Turbo Express αξίζει η αγορά του;

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.936
Είναι καιρός τώρα που θέλω να αποκτήσω το παρακάτω κουκλί που ακούει στο όνομα Turbo Express.

Καθότι όμως η τιμή του είναι στα ύψη θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει η αγορά του, ποια παιχνίδια είναι που αξίζουν και τι βλάβες βγάζει κτλ. Νομίζω έχει τα ίδια θέματα με τους πυκνωτές όπως το Game Gear. Είναι το ίδιο με το PC Engine GT (το Ιαπωνικό counterpart);

Έχεις κανείς εμπειρία; Δε θυμάμαι καν να κυκλοφορεί στη χώρα μας.

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ.

Προβολή συνημμένου 124981
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον,επειδη το εχω:

α)αξιζει γιατι ειναι η πρωτη φορητη κονσολα με tft lcd οθονη,που εκανε σκονη οτιδηποτε αλλο (εαν το gb ηταν Fiat και το gg/lynx mercedes αυτο ηταν η rolls royce:D )

b)παιζει οτι ακριβως και το pc engine/turbographx

γ)ναι,εχει προβλημα με τους πυκνωτες..
 
angel_grig είπε:
Λοιπον,επειδη το εχω:

Πως φαινεται ο Gadgetακιας....
smiley-music037.gif
"]
smiley-music037.gif
[/url]
 
johnny19818 είπε:
Καθότι όμως η τιμή του είναι στα ύψη θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει η αγορά του..
Άσε το αν αξίζει, αντικειμενικά κανένα μηχάνημα δεν αξίζει τόσα λεφτά. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν και ζητούν να βρουν ρετρό μηχανήματα και οι τιμές πάνε στα ύψη. Αξίζει το neo geo aes για έναν άνθρωπο που δεν έχει σχέση με τα arcade games, τα 300+ ευρώ που κοστίζει; Αξίζει μια Amiga 4000T τα 1500+; Για αυτό σου λέω, αφού σου αρέσει πολύ και προφανώς το βλέπεις και σου τρέχουνε τα σάλια, απλά αγόρασέ το.

Eπειδή δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο. Σε τι τιμές παίζει αυτό; Φαντάζομαι όχι σε αστρονομικά ποσά έτσι;
 
angel_grig είπε:
Λοιπον,επειδη το εχω:
Μου φαίνεται θα σε ταράξω στα π.μ. :D .

angel_grig είπε:
αξιζει γιατι ειναι η πρωτη φορητη κονσολα με tft lcd οθονη,που εκανε σκονη οτιδηποτε αλλο (εαν το gb ηταν Fiat και το gg/lynx mercedes αυτο ηταν η rolls royce:D )
Και να μην ξεχνάμε ότι είναι 16bit και όχι 8bit!

@Telonio Συμφωνώ με την άποψή σου. Είμαι υπέρμαχος των πλήρως κουτάτων συστημάτων το οποίο αυτό σημαίνει ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα φθάνει σε τιμή τα 450 ευρώ!! Επίσης επειδή έχω πλήρη άγνοια με τους τίτλους εκεί θα ήθελα πιο πολύ μία χείρα βοηθείας.
 
Επειδή κι εγώ το έχω, θα έλεγα ΝΑΙ για όλους τους λόγους που ανέφερε ο Γρηγόρης + το ότι έχει υπέροχα shmups.

Η οθόνη του έχει εκπληκτική ευκρίνεια και είναι άκρως ποιοτική. Η αίσθηση που μου έδωσε την πρώτη φορά είναι σαν να έβλεπα ζωγραφική σε καμβά :D

Έχει και αυτό πολύ μεγάλο θέμα με τους πυκνωτές κυρίως στον τομέα του ήχου ! Η αντικατάσταση τους είναι πολύ δυσκολότερη συν του ότι εδώ έχεις να κάνεις με ένα πανάκριβο σύστημα και κάθε λάθος μπορεί να σου κοστίσει χρήμα και ψυχική ηρεμία !

Υπάρχει region lock (Το turbo express δεν τρέχει τα pc engine cards και το αντίστροφο, που έχει να κάνει με το pinout των hucards). Αυτό βέβαια ξεπερνιέται με το απαραίτητο αξεσουάρ, το Turbo Everdrive ;)

Σχετικά με τα παιχνίδια, διάλεξε από τη λίστα ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γρηγόρη και Γιώργο δεν περίμενα κάτι λιγότερο από σας! Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μια ερώτηση για καθαρά στατιστικούς λόγους. Τα δικά σας τα αγοράσατε κουτάτα ή μόνο την κονσόλα; Η τιμή ήταν εκεί κοντά που περιγράφω ή χαμηλότερη/υψηλότερη; Κρίμα που δεν είναι region free πάντως :( .

EDIT. Μόλις τώρα είδα και το Darkwing Duck :dribble:
 
Εγώ πήρα στην αρχή ένα από τον pitsunami (στην ουσία ήταν χάρισμα :D ) που ήταν χαλασμένο με την ελπίδα να το φτιάξω ...ξεκίνησα να του αλλάζω πυκνωτές και έφαγα τα μούτρα μου ! Μου έμεινε όμως η οθόνη και το case ;)

Μετά από χρόνια βρήκα στο ebay ένα PC Engine GT από Ιταλία, χωρίς ήχο για 80-90 ευρά. Το πήρα, κράτησα την αναπνοή μου και άρχισα να του αλλάζω πυκνωτές (μα πολλούς πυκνωτές !)...το θαύμα έγινε και όλα επανήλθαν με ήχο και εικόνα καμπάνα !

Σημειωτέον ότι οι περισσότεροι είχαν "σκάσει" και είχαν βγάλει τα υγρά τους από κάτω...κάτι σαν το GameGear...

Είχα ήδη πάρει μερικές original Japan hucards, αλλά και μερικές Αμερικάνικες (για την Turbo GrafX κονσόλα μου). Οι Japan έτρεξαν φυσικά 100% ενώ οι US ...τίποτα ! (Το αντίστροφο βέβαια ισχύει στην TurboGrafX)

Όταν ο krikzz ετοίμασε το everdrive του, το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη (το περίμενα καιρό....). Έριξα μέσα όλο το set (US/Jap) και όλα τρέχουν όμορφα και όπως πρέπει ;)

Αν θέλετε και photos, ευχαρίστως να post-άρω !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχες φώτος. Που έγκειται η δυσκολία αλλαγής των πυκνωτών σε σχέση με το GG; Στην ποσότητά τους ή στο χώρο που είναι ίσως περιορισμένος; Και κάτι άσχετο. Στο πίσω μέρος έχει ένα ασυνήθιστο θα έλεγα πιάσιμο σε σχέση με άλλα φορητά. Είναι βολικό;
 
johnny19818 είπε:
...Στην ποσότητά τους ή στο χώρο που είναι ίσως περιορισμένος;
...και στα δυο (ειδικά στο δεύτερο)

johnny19818 είπε:
Ναι είναι αρκετά βολικό.

johnny19818 είπε:
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχες φώτος.
TurboGrafx με AV mod από την αφεντιά μου (όλα χρυσά σαν κι αυτήν !)

DSCN0051.jpg


2 PC Engine GT (ακόμα μια Rolls Royce εις διπλούν :D )

(Πυκνωτές αλλαγμένοι - real bitch to work with !!!)

DSCN0052.jpg


Hucards (Jap - US)

DSCN0053.jpg


και μερικά ακόμα...

DSCN0054.jpg


To The Legend of Xanadu (κάτω δεξιά) είναι δώρο από τον φίλο μου David Michel, δημιουργό του εκπληκτικού εξομοιωτή Magic Engine του οποίου είμαι registered member από την DOS έκδοση του κάπου το 1998 - 1999 ( http://www.magicengine.com/ )...

Δεν νομίζω να χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις...Το design έγινε από εμένα, με αγάπη ;) ...

