[TIMPO] Αλεξιπτωτιστές !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Θυμάστε κάτι πλαστικούς αλεξιπτωτιστές που πουλάγανε στα ψιλικατζίδικα ;

Πλαστικά στρατιωτάκια, με ένα αλεξίπτωτο από διάφανη χρωματιστή ζελατίνη.

Η ζελατίνη κυκλοφορούσε σε διάφορα χρώματα : Μπλε, Κίτρινο, Κόκκινο, Πράσινο.

Τύλιγες το αλεξίπτωτο και άφηνες τον αλεξιπτωτιστή από ύψος,

παρακολουθώντας τον να πετάει και να προσεδαφίζεται.

Προτιμούσα να τον αφήνω από την βεράντα της γιαγιάς μου, που ήταν στον δεύτερο όροφο.

Η πτήση διαρκούσε λίγα δευτερόλεπτα, αλλά ξετρελαινόμουν στη χαρά !

Δε χόρταινα να τον κοιτάω.

Στην πολυκατοικία της γιαγιάς δεν είχε ασανσέρ, με αποτέλεσμα

κάθε πέντε λεπτά να ανεβοκατεβαίνω σα μανιακός τις σκάλες !

Όμορφες στιγμές !

Είναι πράγματι απίστευτο, πόση χαρά μου χάριζε ένα τόσ απλό και τόσο φτηνό παιχνίδι !
 
Τρομερη αναμνηση exetaios αλλα γιατι δεν κολουσες μια κλωστη για το φερνεις παλι επανω?
 
johnk10 είπε:
Τρομερη αναμνηση exetaios αλλα γιατι δεν κολουσες μια κλωστη για το φερνεις παλι επανω?
[begin immitating rambo voice]

Οι αλεξιπτωτιστές δε χρειάζονται κλωστές !

Δεν κολώνουν !

[end immitating rambo voice] :biglaugh:

Καλή η ιδεά με την κλωστή, αλλά ο δικός μου αλεξιπτωτιστής έκανε άλματα

"ελευθέρας πτώσεως" και όχι "στατικού ιμάντα" ! :D

Πέραν της πλάκας, έξυπνη ιδέα.

Δεν το είχα σκεφτεί.

Όμως θα έχανα την πόρωση με τις σκάλες !
 
LOL εγω αυτο εκανα απο την ταρατσα,και ειχα και το apollo 13 σετ μαζι με μια σφεντονα και οταν αρχιζε να πεφτει ανοιγε ενα πορτακι με αλεξιπτωτο το θυμασαι αν το ειχες?
 
Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο.

Για κάνε μια περιγραφή ...
 
ενα ασπρο διαστημοπλοιο απο ελαστικο σκληρο πλαστικο το apollo 13 και στην μεση ειχε 1 πορτακι για το αλεξιπτωτο αεροδυναμικο για οταν εκτοξευεται με την σφεντονα πηγαινε μαλιστα πολυ ψηλα και μετα καθως επεφτε ηταν μαγεια,φοβερο σου λεω
 
οχι ειλικρινα σου μιλαω.

θυμισε μου οταν συναντηθουμε να σου δωσω πληρη περιγραφη
 
Ναι, τους θυμάμαι αυτούς τους αλεξιπτωτιστές.

Λοιπόν εκείνο τον καιρό κυκλοφορούσε κάτι σαν «Ξυστό» για παιδιά. Αγόραζες δηλαδή κάποιες κάρτες τις έξυνες και αν ήσουν τυχερός κέρδιζες κάποια δωράκια ή συμμετείχες σε κληρώσεις για μεγαλύτερα δώρα(ίσως να ήταν και μούφα αυτό).

Αυτοί οι αλεξιπτωτιστές ήταν ένα από αυτά τα δωράκια. Πήγαινες δηλαδή με την κάρτα σου στο ψιλικατζίδικο την παρέδιδες και έπαιρνες το στρατιωτάκι σου. H κάρτα πρέπει να έγραφε επάνω: «Κερδίζεις ένα αλεξίπτωτο» ή κάτι τέτοιο. Μάλιστα αναρωτιόμουν αρχικά αν το δώρο ήταν ένα κανονικό αλεξίπτωτο… χιχι.

Δεν πειράζει όμως, με κανονικά αλεξίπτωτα έπαιξα στον στρατό.
 
μάλιστα ήταν στην μόδα τότε πολλοί να τα κρεμούν από τον εσωτερικό καθρέφτη του αυτοκινήτου τους
 
Θυμάμαι το αλεξίπτωτο (σαν πλαστική σακούλα του Hondos..) αλλα δεν θυμάμαι τον αλεξιπτωτιστή....καμιά φωτό κανένας καταλάθος ?
 
Μου είχε πέσει δύο φορές σε μπαλκόνια γειτόνων, και ντρεπόμουν να πάω να τους ζητήσω... :p
 
Κανονικές ΜΙΑ απώλειες!

Ασε που δεν είχαμε και καλές σχέσεις με την γειτόνισα.
 
Που το θυμήθηκες αυτό; Είχα και εγώ έναν αλεξιπτωτιστή κάποια φεγγάρια.
 
Αγαπητοί φίλοι και φίλες, γεια σας γράφτηκα πριν λίγες μέρες και προσπαθώ να έρθω σε επαφή με φίλους και φίλες που τους ενθουσιάζουν οι μινιατούρες. Έχω μια πολύ μεγάλη συλλογή ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Θα ήθελα να βρω ομοϊδεάτες. Αν κάποιος έχει το ίδιο ενδιαφέρον για αυτή τη μορφή εικαστικής τέχνης, ας μου γράψει. Θερμούς χαιρετισμούς.

Ιωάννης Μούχρας.
 
johnmouhras σταματα να γραφεις το ιδιο ποστ σε οτι thread συναντησεις μπροστα σου plz
 
Νάτο αχρησιμοποίητο το έχω πλολλές φορές!!!!!!!!!!!!IMG_9870.jpg
 
Πωω ρε φίλε!!! Έχεις και αχρησιμοποίητο ρε θηρίο!!Α ρε εποχές θεϊκές! Πόσα αλεξίπτωτα μου κρεμάστηκαν στα καλώδια της ΔΕΗ και στις κληματαριές...

Ανεβαιναμε στην ταράτσα να τα αμολήσουμε, αυτά και τα αεροπλανάκια από φενιζολ!
 
Πίσω
Μπλουζα