To Resident Evil 7 ''Cloud Version'' ανακοινωθηκε για το Switch.

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.812
Aπο το πουθενα στην κυριολεξια ανακοινωθηκε εκδοση του Resident Evil 7 για το Switch με ημερομηνια κυκλοφοριας 24-5-2018 σε 3 μερουλες δηλαδη αρχικα μονο στην ιαπωνια.Το περιεργο της κυκλοφοριας αυτης ομως δεν ειναι το παιχνιδι που ερχεται στο Switch αλλα το πως ερχεται σε τι μορφη δηλαδη.Δεν ερχεται λοιπον με τον παραδοσιακο τροπο σε κασσετα δηλαδη η digital αλλα τα παντα θα τρεχουν μεσω Cloud.Συγκεκριμενα το μεγεθος των αρχειων που θα πρεπει να κατεβουν στο Switch για να παιχτει το παιχνιδι ειναι μολις 45MB και θα μπορει να παιχτει φυσικα μονο online και οχι offline λογο Cloud φυσικα.Το παιχνιδι θα ειναι πληρες με ολα τα DLC,banned footage volume 1-2 κλπ και θα μπορει οποιος θελει να παιξει για 15 λεπτα τζαμπα ωστε να αποφασισει καλητερα αν το αγορασει η οχι και το κοστος του παιχνιδιου θα ειναι 2000 yen η 18 δολλαρια το εξαμηνο.

Το παιχνιδι το θελαμε ολοι στο Switch δεν υπαρχει κατοχος της κονσολας που να μην το ηθελε αλλα η Crapcom με αυτη την κινηση της πραγματικα εφτασε την αθλιοτητα σε αλλα επιπεδα.Μπορω να καταλαβω και το ξερουμε ολοι πως το Switch σε τεχνικα χαρακτηριστηκα ειναι πισω απο της αλλες κονσολες αλλα απο την στιγμη που ειδαμε Doom και wolfenstein στο Switch οπως και πολλα αλλα ''βαρια'' παιχνιδια δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για την Crapcom οσον αφορα της δυνατοτητες της κονσολας και αν μπορουσε να το κυκλοφορησει κανονικα στο Switch.Εκμεταλλευομενη την τεραστια επιτυχια του Switch μεχρι σημερα και την φορητοτητα του προχωρησε σε αυτο το πειραμα η crapcom που σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να το επιτρεψει η NINTENDO και για μελοντικα παιχνιδια και να γινει τελικα κατι standard.Eχουν καταστρεψει παρα πολλα πραγματα στο gaming αλλα οχι και να πληρωνουμε και να παιζουμε με ενοικιο και μολις περασει η περιδος της ενοικιασης να χανουμε το παιχνιδι ελεος δηλαδη με την καθε βλακεια που θα σκεφτουν.

 
Δεν μου αρεσουν καθολου αυτες οι κινησεις... Always online , input lag στον Θεο , ενοικιαση παιχνιδιου... 
Απο τι φαινεται η Capcom δεν θελει να ριξει δυο δεκαρες να  πορταρει το παιχνιδι και πηγε στην ευκολη λυση.
Εγω θελω να ριξει ο κοσμος μαυρο για να μην ξαναεπαναληφθουν τετοιες κινησεις.
 
Παρομοια φαση το παιζω και εγω  το resi 7 στην δουλεια οταν αδειαζω lol ,με remote play στο λαπτοπακι μου με το ps4 Να καθεται αραχτο σπιτι και να στριμαρει και το ps4 Pad συνδεδεμενο στο πισι.

Παιζει η επομενη γενια να ειναι σκετα streaming boxes ,κοψανε και τα campaigns ,δεν παμε καλα γενικα.
 
Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος δεν νοιάζεται στο να "κρατάει" πράγματα πλέον. Το έχω δει και σε φίλους μου αυτό, παίζουν ένα παιχνίδι, το τερματίζουν και μετά δεν τους νοιάζει να το έχουν μπας και το ξαναπαίξουν στο μέλλον. Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι νέο, πάντα υπήρχε η επιλογή να νοικιάζεις παιχνίδια απο διαφορα καταστήματα και videoclub. Ομως αν ήθελες μπορούσες να το αγοράσεις το παιχνίδι και να το δείξεις στο μελλοντικό παιδί σου αν σου έρθει στο μέλλον η φλασιά.

Παρομοια φαση το παιζω και εγω  το resi 7 στην δουλεια οταν αδειαζω lol ,με remote play στο λαπτοπακι μου με το ps4 Να καθεται αραχτο σπιτι και να στριμαρει και το ps4 Pad συνδεδεμενο στο πισι.

Παιζει η επομενη γενια να ειναι σκετα streaming boxes ,κοψανε και τα campaigns ,δεν παμε καλα γενικα.
Εσύ αγόρασες το παιχνίδι στο PS4 και μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις, εφόσον έχεις ένα working PS4. Και απλά εχεις το option του streaming αν γουστάρεις. Στην περίπτωση του Switch ο χρήστης δεν έχει την επιλογή να αγοράσει μία έκδοση και να την έχει στην συλλογή του βρέξει χιονίσει.

Βέβαια στο Switch το port θα είχε χειρότερα γραφικά ενω με το cloud μπορείς πχ να νοικιάζεις το παιχνίδι από ένα ισχυρό σύστημα. Σαν επιλογή δεν είναι κάτι κακό. Αλλά όλοι ξέρουμε πως λειτουργούν οι εταιρίες, αμα γίνει επιτυχία αυτό δεν θα είναι πια επιλογή αλλά υποχρεωτικό αν θες να παιζεις games. Οπως γινεται σιγά σιγά και με το online/DRM κλπ, που θέλουν να πατάξουν την αγορά των μεταχειρισμένων και να έχουν τον έλεγχο με τα δικά τους digital stores.

Για το input lag τι να πω... Κανείς δεν νοιάζεται. Ποτέ δεν είδα έναν casual να παίζει σε σύγχρονη οθόνη χωρίς "game mode" και να τον ενοχλεί που υπάρχει καθυστέρηση. Η μάλλον τον ενοχλεί απλά δεν το ξέρει. Οπως μια φορά που ημουν σε μία παρέα και παίζανε μία έκδοση του Tetris στο PS3 και κανείς δεν μπορούσε να παίξει σωστά και όλοι λέγανε πόσο χάλια είναι η έκδοση ή το ίδιο το παιχνίδι αλλά με το που το έπαιξα είδα ότι έχει πολύ input lag και ο τύπος απλά δεν είχε ενεργοποιημένο το Game Mode. Το ενεργοποιούμε και ως δια μαγείας το παιχνίδι έγινε playable. Ε και μετά μου λέει "Ελα ρε, 3 χρόνια που έχω την τηλεόραση και το PS3 πάντα έτσι παίζω". Πήγα να κλάψω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω εγω την εχω καταβρει ,δεν περιμενα με την καμμια στο celeron λαπτοπακι μου να παιζω στα full settings GTAV και RESI7 κτλ κατι παρομοιο μπορει να σκεφτουν και οι κατοχοι του switch και να πετυχει το πειραμα της capcom.

Επισης το δινουνε και κοψοχρονια το Resi7 του SWITCH, 20$ ποσο με ολα τα DLC μεσα,ολοι οι αλλοι που το πηρανε day one δωσανε 70αρια..
 
Δεν ξερω εγω την εχω καταβρει ,δεν περιμενα με την καμμια στο celeron λαπτοπακι μου να παιζω στα full settings GTAV και RESI7 κτλ κατι παρομοιο μπορει να σκεφτουν και οι κατοχοι του switch και να πετυχει το πειραμα της capcom.

Επισης το δινουνε και κοψοχρονια το Resi7 του SWITCH, 20$ ποσο με ολα τα DLC μεσα,ολοι οι αλλοι που το πηρανε day one δωσανε 70αρια..
Σε ολα ωσα γραφεις συμφωνω πραγματικα καλη φαση στο ανισχυρο οπως λες laptop να παιζεις αυτα τα παιχνιδια με full settings απλα μια διευκρηνηση για την τιμη του παιχνιδιου στο Switch που ισως δεν το διαβασες καλα.70 ευρω μπορει να εδωσε καποιος για να παρει το παιχνιδι στης αλλες κονσολες αλλα και εφορου ζωης να εχεις το παιχνιδι αν εχεις και την κονσολα για το εκαστοτε παιχνιδι θα μπορεις να παιζεις οποτε γουσταρεις.Στο Switch το παιχνιδι δεν θα το αγοραζεις ομως αλλα θα το νοικιαζεις.Δηλαδη αν περασουν οι 180 μερες της ενοικιασεις με 18$ μετα το χανεις το παιχνιδι και θα πρεπει να το νοικιασεις ξανα.Στην ουσια δηλαδη ποτε δεν θα εχουμε το παιχνιδι απλα θα το νοικιαζουμε για να παιξουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OK δεν προσεξα οτι ειναι μονο για 6 μηνες τα 18$ ,νομιζα οτι το χες "δικο" σου, εστω ψηφιακα για παντα σαν να το αγοραζες και να το κατεβαζες απο το store της κονσολας.

Δεν λεει ετσι,ποιος ξερει τι συμφωνιες θα παιχτηκαν για την χρονικη διαρκεια, την τιμη που θα το δωσουν μεταξυ ninty και Capcom..
 
Αν ειχαμε το παιχνιδι με 18 ευρουλακια ετσι streaming φαση με το cloud κανεις δεν θα ειχε προβλημα πιστευω αλλα πραγματικα για ενοικιαση 180 μερες δεν μπορω να καταλαβω τι σκεφτηκαν αυτοι εκει στην crapcom.Απλα πιστευω πως οι ιαπωνες θα ειναι τα πειραματοζωα γιατι η της crapcom σκεπτομενη την επιτυχια του Switch στην ιαπωνια και την τρελα εκει με το φορητο gaming σιγουρα θα σκεφτηκαν πως το πειραμα θα πετυχει και σιγα μην πειραζε τους ιαπωνες η φαση με την ενοικιαση.Υπομονη 3 μερες ακομα να δουμε και πως θα τρεχει και τι επιτυχια η αποτυχια θα εχει και το ξανασυζηταμε απο νεες βασεις.
 
Ακόμα και για πάντα να το είχες στο cloud, ακόμα κι εκεί θα υπήρχε το πρόβλημα του ότι δεν έχεις εσύ τον έλεγχο αλλά αυτοί. Πες ότι κλείσανε, οτι χρεοκόπησαν, ότι δεν γουστάρουν να διατηρούν τους servers πλέον κλπ. Χανεις μετά όλα τα games που αγόρασες για το συγκεκριμένο service. Πες ότι απλά ένα παιχνίδι δεν "πουλάει" πλεόν. Το αφαιρούν και τέλος. Μέχρι να αποφασίσουν αυτοί πότε και αν θα ξανανοίξει, εσύ δεν θα μπορείς να το παίξεις. Οι servers κοστίζουν, πόσο μάλιστα και το εξτρά host hardware για να παίζουν τα games, οπότε μην περιμένεις να παίζεις το αγαπημένο σου "άγνωστο" παιχνίδι για όσο καιρό θες εσύ.

Εγώ δεν γουστάρω καθόλου αυτήν την φάση γιατί ξέρω ότι στο μέλλον δεν θα είναι optional. Στην αρχή θα είναι αλλά σιγά σιγά θα γίνει η μετάβαση. Το όνειρο των publishers είναι να γίνουν τα games κάτι σαν service όπου θα έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Ούτε μεταχειρησμένα, ούτε κρακαρισμένα σαν backup, ούτε παλιά παιχνίδια. Σταμάτησαν να βγάζουν λεφτά  από κάποιο παιχνίδι που διατηρούν στο service? Το "σκοτώνουν" και δεν θα μπορείς να το παίξεις οπότε κι εσύ σαν gamer αναγκαστικά ή θα αγοράσεις κάτι καινούριο από αυτά που σου επιτρέπουν αυτοί ή άλλαξε χόμπι ρε μάστορα. Πάνε ψάρεψε.

Το άλλο το ωραίο που άκουσα είναι κάποιο service που υπάρχει ήδη, της Nvidia, θα χρεώνει εξτρά ανάλογα τα graphics settings. Αμα πχ θες να παίξεις με γραφικά στο medium θα πληρώνεις πιο λίγα αλλα αν θες Ultra θα ανεβαίνει η τιμή (λογικό μιας και μισθώνεις μια 1080 ti ρε φίλε). Οπότε φαντάσου τι θα γίνει στο μέλλον με τις τιμές και τα διάφορα tiers.

Εγώ θέλω να έχω το hardware και το software στα χέρια μου και να έχω τον έλεγχο εγώ. Το μόνο πράγμα που θα εξαρτώμαι για να παίξω να είναι η υγεία μου και να έχω ηλεκτρικό ρεύμα. Κανένα άλλο εξτρά dependency.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προς το παρον δεν νομιζω να υπάρχει προηγούμενο με εταιρια να εχει κρεμασει gamers με κατεβασμενους servers και δεν νομιζω να υπαρξει απο τις big 3.

Και εν τελει τα πραματα μπορουσαν να ειναι και χειροτερα να τα σκας δηλαδη με το παιχνίδι οπως καναμε στα arcades που διναμε ευρω για 5 λεπτα παιχνιδιου και λεγαμε και ευχαριστω οχι για 6 μηνες lol.
 
Οπως είπες κι εσύ "προς το παρόν". Ειναι νωρίς ακόμα για να γίνει standard το όλο σκεπτικό. Αλλά είναι φανερό ότι αν μπορούσαν να το κάνουν από αυριο κιόλας θα το έκαναν. Aπλά το απότομο δεν είναι καλή μέθοδος, θέλει σιγά σιγά να γίνει η μετάβαση. Ουτε η τεχνολογία είναι έτοιμη ακόμα. Αλλά εδώ ήμαστε και θα τα δούμε. Αν όχι από όλους, σίγουρα από πολλούς, βλέπε EA, Ubisoft και όλα τα τρελά παιδιά. Games as a service είναι το όνειρό τους. Μα το έχουν δηλώσει ήδη ότι αυτός είναι ο στόχος τους.

Εχει και λογική σαν business. Δεν τους συμφέρει να κάνεις απόσβεση για ένα προιόν τους για πάντα. Κερδίζει η Nintendo λεφτά πχ που εγώ παίζω ακόμα παιχνίδια στο N64 που αγόρασα πριν δεκαετίες? Οχι βέβαια. Μονο και μόνο που ξοδεύω χρόνο να παίζω αυτά τα games σημαίνει μικρότερο potential profit για αυτούς αφού θα μπορούσα να μην έχω πρόσβαση στο N64 πια και να είμαι αναγκασμένος να αγοράσω κάτι καινούριο ή να ξανα αγοράσω τα ίδια στο VC. Οπότε τι καλύτερο από το να μην έχω τον έλεγχο (όπως τώρα που έχω την κονσόλα και την κασέτα) και να πληρώνω με την ώρα κάτι που είναι στον αέρα? Φαντάσου πόσα λεφτά θα είχαν βγάλει αμα χρέωναν τις δισεκατομμύρια ώρες που έχει ξοδέψει ο κόσμος παίζοντας το Super Mario Bros στο NES πχ. Το ότι ο άλλος μπορεί ακόμα να παίζει αυτά τα παιχνίδια τσάμπα δεν τους συμφέρει. Οπότε φαντάσου κάτι παρόμοιο με το "planned obsolesce" που κάνουν πολλές εταιρίες συσκευών, που τις κάνουν να χαλάνε επίτηδες σε λίγο καιρό μετά την εγγύηση ώστε να αναγκάζεσαι να αγοράζεις κάτι καινούριο.

Το όλο point είναι το άρμεγμα και να εξαρτάσαι από αυτούς. Και τα online/DLC/DRM κλπ αυτόν τον σκοπό έχουν. Αλλά με την games as service λύση δεν θα χρειάζονται κάτι άλλο, θα έχουν τον απόλυτο έλεγχο για κάθε game ξεχωριστά.

Οσο για τα arcades, δεν είναι ακριβώς ή ίδια φάση. Σου απαγόρεψε ποτέ κανείς να αγοράσεις ένα arcade board? Από ότι ξέρω υπήρχε αυτή η επιλογή απλά ήταν θέμα χρημάτων. Και στην τελική τα boards είναι έξω, ελεύθερα πλέον. Μπορείς να τα αγοράσεις, να τα κάνεις dump κλπ. Γι αυτό μπόρεσε και υπάρχει κάτι σαν το MAME. Δεν είναι εγκλωβισμένα μέσα σε έναν server στο vault κάποιας εταιρίας και πουθενά αλλού.

Το θέμα είναι ότι φοβάμαι πως με το games as service δεν θα έχεις καν την επιλογή να αγοράσεις μόνιμα ένα παιχνίδι με κανέναν τρόπο στο μέλλον. Είναι και θέμα preservation στην τελική.

Μία ώρα μετά από το post μου o Jim ανεβάζει αυτό το video:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω τι επιτυχια θα κανει ολο αυτο το εγχειρημα ομως πραγματικα αυτο που βλεπω στο παρακατω βιντεο ειναι εντυπωσιακο.

 
Πίσω
Μπλουζα