλα τα cartoon να ρίχνουν όλο το budget στους αρχικούς τίτλους για να είναι εντυπωσιακοί και να σε τραβήξουν. Το intro του Thundercats είναι το εντυπωσιακότερο όλων κατά την γνώμη μου). Το καινούριο Thundercats δεν έχει καν intro και το animation είναι το συνηθισμένο που βλέπεις σε όλα τα μέτρια anime τα τελευταία 15 χρόνια. Ελάχιστα διαφορετικά καρέ το δευτερόλεπτο και shaky camera στις σκηνές δράσεις. Με τις γυαλάδες του και τα computer effects είναι σίγουρα πιο εντυπωσιακό από το παλιό, αλλά τι να το κάνεις, είναι anime. Καθόλου προσωπικότητα, καθόλου διαφορετικότητα.

Θα ήθελα να επικεντρωθώ στον σχεδιασμό του Mum-ra ο οποίος είναι και ο αγαπημένος μου χαρακτήρας (γενικώς, σε όλα τα cartoon). Στο παλιό ήταν πιο σκοτεινός με πιο "heavy metal" αισθητική και η μεταμόρφωση ήταν πάντα εντυπωσιακή με ωραίες λήψεις. Στο καινούριο είναι απλά.. αδιάφορος, λιγότερο σκοτεινός, έχει φτηνιάρικο transformation sequence με πολύ μπλα μπλα και λιγότερες λήψεις (κλασσικό anime), με πολλά στατικά εφφε ηλεκτρικής εκκένωσης, computer effects καπνού και transition effects για να σκεπάσει την έλλειψη animation.

Τουλάχιστον κατά την άποψή μου:



Το θέμα του soundtrack δεν το αγγίζω καθόλου. Δύσκολα κάποια τηλεοπτική παραγωγή θα φτάσει την ποιότητα των 100+ ορχηστρικών κομματιών του original Thundercats.

Η ψήφος πάει στο παλιό. Έχει το δικό του μοναδικό design, το καλύτερο soundtrack (συγκριτικά με όλα τα τηλεοπτικά cartoons), το καλύτερο intro (πάλι συγκριτικά με όλα τα τηλεοπτικά cartoons) και τον εντυπωσιακότερο villain.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Το καινούριο το βλέπεις και λες... "Naruto"? "Bleach"? "Full Metal Alchemist"? Kαποιο "καινούριο" anime σε αυτό το στυλ? Με λίγα λόγια, σχεδιαστικά, είναι ένα συνηθισμένο anime και δεν ξεχωρίζει από τα άλλα 700-800 που βγαίνουν κάθε 10 λεπτά.
Aυτή είναι η εντύπωση που σχηματίζει κάποιος βλέποντας μονάχα τα screenshots και που είναι προκατελημένος με τα anime. H δε σύγκριση με τις τρεις αυτές πανδιάσημες shonen σειρές δεν κολλάει. Είναι σαν να μου συγκρίνεις το Akira με το Dragonball επειδή και τα δύο είναι anime (με την ευκαιρία μην ξεχνάς ότι το παλιό Thundercats αποτελεί αμερικανο-ιαπωνική παραγωγή).

Κι έγω όταν πρωτοείδα το character design του νέου Thundercats ψιλοξενέρωσα άλλα όταν έκατσα να δω την σειρά άλλαξα γνώμη και διαπίστωσα ότι το νέο character design του πάει πολύ. Και γενικά η νέα σειρά αντικειμενικά είναι καλύτερη από την παλία για δίαφορους λόγους. Όπως:

- To σχέδιο και το animation είναι πολύ ωραίο, πράγμα αναμένο καθώς την όλη ανάπτυξη της σειράς ανέλαβε το Studio 4°C, ένα από τα πιο καταξιωμένα ιαπωνικά animation studios διεθνώς.

- Σ' αντίθεση με την παλία, animation σειρά όπου αποτελείται από πάμπολλα, αυτοτελές επεισόδια, στην νέα σειρά υπάρχει μια συνεχόμενη ιστορία που εξελίσεται με ενδιαφέρον τρόπο, συνδέεται άψογα με μερικά ενδιάμεσα γεγονότα και γενικά κάνει μια ωραία επαναφήγηση στο σύμπαν των Thundercats.

- Ως σειρά είναι αρκετά ευφάνταστη και παρόλο που αποτελεί ιαπωνική δουλειά (πλην των voice actors φυσικά που είναι αμερικάνοι κι έχουν κάνει άψογη δουλειά) δεν προσπαθεί να γίνει πιο "ιαπωνίστικο" όπως το OVA των Teenage Mutant Ninja Turtles (ένα πράγμα εφιαλτικό βλέποντας μόνο λίγα δευτερόλεπτα απ' αυτό) και την anime σειρά Wolverine (που είναι πραγματικά αίσχος και σε κάνεις ν' απορείς ειδικά από την στιγμή που το ίδιο studio, η Madhouse, είχε αναλάβει παλιότερα ένα πολύ καλό animated video επεισόδιο με τον Wolverine και τον Hulk).

- Γενικά η νέα σειρά είναι πιστή στο πνεύμα της παλιάς εκμεταλευόμενη σωστά την σημερινή τεχνοτροπία και αντικειμενικά είναι πολύ καλύτερη. Κι ένα πράγμα που προσωπικά γουστάρω στην νέα σειρά είναι ότι πλέον ο Σνιαρφ δεν μιλάει. Παρά μόνο νιαουρίζει (το παράδοξο είναι ότι η voice actor του Σνιαρφ είναι ιαπωνέζα ενώ το υπόλοιπο casting είναι αμερικάνικο). Ο παλιός Σνιαρφ ήταν απίστευτα εκνευριστικός κι άσχημος ενώ ο νέος είναι πιο χαριτωμένος.

Εν ολίγοις θα σας συνιστούσα να του δώσετε μια ευκαιρία και να μην αφήνετε την νοσταλγία να σας βάζει παρωπίδες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vetus είπε:
να μην αφήνετε την νοσταλγία να σας βάζει παρωπίδες.
Διαφωνώ με το παραπάνω σχόλιο. Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Ειμαι αρκετά ώριμος ώστε να μην κοροϊδεύω τον εαυτό μου. Θα μπορούσα κι εγώ να πω "είναι πιο σύγχρονο, έχει καλύτερα γραφικά άρα είναι και καλύτερο αυτομάτως".

Το Dragonball με το Akira δεν έχουν καμία σχέση ούτε καν στα screenshots. Στο ένα βλέπεις ανθρώπινους χαρακτήρες με ανθρώπινες αναλογίες και ανθρώπινη κόμμωση ενώ στο άλλο βλέπεις κεφτεδάκια με "spiky hair". Καμία σχέση απολύτως και δεν ταιριάζει με την δική μου σύγκριση. Ο Liono πάντως μοιάζει πολύ με τον Naruto (σχεδιαστικά) και οι υπόλοιποι χαρακτήρες δεν θα ήταν out of place αν τους έβλεπες σε κάποιο επεισόδιο Naruto. Σχεδιαστικά μιλάμε πάντα. Τα λέω αυτά έχοντας δει 5-6 επεισόδια με έναν φίλο, απλά δεν έκατσα να τα δω ολόκληρα.

Πληροφοριακά να πω ότι λατρεύω τον σχεδιασμό του Akira γιατί δεν μοιάζει με κανένα άλλο Anime και έχει το δικό του στιλ. Για τον ίδιο λόγο μου αρέσει και το Dead Leaves που έχεις σαν Avatar. Δεν έχει σχέση αν είναι από Ιάπωνες ή Αμερικάνους, αυτό που με νοιάζει είναι ο κάθε τίτλος να έχει την δική του τεχνοτροπία, κάτι που δεν ισχύει στα anime τα τελευταία χρόνια σε σχέση με παλιότερα και στο λέω σαν παλιός anime fan, δεν είμαι άσχετος δηλαδή. Απλώς έχω σταματήσει να ασχολούμαι.

Θα συμφωνήσω μάλλον με τον Snarf (Snarf ή Sniarf λεγόταν, δεν θυμάμαι) όσων αφορά την φωνή αλλά είχε πιο πολύ προσωπικότητα, ο καινούριος είναι σαν... άψυχο pokemon.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως εμένα μ' αρέσει περισσότερο το νεώτερο γιατί για το παλιό δε βρισκω πια ένα βιντεάκι με εικόνα της προκοπής!
 
Μήπως θέλουμε να γίνει δημοσκόπηση ή καλυπτόμαστε με το θεματάκι ως έχει?! :)
 
Eγω παντως μια μικρη προκαταληψη για ολα αυτα τα παλια παιδικα που αγαπησαμε και ξαναεμφανιζονται τωρα μπορω να πω οτι την εχω.Του εδωσα ευκαιρια και ειδα καποια επεισοδια και πραγματικα δεν μαρεσε το καινουριο.Ειδα και το εξαιρετικο βιντεακι του φιλου imgema παραπανω και ρε παιδια ο Μumm-ra στο παλιο φαινεται πιο σκοτεινος πιο τρομακτικος απο το καινουριο και αυτο το γουσταρω πιο πολυ.
 
Εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο Vetus.

Έχω δεί τα 8 πρώτα επεισόδια της νέας σειράς (δυστυχώς δεν είχα χρόνο να δώ και τα υπόλοιπα).

Πραγματικά είναι πολύ προσεγμένη, και ακολουθεί ένα σενάριο.

Το παλιό, για την εποχή του ήταν καταπληκτικό! Στα παιδικά μας μάτια, φάνταζε ακόμα πιο τέλειο... αλλά τα χρόνια έχουν περάσει...

Τον Lion-O και όλους τους υπόλοιπους, τους λάτρεψα πραγματικά... Ήταν το κορυφαίο κινούμενο σχέδιο που είδα σαν παιδί...

Μου άρεσε ακόμα και να τους ζωγραφίζω, ή να κάνω διάφορα σχέδια, όπως την Πυραμίδα του Mum-Ra...

Το νέο όμως, είναι άλλη ιστορία... Πραγματικά, δυσκολεύομαι πιο από τα δύο να διαλέξω...

Μάλλον θα πω το παλιό, γιατί ήταν το μονο πράγμα που με έκανε, να παρατάω ποδήλατο και φίλους και να τρέχω στο σπίτι να το δώ...

Τώρα πια... δυστυχώς μεγάλωσα... όσο καλό και αν είναι το νέο, ακόμα και αν πραγματικά είναι καλύτερο του παλιού, δεν μπορώ να το δώ με τον ίδιο τρόπο...

Δεν φταίει αυτό... φταίω εγώ...

Θα κάνω λοιπόν το οξύμωρο... Καλύτερο λοιπόν το νέο...αλλά ψηφίζω το παλιό

(ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς ;) )
 
και εγω το παλιο ψηφισα! ειναι δυσκολο να δεις το καινουργιο ευχαριστα μετα απο τοσα χρονια που εχεις συνηθισει το παλιο...εμενα προσωπικα μου φαινετε καπως.αν δεν ηξερα το παλιο ισως σκεφτομουν αλλιως...
 
το παλιό....ΤΕΛΟΣ
 
Και εγώ θα πώ το παλιό.Και το καινούργιο όμως είναι αρκετά αξιόλογο
 
Λοιπόνννν! Άργησα λιγάκι να ψηφίσω, γιατί έπρεπε να δω και τα καινούρια επεισόδια, για να έχω άποψη!

Με το πολύ ολοκληρωμένο ποστ του Stan νομίζω ότι συνοψίζεται η άποψή μου! ;)

Είμαι συναισθηματικά δεμένη με τα παλιά Thundercats, τι να κάνουμε?!
 
Βασικά είναι λίγο άδικη η δημοσκόπηση γιατί οι περισσότεροι, όντας ρετρομανείς, θα ψηφίσουμε (όπως κι εγώ) για την παλιά σειρά.

Αλλά θα ήθελα να επισημάνω πως η καινούρια είναι ίσως το καλύτερο reboot όλων των εποχών! Πραγματικά, δείτε το σε HD από την αρχή, αξίζει.
 
Οπως ειπα και στο πρωτο ποστ οταν ξεκινησα το θεμα...τα νεα Thundercats

ειναι καλογυρισμενα,με ωραιο animation,story και μια Cheetara με...καμπυλες!!! :diablotin:

Τα παλια Thundercats ομως ειχαν μια αλλη δυναμικη και ταυτοχρονα ελκυστικη εικονα

στα παιδικα μας ματια.

Το νημα (για μενα) το κοβουν τα old time classic....Thundercats!!!!!!!! :headbang:
 
Αν και μεγάλωσα με τα παλιά προτιμώ αισθητικά τα νέα Thundercats.
 
dr_slump είπε:
Βασικά είναι λίγο άδικη η δημοσκόπηση γιατί οι περισσότεροι, όντας ρετρομανείς, θα ψηφίσουμε (όπως κι εγώ) για την παλιά σειρά.
Έτσι ακριβώς!

Στο retromaniax βρισκόμαστε, οπότε... the old classic wins. ;)
 
Το παλιό σίγουρα,πολύ καλό το καινούριο αλλά

δεν μου αρέσει ο τρόπος σχεδίασης προτιμώ κλασσικό καρτούν.
 
Imgema και Vetus, χαιρετίζω 2 από τους (κατά τα γραφόμενά τους) ενημερωμένους και ψαγμένους χρήστες (πέρα από την retrila μας) πάνω στα anime (και στα παρασκηνιακά του how to, character design κλπ).

Σας απολαμβάνω και θα σας παρακολουθώ (όσο μου το επιτρέπει ο χρόνος) να ξεδιπλώνετε τις γνώσεις σας εντός του φόρουμ.

Τώρα σχετικά με τους Thundercats (ο δυναμισμός του οpening animation του 1985 θα καθιστούσε την σειρά αξεπέραστο αριστούργημα αν είχε εφαρμοστεί σε όλα τα επεισόδια και σαν full animated όχι limited - για την ιστορία full animated είναι το ΑΚΙΡΑ - ο Imgema Και ο Vetus αναγνωρίζουν την διαφορά). Γεγονός αυτό που αναφέρει για τις εισαγωγές ο Ιmgema για σχεδόν όλα τα anime της δεκαετίας του 1980 (είτε ιαπωνικές παραγωγές είτε overseas συμπαραγωγές και μιλάω για τηλεοπτικές κυρίως όχι για Original Video Animation ή για Tv-Specials).

Όσο για την νέα σειρά δεν είναι άσχημη καθόλου και στέκεται πολύ καλά από πλευράς σεναρίου (ε ναι σε σύγκριση με την παλιά αυτή είναι πιο dark) και κινουμένου σχεδίου, απλά θα προτιμούσα ένα charachter design polish από την ομάδα που έκανε το Afro Samurai πχ
 
εννοειτε το παλιο ειναι το καλυτερο ever!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα