To Ρετιρέ - Φωτογραφιες και Trivia!

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
78
Το Ρετιρέ (1990-92), MEGA


Πρεμιέρα: Τετάρτη 19/9/1990



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ρετιρέ

picture.php


Το φαρμακείο του κυρίου Χρήστου απ'έξω ήταν αυτό.

Που μπορεί να βρίσκεται;

Παγκράτι κι αυτό; (Οδός & αριθμός; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άραγε θα υπάρχει ακόμα το φαρμακείο?
 
Είναι δίπλα στο νοσοκομείο Συγγρού, απέναντι από το Κάραβελ. Στη διπλανή πολυκατοικία έμενε παλιά μια φίλη μου. Αν θυμάμαι καλά η οδός λεγόταν Δραγούμη...

edit: Μόλις είδα ότι έχει απαντηθεί. Πάντως καλά θυμόμουν... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
picture.php


Όντως!

Και ακόμα έτσι είναι αυτή η πλατεία, με τον κήπο χωρίς τα ξύλινα κάγκελα και το περίπτερο ακόμα εκεί που όμως οι τέντες δεν γράφουν "Δέλτα" πια.
 
Θα σας ανεβασω συγκριτικες φωτο το ΣουΚου :)
 
audiodee είπε:
picture.php

Όντως!

Και ακόμα έτσι είναι αυτή η πλατεία, με τον κήπο χωρίς τα ξύλινα κάγκελα και το περίπτερο ακόμα εκεί που όμως οι τέντες δεν γράφουν "Δέλτα" πια.
Target locked!

(Πέρασα από εκεί σήμερα το πρωί)
 
Stormwatch είπε:
(Πέρασα από εκεί σήμερα το πρωί)
picture.php


Δεν πέρναγες κι από την κυρία Σοφία να της πεις ένα γεια...

Απ'ότι κατάλαβα σ'εκείνη τη γωνία του Χίλτον είναι οι δύο κολώνες που φαίνονται στην έναρξη.
 
Πέρασα και εγώ χθές από εκεί! Πριν λίγο καιρό είχα διαβάσει ότι το περιβόητο ''Ρετιρέ'' βρισκόταν κοντά στη Μιχαλακοπούλου, απέναντι από το Χίλτον. Πηγαίνοντας στο Παγκράτι με το ταξί, μόλις μπήκαμε Μιχαλακοπούλου, είχα το νου μου.

Και με το περνάμε την είσοδο του Χίλτον, σήκωσα το βλέμμα πάνω αριστερα...

Και ήταν εκεί! Η εικόνα του κτιρίου που στοιχιώνει τα καλοκαίρια μας, μπροστά μου ολοζώντανη. Ήταν τόσο μεγάλος ο ενθουσιασμός μου, που όταν το επεσήμανα στη φίλη δίπλα μου, ακόμα και ο ταξιτζής γύρισε να κοιτάξει(πώς δεν τρακάραμε??)

Στρίβοντας μπροστά του, κοίταξα να δώ καλύτερα και διαπίστωσα πώς είναι μια τεράστια έκταση, με κατοικίες(?)..Ενδόμυχα ήθελα να δώ την επιγραφή 'COSMOS' πάνω ψηλά...(λολ)

Έψαχνα να βρώ και το φαρμακείο, αλλά, διαβάζοντας τα παραπάνω, διαπίστωσα πώς είναι από την αντίθετη πλευρά και όχι στο ίδιο πάρκο.

Αλήθεια ξέρει κανείς που βρίσκονται τα στούντιο που γυρίστηκε η σειρά και αν υπάρχουν ακόμη?
 
