Tony Τough and the Νight of the Roasted Moths

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Kυριες και κυριοι,ετοιμαστειτε να γνωρισετε τον πιο κοντο,αστειο και παραξενο ντετεκτιβ που εχετε δει ποτε,τον Tony Tough,ο οποιος αναλαμβανει να διαλευκανει το μυστηριο της εξαφανισης......των παιδικων γλυκων την γιορτη του Halloween..!!!

Nομιζω και μονο η υποθεση του φτανει να σας προιδεασει για τι παιχνιδι μιλαμε,ειναι ασφαλως ενα 2D cartoon adventure (-σωπα!-λες και δεν εχετε καταλαβει ποια ειναι τα αγαπημενα μου games...:biglaugh: :biglaugh: ),το οποιο κυκλοφορησε το 2002 αλλα στη χωρα μας ηρθε με τριετη(!) καθυστερηση προσφατα,μολις στις αρχες του 2005!

Σχεδιαστηκε απο την εταιρεια Prograph και κυκλοφορησε απο την Got Game Entertainment (η οποια μαλλον δεν εκανε και την καλυτερη δουλεια στον τομεα αυτο... :D ) και αποτελεσε ενα ακομη ''κλωνο'' των Lucasasrts adventures,δειγμα της τεραστιας κληρονομιας που αφησε πισω της η μεγαλη αυτη εταιρεια με τις κυκλοφοριες της στο ειδος αυτων των παιχνιδιων....

Για να πω την αληθεια,το παιχνιδι κατηγορηθηκε απο πολλους για διαφορα!Αλλοι υποστηριξαν οτι δεν ηταν πρωτοτυπο,αλλοι οτι το interface του ηταν ιδιο με αλλων εταιρειων (ας μου πουν κι εμενα που ειναι το κακο σ'αυτο,αλλωστε συνταγη επιτυχημενη γιατι να την αλλαξεις???),αλλοι οτι ηταν πολυ μικρο σε διαρκεια (ισως η μονη βασιμη ''κατηγορια'') και αλλοι ακομη οτι η φωνη του Tony δεν ηταν καλη!

Εγω λοιπον λεω οτι το παιχνιδι ηταν πολυ διασκεδαστικο,το speech των χαρακτηρων πολυ επιτυχημενο -η φωνη του Tony επιτηδες ηταν φτιαγμενη ετσι αλλωστε-,ενω ηταν και αρκετα δυσκολουτσικο μπορω να πω,πραγμα που αντισταθμιζε καπως την μικρη σχετικα διαρκεια του...

Κοινως,για οποιον υπηρξε Lucasarts fan αλλα και γενικοτερα θα ελεγα cartoon-made adventures' fan,ειναι βεβαιο οτι θα του προσφερει αρκουντως ικανοποιητικη διασκεδαση....

Μονο ισως πιθανο μειονεκτημα του ειναι οτι το φιναλε σιγουρα θα ξενισει σε καποιους,αλλα αυτο δεν μπορει να μειωσει την αξια του τιτλου γενικοτερα..(θα θυμισω οτι και το Black Mirror ειχε ενα,αν μη τι αλλο,ελλειπες φιναλε που αφηνε πολλα ερωτηματικα,αλλα αυτο δεν του στερησε τιποτα απο την γενικοτερη αψογη ποιοτητα του..)

Θα σας προτεινα λοιπον,αν το βρειτε καπου,να του ριξετε μια ματια,το αξιζει,κι αν σας αρεσει,τα νεα ειναι ευχαριστα,καθοτι συντομα αναμενεται κι η συνεχεια του!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο το τί έχεις ξεθάψει!

Φίλε Μάνο, μήπως είσαι ο Τσουρινάκης τελικά? :biglaugh:
 
mano426f Φέρε πράμα στον λαό σου...Χμμμ ζήλεψα..Το σαββατοκύριακο θα έχω και εγώ Reviews από games...Χε χε δεν σου λέω πια είναι :diablotin: !!Αν δεν με προλάβεις τελικά... :D

Αυτό το παιχνιδάκι δεν το ήξερα...χε χε κάτσε να ταίσω λίγο τον μούλαρο!!
 
keeper7k είπε:
Απίστευτο το τί έχεις ξεθάψει!Φίλε Μάνο, μήπως είσαι ο Τσουρινάκης τελικά? :biglaugh:

Oχι δεν ειμαι ο Τσουρινακης,ειμαι απλα....ο Μανος!!!

Τιιι;;;:eek: :eek: Δεν σου κανω!!;;!! :confused: :confused:

A,ειπα κι εγω.... :diablotin: :diablotin: :diablotin:

:biglaugh: :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα