To πήδημα του βατράχου

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.508
Αντιδράσεις
2.238
Το πήδημα του βατράχου (1988)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_πήδημα_του_βατράχου

Μετα την αναφορα σας στο Καμπινγκ, μηπως κανεις θυμαται μια σειρα με τιτλο "το πηδημα του βατραχου"?

Αν θυμαμαι καλα, επαιζε ο Αρζογλου και η Σταθακοπουλου. Ηταν η ιστορια ενος φευγατου επιστημονα που εφυγε απο την πολη και πηγε στην εξοχη να σχεδιασει ενα πειραματικο χωριο που θα χρησιμοποιουσε οικολογικους τροπους για να αυτοσυντηρηθει.

Παρακαλω να με διορθωσετε αν εγραψα κατι λαθος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρα τα ειπες :)

Η σειρα παιχτηκε το 1988 και μαζι με τους προαναφερομενους συμμετειχε ο Δημητρης Πιατας και η Αννα Ματζουρανη. Απο τις αγαπημενες μου εκεινη την εποχη.
 
Επιστροφη στη φυση

Εμπρος στην Αγρια Δυσηηηηηηη

Απαλευτο :D
 
Η σειρα παιζοταν απο τις 23 Απριλιου 1988 καθε Σαββατο σε 13 επεισοδια. Επαιζε και η Ελ.Γερασιμιδου.
 
Wally είπε:
Επιστροφη στη φυσηΕμπρος στην Αγρια Δυσηηηηηηη

Απαλευτο :D
Η πολη δεν μας θελει

πειστηκαμε εντελει

εμπρος να φυγουμεεεεεε

Ενα μου ονειρο ειναι να φυγω κ'εγω απο την πολη, αλλα μονο αν παει καλα η τραπεζα που δουλευει ο Vagelis θα μπορεσω να το πραγματοποιησω μια μερα. Το ΤΣΜΕΔΕ εχει μεγαλο πακετο μετοχων στην συγκεκριμενη τραπεζα, και ελπιζω καποτε το εν λογω ταμειο να μου δωσει την συνταξη μου-ή μηπως εχω τρελλα ονειρα?.....(sorry για το offtopic)
 
Ξέρετε αν υπάρχει το τραγούδι τίτλων της σειράς? Μήπως τον τραγουδιστή ή εναν τίτλο τραγουδιού έστω? Ήταν φανταστικό τραγουδάκι...ταξιδιάρικο...!!!
 
Το πήδημα του βατράχου

(Δηλ.. νομιζω πως αυτος ειναι ο τιτλος)

Προκειται για μια (κωμικη μαλλον) σειρα που ειχε προβληθει το '80 στην κρατικη (φυσικα) τηλεοραση.

Ενα ζευγαρι Αθηναιων, εγκαθισταται σε ενα χωριουδακι.

Θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα το πρωτο επεισοδιο : Εντελως απροσκλητα, ερχεται το επομενο πρωινο ο παπας (πανω σε ενα γαιδουρακι) να ευλογησει το σπιτι.

Βλεπει τον συζυγο με το μποξερακι (τον επιασε στον υπνο) και την γυναικα με το κορμακι γυμναστικης (εκανε την πρωινη της γυμναστικη).

Αφου ξεκινα ο παπας, κανοντας πως δεν βλεπει το ντυσιμο τους (τελειως εξωφρενικο για τα δεδομενα του χωριου) να τους εξηγει τον λογο της επισκεψης, στο τελος λεει στον αντρα : αντε παλικαρι μου να βαλεις ενα παντελονι.

Και στην κοπελα : αντε κορη μου να βαλεις μια φουστα.

Εκεινη, μη εχοντας φουστα (μονο παντελονια ειχε) κατεληξε να κλεψει την φουστα που ειχε το σκιαχτρο του γειτονα :p . Την ειδαν και καμποσες γειτονισσες να περιφερεται στην αυλη με το κορμακι... :p

Η σειρα ηταν ιδιαιτερα ευχαριστη και καλογραμμενη. Δεν ειχε κατι το χοντροκομμενο πχ να μειωνει καποιους, αλλά ουτε ξεκαθαρα και το κωμικο στοιχειο.

Το πηδημα του βατραχου, ηταν καποιο πειραμα του συζυγου (που ηταν ερευνητης). Ειχε στησει μια εγκατασταση στο σπιτι του, που ανακυκλωνε το νερο. Μια δημοσιογραφος που βρεθηκε κατα λαθος εκει, εμεινε εκπληκτη με οσα ειδε, και δηλωσε πως θα το δημοσιευε. Το ζευγαρι κερδισε και την συμπαθεια των υπολοιπων χωριανων για την ερευνα του, αλλά... κατι πηγε λαθος.

Δεν θυμαμαι τι ηταν.. την θυμαται κανεις αυτη την σειρα; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την θυμάμαι εγώ.

Κωμική - σατιρική σειρά 13 επεισοδίων προβλήθηκε από την ΕΡΤ-1 στα τέλη του 80 και πιο συγκεκριμένα η σειρά ξεκίνησε στις 23 Απριλίου του 1988.

Πρωταγωνιστούσαν οι Κώστας Αρζόγλου, Πέγκυ Σταθακοπούλου, Άννα Μαντζουράνη, Δημήτρης Πιατάς και άλλοι. Η παραγωγή ήταν του Κώστα Βάκα και η σκηνοθεσία του Γιώργου Ράλλη πάνω στο σενάριο του Βασίλη Ζιώγα και της Παυλίνας Παμπούδη.

Η σειρά προβλήθηκε αρκετές φορές σε επανάληψη οπότε προφανώς υπάρχει ακόμα στο αρχείο της ΕΡΤ.
 
Η σειρά είχε γυριστεί ολόκληρη στον Παλαιό Παντελεήμονα, ένα χωριό στο βουνό, πάνω από τον Πλαταμώνα. Τα χρόνια εκείνα το χωριό ήταν σχεδόν εγκατελειμένο, μόνο ένα καφενείο στην πλατεία του χωριού υπήρχε, δεν έμενε σχεδόν κανένας μόνιμα. Όπως φαινόταν στη σειρά, έτσι ήταν, μακρυά από τον πολιτισμό αν και μόλις μερικά χιλιόμετρα από τον Πλαταμώνα.

Σήμερα το χωριό έχει γίνει πολύ δημοφιλής τουριστικός προορισμός, ειδικά το καλοκαίρι. Έχει απίστευτη θέα προς τη θάλασσα, σχεδόν όλες οι παλιές και μισογκρεμισμένες κατοικίες έχουν ανακατασκευαστεί ή χτιστεί από την αρχή και είναι γενικά πολύ όμορφο. Περιττό να σας πω ότι το μεγαλύτερο μέρος του χωριού το έχουν αγοράσει Γερμανοί.
 
Πολύ καλή σειρά !!

"Είχε φάση", για να χρησιμοποιήσω και μία ρετρο-έκφραση, που παραμένει επίκαιρη. :D

Τρελλή πλάκα και με το τραγουδάκι των τίτλων:

Επιστροφή στη φύση,

Εκεί στην Αγρια Δύση,

Να κατακτήσουμεεεε :animlaugh:
 
Βρε βρε θυμηθήκαμε και τον Παλαιό Παντελεήμονα. Ναι όντως το χωριό τότε δεν είχε κατοίκους. Μάλιστα δεν είχε και ρεύμα και αργότερα όταν έγινε διατηρητέος οικισμός απαγορεύτηκαν οι κολώνες ΔΕΗ/ΟΤΕ, μόνο υπογείως.

Τη σειρά τη θυμάμαι, από τις πρώτες σειρές που προσπάθησε να περάσει κάποια οικολογικά μηνύματα με λάθος ίσως τρόπο καθώς όντως εκείνη την εποχή οι οικολόγοι θεωρούνταν καρικατούρες παλιοί αριστεροί, με μουστάκι, που το είχαν ρίξει στα βοτάνια, ψάχνανε την ποιότητα ζωής μακρυά από τις πόλεις και μιλούσαν για ανακύκλωση.

Πόσο μπροστά απ' την εποχή τους ήταν!
 
(ολιγον τι ασχετο)

Στον Παλαιο Παντελεημονα εχει γυριστει επισης ο Μεγας Αλεξανδρος του Θ. Αγγελοπουλου καθώς και το Αλαλουμ με το Χαρρυ Κλυνν.

(συνεχιστε ελευθερα)

.
 
ΧΟΠ ΠΛΑΤΣ!!!!!!!!

Η αγαπημένη μου σειρά από εκείνη την εποχή... Απίστευτο χιούμορ!!

Το πρωταγωνιστικό ζευγάρι είχε μετακομίσει στο χωριό ΑΝΩ ΚΟΤΡΩΝΑΣ που ήταν σε αντιπαλότητα με τον ΚΑΤΩ ΚΟΤΡΩΝΑ. Θυμάμαι το γήπεδο όπου έπαιζε μπάλα η ομάδα του χωριού το οποίο ήταν κατηφορικό :D γιατί ήταν ορεινό το μέρος. Επίσης η Σταθακοπούλου έφερε συνήθειες της πόλης στο χωριό και έφτιαξε τελικά και σύλλογο, τον ΠΟΣΑΚ - ΠΟλιτιστικός Σύλλογος Ανω Κότρωνα!!!!
 
Η σειρα επαναλαμβανεται αυτο το καιρο απο την δορυφορικη ΕΡΤ.
 
Αυτοί οι 2 καθώς και η Τριφύλλη και ο Πιατάς παίζαν σε ενα θεατρικό. Το θυμάστε πώς το λέγανε? Που έλεγε η Σταθακοπούλου στον εαυτό της ανα τακτά χρονικά διαστήματα: Δε φοβάμαι τον κόσμο, ο κόσμος δε με φοβάται. Δεν είμαι άσχημη είμαι όμορφη! Πωπω τι θυμήθηκα σήμερα, με έχει τρελλάνει το σάιτ αυτο!!!!!

Το βρήκα παιδιά μετά από κόπο. Λεγόταν Μια Νύχτα Άνω Κάτω και παίχτηκε από το Θέατρο της Δευτέρας το 1987. Είχε πολύ πολύ γέλιο! Πώς θα το ξαναδούμε δεν ξέρω..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε/η dralex εάν ακόμη επιθυμείς να το δεις....

[edit] youtube link σε full movie [/edit]

Μια νύχτα άνω κάτω!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα από τα επεισόδια ειχε τη μορφη μιούζικαλ, αφού δεν υπήρχε διάλογος αλλά μόνο τραγούδια και γκεστ σταρ ήταν η Έλντα Πανοπούλου (σε παραπάνω από έναν ρόλους). Νομίζω σε εκείνο το επεισόδιο ο Αρζόγλου πήγαινε σε κάποιες υπηρεσίες μάλλον στην Αθήνα για να πάρει άδεια για το πείραμά του.
 
Υπάρχει περίπτωση να ανέβει στο web / ert archives???? Θα τους στείλω "παράκληση" ! Χαχαχαχα ... και ο Θεός ας βάλει το χέρι του!
 
@vissi_power: Καλώς μας ήρθες! :)

Σε παρακαλώ μην παραθέτεις links σε ολόκληρες ταινίες, καθώς θεωρούνται copyrighted υλικό και υπόκεινται σε επεξεργασία από τη συντονιστική ομάδα. Ρίξε και μια ματιά στους κανονισμούς του φόρουμ.

Επιπλέον, κάνε και μια βόλτα από εδώ, να σε καλωσορίσουμε κι επίσημα και να κεράσουμε και τουρτίτσα! :D
 
Πίσω
Μπλουζα