Turrican Music με Κιθαρα

Ωραιος ο τυπας! Ωραιος και ο Βαγγος! :)
 
Το Turrican 2 είναι μακράν από τα καλύτερα παιχνίδια της Amiga 500 και είναι και το πρώτο μου παιχνίδι σε υπολογιστή μιας και η Amiga 500 είναι η πρώτη μου αγάπη και παντοτινή. Μιλάμε για την απόλυτη ατμόσφαιρα shoot em up. Μουσική, γραφικά, όπλα, πίστες όλα μαζί ένα ποίημα.

Σήμερα έχω ένα Pentium 4 και παίζω παιχνίδια στρατηγικής και shoot em up με φανταστικά γραφικά, ήχο κλπ. όμως την αίσθηση της ατμόσφαιρας του Turrican 2 νομίζω ότι δε θα την συναντήσω ποτέ σε άλλο παιχνίδι, παρά μόνο όταν κλείνω τα μάτια και βυθίζομαι με νοσταλγία στη παιδική αναμνήση εκείνης της πρώτης επαφής με το κόσμο του Turrican 2. Για αυτό και εγκατέστησα ένα Amiga emulator στον Η/Υ και έπαιξα το Turrican 2 ξανά και ξανά, το κατευχαριστήθηκα. (Κάποτε μικρός το είχα τελειώσει με 40 εναπομείναντες ζωές!)

Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που αποδίδουν τον απαραίτητο σεβασμό σε ένα παιχνίδι σταθμό στην ιστορία των shoot em up, αλλά και γενικότερα των PC Games. Ο Chris Heulsbeck (42 χρονών σήμερα) που έγραψε την μουσική για τις πίστες στο Turrican είναι απλά Θεός. Η εκδοχή της κιθάρας πάνω στην original μουσική του Turrican ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.. συγχαρητήρια στο παιδί με την κιθάρα, φαντάζομαι ότι το Turrican 2 θα σημαίνει πολλά και για αυτόν.

Μπράβο και σε σένα Vago για αυτήν την ανάρτηση! Άστο καλό συγκινήθηκα τώρα.

Long live Turrican 2 and all the fans of the game!
 
ρε παιδιά δεν έχει σχέση με το turrican αλλά να μην ανοίγω νέο θέμα και αξίζει..

 
To Turrican2 ειναι ενα απο τα 3-4 magnus opus της video game music. Ανεπαναληπτο, αψεγαδιστο soundtrack. Θυμαμαι να καθομαι με τον αδερφο μου να ακουμε τις μουσικες μεσω του title screen και να τις γραφουμε σε κασετες.

Great Bath, Concerto for Lazer and Enemies...τι να λεμε τωρα
 
Wally είπε:
To Turrican2 ειναι ενα απο τα 3-4 magnus opus της video game music. Ανεπαναληπτο, αψεγαδιστο soundtrack. Θυμαμαι να καθομαι με τον αδερφο μου να ακουμε τις μουσικες μεσω του title screen και να τις γραφουμε σε κασετες.Great Bath, Concerto for Lazer and Enemies...τι να λεμε τωρα


:headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

Εχω ολα τα cd του Hulsbeck και εχω μιλησει και με τον ιδιο μεσω mail. Αυτος, o Allister Brimble και καποιοι αλλοι της Amigo-εποχης εχουν απειρο respect απο μενα ... με μονο 4 καναλια ηχου και 8bit capability γραφανε υμνους ...
 
Και ο Huelsbeck, και ο Brimble όπως και ο Patrick Phelan έχουν μείνει στην ιστορία της amigoμουσικής (άν και έχουνε κάνει multiplatform δουλειές όπως στον C64, Snes, Megadrive). Φυσικά και χαίρουν απεριόριστης εκτίμησης, όμως άν με ρωτήσετε προσωπικά, καλύτερους amigoσυνθέτες θα θεωρούσα όλους εκείνους τους underground τύπους που φτιάχνανε μουσικές για demos, intros και cracktros (Αυτούς με τα ονόματα τύπου Archangel κλπ....) Εξάλλου, αυτοί με "χώσανε" στο ProTracker και στην ηλεκτρονική μουσική γενικότερα, μιάς και στην Ελλάδα του τότε δέν θα μπορούσα να ανακαλύψω την acid house και το breakbeat όταν πουθενά αλλού δέν υπήρχε. Σάν Amigάς μιλάω τώρα, εννοώ ποιούς αισθάνομαι "δικούς" μου !!! Δέν σημαίνει ότι οι μουσικές και του Chris και λοιπών δέν είναι αριστουργήματα. κάθε άλλο !!!

Σε ότι αφορά τους περιορισμούς του hardware, πιστέυω ότι αυτό ωθούσε τους ταλαντούχους δημιουργούς να ξεζουμίσουν το μηχάνημα με έξυπνο και δημιουργικό τρόπο. Για παράδειγμα, έπρεπε να σαμπλάρουν τα κανονικά τους synth, και να πειραματιστούν με την 4κάναλη στερεοφωνία, όπως επίσης να κάνουν σωστό downsampling. Σήμερα που τα έχουμε όλα σε έναν υπολογιστή, δυστυχώς η δημιουργικότητα πολλές φορές πνίγεται απο το "έτοιμο"...
 
χωρίς να έχω δει τα βιντεάκια (έχω flashblock) θα πω

Turrican:

DaxxTRS remix

NEOX remix

D.A.Wilson remix

ας τα ψάξει όποιος ενδιαφέρεται, επίσης αξίζει το remix του DaXX στο crack intro της PARANOIMIA.

άνετα θα μπορούσαν να παίξουν σε κάποιο club σήμερα (ποιό club έτσι που γίναμε ε? :p )
 
o Daxx είναι παιχταράς, και έχει αναβιώσει κομματάρες. Το αγαπημένο μου remix του είναι το Breathless του Lotus 3 (Το πρωτότυπο ήταν του Patrick Phelan)

Γενικά όλα τα καλά βρίσκονται στο http://www.amigaremix.com

Εγώ σε κάποια party έπαιζα trance και progressive ας πούμε το συγκεκριμένο το είχα παίξει ! Και γουστάρανε φυσικά, άσχετα άν κανείς δέν ήξερε ότι ακούει το soundtrack του Lotus 3 !

Στην τελευταία σου παρατήρηση θα συμφωνήσω, πάνε αυτά, πάνε τα clubs πάνε όλα...Τώρα projectorα και σπιτάκι ! (δέν τον πήρα ακόμα, τώρα μετακομίζω και ετοιμάζομαι να κάνω party με oldskool demos, jesus on e's και 9 fingers spaceballs και state of the art, πάντα καημό το είχα !!)
 
Πολύ χαίρομαι που αναγνωρίζει τόσος κόσμος την επιτυχία του turrican 2. Μόλις έμαθα από την ανάρτηση του Daytime Dreamer ότι ο Huelsbeck παντρεύτηκε το 2008. Εύχομαι να είναι πάντα ευτυχισμένος. Χάρισε σε όλους τους Amiga gamers μια ατμόσφαιρα παιχνιδιού και γενικότερα ένα gameplay αξεπέραστο.

Χθες πάλι δεν κρατήθηκα και έπαιξα το turrican 2 στο Amiga Emulator μέχρι το τέλος! Αυτό το παιχνίδι δε θα παλιώσει ποτέ.
 
Πίσω
Μπλουζα