Touhou

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Χρονια ακουγα για τη σειρα παιχνιδιων Touhou. Ολη η σειρα που χρονολογειται απο το 1996 και εχει μεχρι αριθμει 21 συνεχειες (5 PC98 και τα υπολοιπα DOS/Windows) ειναι φτιαγμενα απο εναν ανθρωπο!

Δεν ειχα σχοληθει με τη σειρα λογω δυσκολιας αποκτησης και δυσπιστιας.

Πλεον λογω χρονου παιζω σχεδον αποκλειστικα bullet hell με το arcade stick στο PC. Εχω μια μανια να θελω να μαζευω, να παιζω οτι αξιολογο. Πανω που ειχα ξεμεινει απο νεα ευρηματα, ειπα να δωσω μια ευκαιρια στο Touhou Project.

Τσιμπησα το 8 και μπορω να πω οτι εχω ενθουσιαστει. Oμορφα, εμπνευσμενα και ευδιακριτα projectiles, υπεροχη μουσικη, παραξενα σεναρια...φτιαχνουν ενα πακετο που δεν μπορεις να αντισταθεις αν αγαπας τα danmaku.

Mειονεκτημα τα γραφικα στα οποια δεν επιλεγεις αναλυση...σε fullscreen απλα stretch-αρει.

Ξερετε αν υπαρχει κανας renderer που να μπορω να τους βαζω scan lines κτλ?

[video=youtube;sbS5gZ-Zi58]

Ειμαι ακομα στη φαση της εξερευνησης. Οσο εμβαθυνω, θα ποσταρω.

Εχετε ασχοληθει με τη σειρα?
 
Tην σειρα την εμαθα πριν καμποσα χρονια απο φιλο μου που εχει ολα τα παιχνιδια της σειρας και τον θεωρω απο τους πιο πορωμενους που υπαρχουν με τα Bullet hell shooters.Συγκεκριμενα το ειδα πρωτη φορα οταν ειδα τον φιλο μου να παιζει το εκτο παιχνιδι της σειρας Embodiment of scarlet devil και το λατρεψα κατευθειαν γιατι οι χαρακτηρες με θυμιζαν το πολυαγαπημενο μου Tengai (Sengoku Blade: Sengoku Ace Episode II) το οποιο το εχω λιωσει στα arcades και το λιωνω και τωρα παρα πολυ συχνα και αν και δεν πολυπαω τα bullet hell shooters αλλα αντιθετα λατρευω ολα τα shooters στα arcades ασχοληθηκα παρα πολυ με ολα τα παιχνιδι της σειρας Touhou και οταν λεω ολα εννοω αυτα που ειναι για Windows απο το 6 μεχρι και το 14.3 γιατι αυτα που ειναι για pc98 δεν τα εχω παιξει.Εξαιρετικα παιχνιδια πραγματικα τα οποια μετα απο εκατονταδες ωρες παιχνιδιου τα λατρεψα και προσωπικα τα προτιμω απο τα DoDonPachi.Aσχολουμα με αυτα αρκετα συχνα μπορω να πω γιατι τα εχω ολα και γω ασχετα που τα εχω σε αλλη μορφη απ'οτι τα εχει ο φιλος μου και πατσαρισμενα με αγγλικους διαλογους ;) Φυσικα shoot em ups αποκλειστικα με arcade sticks seimitsu LS-32 και LS-58 γιατι δεν γινεται αλλιως.Προσωπικα δεν με απασχολει που stretch-αρει σε full screen δεν με ενοχλει δηλαδη και οσον αφορα scan lines κλπ δεν γνωριζω κατι αλλα θα ρωτησω τον φιλο μου και αν γνωριζει κατι θα το ποσταρω.

Παω να κανω ενα playthrough στο Great Fairy Wars γιατι φτιαχτηκα τωρα :headbangdude:
 
Παντως αναζωπυρωθηκε η φημη οτι μπορει να ανεβουν στο Steam.

Και ο τυπος θα βγαλει περισσοτερα φραγκα (σχεδον ολοι οι Δυτικοι τα κατεβαζουν κλεψιμεϊκα) και ενδεχεται να εχουμε τεχνικες βελτιωσεις και θα υπαρχουν λογικα και leaderboards.

Παντως ειναι εντυπωσιακο το cult following που εχει το Touhou Project...
 
Δυστυχώς έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έπαιζα παιχνίδια της σειράς (νομίζω το τελευταίο ήταν το Subterranean Animism) οπότε δεν το έχω ψάξει το θέμα. Πάντως πολύ καλά bullet hell παιχνίδια (και με τους καλύτερους τίτλους ever! :D ) καλά που μου το θύμισες θα τα ξαναπιάσω. Το Vsync Patch το δοκίμασες; Αλλά δε νομίζω ότι αλλάζει η native ανάλυση του παιχνιδιού δυστυχώς.
 
Wally είπε:
Ξερετε αν υπαρχει κανας renderer που να μπορω να τους βαζω scan lines κτλ?
Μεσω SweetFX (CRT shaders ) + SweetFX DX8 injector ,μια και απο οτι ειδα προκειται για dx8 εφαρμογη

Hot Keys: Toggle Effect - F12 Screenshot - Print Screen Reload Effects - Pause Break

Bolotaur Version:

http://goo.gl/S9KnOL

InjectSMAA Version:

http://goo.gl/FCSyys

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=390550
διαβασε κι εδω (στα λημερια σου-neogaf )

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?p=58031182
 
Nemo τωρα ειδα το ποστ σου! Ευχαριστω θα το δοκιμασω! (αν και δεν καταφερα ποτε να κανω το SweetFX να λειτουργησει αγκρρρρρ)

Φρεσκια συνεντευξη του ZUN (ξεκινα στο 3.30)

 
To thread του Γουώλλεως αναζωπύρωσε το ενδιαφέρον μου για τα bullet hell / touhou, και επιχείρησα να ασχοληθώ και πάλι :headbangdude: (η τελευταία φορά ήταν μεταξύ 2009-2010).

Ελα μου όμως που τώρα δεν καταφέρνω να τα βρω !!

Θυμάμαι είχα βάλει όσα απο αυτά είχα, μέσα σε έναν φάκελλο ονόματι "Touhou" (καμία πρωτοτυπία :p ) τον οποίο εν συνεχεία αποθήκευσα σε κάποιον απο τους φορητούς σκληρούς μου (έτσι νομίζω τουλάχιστον... :wait2: ). Μετά όμως απο αρκετό ψάξιμο, στάθηκε αδύνατο να τα εντοπίσω !!

Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναψάξω το υλικό μου, και ελπίζω αυτή τη φορά να τα βρω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφορησε το Touhou 14 και επισημα στη Δυση. H πρωτη επισημη κυκλοφορια της σειρας προς τα εδω.


Πληροφοριες και demo εδω
 
Πίσω
Μπλουζα