DSCN0055.jpg
 
Aυτα που σου ειπε ο Γιωργος ισχυουν 100%!!!Για την αλλαγη των πυκνωτων δες εδω

Το δικο μου το ειχα παρει απο Αμερικη σε καλη τιμη το 2009 (66$ και 22$ μεταφορικα).Ο πωλητης ειχε αλλαξει τους πυκνωτες ηχου οποτε ηταν plug 'n play.Τωρα ομως μου κανει "νερα" και θελουν αλλαγη οι πυκνωτες της οθονης.Εχω και το σπανιο tv tuner που το πηρα σε τσαμπα τιμη απο Ιταλια (για το ιαπωνικο ntsc)

@Geoanas:εισαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!! :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eν τελει Johnny το συμπερασμα που βγαινει απο αυτους που το εχουν ηδη ειναι οτι αν το βρεις σε καλη τιμη τσιμπα το χωρις να το σκεφτεις.
 
Jhonny αξιζει και παρα αξιζει να το παρεις γιατι εχει παιχνιδαρες και αφου οπως σε κοβω δεν εχει προβλημα απο τα φραγκα αφου εισαι διατεθειμενος να δωσεις 450 ευρω για κουτατο τοτε χτυπα το και μην το σκεφτεσαι καθολου.
 
@geoanas Ωραίες οι φώτο. Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

@angel_grig Ευχαριστώ για την ενημέρωση περί τιμών και άλλων πληροφοριών.

@metalcandyman Μην το λες αυτό για τα φράγκα. Τα 450 ευρώ (δεν έβαλα μεταφορικά) είναι πολύ μεγάλο ποσό. Το MultiMega μου στοίχισε λιγότερο.

Τέλοσπάντων μάλλον θα πρέπει να ξεχάσω το κουτάτο και να προσανατολιστώ για ένα σκέτο μηχανάκι κι αν γίνεται με αλλαγμένους πυκνωτές αφού είναι μπελαλίδικο όπως κατάλαβα.
 
Γιατι ποιος ειπε πως ειναι μικρο ποσο.Οταν ομως γραφεις πως σε ενδιαφερουν τα κουτατα και πως κοστιζει 450 ευρω τοτε τα εχεις να τα δωσεις αυτα τα λεφτα.Τωρα αν θες η δεν θες να δωσεις τοσα και αν αξιζει να τα δωσεις για κουτατο η οχι ειναι αλλο θεμα.
 
Aardvark είπε:
Eν τελει Johnny το συμπερασμα που βγαινει απο αυτους που το εχουν ηδη ειναι οτι αν το βρεις σε καλη τιμη τσιμπα το χωρις να το σκεφτεις.
Ακριβώς έτσι !
 
metalcandyman είπε:
Γιατι ποιος ειπε πως ειναι μικρο ποσο.Οταν ομως γραφεις πως σε ενδιαφερουν τα κουτατα και πως κοστιζει 450 ευρω τοτε τα εχεις να τα δωσεις αυτα τα λεφτα.Τωρα αν θες η δεν θες να δωσεις τοσα και αν αξιζει να τα δωσεις για κουτατο η οχι ειναι αλλο θεμα.
Ε ναι είπαμε ότι έχουμε κάποιες προτιμήσεις (για τα κουτάτα εννοώ) αλλά όχι να βγούμε και στη ζητιανιά :p . Σίγουρα έχω το ποσό αλλά έχω και κάποιες προτεραιότητες και καθημερινά έξοδα που δεν το συζητάω, αυτά πρέπει να καλυφθούν πρώτα.

Τελικά στην Ελλάδα ξέρουμε αν κυκλοφόρησε;
 
johnny19818 είπε:
Τελικά στην Ελλάδα ξέρουμε αν κυκλοφόρησε;
Δεν κυκλοφορησε ποτε επισημως. Ελλαδα ειχαν ερθει καποια κομματια απο διαφορους εισαγωγεις σε τεραστιες τιμες. Καπου στις 200.000+δρχ. Το ειχα δει το μηχανημα με ελαχιστα παιχνιδια καπου στο 1992-1993 και ποτε ξανα. Πολυ ομορφη οθονη και κρατημα, καμια σχεση με τον υπολοιπο τοτε ανταγωνισμο.

Υποψην οσο παει η τιμη του ανεβαινει γεωμετρικα, δεν νομιζω να υπαρξει πτωση, ειδικα με τοση ζητηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα