To Laptop κολλάει - τι άλλο να κάνω;

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
199
Έχω ένα LG R200-CP11HS laptop, Intel Core 2 Duo Processor T7250 2.0GHz, 2GB RAM, Radeon HD 2400 Graphics Card με Windows 7 Ultimate. Αν και τα έχει τα χρονάκια του, μέχρι πρόσφατα δεν μου είχε παρουσιάσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα πέραν βέβαια της μπαταρίας που πλέον κρατάει ελάχιστα. Αυτό όμως δεν με ενοχλεί αφού δεν το μετακινώ πια. Εδώ και μερικές μέρες όμως κολλάει εντελώς, αρκετές φορές τη μέρα και ο μόνος τρόπος να το επαναφέρω είναι να το κλείσω πιέζοντας παρατεταμένα το off. Δεν έχω καταφέρει να διαπιστώσω τι προκαλεί το κόλλημα. Μπορεί να συμβεί μετά από μια ώρα ήπιας χρήσης, μπορεί όμως και να παίζω ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι για ώρες χωρίς πρόβλημα.

Έχω ελέγχει τα εξής:

-Δεν αντιμετωπίζω θέμα υπερθέρμανσης

-Έχω τελευταία drivers

-To διαγνωστικό της RAM δεν εντόπισε πρόβλημα

-Η registry είναι αρκετά καθαρή

-Δεν εντοπίστηκαν bad sectors ή άλλα προβλήματα στον σκληρό

-Ούτε το repair των Windows έδωσε λύση

Γενικά τα πάντα δείχνουν ότι χαίρει άκρας υγείας... μόνο που κολλάει!

Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε πριν το στείλω για σέρβις; Πιστεύετε ότι έχει νόημα να δοκιμάσω να του κάνω format;
 
Για πες Αλκη στο ιντερνετ κολλαει?ή μονο σε παιχνιδια?Η γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις ενα live cd (windows ή linux) και να δεις εαν κολλαει και με αυτο,πριν προχωρησεις σε κατι πιο δραστικο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε οτιδήποτε κολλάει, μέσα στα Windows πάντα ακόμα κι αν το αφήσω χωρίς να κάνει τίποτα.
 
ΟΚ!Βαλε επισης στο run/search την εντολη msconfig μετα πηγαινε στο startup και στα services και δες αν εκει "τρεχει" κατι υποπτο..για ιους εχεις τσεκαρει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.iolo.com

http://WWW.IOLO.COM/system-mechanic/standard/

System Mechanic λέγεται και είναι free για 1 μηνά.

Εμενα με έχει σώσει πολλές φορες στην δουλειά μιας και το έχω χρησιμοποιήσει σε 35+ υπολογιστές και κάποιοι απο αυτούς είναι παλιά συστήματα

τα οποια εχουν περάσει απο παρα πολλους χρήστες.

Μπορεί να σε σώσει φίλε Αλκή, έμενα πάντως κάμποσες φόρες έχει επιδιορθώσει σοβαρά προβλήματα σε υπολογιστές.
 
Επισης Αλκη μπορει να ειναι και ψυχρη κολληση της καρτας γραφικων.Το ιδιο αντιμετωπιζω σε εναν Αcer και κολλαει ο υπολογιστης εντελως σε ανυποπτη στιγμη ακομα και στην επιφανεια εργασιας χωρις να τρεχει τιποτα.Καποια στιγμη τα εφτυσε η καρτα απο τις πολλες φορες που μου κολλαγε εβγαλα την καρτα την ζεστανα με ενα πιστολι και εφτιαξε προσωρινα μεχρι πριν λιγο καιρο που αρχισε παλι να κολλαει το Laptop και να μην ανταποκρινεται σε τιποτα με αποτελεσμα να τον κλεινω απο το Power.
 
alkis21 είπε:
.. Εδώ και μερικές μέρες όμως κολλάει εντελώς, αρκετές φορές τη μέρα και ο μόνος τρόπος να το επαναφέρω είναι να το κλείσω πιέζοντας παρατεταμένα το off....Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε πριν το στείλω για σέρβις; Πιστεύετε ότι έχει νόημα να δοκιμάσω να του κάνω format;
Φυσικα και εχει νοημα να δοκιμασεις μια φρεσκια εγκατασταση των windows πριν το στειλεις για service. Και μαλιστα καλυτερα να δοκιμασεις το original cd (εαν φυσικα το εχεις). Εαν μπορουσες να δοκιμασεις και ενα αλλο δισκο, καλο θα ηταν.
 
Για κατεβασε το combofix από εδώ, τουλάχιστον να σιγουρευτούμε ότι δεν εχεις τίποτα trojans στο σύστημά σου. Στο εργοστάσιο το τρέχουμε όταν το corporate AV δε μπορεί να καθαρίσει καποιο νεο ιο. Στο event viewer, στα System και Application, βλέπεις καμια κοκκινίλα/κιτρινίλα; Σίγουρα θα εχεις κοκκινίλα με μηνυμα "Previous shutdown was unexpected" καθε φορά που πατάς το OFF, αλλά εκτός απ'αυτή εχεις κάτι αλλο; Πρόσεξες να θερμαίνεται πολύ; Δε μπορώ να σκεφτώ κατι αλλο, ιδίως αφου είπες ότι δεν έχεις bad sectors για τους οποίους θα εχεις σίγουρα κοκκινίλες στο System του event viewer.

Παρε ενα backup του δίσκου με ghost καλού κακού. Αν εχεις C και D, παρε μονο το C, αν το'εχεις σε ενα partition, μαλλον δε θα εχεις χώρο να το αντιγράψεις.
 
Ως τώρα έχουμε:

* να δοκιμασεις ενα live cd (windows ή linux) και να δεις εαν κολλαει και με αυτο

* Βαλε στο run/search την εντολη msconfig μετα πηγαινε στο startup και στα services

* κατεβασε το System Mechanic

* μπορει να ειναι και ψυχρη κολληση της καρτας γραφικων

* να δοκιμασεις μια φρεσκια εγκατασταση των windows

* κατεβασε το combofix

* Παρε ενα backup του δίσκου με ghost

Και η δική μου πρόταση (του πλέον άσχετου δηλαδή):

* Πέτα το
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά. Σχεδόν όλα όσα προτείνετε τα έχω κάνει ήδη, εκτός από αυτό που είπε ο moontraveller που ξεπερνά τις γνώσεις/δυνατότητές μου. Από malware είμαι βέβαιος ότι είμαι καθαρός. Στο startup μου υπάρχουν το antivirus, το πρόγραμμα για το wireless mouse και ένα dock που έχω βάλει και τίποτε άλλο. Το Event Viewer δεν μου δείχνει κάποιο επαναλαμβανόμενο σφάλμα που να με πονηρέψει. Θερμοκρασίες όπως είπα δεν ανεβάζει. Backup έχω με το Acronis. Γενικά ποτέ κανένα πρόγραμμα "click to fix" δεν μου έλυσε πρόβλημα που δεν μπορούσα να λύσω χειρωνακτικά, παρ' όλα αυτά δοκίμασα το System Mechanic που είπε ο Βαγγέλης. Έκανε ό,τι νόμιζε ότι έπρεπε να κάνει, τελείωσε και μια ώρα μετά ξανακόλλησε.

Θα δοκιμάσω ένα Live CD Linux και θα το αφήσω όλη νύχτα. Αν δεν κολλήσει κάνω format.
 
