To XBOX Live! επιτελους και στην Ελλαδα [10 Νοεμβρη 2010]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Μεσα στη χθεσινη βαβουρα εγινε και η πολυποθητη ανακοινωση

http://www.xbox.com/en-IE/e3

Last but not least, we are thrilled to announce that Xbox LIVE launches soon across Greece, Russia, Poland, Hungary, Czech republic and South Africa. Canʼt wait to see you guys online, and look forward to seeing those Gamertags!
Think this is good? Weʼre only just getting started. Stay tuned.
 
έτσι έτσι, μαζί με τους υπόλοιπους "παρακατιανούς" ... ΛΟΛ
 
εκπληκτικα νεα!!!
 
Δηλαδή, ρε παιδιά μέχρι στιγμής δεν μπορούσες να παίξεις online game στο XBOX 360; Η αφορούσε μόνο άλλες υπηρεσίες!!
 
μια χαρά έπαιζες, αλλά στο registration έβαζες διευθύνσεις εξωτερικού, δεν μπορούσες να αγοράσεις με πιστωτική ms-poins/συνδρομές και κάτι τέτοιες ευκολίες... παίζει να έχει και Ελληνικό server τώρα όμως
 
Αλλα εννοείται το 50άρι, 50άρι, σωστά;;;;

Καμια έκπτωση για μας τους κεκριμένους (τους έχοντας κρίση) δεν έχει;;; :p
 
Εγώ θα γελάσω πολύ αν μου πούνε ότι πρέπει να αλλάξω λογαριασμό... Ελπίζω πώς όχι...
 
Είτε στην Ελβετία, είτε στη Σουαζιλάνδη, δεν παίζω on-line με τίποτε.

Το Gaming είναι πολύ προσωπικό αντικείμενο για μένα.

Καλά νέα κατά τα άλλα.
 
Αυτό το νέο πρέπει να χαροποιήσει πιο πολύ τους νέους χρήστες x-box.

Εμείς που για να παίξουμε online δηλώναμε Ιρλανδίες, Αμερικές και Αγγλίες δεν μας επηρεάζει καθόλου. Έτσι κι αλλιώς τη χώρα εγγραφής μας δεν μπορούμε να την αλλάξουμε πλέον...

Το σημαντικότερο είναι να ανεβάσουν κάνα Ελληνικό server όπως είπε και ο Keropι :D
 
Haros είπε:
Αυτό το νέο πρέπει να χαροποιήσει πιο πολύ τους νέους χρήστες x-box. Εμείς που για να παίξουμε online δηλώναμε Ιρλανδίες, Αμερικές και Αγγλίες δεν μας επηρεάζει καθόλου. Έτσι κι αλλιώς τη χώρα εγγραφής μας δεν μπορούμε να την αλλάξουμε πλέον...
Αυτό που φοβόμουν. Αν δεν μπορέσουμε να κάνουμε migrate τους λογαριασμούς μας σε ελληνικούς, τότε όχι μόνο δεν μας επηρρεάζει, αλλά είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε matchmaking με άλλες χώρες για πάντα. Πόσο σύσκολο είναι πια να αλλάξεις διεύθυνση;
 
Για έναν εύκολο. Για πολλούς δύσκολο.

Πιστεύω ότι το θέμα είναι γνωστό, τι στο καλό, ips δεν βλέπουν; Δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα.
 
εγω οταν ειχα βαλει gold ειχα usa με beverly hills 90210 :D αλλα μου το ξαναγυρισαν στο Greece χωρις να μου πειραξουν το οnline
 
Διεύθυνση (χώρα βασικά) δεν μπορείς να αλλάξεις μετά την εγγραφή σου στο Live. Παίρνει τη χώρα που έχει o live mail λογαριασμός σου κατά την εγγραφή και κλειδώνει σε αυτή. Δηλαδή μετά και να αλλάξεις από της ρυθμίσεις της Hotmail, στο xbl δεν θα σου την αλλάξει.

Καταλαβαίνω την ανάγκη τους για περιορισμού περιεχομένου ανα χώρα αλλά πρέπει κάπως να μπορούμε να αλλάξουμε τα στοιχεία μας. Έχει πάρα πολύς κόσμος πρόβλημα με αυτόν τον περιορισμό. Στην τελική εφόσον υπάρχει πια και xbl στην Ελλάδα γιατί να αναγκάζομαι να παραμείνω Χαβανέζος; Βαρέθηκα να κάνω surfing και να φοράω αυτά τα ενοχλητικά λουλουδάκια βρε αδερφέ!

Τώρα για το matchmaking νομίζω πλέον σε πολλά παιχνίδια (βλ. cod) σε κάνει match σύμφωνα με το ping σου και όχι με τη χώρα. Οπότε πρόβλημα μεγάλο δεν έχουμε. Βέβαια Ελληνικοί servers θα βοηθούσαν σε ακόμα καλύτερο online gaming.
 
και πού είναι ακριβώς το κόλλημα να γίνει ένα νέο profile με Ελληνικά στοιχεία; μην χαθούν τα "gaming points" ???
 
vagosgta3 είπε:
εγω οταν ειχα βαλει gold ειχα usa με beverly hills 90210 :D αλλα μου το ξαναγυρισαν στο Greece χωρις να μου πειραξουν το οnline
αχαχαχαχαχαα θεΐλα!

Αυτα ειναι! Δεν εχω xbox αλλα με ολα αυτα που βλέπω θα περιμένω να δω αν κανει rrod και αν δεν εχει προβλήματα και βγει η MGS-Rising ΧΒΟΧ Slim εκδοση που προφητεύω θα την παρω και θα χαθώ απο προσωπου γης στον μαγικο κοσμο του online console gaming!
 
keropi είπε:
και πού είναι ακριβώς το κόλλημα να γίνει ένα νέο profile με Ελληνικά στοιχεία; μην χαθούν τα "gaming points" ???
το gaming score, γενικά τα achievements, οι φίλοι, η gold συνδρομή σου, τα ms points και last αλλά σίγουρα not least τα παιχνίδια (όχι μόνο arcades αλλά και διάφορους on-demand τίτλους) που έχεις κατεβάσει με το "παλιό" Χαβανέζικο gamertag σου...
 
Και φυσικά τα game saves και ότι έχεις ξεκλειδώσει σε κάθε παιχνίδι. Είναι ήττα να πρέπει να το αλλάξεις, τι να λέμε...
 
Haros τουλάχιστον (για την συνδρομή δεν ξέρω) τα arcades/dlc που έχεις αγοράσει είναι δεμένα και στο gamertag σου αλλά και στην κονσόλα που τα έχεις αγοράσει ούτως ώστε να παίζουν πλήρη σε οποιδήποτε gamertag (μόνο στην αρχική κονσόλα εκτός και αν κάνεις το license trasnfer και τα πας σε άλλη κονσόλα)

τα gaming score και achievements είναι για τα πιτσιρίκια :p
 
Εγω απο την αρχη ειχα δωσει Greece και το yahoo.gr mail που εχω στην εγγραφη που ειχα κανει στο xbox live σαν silver member,και την καρτα gold την ειχα αγορασει απο ενα καταστημα στην Γλυφαδα, αν θυμαμαι καλα (παει ενας χρονος) η καρτα ηταν us και κατα την εγγραφη μου ζητησε να ξαναπερασω στοιχεια γιατι περα το Greece δεν ειχα περασει τιποτα αλλο (οδος,τηλ,κ.τ.λ.π)

Και ομως τωρα που συνδεθηκα στο live μου με πηγε στο united state xbox.com εχει κρατησει τα στοιχεια,state:California,andress:ath,post code:92270 :D
 
Πίσω
Μπλουζα