UAE (Amiga Emulator) για PS3

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Kαι νά που σκάνε σιγά-σιγά οι πραγματικοί λόγοι για CF στο PS3 (Για μένα τουλάχιστον, άν και αναβάθμισα οπότε ακόμα στη λιγούρα είμαι).

Αmiga emulation στο PS3 κύριοι, με το πρώτο port του UAE να σκάει μύτη.

Download

[link σε CF compatible software]

Όσοι πιστοί προσέλθετε και ποστάρετε εντυπώσεις για εμάς τους...νόμιμους :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιό υλικό είναι αυτό ? Άν εννοείς το SDK , δέν το ήξερα. Όπως και να έχει με λίγο googling οι ενδιαφερόμενοι θα βρούν τον emu, εγώ για διευκόλυνση το έκανα !
 
δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ ο συγκεκριμένος emulator που να υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα, και είναι compiled με το open source psl1ght SDK, το οποίο δεν έχει τίποτα κοινό με αυτό της SONY.

(αυτά υποθέτοντας ότι το link ήταν για την homepage του emulator και όχι για κάποιο πακέτο με kickstarts/games/κτλ)

E-UAE 0.8.25 for PS3 - release 3- compiled by using psl1ght sdk

- The full uae documentation is stored in the 'docs' subdirectory, here

you are reading the ps3 port info.


PSL1GHT is a lightweight PlayStation 3 homebrew SDK that uses the open-source PlayStation 3 toolchains to compile user applications that will run from the XMB menu (GameOS homebrew).
http://psl1ght.com/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δέν περιείχε το link τίποτα απο games/kickstarts κλπ, τέλοσπάντων, όπως είπα όποιος θέλει τον βρίσκει, το ζητούμενο είναι να μοιραστεί και εντυπώσεις.
 
Απο ότι διάβασα σε διάφορμα Amigo forum του εξωτερικού, δεν είναι και ο γρηγορότερος που υπάρχει. Πρώτες εκδόσεις βέβαια. Επίκειται σίγουρη βελτίωση. Τελικά, για να τρέξει αυτός χρειάζεται να σπάσεις το ps3;;;
 
divined είπε:
Απο ότι διάβασα σε διάφορμα Amigo forum του εξωτερικού, δεν είναι και ο γρηγορότερος που υπάρχει. Πρώτες εκδόσεις βέβαια. Επίκειται σίγουρη βελτίωση. Τελικά, για να τρέξει αυτός χρειάζεται να σπάσεις το ps3;;;
ναι, πώς αλλιώς θα τον κάνεις install;
 
Διαβασα τις αντιρρησεις σας για την επεμβαση του Wally στo link.

H αληθεια ειναι οτι στο site αυτο δεν υπηρχε copyrighted υλικο - επισης αληθεια ειναι οτι το ιδιο το psl1ght δεν ειναι copyrighted προγραμμα.

Ομως η ολη διαδικασια του σπασιματος του PS3 ειναι παρανομη (ερχεται σε πληρη αντιθεση με την αδεια χρησης του μηχανηματος) και τα opensource SDK που αναφερονται εδω χρησιμοποιουν στοιχεια του λειτουργικου του PS3 για να δουλεψουν.

Ειδα και σε αλλα threads περι του PS3 να γινεται αναφορα σε σελιδες που "δινουν" τροπους για παρακαμψη του νομιμου τροπου λειτουργιας της κονσολας - και αυτο επισης ειναι παρανομο.

Σαφως και η "κοντρα" για τη νομιμοτητα ή οχι των "homebrew" κοινοτητων καλα κρατει - αλλα εδω μιλαμε για μηχανημα που ειναι ενεργο και πωλειται κανονικα και απο μια εταιρεια που κανει τα παντα για να κρατησει τις πωλησεις της ψηλα. Θυμηθειτε οτι απαγορεψε (και μεσω EU) την πωληση των μεταχειρισμενων παιχνιδιων της κονσολας. Το αν καταφερνει και να το εφαρμοσει ειναι μια αλλη ιστορια βεβαια.

Αυτη ηταν και η προθεση στην επεμβαση του Wally - που ισως δεν διατυπωθηκε κατανοητα. Γεγονος ειναι οτι το forum μας δεν ειναι το PS3crackpoint οποτε και δεν ειναι λογικο να επεκταθουμε στη διαδοση του jalbreak οποιασδηποτε κονσολας - ποσο μαλλον σε καποια που ειναι ακομα στην αγορα.

Θα σας προτεινα λοιπον - χωρις καμια διαθεση για κοντρα ή τοποθετησεις περι του νομιμου ή οχι του homebrew ή διαγραφες links κλπ κλπ να αποφυγουμε με καθε τροπο την εμπλοκη του φορουμ μας σε αυτα τα θεματα. Εχουμε πολυ "δουλεια" να κανουμε σε ενα καρο αλλα αντικειμενα που ειναι μεσα στη θεματολογια του retromaniax ;)
 
Η απάντησή σου Paspartoo δέν με κάλυψε καθόλου. Λυπάμαι που φοβόμαστε έτσι την μαμά Sony, ούτε τον Παπαδόπουλο στη χούντα δηλαδή να τρέμαμε. Απογορέυονται πλέον δηλαδή και τα posts που υπονοούν το σπάσιμο. Μόνο του PS3. Βάλτε παρακαλώ τότε στο edit (εφόσον παραδέχτηκες το ότι δέν είναι copyrighted) τον πραγματικό λόγο, μήν με περάσει η Sony και για πειρατή. Ευχαριστώ
 
Κατ αρχην το υφακι σου δεν συναδει με τον κοσμιοτατο τροπο με τον οποιο ο Ηρακλης μπηκε στο κοπο να κατσει να σου εξηγησει δυο-τρια πραγματακια που προφανως αγνοουσες κιολας.

Δεν ξερω αν φοβασαι εσυ την Sony (κρινω απο τη τελευταια προταση σου) αλλα εμεις απο τη μερια μας απλα σεβομαστε τη γραμμη της. Αλλωστε το Nextgen υφισταται παραπληρωματικα μεσα στο φορουμ...

Aλλαξα και το λογο του Edit ωστε να ειναι 100% περιγραφικος. Happy?
 
Απο την μεριά μου υφάκι δέν υπάρχει, στα πρώτα μου posts ούτε που αντέδρασα. Αnyway, μανούρα χωρίς λόγο γίνεται, ας πάει στο καλό...
 
Να πω κι εγώ κάτι, μήπως έχουμε γίνει λιγάκι υπερευαίσθητοι σε τέτοια θέματα? Θα νόμιζε κάποιος ότι το ρετρομάνιαξ πουλάει παιχνίδια για ps3. Νομίζω οτί οι mods του φόρουμ έχουν γίνει λίγο ευέξαπτοι σε κάποια θέματα... Μήπως θα έπρεπε να αλλάζουν ανα καιρούς?
 
Ειμαστε οι ιδιοκτητες του retromaniax, οποτε δυστυχως για εσενα δεν θα "αλλαζουμε ανα καιρους" :)
 
\ είπε:
Θυμηθειτε οτι απαγορεψε (και μεσω EU) την πωληση των μεταχειρισμενων παιχνιδιων της κονσολας.
Αγαπητοί ιδιοκτήτες. Είχα ζητήσει και παλιότερα κάποιο link για την απαγόρευση αυτή, αλλά δεν έλαβα απάντηση. Μήπως μπορείτε τώρα;
 
Αγαπητε honoured user - οπως και τοτε θα σου απαντησουμε οτι το link εδειχνε αρθρο της νομοθεσιας της EU σχετικης με τους τροπους και τα δικαιωματα διαθεσης copyrighted υλικου στην Ευρωπαικη ενωση. Δεν εχω κρατησει δυστυχως link - αν κανεις μια προσπαθεια ειμαι σιγουρος οτι θα το βρεις.
 
Έχω κάνει. Δεν το βρίσκω. Και επειδή δεν θεωρώ εαυτόν άπειρο χρήστη, συνήθως όταν δεν βρίσκω κάτι δεν υπάρχει. Αν υπήρχε είμαι βέβαιος ότι δεν θα βλέπαμε τόσες χιλιάδες $ony games στο Ebay και όπου αλλού...όπως ακριβώς δεν πωλούνται modchips κλπ "παράνομα" εκεί.

Τα μόνα αρκετά σχετικά πράγματα που έχω βρει είναι η πρόθεση της Sony να βρει κάποια "φόρμουλα" για να απαγορεύσει ή να επωφεληθεί από τις πωλήσεις μεταχειρισμένων και μια μεμονωμένη δικαστική απόφαση από την Αμερική που αφορούσε μεταπώληση του AutoCAD και δεν έχει καμμία νομική ισχύ στην Ευρώπη.
 
Και επειδή δεν θεωρώ εαυτόν άπειρο χρήστη, συνήθως όταν δεν βρίσκω κάτι δεν υπάρχει
Δεν μπορω να απαντησω κατι σε αυτο. Οταν θα εχω χρονο θα το κοιταξω ξανα.
 
μα γιατί το παιδεύουμε το θέμα...; για τον Α ή Β λόγο δεν είναι επιθυμητά τέτοια posts εδώ, ΟΚ δεκτόν - πάμε παρακάτω :p

στο τέλος προβλέπω μπέρδεμα... :(
 
Συγνώμη για να καταλάβω καλά κύριοι. Ας μου εξηγήσει κάποιος δηλαδή. Όταν κάνουμε post οτι βγήκε ο τάδε η ο δείνα εξομειωτής, προορίζεται για αγιασμό η για να παίζουμε παιχνίδια που είναι κατά 99% copyrighted ??? Δε ξέρω πολλούς που να έχουν στη κατοχή τα 4.000 jamma του MAME... η αποθήκη με όλα τα παιχνίδια του PSone :p
 
Τι δεν εχεις καταλαβει ?

Στο συγκεκριμενο subforum μιλαμε για το PS3 - και τελευταια ανεβαζουμε threads που αναφερονται αμεσα ή εμμεσα στη διαδικασια "σπασιματος" της κονσολας. Μονο που εδω δεν αναφερομαστε στο MD ή στο SNES που εχουν αποσυρθει απο την αγορα εδω και 15 χρονια αλλα για μια κονσολα που ειναι "ενεργη", και λεμε οτι καλο θα ειναι να μην κανουμε εκτενεις αναφορες ή linking σε τετοια θεματα.

Το ιδιο ακριβως καναμε και για το Wii σε αντιστοιχη περιπτωση.

Το internet ειναι γεματο απο πηγες πληροφοριας και υλικο τετοιου ειδους - δεν χρειαζεται να το ταλαιπωρουμε και εδω, σε ενα χωρο που δεν εχει αμεση σχεση με το αντικειμενο αυτο.
 
keropi είπε:
μα γιατί το παιδεύουμε το θέμα...; για τον Α ή Β λόγο δεν είναι επιθυμητά τέτοια posts εδώ, ΟΚ δεκτόν - πάμε παρακάτω :p στο τέλος προβλέπω μπέρδεμα... :(
Μα, έχει διαφορά αν προβάλλεται ο Α λόγος ή ο Β!

Είμαι απόλυτα πρόθυμος να δεχτώ ότι οι admins δεν θέλουν κανενός είδους μπλεξίματα με την Sony και να το σεβαστώ 200% εφόσον προβληθεί αυτό ως λόγος. Αλλά καθόλου πρόθυμος να δεχτώ ότι υπάρχει νόμος της ΕΕ που να απαγορεύει την μεταπώληση PS3 games. Αυτό ισοδυναμεί με FUD και αυτός είναι ο βασικός λόγος που ζήτησα εξηγήσεις. Έτσι και αλλιώς PS3 δεν έχω... :)
 
Πίσω
Μπλουζα