Αμα κολλησει και με linux απλως ξερεις οτι εχει να κανει με hardware. Αλλα υπαρχει και η πιθανοτητα να ειναι χαλασμενο και να μην κολλησει με το linux. Ειχα δει ενα μηχανημα (desktop) που ειχε χαλασει ενας πυκωτης στην καρτα γραφικων και κολλαγε ετσι μονιμως σαν το δικο σου. Του εκανα φορματ δεν εφταχνε. Του εβαζα live linux δεν κολλουσε πλεον. Μετα προσεξα την καρτα γραφικων και την αλλαξα. Βεβαια στα laptop δεν εχουμε την ευκολια να ελεγχουμε ολα τα ξεχωριστα υποσυστηματα
 
Το βγάζεις από το ρεύμα, αφαιρείς τη μπαταρία. Κρατάς το power για 20 με 30 δευτερόλεπτα. Βάλε πάνω μπαταρία και ρεύμα και δοκίμασέ το.

Αν και παλιό το μηχανάκι σου είναι εξαιρετικά δυνατό ακόμα και σήμερα. Κρίμα να πάει χαμένο.
 
bspus είπε:
Αλλα υπαρχει και η πιθανοτητα να ειναι χαλασμενο και να μην κολλησει με το linux.
Τώρα, μου έκανες την καρδιά περιβόλι... :( Και πάνω που μπήκα να πω τα καλά νέα ότι δεν έχει κολλήσει ακόμα μετά από 6 ώρες. Σας μιλάω μέσω Ubuntu.

Θα το αφήσω αρκετές ακόμα, αν δεν κολλήσει και μετά το format και την επανεγκατάσταση των Windows μου κάνει τα ίδια ε τότε θα έχω ήσυχη την συνείδησή μου ότι τα δοκίμασα όλα και θα το στείλω για σέρβις.

pooky(1) είπε:
Το βγάζεις από το ρεύμα, αφαιρείς τη μπαταρία. Κρατάς το power για 20 με 30 δευτερόλεπτα. Βάλε πάνω μπαταρία και ρεύμα και δοκίμασέ το.
Γιώργο την έχω βγάλει εντελώς την μπαταρία εδώ και 2 μέρες, διαπίστωσα ότι δεν φορτίζει πια και προς στιγμήν νόμισα ότι αυτή μου δημιουργούσε τα προβλήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bspus είπε:
Αμα κολλησει και με linux απλως ξερεις οτι εχει να κανει με hardware. Αλλα υπαρχει και η πιθανοτητα να ειναι χαλασμενο και να μην κολλησει με το linux. Ειχα δει ενα μηχανημα (desktop) που ειχε χαλασει ενας πυκωτης στην καρτα γραφικων και κολλαγε ετσι μονιμως σαν το δικο σου. Του εκανα φορματ δεν εφταχνε. Του εβαζα live linux δεν κολλουσε πλεον. Μετα προσεξα την καρτα γραφικων και την αλλαξα. Βεβαια στα laptop δεν εχουμε την ευκολια να ελεγχουμε ολα τα ξεχωριστα υποσυστηματα
Ενδιαφερουσα πληροφορια bspus!Κατι που επιβεβαιωνει οτι στους υπολογιστες ολα μπορεις να τα δεις!Αλκη περιμενουμε νεοτερα!
 
8 ώρες και 20 λεπτά χωρίς πρόβλημα. Δεν θυμάμαι να είχε μείνει τόσο μεγάλο διάστημα χωρίς να κολλήσει από τότε που ξεκίνησε η ιστορία. Θα περιμένω μέχρι τις 16:00 κι αν δεν τότε θα κάνω format.
 
Δεν πρότεινε κάποιος τον έλεγχο μνήμης.

1) Κατέβασε το memtest86+.

2) Βάλε ένα usb flash drive (άδειο)

3) τρέξε το exe που θα βρεις μέσα στο zip. Θα φτιαξει το usb

4) bootαρε απο το φτιαγμένο flash και αστο μερικές "γύρες" και δες αν έχει σφάλματα.

Περισσότερες οδηγίες εδώ
 
alkis21 είπε:
Έχω ελέγχει τα εξής:
-Δεν αντιμετωπίζω θέμα υπερθέρμανσης

-Έχω τελευταία drivers

-To διαγνωστικό της RAM δεν εντόπισε πρόβλημα


-Η registry είναι αρκετά καθαρή

-Δεν εντοπίστηκαν bad sectors ή άλλα προβλήματα στον σκληρό

-Ούτε το repair των Windows έδωσε λύση

vrekman32 είπε:
Δεν πρότεινε κάποιος τον έλεγχο μνήμης.
Φίλε μου, δεν το πρότειναν γιατί γράφει ο alkis ότι το δοκίμασε! ;)

Άλκη, συμφωνώ με τον Bspus - μου είχε τύχει παρόμοια περίπτωση... Αν μετά το φορμάτ πάντως, σου ξανακάνει τα ίδια, στείλτο για αλλαγή κάρτας γραφικών κατά 99%.

Πρόσφατα είχα το ίδιο πρόβλημα στο desktop pc μου στη δουλειά, χρησιμοποιώντας onboard κάρτα. Κι όταν λέμε για κολλήματα, μιλάμε ότι μπορεί να δούλευα κάτι σε corel, με πολύ μεγάλες εικόνες και να τα καταφέρνει, ενώ άλλες φορές που άνοιγα ένα mail, να κόλλαγε.

Μόλις έβαλα μια έξτρα ATI πάνω στο μηχάνημα, όλα μου τα προβλήματα λύθηκαν ως δια μαγείας! :)
 
Και στην τελικη αν δεν διορθωθει το προβλημα μπορεις ανετα να το κρεμασεις στον τοιχο και να το κανεις στοχο για βελακια :cool: :D :cool: :D
 
D@redevil είπε:
Φίλε μου, δεν το πρότειναν γιατί γράφει ο alkis ότι το δοκίμασε! ;)
Άλκη, συμφωνώ με τον Bspus - μου είχε τύχει παρόμοια περίπτωση... Αν μετά το φορμάτ πάντως, σου ξανακάνει τα ίδια, στείλτο για αλλαγή κάρτας γραφικών κατά 99%.

Πρόσφατα είχα το ίδιο πρόβλημα στο desktop pc μου στη δουλειά, χρησιμοποιώντας onboard κάρτα. Κι όταν λέμε για κολλήματα, μιλάμε ότι μπορεί να δούλευα κάτι σε corel, με πολύ μεγάλες εικόνες και να τα καταφέρνει, ενώ άλλες φορές που άνοιγα ένα mail, να κόλλαγε.

Μόλις έβαλα μια έξτρα ATI πάνω στο μηχάνημα, όλα μου τα προβλήματα λύθηκαν ως δια μαγείας! :)
Μαριάννα, κι εγώ δεν συμπαθούσα ποτέ τις onboard κάρτεσ γραφικών, έχω μητρική ιντέλ και κάρτα ΑΤΙ 512 ΜΒ, με onboard και δενέχω κανένα πρόβλημα.

(Το πραγματικό μου ονομα είναι Δημήτρης).
 
Uskoke είπε:
Μαριάννα, κι εγώ δεν συμπαθούσα ποτέ τις onboard κάρτεσ γραφικών, έχω μητρική ιντέλ και κάρτα ΑΤΙ 512 ΜΒ, με onboard και δενέχω κανένα πρόβλημα.(Το πραγματικό μου ονομα είναι Δημήτρης).
Χάρηκα, Δημήτρη! :)

Οι onboard έχουν κάνει πολλά και σημαντικά βήματα από τότε που κυνηγούσα την Riva TNT της Nvidia.

Πλέον έχουν εκπληκτική απόδοση, αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορούν να συγκριθούν με μια εξωτερική κάρτα γραφικών - όχι τόσο από θέματα απόδοσης, όσο από θέματα σταθερότητας.

Το πρόβλημα πλέον βρίσκεται στα laptops καθώς έχουν μερικά θέματα "δυσπεψίας" (να το πω "κομψά") με τις κάρτες γραφικών.

Ας δούμε πώς θα εξελιχθεί και η περίπτωση του φίλου Alkis21!
 
Πίσω
Μπλουζα