Stormwatch είπε:
12. Μάκης Δεσύλας13. Του Τζεβελεκου
Μιχάλης Δεσύλας λέγεται και έκανε με την Έφη Θεοχάρη, σύζυγος Τζεβελέκου, το 1000 και 1 Συνταγές στον ΑΝΤ1 που έπαιζε πρωί μετά τον Πρωινό Καφέ, το θυμάμαι 2 χρονών ήμουνα, το ψιλοφοβόμουν το μουσικό σήμα της εκπομπής, και είχε μια εικόνα με αυτόν όταν έδειχναν να στείλουμε γράμματα για μαγειρική, τι θυμάμαι 16 χρόνια μετά, μωρό ήμουνα και θυμάμαι πρωί έβαζε η μάνα μου ΑΝΤ1 και με τάιζε στην κούνια και στην τηλεόραση είχε την Κορομηλά και μετά είχε σε ενδιάμεσο διαφημιστικό διάλειμμα την εκπομπή. Είχαν βγάλει και σε VHS βιντεοκασέτα διάφορες συνταγές με χορηγό την Braun και θυμάμαι ότι το είχα αλλά το πέταξα στα σκουπίδια, το εξώφυλλο της κασέτας ήταν οι 2 τους με κάτι κατσαρόλες, λαχανικά κ.α. και με μεγάλα γράμματα έγραφε 1.000+1 ΣΥΝΤΑΓΕΣ.
 
Stormwatch είπε:
Ανάθεμα κι αν πρόλαβαν να δείξουν 200...
Πες 199 μάλλον, 2 σεζόν δεν δίηρκησε αν μ'απατά η μνήμη μου 1991-1992 και 1992-1993 (την 2η θυμάμαι αμιδρά , πριν είδες τι είδα, 2 χρόνων ήμουν τότε που έβλεπε η μάνα μου ΑΝΤ1 το 1993). Μετά εμφανίστηκε η Βέφα, ο Μαμαλάκης, ο Μπλέτσας , το Κάτι Ψήνεται, η Μπαρμπαρήγου, ο Μποτρίνι και το Love Bites χαχα

audiodee είπε:
picture.php

Δεν πέρναγες κι από την κυρία Σοφία να της πεις ένα γεια...

Απ'ότι κατάλαβα σ'εκείνη τη γωνία του Χίλτον είναι οι δύο κολώνες που φαίνονται στην έναρξη.
Ναι εκεί βρισκόταν η εταιρεία ΚΟΣΜΟΣ, καλά τι θέλω να πω τις προάλλες περπατούσα από εδώ και σφύριζα την μουσική του ΡΕΤΙΡΕ και έλεγα σε μια φίλη μου εδώ ήταν ο ΚΟΣΜΟΣ που ήταν στο ΡΕΤΙΡΕ ΧΑΧΑ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χθες Παρασκευή απόγευμα, πηγαίνοντας για κάτι εξετάσεις για την μητέρα μου σε γνωστό διαγνωστικό κέντρο, περνάω από Μιχαλακοπούλου και ναι με συγκίνηση σας λέω πέρασα από το ιστορικό κτήριο του ΚΟΣΜΟΣ που δούλευαν η κυρία Σοφιανού, η δεσποινίς Πεπονάκη, η κυρία Σωτηριάδου και ο Φοίβος, ορίστε και φωτογραφικό υλικό

9231_1071921938410_1837017269_150091_2177700_n.jpg


Το ιστορικό κτήριο που δούλευαν η Χαρούλα, ο Φοίβος, η Ελένη και η Κατερίνα.

9231_1071921898409_1837017269_150090_6356891_n.jpg
Πάω να συναντήσω την δις Πεπονάκη (αστειάκι χαχα)

http://www.youtube.com/watch?v=Bberx3LIUqI

1990: Η Κατερίνα ταλαιπωρείται για να πάρει το taxi

2009: Η Diana ταλαιπωρείται για να πάρει κι αυτή το taxi

9231_1071921858408_1837017269_150089_1284251_n.jpg


και λέω "Όχι με τα πόδια, καλύτερα με τα πόδια!!" χαχα
 
Χαχαχα . :rofl:

Ο δημος πρεπει να αναρτησει αν οχι μνημειο τουλαχιστον μια τιμητικη πλακετα στην εισοδο της πολυκατοικιας.

Θεικο ποστ καποια απο τις επομενες συναντησεις πρεπει να γινει εκει ,σε κοντινη καφετερια .
 
Aardvark είπε:
Χαχαχα . :rofl: Ο δημος πρεπει να αναρτησει αν οχι μνημειο τουλαχιστον μια τιμητικη πλακετα στην εισοδο της πολυκατοικιας.

Θεικο ποστ καποια απο τις επομενες συναντησεις πρεπει να γινει εκει ,σε κοντινη καφετερια .
Ευχαριστώ, συμφωνώ στην επόμενη retroμάξωζη να βρεθούμε εκεί, έχει Flocafe, Starbucks, Goodys και 2 ακόμη καφετέριες για να βρεθούμε, να κάνουν πλακέτα που να λέει για το ΡΕΤΙΡΕ εδώ έβαλαν εκεί πλακέτα για κάτι θύματα σε πόλεμο κάτι τέτοιο.
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Ευχαριστώ, συμφωνώ στην επόμενη retroμάξωζη να βρεθούμε εκεί, έχει Flocafe, Starbucks, Goodys και 2 ακόμη καφετέριες για να βρεθούμε, να κάνουν πλακέτα που να λέει για το ΡΕΤΙΡΕ εδώ έβαλαν εκεί πλακέτα για κάτι θύματα σε πόλεμο κάτι τέτοιο.
Εντάξει να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα....
 
XristosMS είπε:
Εντάξει να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα....
Καλά οι τουρίστες έξω από το Hilton που θα πάνε για Ακρόπολη θα λένε τι είναι αυτό το κτίριο και η ξεναγός θα λέει "this is tower of Penthouse tv series" και θα λέει για την Haroula, για την Cathrine Sophianos, για τον Phoebus, και για την Ms Sugaropoulos και για την Helen Sotiropoulos.
 
Μπραβο DianaTheSuperstar91, το καλυτερο post σου ηταν αυτο με τις φωτογραφιες και το ρεπορταζ!
 
Τελεταρχη συμφωνω με την ιδεα της Diana να γινει μια επικη RetroManiaX μαζωξη στη πλατεια ΡΕΤΙΡΕ!

Το μετρο ειναι κοντα, καφετεριες υπαρχουν πολλες και μπορει να σκασει και ο κυρ Χρηστος με κανα Depon στο χερι απο το πουθενα! :)
 
Wally είπε:
Τελεταρχη συμφωνω με την ιδεα της Diana να γινει μια επικη RetroManiaX μαζωξη στη πλατεια ΡΕΤΙΡΕ!Το μετρο ειναι κοντα, καφετεριες υπαρχουν πολλες και μπορει να σκασει και ο κυρ Χρηστος με κανα Depon στο χερι απο το πουθενα! :)
Εκεί δίπλα είναι η στάση του Ευαγγελισμού στο ΜΕΤΡΟ, είναι και το νοσοκομείο, καφετέριες έχει από flocafe μέχρι starbucks και από τα χλιδάτα του Hilton σε 2-3 απλά, και δίπλα το φαρμακείο για παν ενδεχόμενο.

Κοντά στην πλακέτα με τα θύματα από τον πόλεμο να γράψουμε σε παγκάκι το ΡΕΤΙΡΕ από την retromaniax.
 
audiodee είπε:
picture.php

Δεν πέρναγες κι από την κυρία Σοφία να της πεις ένα γεια...

Απ'ότι κατάλαβα σ'εκείνη τη γωνία του Χίλτον είναι οι δύο κολώνες που φαίνονται στην έναρξη.
λαθος δειχνεις με τις κοκκινες γραμμες το κτηριο ειναι εκει που λεει michalakopoulou kai alyos.

ειμαι παγκρατιωτης και ξερω εκει απεναντι μενω περιπου.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα