Timeslip (1970)

Elfaris

RetroN00b
Joined
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
4
Δεν ξέρω ποιοί θυμούνται αυτή την αγγλική σειρά, έπαιζε στην Ελλάδα περί το 1972 γύρω στις 6 το απόγευμα, προς το τέλος τής παιδικής ζώνης. Πρόκειται για δύο παιδιά που ταξιδεύουν στον χρόνο μέσω ενός αόρατου τούνελ, μπουσουλώντας στα 4. Υπήρξαν 4 "σαιζόν" και η σειρά έχει κανονικό τελείωμα - όπως οι περισσότερες αγγλικές σειρές και σε αντίθεση με πολλές αμερικάνικες που μας άφησαν με πικρή γεύση.

Τέλος πάντων, η σειρά αυτή κυκλοφόρησε σε DVD και παρότι η τιμή είναι αλμυρούτσικη, για μένα άξιζε τον κόπο.

Ορίστε και το λινκ στην επίσημη ιστοσελίδα

http://www.timeslip.org.uk/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα 70s η Βρετανικη TV ειχε εξαιρετικες scifi σειρες για παιδια.

Eνα κομματι απο το documentary για το TimeSlip


Δυστυχως δεν εχω δει το σηριαλ αν και ηταν παντα μεσα στις προθεσεις μου.

Ριξε και μια ματια στο Children of the Stones

Μην ξεχναμε επισης οτι το Sapphire and Steel ειχε ξεκινησει ως σειρα μυστηριου για παιδια και τελευταια στιγμη εγιωε για "μεγαλους". Μαλιστα η πρωτη σαιζον παιχτηκε στις 7 το απογευμα με αποτελεσμα πολλα παιδια να τρομοκρατηθουν...
 
Κατά σύμπτωση το Children of the Stones ήταν η άλλη σειρά που αγόρασα μαζί με το Timeslip (δεν ξέρω αν πωλούνται στην Ελλάδα, μένω στον Καναδά). Είναι σαφώς μικρότερη σειρά αλλά πολύ ατμοσφαιρική.

Το ντοκυμαντέρ στο οποίο αναφέρεσαι (Timeslip) είναι μέρος των 4 DVD που πωλούνται.

Δεν ξέρω αν γνωρίζετε και τις ανέκδοτες ιστορίες γύρω από αυτή τη σειρά. Φαίνεται οτι η ΕΡΤ δεν έχει το προνόμιο στις κουταμάρες. Το Timeslip αρχικά ήταν όλο έγχρωμο (στην Ελλάδα τού 72 βέβαια το γνωρίσαμε σε ασπρόμαυρες τηλεοράσεις). Φαίνεται όμως οτι ο γίγας τού αγγλικού sci-fi, η ITV, έχασε τά έγχρωμα φιλμ για 3 από τις 4 σαιζόν. Έτσι η σειρά πωλείται με μόνο μια σαιζόν έγχρωμη (την δεύτερη) και τις άλλες τρεις ασπρόμαυρες.

Επίσης, φανταστείτε οτι κανείς δεν θυμόταν που γυρίστηκαν οι εξωτερικές λήψεις και συγκεκριμένα την τοποθεσία με το περιβόητο τούνελ τού χρόνου! Επί μήνες φαν έψαχναν να το βρουν και τελικά το ανακάλυψαν και μάλιστα οι δύο από τους τρεις στύλους που φαίνονται στην ταινία ήταν ακόμη όρθιοι!

timeslipbarrierposts.jpg


Η φωτό από την ενδιαφέρουσα σελίδα τού φίλου άγγλου φαν

http://www.kevinhadfield.co.uk/timeslip.html
 
Sorry για τη νεκρανασταση αλλα το ειδα στο FB group μας. Δυστυχως η τιμη των DVD παραμενει υψηλη. Το ειδε κανεις?

Ψαρωτικο

 
Η νεκρανασταση κακη για τα αλλα φορουμς,επιβαλεται στο δικο μας,το συγκεκριμενο το χω στα to see ,δεν με εχεις πεισει ακομη!!
 
Κοιτα το τυρι που παει περα δωθε

Leerdamer Leerdamer κοιμηηηησουυ κοιμηηηησουυ, αγορασε το Timesliiiiiip και στειλτω στον Waaaaaaalllyyyyyyyyyy
 
Elfaris είπε:
Κατά σύμπτωση το Children of the Stones ήταν η άλλη σειρά που αγόρασα μαζί με το Timeslip (δεν ξέρω αν πωλούνται στην Ελλάδα, μένω στον Καναδά). Είναι σαφώς μικρότερη σειρά αλλά πολύ ατμοσφαιρική.
Το ντοκυμαντέρ στο οποίο αναφέρεσαι (Timeslip) είναι μέρος των 4 DVD που πωλούνται.

Δεν ξέρω αν γνωρίζετε και τις ανέκδοτες ιστορίες γύρω από αυτή τη σειρά. Φαίνεται οτι η ΕΡΤ δεν έχει το προνόμιο στις κουταμάρες. Το Timeslip αρχικά ήταν όλο έγχρωμο (στην Ελλάδα τού 72 βέβαια το γνωρίσαμε σε ασπρόμαυρες τηλεοράσεις). Φαίνεται όμως οτι ο γίγας τού αγγλικού sci-fi, η ITV, έχασε τά έγχρωμα φιλμ για 3 από τις 4 σαιζόν. Έτσι η σειρά πωλείται με μόνο μια σαιζόν έγχρωμη (την δεύτερη) και τις άλλες τρεις ασπρόμαυρες.

Επίσης, φανταστείτε οτι κανείς δεν θυμόταν που γυρίστηκαν οι εξωτερικές λήψεις και συγκεκριμένα την τοποθεσία με το περιβόητο τούνελ τού χρόνου! Επί μήνες φαν έψαχναν να το βρουν και τελικά το ανακάλυψαν και μάλιστα οι δύο από τους τρεις στύλους που φαίνονται στην ταινία ήταν ακόμη όρθιοι!

timeslipbarrierposts.jpg


Η φωτό από την ενδιαφέρουσα σελίδα τού φίλου άγγλου φαν

http://www.kevinhadfield.co.uk/timeslip.html
H "πυλη" οπως εμφανιζεται στο σηριαλ

attachment.php
 
Wally είπε:
Κοιτα το τυρι που παει περα δωθε
Leerdamer Leerdamer κοιμηηηησουυ κοιμηηηησουυ, αγορασε το Timesliiiiiip και στειλτω στον Waaaaaaalllyyyyyyyyyy
και σε μένα :p
Φαίνεται ενδιαφέρουσα σειρά. Στα "To watch" list πάει και αυτή (μια και το 72 που προβλήθηκε δεν ήμουν ούτε καν ιδέα για να μπορούσα να τη δω). Καλά έκανες και το νεκρανάστησες :)
 
Πίσω
Μπλουζα