Turrican: Ποιο προτιμάτε?

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.343
[edit] Mεταφορά των ποστ από το θέμα Megadrive ή SNES. Ποιό απο τα δύο προτιμάτε; [Edit]

Other_Reality είπε:
Αλλά....Το Turrican 2 της Amiga είναι η κορωνίδα της σειράς, σε όλους μα όλους τους τομείς. Δεν έχει σπαστά levels, έχει καλύτερη μουσική/εφφέ/κίνηση, έχει το rotating gun, το παιχνίδι απλά είναι ενα αριστούργημα design/μουσικής/αισθητικής.
Άποψή μου (σαν κονσολάς που δεν έχω αναμνήσεις από Amiga) προτιμώ κι εγώ το Turrican 3. Καταρχάς, τα γραφικά και ειδικά τα backgrounds είναι πολύ ανώτερα στο 3 (πάντα για Amiga μιλάμε). Στο 2 δεν έχει καν parallax scrolling ενώ στο 3 υπάρχει multi-parallax. Επίσης τα sprites έχουν περισσότερη λεπτομέρεια και είναι κάπως λιγότερο καρτουνίστικα από ότι στο 2.

To soundtrack επίσης το προτιμώ στο 3 και το αγαπημένο μου κομμάτι από όλη την τριλογία είναι στην 5η πίστα (το οποίο δεν υπήρχε στην SNES έκδοση καθόλου) και το άκουσα πρώτη φορά στην έκδοση της Amiga αρκετά αργότερα, άρα ούτε εδώ είναι θέμα νοσταλγίας. Είναι όμως θέμα καθαρά γούστου οπότε δεν έχει νόημα να το πολυσυζητάμε, μουσική είναι. Πάντως στο Turrican προτιμώ τον ήχο της Amiga από τον ήχο του MD. Του SNES έχει καλύτερη ποιότητα αλλά λείπει το αγαπημένο μου κομμάτι όπως είπα και πριν.

Το κομμάτι που μου αρέσει (για κάποιο λόγο ακούγεται μόνο από τα πίσω ηχεία)




Τώρα το θέμα του level design. Αν και γενικά προτιμώ τις ανοιχτές, connected περιοχές (από τις ξεχωριστές πίστες) που έχουν πιο πολλά μυστικά, shortcuts, alternate paths κλπ, στο Turrican που είναι ένα καθαρά action παιχνίδι χωρίς save stations προτιμώ τις κλασσικές πίστες. Δεν θα κάτσω να εξερευνώ 15 ώρες την ίδια περιοχή ξέροντας ότι ο χαρακτήρας μου δεν θα "βελτιωθεί" όπως στο Metroid πχ ή ότι δεν μπορώ να κάνω save σε κάποιο save station. Οι ανοιχτές, non-linear πίστες ταιριάζουν σε παιχνίδια που έχουν και τα ανάλογα gameplay mechanics (save stations, μόνιμα upgrades για να είναι η εξερεύνηση πιο rewarding, ίσως κάποια RPG στοιχεία κλπ). Οταν θέλω να παίξω ένα action game προτιμώ μικρότερες, πιο linear πίστες όπου μπορώ να βλέπω πιο καθαρά το progress μου και να μην κάθομαι να εξερευνώ τσάμπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Turrican II ειναι η κορωνιδα της σειρας. Πριν και μετα υπαρχει ενα χαος, μια ταφρος, με αλιγατορες, με ατσαλινα φαρμακωμενα καρφια, πολυ σκουριασμενα, και οξυ, πολυ οξυ...

Οσοι το πρωτοφορτωσαμε στις Amiga μας οταν βγηκε...δεν θα ξεχασουμε ποτε την εμπειρια και το σοκ
 
Other_Reality είπε:
@Getta Robo Σε προηγούμενο μου ποστ σε αυτό το thread, ανέφερα γιατί είναι οντως καλύτερο το Mega Turrican απο το Turrican 3 στην Amiga. Τα έχω και τα δύο, τα έχω τερματίσει και τα δύο συνεπώς το λέω με πλήρη επίγνωση. Ξαναλέω λοιπόν ότι το Mega Turrican είναι το source code του Turrcan 3, το οποίο είναι port της έκδοσης του Mega Drive απο την Kaiko. Kαι είναι παιχνίδάρα αναμφισβήτητα.
Αλλά....Το Turrican 2 της Amiga είναι η κορωνίδα της σειράς, σε όλους μα όλους τους τομείς. Δεν έχει σπαστά levels, έχει καλύτερη μουσική/εφφέ/κίνηση, έχει το rotating gun, το παιχνίδι απλά είναι ενα αριστούργημα design/μουσικής/αισθητικής. Κάθε φορά που το φορτώνω και μπαίνει το μπάσο των τίτλων αρχής, μου σηκώνεται η τρίχα μετά απο τόσα χρόνια.

Τώρα για τον εγωισμό της amigoκοινότητας δεν μπορώ να πώ τίποτε, το μόνο που θα πώ είναι το ότι αν θεωρείται hardcore η κοινότητα του Neo Geo (με την οποία επίσης έχω συμπάθειες), μπροστά στους αμιγκάδες είναι...γατάκια :)
Συνυπογράφω, το Turrican II της Amiga είναι το κορυφαίο παιχνίδι όλων των εποχών. Τέλειότητα σε κάθε τομέα.

Όντας πορωμένος με το δεύτερο μέρος (και το πρώτο Turrican ήταν εξαιρετικό) θυμάμαι το ξενέρωμα που έπαθα όταν έβαλα την δισκέτα με το Turrican 3 στο drive της Amiga...
 
Οκ δεν θα κάτσω να διαφωνήσω με τους Amigaδες για το πιο είναι το καλύτερο Turrican (έτσι κι αλλιώς το genre στο οποίο ανήκει δεν είναι το αγαπημένο μου) αλλά ρε παιδιά μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ότι το 3 έχει, αντικειμενικά, καλύτερα γραφικά? (γιατί πριν ειπώθηκε ότι το 2 έχει καλύτερα). Μπορεί οι αναμνήσεις να σας εξαπατούν οπότε παίξτε ένα long play και των 2 παιχνιδιών στο Youtube να δείτε την αρκετά μεγάλη διαφορά, ειδικά στις τελευταίες πίστες δεν υπάρχει σύγκριση. Οκ, αριστούργημα το 2 αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Για το Soundtrack είπαμε, είναι θέμα γούστου. Δεν χρειάζεται sound check έχω παίξει και τα 3 games και έχω και τα soundtrack σε καλή ποιότητα. Απλά ήθελα να κάνω post το κομμάτι που μου αρέσει περισσότερο γιατί όλοι έχουν ακούσει το soundtrack του 2 ενώ του 3 πολύ λίγοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Turrican. Ποιο προτιματέ?

Μεταφερθηκαν καποια ποστς εδω για να συνεχιστει η αιματηρη μαχη.

Οι επιλογες ειναι οι πιο πιασαρικες (ναι δεν βαλαμε του CPC συγνωμη μουαχαχαχαχαχα)
 
Ωχ.... έγινε νέο topic αποκλειστικά για Turrican? Καλύτερα να εγκαταλείψω γιατί οι Τurrican-δυάδες θα με λιντσάρουν στο τέλος :p (Ψήφισα Mega Turrican ΒΤW)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει, εγώ έσταξα ήδη αρκετό ψηφιακό μελάνι, τι άλλο να πώ ! Γιάυτό που με ρώτησε ο mike, δηλαδή το αγαπημένο μου κομμάτι στο Turrican II, εκτός απο το πρώτο (Final Fight) είναι το secret dungeons (εκεί με τα νερά και τις γαλαζοπράσινες πετρες). Αλλα τι να λέμε τώρα, όλα κομματάρες είναι, ντρόπιασε πολύ κόσμο ο Huelsbeck (ακούει η Sunsoft ?)

A, και μην αρχίσουμε σύγκριση για μουσικες στην Amiga και το MD/Snes τώρα γιατί θα γελάνε και οι γαλαζοπράσινες πέτρες του Turrican II :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω ημουν παντα μεταξυ του Great Bath και του Concerto for Lazer and Enemies
 
Turrican 2 Amiga φυσικά τι να συζητάμε τώρα.
 
Εξαιρετικα δυσκολη ερωτηση. Ειμαι αναμεσα στο Mega Turrican και στο Super Turrican 2 και δεν μπορω να αποφασισω πιο μου αρεσει καλυτερα.

Απο την μια εχουμε την βελτιωμενη εκδοση του Turrican 3 στο Mega Drive, απο την αλλη μια ολοκαινουργια εκδοχη των παιχνιδιων για το Snes. Καθε φορα που προσπαθω να τα ζυγισω, καθομαι και τα ξαναπαιζω (καλη ωρα τωρα!) αφου και τα δυο παραμενουν εκπληκτικοι τιτλοι στη βιβλιοθηκη των δυο καλυτερων 16bit συστηματων.

Φυσικα, δεν θα μπορουσε να ειναι πολυ πισω το διαχρονικο Turrican 2. Παρεπιπτωντος, δεν γνωριζα πως ειχε κυκλοφορησει και για τα PCs, οπου φαινεται και να ειναι η καλυτερη εκδοση, θα πρεπει να καταταπιαστω και με αυτο να δω τι παιζει.
 
Kαι εγω θα απανταγα χωρις σκεψη "το 2 στην αμιγκα" αλλα υπαρχει στην λιστα η εκδοση για C64. Οκ δεν ειναι καλυτερο απο κανενα αντιστοιχο, αλλα για 8μπιτο μηχανημα ειναι θαυμα. Ολα απο αυτο ξεκινησαν, και πιστευω οτι προσφερε παρα πολλα στην εποχη του, αλλα και γενικα στην ολη σειρα παιχνιδιων.

Ομως αντικειμενικα το "2 της Α500" ειναι το καλυτερο, τι να κανω τωρα. Και δυστυχως συμφωνω με τον stormwatch οτι απογοητευτικα με το "3" στην Α500.
 
Getta Robo είπε:
...Απο την μια εχουμε την βελτιωμενη εκδοση του Turrican 3 στο Mega Drive...
Βελτιωμένη απο τί ; Το Mega Turrican - έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου :precry: - είναι το πρώτο, το Τ3 είναι port στην Amiga. Συνεπώς, δεν πρόκειται για βελτίωση αλλα για το αυθεντικό αν θες Turrican 3.
 
Other_Reality είπε:
Βελτιωμένη απο τί ; Το Mega Turrican - έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου :precry: - είναι το πρώτο, το Τ3 είναι port στην Amiga. Συνεπώς, δεν πρόκειται για βελτίωση αλλα για το αυθεντικό αν θες Turrican 3.
Απαντησα στο αλλο θεμα, το Turrican 3 αν και απο οτι διαβαζω κυκλοφορησε πρωτα στην Amiga, προγραμματιστηκε επειτα απο το Mega Turrican. Το Mega Turrican λοιπον δειχνει και παιζει καλυτερα, και στο Turrican 3 λειπουν animations και backgrounds, ισως κατσω σε καποια φαση να τα συγκρινω παραλληλα, ειναι κατι αποδεκτο ομως, οτι η Mega Turrican εκδοση ειναι ανωτερη.
 
Οσον αφορά τις διαφορές στα γραφικά μεταξύ Mega Turrican και Turrican 3:

http://www.hardcoregaming101.net/turrican/turrican3.htm

Σε γενικά πλαίσια είναι πολύ κοντά αλλά σε κάποιες οθόνες λείπουν backgrounds στην έκδοση για Amiga. Ακόμα και έτσι όμως το Turrican 3 έχει, αντικειμενικά, καλύτερα γραφικά από το 2. Υπάρχουν αρκετά screenshots στο άρθρο για σύγκριση και έτσι δεν χωράει αμφιβολία.

Κανένα βεβαίως δεν φτάνει το Super Turrican 2 σε γραφικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίταξα λίγο στο Ebay για το Super Turrican 2, και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Πάνε καλά με αυτές τις τιμές ; Θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα παίξω σε emulator, η αλήθεια είναι ότι το έχω δεί ελάχιστα, θυμάμαι οτι με είχε εκνευρίσει το gameplay που ήταν τελείως διαφορετικό απο το κλασικό της σειράς.

Για το Mega Turrican τώρα, ναί, κυκλοφόρησε πρώτα η έκδοση της Amiga, όμως και πάλι είναι port. Επιμένω σε αυτό γιατί πιστευω ότι αν αφήνανε εξαρχής την Factor 5 να φτιάξει την πρώτη έκδοση στην Amiga, τα πράγματα ίσως και να ήταν διαφορετικά. Απο το link που παρέθεσε ο Imgema:

Mega Turrican has a troubled history - something that should eventually become a reoccuring theme for Turrican sequels. Factor 5 originally started developing a Turrican 3 for the Amiga right after the second game, but as the computer started to lose commercial relevance, the project was canned. Soon later, the developer decided it could only survive by moving to home consoles, and revived the sequel on the Sega Genesis. But others weren't ready to watch the Amiga die just yet. The dev team Kaiko concluded a contract with Rainbow Arts for an independently-developed Amiga Turrican 3, without the knowledge of Factor 5. When they found out, they weren't at all happy with the events, and eventually the contract was changed for to port Mega Turrican to the Amiga instead. But shortly after Kaiko broke apart, and only programmer Peter Thierolf remained to complete the port, now with more direct involvement by Factor 5. Due to the extra hurdles that have to be taken to get console games published, however, the Amiga version was once again the first to hit the market, with the long finished Genesis original following not before 1994.
Όχι οτι η ΚΑΙΚΟ ήταν ανίκανη να ολοκληρώσει το έργο σωστά (τελικό conversion απο την Neon Studios) , είχε άλλωστε και ενα Apidya στο παλμαρέ της, αλλα όπως και να το κάνουμε, όταν η μαμά Factor 5/Rainbow arts ήθελε να βγάλει ένα σωστό Amiga game, αν μη τι άλλο το έβγαζε. Ακόμη και έτσι πάντως, τρώγεται το Turrican 3, απλώς πιστευω πως θα ήταν τελείως αλλιώς τα πράγματα αν ολοκληρωνόταν το παιχνίδι όπως ξεκίνησε στα χαρτιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Κοίταξα λίγο στο Ebay για το Super Turrican 2, και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Πάνε καλά με αυτές τις τιμές ; Θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα παίξω σε emulator, η αλήθεια είναι ότι το έχω δεί ελάχιστα, θυμάμαι οτι με είχε εκνευρίσει το gameplay που ήταν τελείως διαφορετικό απο το κλασικό της σειράς.
Πολλα παιχνιδια του Snes εχουν αλματωδη αυξηση της τιμης, φυσικα προς τα πανω, τα τελευταια χρονια. Τα δυο Turrican του Snes ειναι μαλλον τα μοναδικα που δεν πατανε σε καποιο αλλο της σειρας, οπως και εχουνε τις μεγαλυτερες διαφορες απο τα υπολοιπα, κατι που του δινει ιδιαιτερη αξια. Πλυν φυσικα της ποιοτητας του. Εαν προσπαθησεις να τα δεις ως συνεχεια του τριτου παιχνιδιου, δεν νομιζω να σου αφησουν οντως καλη εντυπωση. Ποσο μαλλον του δευτερου..

Αυτη ηταν τεραστια μαγκια παντως που γινοτανε τοτε, αντι να υπαρχουν αμεσες συγκρουσεις και συγκρισεις, υπηρχαν πολλες διαφορες σχεδιαστικα σε πολλα παιχνιδια, οπου και ειχες την δυνατοτητα να παρεις ενα τιτλο με τον ιδιο τιτλο, αλλα με εντελος διαφορετικο τροπο παιχνιδιου. Δοξασμενα 16bit!

Other_Reality είπε:
Για το Mega Turrican τώρα, ναί, κυκλοφόρησε πρώτα η έκδοση της Amiga, όμως και πάλι είναι port. Επιμένω σε αυτό γιατί πιστευω ότι αν αφήνανε εξαρχής την Factor 5 να φτιάξει την πρώτη έκδοση στην Amiga, τα πράγματα ίσως και να ήταν διαφορετικά.
Αν ηθελαν, οποιοδηποτε παιχνιδι θεωρητικα θα μπορουσε να ηταν καλυτερο στις Amiga. Ελαχιστα ομως το κανανε αυτο. Γιαυτο και απο την θεωρια στη πραξη υπαρχουν χιλιομετρα διαφορων..

Εβαλα λιγο το Turrican 3 και οντως χανει frames, σε σχεση παντα με το Mega Turrican. Αυτο που διαβαζω πως παιζει πιο γρηγορα ειναι παγιδα, λογικο να υπαρχει καποια αυξηση διχως να εχει ομαλη κινηση.
 
Καλα το Super Turrican 2 εκτος του οτι ειναι ακριβο (δεν ρε Αλεκο ποσο το εχει στο μαγαζι που ειναι κοντα σου) δεν ειναι και τοσο αυθεντικο turrican, και αυτο ειναι απο τα παιχνιδια που εχω κλαψει τα χρηματα μου, αν και δεν το πηρα πολυ ακριβα. Στα γραφικα θα ελεγα οτι ειναι οκ, μια χαρα δειχνουν ολα, αλλα στη μουσικη ειναι πολυ καλυτερο το "2" της Α500, απο οποιαδηποτε εκδοση. Ισως απο το πολυ gaming να μην μπορω να δω καθαρα τα γραφικα σε τηλεοραση, και ολα φαινονται ψυχρά και λιγα σε σχεση με το 1084. Εδω ps4 επαιζα, και μονο ενα παιχνιδι μου εκανε διαφορά.
 
Turrican 2 (c64)

Γιατί όπως είχα ξαναγράψει παλιότερα

Οταν το πρωτοειδα δεν πιστευα τα ματια μου , οτι αυτη η παιχνιδαρα τρεχει σε C64

(ελλειψη του ψηφιζω το Turrican (c64) )
 
Ψηφισα Mega Turrican για Mega Drive. :)

Mπορει να μην το εχω στην φυσικη του μορφη στην συλλογη μου,

αλλα το εχω παιξει σε emu....απιστευτο παιχνιδι!!! :eek:

Gameplay και γραφικα τα σπανε!!! :headbangdude:
 
Πίσω
Μπλουζα