Tomb Raider Trilogy (Classics HD)

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
tomb-raider-trilogy-box-art.jpg


Για όσους έχετε σύνδρομο στέρησης απο το Uncharted, κυκλοφόρησε η Tomb Raider Trilogy, την οποία τσίμπησα χτές σε τιμούλα 30 ευρώ.

Έχει μέσα 3 games τα Anniversary, Legend και Underworld, bonus videos (developer diaries για κάθε τίτλο) , ps3 theme και home avatar. Η συλλογή είναι απλά φανταστική για όποιον του αρέσει ο κόσμος του Tomb Raider και η Lara φυσικά !

Ξεκίνησα με το Anniversary, το οποίο για όσους δέν ξέρουν είναι remake του πρώτου TR, πιστό όμως στην ατμόσφαιρα του κλασσικού τίτλου. Έχει γίνει εξαιρετική δουλειά, και στην ουσία μιλάμε για remaster του remake (!) φέρνωντας το πρώτο Tomb Raider στο σήμερα και στο PS3. Μόνο και μόνο γι'αυτόν τον τίτλο αξίζει η αγορά του πακέτου κατα την γνώμη μου.

Έπειτα έπαιξα λίγο το Legend, το οποίο είναι επίσης εξαιρετικό και λόγω των πιό πολύχρωμων τοπίων, "δείχνει" κάπως καλύτερα η δουλειά του remastering. Τέλος το Underworld είναι η απείραχτη έκδοση που κυκλοφορεί ήδη στο PS3, ένα επίσης πολύ καλό (άν και λίγο πιο dark για τα γούστα μου) tomb raider.

Τρείς παιχνιδάρες σε ένα δισκάκι, η δύναμη του blu-ray και του PS3. Τα παιχνίδια φορτώνουν μέσα απο ένα μενού έναρξης, όπου υπάρχουν και τα extras/videos, και δέν απαιτούν installation. Επιτέλους ! Φοβερή σειρά η HD Classics,σε νορμάλ τιμή. Μπράβο στην Sony (γι'αυτό μόνο!!) . Περιμένω με ανυπομονησία τα Splinter Cell, και φυσικά τα Ico και Shadow of the Colossus.
 
Εμένα και το Anniversary και το Legend μου φανήκανε θολά.... περίμενα μεγαλύτερες αναλύσεις και με απογοήτευσε....
 
Πολυ καλη περιγραφη,με επεισες.Οχι οτι ηθελα και πολυ. :)
 
keropi είπε:
Εμένα και το Anniversary και το Legend μου φανήκανε θολά.... περίμενα μεγαλύτερες αναλύσεις και με απογοήτευσε....
Σε 720p τρέχουνε (ΟΚ θα μπορούσανε ίσως να πάνε στα 1080p) τώρα για την θολούρα που λές, η αλήθεια είναι ότι δέν την "ένοιωσα". Το μόνο ίσως που παρατήρησα είναι οτι η Lara είναι λίγο πιό crispy απο το background, αλλα ειλικρινά δέν νομίζω ότι θα ενοχληθεί ο πολύς κόσμος. Προσωπικά δέν με ένοιαξε καθόλου, τα παιχνίδια παραμένουν playable και πιό όμορφα απο ποτέ.
 
Έχουν πέσει με μανία στα HD remakes η εμένα μου φαίνεται; Δύσκολα, πάντως θα αγόραζα τα remakes μόνο για το HD. Τώρα αν είχαν και εξτρά περιεχόμενο το συζητάμε!!
 
Γενικά δεν με χαλάει σαν ιδέα το HD remake! Το θέμα είναι να φτιάχνουν remakes παλαιότερων παιχνιδιών!! Το Saturn και το Playstation έχουν τεράστια βιβλιοθήκη! Αν και απο την συγκεκριμένη συλλογή το Anniversary θα ήθελα πολύ να το δώ!
 
θαυμάστε "ΗD" , από τo anniversary ...

262ryc1.jpg
 
Δεν ξερω εγω κατεβασα το πρωτο πρωτο απο το PSN και μετα εχει καπακι HD Anniversary παροτι το εχω μισοτελειωσει σε PS2.
 
όπως βλέπεις τα μισά πράγματα μείνανε το ίδιο από την PS2 έκδοση ΛΟΛ

edit: πάω να δω στο 360 πώς φαίνεται, τα έχω και τα 3 ξεχωριστά από όταν βγήκανε....

wow, στο 360 είναι χειρότερο! και έχει και θέματα με το framerate... και μια θολούρα άλλο πράμα , ποιός ξέρει από τί μάπα ανάλυση το κάνει upscale στα 1080p... τώρα θυμήθηκα γιατί δεν το είχα παίξει...

291ly5u.jpg


η έκδοση ps3 είναι σαφέστατα ανώτερη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα έχω ήδη και το Underworld σε PS3 και τα Anniversary και Legend σε Xbox 360. Παρ ὀλα αυτά πήρα και την HD συλλογή. Και το κορυφαἰο: παρ'ότι δεν είχα ενθουσιαστεί ιδιαίτερα με κανένα από τα τριά-το Underworld μάλιστα το μίσησα, παρ'όλα αυτά την πήρα την HD συλλογή, ως "φόρο τιμής" στα παλιά παιχνίδια Tomb Raider του PS1. Είμαι κολλημένος φαίνεται με την Lara τί να πω... #)
 
divined είπε:
Έχουν πέσει με μανία στα HD remakes η εμένα μου φαίνεται; Δύσκολα, πάντως θα αγόραζα τα remakes μόνο για το HD. Τώρα αν είχαν και εξτρά περιεχόμενο το συζητάμε!!
Συμφωνω απολυτα και γω της ιδιας αποψης ειμαι.Αν δεν εχει τιποτα extra κτλ παρα μονο HD δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω λεφτα να το παρω.
 
Αν και ακόμα δεν ψήνομαι για PS3 (εγώ τις παίρνω αργαάάάά τις κονσόλες! :p ), είναι από τα παιχνίδια που θέλω να αγοράσω, γιατί έχω παίξει ότι Tomb Raider περπατάει, μιλάει και σέρνεται (και την έκδοση σε ios παρακαλώ!)...

Μάλιστα, καλά που μου τα θυμήσατε - ξερογλύφομαι ν΄αρχίσω Lara sequel sundays! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα