Toy story (1995)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Tαινία κινουμένων σχεδίων που προβλήθηκε στη μεγάλη οθόνη στις Ηνωμένες Πολιτείες στις 22/11/95 και στην Ελλάδα στις 5/4/96. Πρόκειται για μια από τις καλύτερες ταινίες για παιδιά και είναι η πρώτη ταινία μεγάλου μήκους της Pixar που δημιουργήθηκε εξ'ολοκλήρου με τη χρήση υπολογιστή. Ακολούθησαν δύο συνέχειες. το Toy Story 2 το 1999 και το Toy Story 3 το 2010 με μεγάλη επιτυχία.

Ο Γούντυ, ένα παιχνίδι-σερίφης, είναι ο αρχηγός των παιχνιδιών ενός παιδιού, του Άντι. Όταν ο Άντι παίρνει ως δώρο ένα διαστημικό κούκλο τον Μπαζ αρχίζει να τον λατρεύει περισσότερο από τα άλλα παιχνίδια. Έτσι ο Μπαζ γίνεται αρχηγός των παιχνιδιών και προκαλεί ζήλεια στον Γούντυ ο οποίος στρέφεται εναντίον του θέλοντας να πάρει τη θέση του...

250px-220px-Movie_poster_toy_story.jpg


Προβολή συνημμένου 91487
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια από τις ταινίες που δεν μου άφησε τίποτα. Μάλλον και λόγω ηλικίας (ήμουν 15)...
 
johnny19818 είπε:
Μια από τις ταινίες που δεν μου άφησε τίποτα. Μάλλον και λόγω ηλικίας (ήμουν 15)...
Σίγουρα λόγω ηλικίας. Δεν ήταν τόσο αστεία, με την έννοια ότι κράταγες την κοιλιά σου από τα γέλια, και με αστεία για όλες τις ηλικίες, αλλά μια εξαιρετική σειρά ταινιών που βασίζεται στη φαντασία των παιδιών ότι τα παιχνίδια τους ζωντανεύουν. Οπότε αν ήσουν στη φάση αυτή, η ταινία ήταν βούτυρο στο ψωμί σου!

Την είδα κάποια στιγμή σε κασέτα, προς το τελείωμα του δημοτικού, μαζί με τη δεύτερη της σειράς.

Άλλη μια ταινία-ορόσημο για τα παιδιά των 90's, και στην 3η και τελευταία ταινία που βγήκε πριν από 2-3 χρόνια, είναι εμφανής η αναφορά στα παιδιά που μεγάλωσαν με τις ταινίες αυτές, αφού ο Andy, όπως κι εμείς, έφτασε στο σημείο να μπει στο πανεπιστήμιο, οπότε και αποχωρίζεται τα παιχνίδια του.

Είναι η πρώτη φουλ animated ταινία, και η πρώτη μεγάλου μήκους ταινία της Pixar, η οποία έσπασε ταμεία.

Στην πρώτη ταινία ξεχωρίζει και το soundtrack, με το Τζίμη Πανούση να ερμηνεύει τις ελληνικές εκδοχές των κομματιών, μαζί με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη, βέβαια, στο υποψήφιο για Όσκαρ "Εγώ κι εσύ μαζί".

[video=youtube;yXUu25BPm-k]

 
nwntas είπε:
Σίγουρα λόγω ηλικίας. Δεν ήταν τόσο αστεία, με την έννοια ότι κράταγες την κοιλιά σου από τα γέλια, και με αστεία για όλες τις ηλικίες, αλλά μια εξαιρετική σειρά ταινιών που βασίζεται στη φαντασία των παιδιών ότι τα παιχνίδια τους ζωντανεύουν. Οπότε αν ήσουν στη φάση αυτή, η ταινία ήταν βούτυρο στο ψωμί σου!Την είδα κάποια στιγμή σε κασέτα, προς το τελείωμα του δημοτικού, μαζί με τη δεύτερη της σειράς.

Άλλη μια ταινία-ορόσημο για τα παιδιά των 90's, και στην 3η και τελευταία ταινία που βγήκε πριν από 2-3 χρόνια, είναι εμφανής η αναφορά στα παιδιά που μεγάλωσαν με τις ταινίες αυτές, αφού ο Andy, όπως κι εμείς, έφτασε στο σημείο να μπει στο πανεπιστήμιο, οπότε και αποχωρίζεται τα παιχνίδια του.

Είναι η πρώτη φουλ animated ταινία, και η πρώτη μεγάλου μήκους ταινία της Pixar, η οποία έσπασε ταμεία.

Στην πρώτη ταινία ξεχωρίζει και το soundtrack, με το Τζίμη Πανούση να ερμηνεύει τις ελληνικές εκδοχές των κομματιών, μαζί με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη, βέβαια, στο υποψήφιο για Όσκαρ "Εγώ κι εσύ μαζί".

[video=youtube;yXUu25BPm-k]

Αν σου πω ότι το Monsters Inc. μου άρεσε περισσότερο; Και ήμουν και πιο μεγάλος.
 
Δεν μαρεσε καμια ταινια αλλα μαρεσαν παρα πολυ και εχω λιωσει τα παιχνιδια :p
 
johnny19818 είπε:
Αν σου πω ότι το Monsters Inc. μου άρεσε περισσότερο; Και ήμουν και πιο μεγάλος.
Το Monsters Inc ενω το έχω δει, δεν το εχω δει μια και καλή ολόκληρο. Το έβλεπα σε διάφορες περιστάσεις αποσπασματικά, οπότε ίσως και να μη μπήκα στο κλίμα της ταινίας, γι αυτό και δε μου έκανε τρελή εντύπωση.

Σχετικά με τα παιχνίδια, θυμάμαι ένα demo cd για Playstation 1 που είχε ένα demo για το Toy Story, αλλά δε θυμάμαι αν ήταν για το πρώτο ή το δεύτερο. Το χα λιώσει το demo, αλλά δεν αξιώθηκα ποτέ να πάρω το παιχνίδι.

Η πρώτη πίστα του παιχνιδιού ήταν με το δωμάτιο του Andy, το σαλόνι, την κουζίνα και το γκαράζ του σπιτιού, όπου σαν αποστολή είχε και το να κάνεις κόντρα με το τηλεκατευθυνόμενο γύρω από το αυτοκίνητο της οικογένειας. Επίσης, θυμάμαι ότι μάζευες pizza tokens.

Metalcandyman εσύ που ξέρεις και το χεις μελετήσει :p ποιό είναι το παιχνίδι;
 
nwntas είπε:
Σχετικά με τα παιχνίδια, θυμάμαι ένα demo cd για Playstation 1 που είχε ένα demo για το Toy Story, αλλά δε θυμάμαι αν ήταν για το πρώτο ή το δεύτερο. Το χα λιώσει το demo, αλλά δεν αξιώθηκα ποτέ να πάρω το παιχνίδι.

Η πρώτη πίστα του παιχνιδιού ήταν με το δωμάτιο του Andy, το σαλόνι, την κουζίνα και το γκαράζ του σπιτιού, όπου σαν αποστολή είχε και το να κάνεις κόντρα με το τηλεκατευθυνόμενο γύρω από το αυτοκίνητο της οικογένειας. Επίσης, θυμάμαι ότι μάζευες pizza tokens.

Metalcandyman εσύ που ξέρεις και το χεις μελετήσει :p ποιό είναι το παιχνίδι;
To παιχνιδι ειναι το Toy Story 2: Buzz Lightyear to the Rescue και οι κορυφαιες εκδοσεις του ηταν για το N64 και το Dreamcast.
Eχω γραψει ενα review εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25726-Toy-Story-2-Buzz-Lightyear-to-the-rescue-%28-Review-%29
 
Επειδή το 1995 που βγήκε η ταινία ήμουν λίγο μεγάλος και το μυαλό μου ήταν αλλού... δεν την πήρα καν χαμπάρι...

Την είδα λοιπόν για πρώτη φορά πριν λίγα χρόνια με τον γυιο μου και πραγματικά μου/μας άρεσε πάρα πολύ. Η ιδέα οτι τα παιχνίδια ζωντανεύουν όταν δεν είσαι παρών είναι εκπληκτική για τη φαντασία ενός παιδιού (και ενός κάπως μεγάλου παιδιού όπως εγώ...).

Και οι συνέχειες είναι εξαιρετικές, την 3η ταινία την είδαμε στο σινεμά και στο τέλος με συγκίνησε αρκετά...
 
Είχε βγει όταν πήγαινα πρώτη Γυμνασίου. Μου είχε αρέσει πολύ η ιδέα με τα παιχνίδια που ζωντανεύουν, αλλά δεν κατάφερα να την δω, στον Κινηματογράφο. Στα μετέπειτα χρόνια μου φαινόταν " κάπως " , να πάω να την νοικιάσω και μέχρι και σήμερα δεν έχει ακόμα τύχει να την δω...
 
metalcandyman είπε:
To παιχνιδι ειναι το Toy Story 2: Buzz Lightyear to the Rescue και οι κορυφαιες εκδοσεις του ηταν για το N64 και το Dreamcast.
Eχω γραψει ενα review εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25726-Toy-Story-2-Buzz-Lightyear-to-the-rescue-%28-Review-%29
Να 'σαι καλά! Και μόνο το καρέ που έχεις στο thread... τι μου θύμισες... Κρίμα που δεν κατάφερα τότε να το παίξω ολόκληρο :(

Θυμήθηκα ότι μια από τις αποστολές ήταν να μαζέψεις τα αρνάκια της βοσκοπούλας.
 
Εγω την ειχα δει στο σινεμα και τοτε μου αρεσε αρκετα ηταν κατι διαφορετικο που δεν το ειχαμε ξαναδει(εχω να την δω απο τοτε :p ) , δεν ετυχε να δω καμια απο τις συνεχειες.

Απο τα παιχνιδια ειχα παιξει μονο ενα στο Megadrive που το ειχε ενας φιλος.

Να κανω μια παρενθεση πιστευω οτι το εχουνε παρακανει πια που βγαζουν κυριως τετοιες animated ταινιες και δεν βγαζουν καθολου τις κλασσικες με τα σκιτσα... :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Να κανω μια παρενθεση πιστευω οτι το εχουνε παρακανει πια που βγαζουν κυριως τετοιες animated ταινιες και δεν βγαζουν καθολου τις κλασσικες με τα σκιτσα... :xm:
Σου απαντώ στην παρένθεση, ελπίζω κατατοπιστικότατα...

Πρίν 4-5 χρόνια έδειξα σε μια μικρότερη ξαδέρφη μου (τότε ήταν 11-12 χρονών) την εισαγωγή του βασιλιά των λιονταριών, μια από τις πιο δυνατές και κλασικές σκηνές ταινίας κινουμένων σχεδίων.

Η απάντησή της;

"Δε μου αρέσουν τέτοιου είδους κινούμενα σχέδια. Δεν έχουν ωραία εικόνα. Προτιμώ τα πιο καινούρια."
 
Απο τις αγαπημενες ταινιες της Disney. :)

Την ειχα νοικιασει και την ειχα δει οταν ειχε βγει σε VHS,

μεχρι που σε προσφατη ρετροανακαλυψη την βρηκα και

την προσθεσα στην ταινιοθηκη μου. :D

attachment.php


attachment.php


Οπως επισης σε επισκεψη στο σουπερ μαρκετ ειχα βρει αυτο εδω. :)

Θυμαμαι οι μπαταριες Energizer ειχαν βαλει ως promotion δωρακια,μαγνητακια ψυγειου...

attachment.php


attachment.php
 
Άψογη η συλλογή σου από merchandising της ταινίας!

Πόσο τέλειες ήταν οι χρωματιστές βιντεοκασέτες... Μου χει λείψει αυτό, συν ότι στις ταινίες της ντίσνεη στην αρχή έβλεπες πόσα τρέηλερ άλλων ταινιών μέχρι να αρχίσει η ταινία... Όπως και σε κάθε κασέτα, δηλαδή. Άλλη χάρη τότε :(
 
nwntas είπε:
Σου απαντώ στην παρένθεση, ελπίζω κατατοπιστικότατα...Πρίν 4-5 χρόνια έδειξα σε μια μικρότερη ξαδέρφη μου (τότε ήταν 11-12 χρονών) την εισαγωγή του βασιλιά των λιονταριών, μια από τις πιο δυνατές και κλασικές σκηνές ταινίας κινουμένων σχεδίων.

Η απάντησή της;

"Δε μου αρέσουν τέτοιου είδους κινούμενα σχέδια. Δεν έχουν ωραία εικόνα. Προτιμώ τα πιο καινούρια."
Κριμα , οπως μαθει ο καθενας βλεπεις...
 
Ajax87 είπε:
Κριμα , οπως μαθει ο καθενας βλεπεις...
Δυστυχώς... Δε φαντάζεσαι την απογοήτευσή μου όταν μου το πε. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Ajax87 είπε:
Να κανω μια παρενθεση πιστευω οτι το εχουνε παρακανει πια που βγαζουν κυριως τετοιες animated ταινιες και δεν βγαζουν καθολου τις κλασσικες με τα σκιτσα... :xm:
Φίλε Αίαντα, σου συστήνω να δεις μια πολύ πρόσφατη ταινία, "Το ταξίδι της Ζαράφα" είναι κλασικά κινούμενα σχέδια, όπως και την υψηλής αισθητικής παρόμοια ταινία "Ο Ταχυδακτυλουργός" (βγήκε πριν 2-3 χρόνια)

Sorry για το offtopic...
 
Σώτος Σώτος είπε:
Φίλε Αίαντα, σου συστήνω να δεις μια πολύ πρόσφατη ταινία, "Το ταξίδι της Ζαράφα" είναι κλασικά κινούμενα σχέδια, όπως και την υψηλής αισθητικής παρόμοια ταινία "Ο Ταχυδακτυλουργός" (βγήκε πριν 2-3 χρόνια)Sorry για το offtopic...
Ευχαριστω για τις προτασεις αν και πια δεν πολυβλεπω καινουργιες ταινιες κινουμενων σχεδιων...Δεν ξερω γιατι δεν μου κανουν αισθηση.

Απο καινουργια μονο κανα γιαπωνεζικου στυλ (Ανιμε) βλεπω αμα βγει κανα καλο.(Τα τελευταια χρονια και αυτα εχουνε βαλει Cgi μεσα και με "χαλανε" επισης...)

sorry για το Offtopic :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου ήρθε φλασιά τώρα και θυμήθηκα ότι μέρος της απογοήτευσης μου μάλλον ήταν και το γεγονός ότι ακούγοντας τον τίτλο "Η ιστορία των παιχνιδιών" περίμενα κάτι σαν να αναλύει πως φτιάχνονται τα παιχνίδια ή κάτι παρόμοιο και όχι ότι ήταν μια παρέα παιχνίδια που ζωντανεύουν και εκτυλίσσεται ολόκληρη ιστορία μετά. Εξάλλου ταινίες όπου παιχνίδια ζωντανεύουν είχαμε δει αρκετές μέχρι τότε.
 
Πίσω
Μπλουζα