Toshiba Recovery disc creator error SOS!!

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
164
Παιδιά καλημέρα! Ήθελα τα φώτα σας γιατί τα νεύρα μου άρχισαν να σπάνε!

Πείρα να κάνω format το laptop ενός ξαδέρφου μου. Συγκεκριμένα να το κάνω disc repair, ώστε να ξανακάνει επαναφορά το C από το μαμίσιο backup που έχει στο recovery partition στο D.

Για κακή μου τύχη το συγκεκριμένο laptop ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να μου κρασάρει την ώρα της διαδικασίας. Όπως ήταν αναμενόμενο, το OS καταστράφηκε, ούτε boot δεν μπορούσα να κάνω. Έτσι αναγκάστηκα να περάσω Windows πρόχειρα απο την αρχή, ώστε με το Toshiba recavery disc creator να φτιάξω επιτέλους ένα recovery dvd, και να φέρω πάλι το C στην αρχική του κατάσταση με τα νόμιμα Windows.

Αλλά δυστυχώς το συγκεκριμένο σκάει errors και δεν λειτουργεί. Προσπάθησα να περάσω όλουε τους drivers του laptop μπας και δουλέψει αλλά δεν τα κατάφερα. Τι vista 32bit πέρασα, τί vista64 ,τίποτα..

Και θέλω να ρωτήσω.

Υπάρχει κάποιος χριστιανός που είναι κάτοχος Toshiba Satellite A300D να μου κάψει ένα recovery disk, να σώσω το μηχάνημα? Ή έστω να έχει ένα emegercy boot disk που να περιέχει το recovery disk creator?

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να περάσω πειρατικό υλικό και παράνομα Windows στο laptop. Απλά θέλω να το επαναφέρω απο το εργοστασιακό του backup με την νόμιμή του άδεια. Αλλα δεν μπορώ να κάψω recovery disc και έχω απογοητευτεί.

Please heeelpppp!!!! Ευχαριστώ!
 
Να καταλάβω λίγο! Κατορθώνεις τελικά και του βάζεις Windows, αλλά έχεις πρόβλημα με drivers?

Αν ναι, για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.drivertoshiba.com/satellite-drivers/toshiba-satellite-a300d-windows-vista-drivers.html

Αν όχι, μήπως θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία και να σ' εφοδιάσουν εκείνοι με τα σχετικά? :wait2:

[edit] Παρεπιπτόντως, αν σου ανεβάζει θερμοκρασία με το win dvd, γιατί πιστεύεις ότι ένα recovery dvd θα κάνει κάτι διαφορετικό?! :wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Glemlinako για εξηγησε μας καλυτερα..τι ακριβως εκανες?περασες τα windows απο την αρχη?Οταν τα εβαλες ξεκινησε ο υπολογιστης?Ποτε ακριβως εβγαλε το error?Πες λιγο πιο αναλυτικα γιατι η εντυπωση μου ειναι οτι υπαρχει hardware προβλημα
 
@ φίλε D@redevil

Το ότι ανεβάζει θερμοκρασίες, δεν σημαίνει όιτ κρασάρει και συνέχεια. Μόνο recovery να του κάνω και τέρμα, δεν θα ασχοληθώ άλλο με το laptop. Άλλωστε το παιδί έχει βάση με coolers. Αλλά είμαι γκαντέμης γιατί δεν το ήξερα και μου κράσαρε πάνω στην διαδικασία.

Έχω δοκιμάσει να περάσω drivers απο το site της Toshiba αλλά δεν βγάζω άκρη. Βασικά δεν ξέρω ποίοι είναι συγκεκριμένα για το chipset κτλ, έστω να δουλέψει το recovery creator χωρις να σκάει. Εντομεταξύ χάλασε και το αυτοκόλλητο της Microsoft και δεν μπορώ να βρώ τι vista είχε 32bit ή 64? Ναι μεν έχει AMD 64 cpu και με υποψιάζει για 64 OS, αλλά απο την άλλη, δεν είχε folder στο C, Programm files (x86) αλλα μόνο Programm files. Μπορώ άραγε να βρω ποια ήταν τα μαμίσια του? Ούτε αυτό δεν πρόλαβα να τσεκάρω πριν μου χαλάσει το OS.

angel_grig είπε:
Glemlinako για εξηγησε μας καλυτερα..τι ακριβως εκανες?περασες τα windows απο την αρχη?Οταν τα εβαλες ξεκινησε ο υπολογιστης?Ποτε ακριβως εβγαλε το error?Πες λιγο πιο αναλυτικα γιατι η εντυπωση μου ειναι οτι υπαρχει hardware προβλημα
Πήγα πολύ απλά να κάνω disc repair απο το boot menu των windows. Ξεκίνησε η διαδικασία, έκανε φορμάτ και άρχισε έπειτα να τραβάει το backup για copying το το D: Αλλά αφού κράσαρε εκείνη την στιγμή, δεν μπορώ να ξανακάνω την ίδια διαδικασία. Αναγκάστηκα να περάσω Win χειροκίνητα απο DVD. Αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω το Toshiba Recovery disc creator που κατέβασα για να φτιάξω το recovery disk και να ξεμπερδεύω.

Τα errors που βγάζει είναι errors ρουτίνας υποθέτω. Και έπειτα μου λέει οτι δεν υπάρχει συσκευή DVD-r ή χρησιμοποιείται απο αλλού.

Πρέπει να ξαναδοκιμάσω με τους drivers μήπως και δουλέψει και σωθώ. Αλλά δεν ξέρω πως λέγονται οι drivers του CPU,Chipset και DVD-ROM, τα έχει λίγο μπερδεμένα η Toshiba. Τόσα χρόνια πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό το πράγμα, να μην βγάζω άκρη με drivers! Έλεος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Koιτα η γνωμη μου ειναι να ΜΗΝ βαλεις ξανα τα sVista..βαλε ή xp ή windows 7..απο την στιγμη που δεν εχεις το backup dvd βαζεις ο,τι θες.

Για να βρεις τα drivers πας εδω http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/generic/SUPPORT_PORTAL/ βαζοντας ειτε το serial number του laptop ειτε το μοντελλο σου βγαζει τα drivers για το λειτουργικο που θες..ετσι δεν χρειαζεσαι το αυτοκολλητο της Μ$...

Ο υπολογιστης οπως λεει εδω:http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=1058028 ειχε τα Windows Vista Home Premium 32-bit Edition
 
angel_grig είπε:
Koιτα η γνωμη μου ειναι να ΜΗΝ βαλεις ξανα τα sVista..βαλε ή xp ή windows 7..απο την στιγμη που δεν εχεις το backup dvd βαζεις ο,τι θες.Για να βρεις τα drivers πας εδω http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/generic/SUPPORT_PORTAL/ βαζοντας ειτε το serial number του laptop ειτε το μοντελλο σου βγαζει τα drivers για το λειτουργικο που θες..ετσι δεν χρειαζεσαι το αυτοκολλητο της Μ$...

Ο υπολογιστης οπως λεει εδω:http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=1058028 ειχε τα Genuine Windows Vista® Home Premium 32-bit Edition
Κι εγώ άλλο OS θα έβαζα αν ήταν δικό μου το Laptop, αλλά απο την στιγμή που δεν είναι, θέλω να βάλω τα νόμιμα που έχει το recovery partition.

Μπορεί να μην έχω κάψει το DVD (αυτό παλέυω να κάνω) άλλα το γνωστό backup υπάρχει στο D κλασσικά. Οπότε είμαι και νόμιμος
 
gremlinakos είπε:
Πήγα πολύ απλά να κάνω disc repair απο το boot menu των windows. Ξεκίνησε η διαδικασία, έκανε φορμάτ και άρχισε έπειτα να τραβάει το backup για copying το το D: Αλλά αφού κράσαρε εκείνη την στιγμή, δεν μπορώ να ξανακάνω την ίδια διαδικασία. Αναγκάστηκα να περάσω Win χειροκίνητα απο DVD. Αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω το Toshiba Recovery disc creator που κατέβασα για να φτιάξω το recovery disk και να ξεμπερδεύω.

Τα errors που βγάζει είναι errors ρουτίνας υποθέτω. Και έπειτα μου λέει οτι δεν υπάρχει συσκευή DVD-r ή χρησιμοποιείται απο αλλού.

Πρέπει να ξαναδοκιμάσω με τους drivers μήπως και δουλέψει και σωθώ. Αλλά δεν ξέρω πως λέγονται οι drivers του CPU,Chipset και DVD-ROM, τα έχει λίγο μπερδεμένα η Toshiba. Τόσα χρόνια πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό το πράγμα, να μην βγάζω άκρη με drivers! Έλεος!
Τα windows που εβαλες ηταν απο το recovery dvd που ειχε ο υπολογιστης?

( Παντως οτιδηποτε λειτουργικο και να βαλεις,απο την στιγμη που το εχεις αγορασει και εχεις το license,εισαι νομιμος,ασχετα με το τι ειχε ο υπολογιστης απο πριν στο recovery partition)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι το recovery απο το win boot menu απέτυχε. Μια έκδοση win vista πήγα να περάσω απο την αρχή. Αλλά τώρα που βρήκα την ακριβές version των Windows που είχε προεγκατεστημένα, θα λύσω και το πρόβλημα, γιατί η Toshiba έχει μαζεμένους τους drivers στον C στο folder Toshiba. Άρα αυτοί οι drivers είναι για Genuine Windows Vista® Home Premium Edition. Οπότε αν περάσω αυτά, λογικά θα περαστούν και οι drivers κανονικά, και λογικά θα λειτουργήσει σωστά και το Toshiba recovery disc creator! Και ευχαριστώ angel_grig που μου υπέδειξες το site με τα Toshiba laptops, και βρήκα την σωστή Win version.
 
OK συνεχισε και αν κολλησεις καπου μας λες!
 
Ευχαριστώ παιδιά! Να στε καλά! Θα σας πω αν πάει κάτι στραβά.
 
Πίσω
Μπλουζα