Tiny Toon Adventures (Mega Σεπτέμβριος 1994) & Animaniacs (Mega Σεπτέμβριος 1995)

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
144
Οι δύο σειρές κινουμένων σχεδίων του Steven Spielberg, Tiny Toon Adventures (στην Ελλάδα Tiny Toons) και Animaniacs, είχαν γνωρίσει μεγάλη επιτυχία στην παιδική ζώνη του Mega, παρά το γεγονός του ότι παίζονταν με υπότιτλους και όχι μεταγλωττισμένα. Προβάλλονταν μετά από τους G.I. Joe και τους Transformers G1 αλλά πριν από το Disney Club. Μετά το πέρας της προβολής τους, κυκλοφόρησαν μεταγλωττισμένα το 1997 και 1998 σε βιντεοκασέτες.

Τα παιδιά στο δημοτικό που είχαμε την τύχη να γνωρίζουμε αγγλικά, απολαμβάναμε ιδιαίτερα το χιούμορ στις περιπέτειες των μικροσκοπικών εκδόσεων (δήθεν διαδόχων) των γνωστών χαρακτήρων της WB καθώς φοιτούσαν στο Acme Looniversity ώστε να γίνουν επιτυχημένα πειραχτήρια, με καθηγητές τους κλασικούς χαρακτήρες. Πρωταγωνιστής στα Tiny Toons ήταν ο Buster Bunny, ενώ ανταγωνιστής αλλά και καλύτερος φίλος του ήταν ο Plucky Duck.

Τα Animaniacs ήταν η επόμενη σειρά του Spielberg, διαδραματιζόμενη στο ίδιο σύμπαν με τα Tiny Toon, πράγμα που φαινόταν από μικρά cameos και την Elmira που εμφανίστηκε σε δική της σειρά με τους Pinky and the Brain, χαρακτήρες των Animaniacs (και αυτοί πριν με δικό τους show). Κύριοι πρωταγωνιστές ήταν τα (υποτίθεται πραγματικά) αδέρφια Warner, τα οποία ήταν χαρακτήρες τύπου Felix the Cat, οι οποίοι παραήταν ταραξίες οπότε τους έκλεισαν στον πύργο της Warner και απέδρασαν στις αρχές των 90.
 
Μου κανει εντυπωση οτι θυμασαι ακριβως πριν και μετα απο πια κινουμενα σχεδια παιζοντουσαν :D . Τα Tiny Toons τα εβλεπα , ειχα και το παιχνιδι στο gameboy! Τα Animaniacs δεν μου ειχανε κανει εντυπωση και δεν θυμαμαι να τα εβλεπα φανατικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κρατάω αρχείο τηλεοπτικών περιοδικών (περίπου 5-6 τεύχη) για κάθε χρονιά από το 1990 μέχρι το 1999. Δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή, αλλά τα έχω μάθει απ'έξω πλέον.

Τα Tiny είχαν πολύ καλά παιχνίδια, όλα διαφορετικά και για όλες τις κονσόλες της εποχής. Ειδικά το πρώτο του Game Boy και του SNES ήταν φοβεροί τίτλοι!

[video=youtube_share;_YOtntm86Ww]

Τα Αnimaniacs παίζονταν την ώρα της Sailor Moon ή του Dragon Ball, οπότε είχαν χάσει πολύ κοινό. Εγώ τα έβλεπα γιατί έγραφα κάθε φορά Sailor Moon και Dragon Ball σε κασέτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα θυμάμαι κι εγώ αυτά που έγραψε ο dr_slump για τους Animaniacs κυρίως. Στο πλαίσιο του πασίγνωστου ανταγωνισμού MEGA-ANT1, πρόβαλλαν Animaniacs απέναντι στο ΚΟΡΥΦΑΙΟ DragonBall. Λίγες φορές που είχα δει στα κλεφτά τα Animaniacs, είχαν μπόλικη δόση τρελού χιούμορ! Δεν ήξερα ότι ήταν ΤΟΥ Spielberg. Ευχαριστώ για το θέμα, Nick!
 
Τα Tiny Toons πολύ αγαπημένη σειρά και τα παιχνίδια του Game Boy και ειδικά το 2 Montana's Movie Madness με τα υποπαιχνίδια κορυφαίο.Πιστεύω ότι θα την ξανα έβλεπα και τώρα τη σειρα! Και το τραγουδάκι πολύ καλό. Τα Animaniacs δεν μου άρεσαν καθόλου. Περίεργα όντα που ακόμη και τώρα δεν έχω καταλάβει τι είναι. Μυρμήγκια είναι?
 
Έχω την εντύπωση ότι τα Tiny Toons έκαναν πρεμιέρα στο MEGA νωρίτερα από το 1994 (νομίζω 1991). Το λέω γιατί ακόμα μου έχει μείνει στο μυαλό μια διαφημιστική σελίδα σε περιοδικό τηλεόρασης όπου διαφήμιζε τις καινούριες εκπομπές του MEGA και μέσα σε αυτές ήταν οι SIMPSONS και τα Tiny Toons.

Το all time favourite βέβαια απόσπασμα ήταν αυτό εδώ:


Το θυμάμαι από εκείνο το Σαββατιάτικο πρωινό που το πρωτοείδα και ο ρυθμός απλά μου κόλλησε!
 
Σίγουρα δεν είχε παιχτεί τόσο νωρίς όσο οι Simpsons! Δεν αποκλείεται βέβαια να διαφημίστηκε σε trailer τόσο νωρίς, καθώς το ίδιο είχε γίνει και για άλλες σειρές που παίζονταν αργότερα παρά την "ανακοίνωση". Πάντως θα κάνω επαλήθευση για το 1994, το πολύ να είναι 1993.
 
εβλεπα φανατικα animaniacs και λατρευα pinky and brain απο τα cartoon Που επαιζαν οπως και τον μπατονς τον σκυλο που συνεχεια κυνηγουσε την μικρουλα μιντυ για να μην χτυπησει επισης τα περιστερια με τον νονο που εφερνε λιγο σε μαρλον μπραντο και την ριτα την γατα με τον σκυλο της επισης αγαπημενο μου επεισοδια ηταν ενα με την σκιουρινα σλαππυ που ειχε παει στο woodstock και ειναι μαλιστα ο λογος που μου εκλεισαν το παλιο μου καναλι στο youtube γιατι εφαγα καταγγελια απ την warner και τα tiny toons μου αρεσαν παρα πολυ μουα ρεσε η ταινια με τις καλοκαιρινες διακοπες και μαλιστα σκοπευω να την ξαναδω αυτες τις μερες την εδειχνε καλοκαιρια στο mega πολυ πρωι κατα τις 7:30 και ειχε κυκλοφορησει σε βιντεοκασσετα με ελληνικους υποτιτλους ομως γιατι δεν ειχε μεταγλωτιστει οπως τα επεισοδια που απο τι θυμαμαι αντιθετα με το animaniacs δεν προβαλλονταν μεταγλωτισμενα και δεν θυμαμαι αν ηταν και οι βιντεοκασσετες τους μεταγλωτισμενες οριστε ενα αποσπασμα απο την ταινια

 
Τα Tiny Toons ήταν από τις αγαπημένες μου σειρές όταν ήμουν πιτσιρικάς αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το Animaniacs το οποίο θεωρώ απίστευτα υπερτιμημένο. Το μόνο καλό που είχε το Animaniacs ήταν ο Pinky κι ο Brain που στην συνέχεια απέκτησαν την δικιά τους, πετυχημένη σειρά η οποία παίχτηκε στην συνέχεια και στο Star Channel με ελληνικούς υπότιτλους (όπως είχαν κάνει και με την Μάσκα αν θυμάμαι καλά) όταν πρωτοάνοιξε κι έβαζε σειρές κινουμένων σχεδίων ακόμα και το βράδυ τις καθημερινές και τα Σάββατα (τακτική που ακολούθησε και το Alter όταν πρωτοξεκίνησε). Από το Pinky&Brain μου 'χει κολλήσει η ατάκα την οποία χρησιμοποιώ συχνά. Για την ακρίβεια όταν κάποιος από την παρέα με ρωτά "Τι θα κάνουμε σήμερα;" (εννοώντας τι θα κανονίσουμε) η απάντησή μου συνήθως είναι "Το ίδιο που κάνουμε κάθε μέρα: θα προσπαθήσουμε να κατακτήσουμε τον κόσμο!". Θεός ο Brain!
 
tiny toons.jpg ωραία τα tiny toons, είχε κυκλοφορήσει άλμπουμ με αυτοκόλλητα χαρτάκια

animaniacs.jpg αμυδρά θυμάμαι αυτή τη σειρά κινουμένων σχεδίων...
 
Αρχές 90 η τηλεταινία How I spent my vacation ηταν απο τις αγαπημενες μας. Την ειχαμε δει απειρες φορες και ξεκαρδιζομασταν. Ειχε πολυ καλη ποιοτητα και καρτουνιστικες σκηνες δρασης

Μετα ανακαλυψα πως αν και αμερικανικης παραγωγης, το animation της ταινιας ειχε γινει σε γνωστο ιαπωνικο στουντιο, το ΤΜΣ.
 
Πίσω
Μπλουζα