UPS και πολύμπριζο μαζί

Paratrooper-7

Retro Member
Joined
5 Οκτ 2020
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
116
Θα ηθελα να ρωτησω κατι ενοψη αγορας νεου UPS. Π.χ σκεφτομαι ενα με 2 εξοδους μπριζας. Μπορω να συνδεσω το ups στον τοιχο στη μπριζα και απο μια εξοδό του να συνδεσω το πολύμπριζο και εκει να βαλω τις τεσσερις μπριζες που θελω να καλυψω? Ρωταω γιατι καποιος μου ειχε πει οτι δεν συνδεουμε πολύμπριζο στο ups ή το αντιθετο. Βαζουμε ή το ένα ή το αλλο. Ισχυει αυτό? Ευχαριστω.
 
Φυσικα και μπορεις να συνδεσεις πολυπριζο στο UPS. Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να μην βαλεις περισσοτερες συσκευες πανω στο UPS απ' οτι μπορει να σηκωσει!

Και αναλογα τι UPS θα αγορασεις (γιατι τα περισσοτερα ειναι μαπες) το ονομαστικο και το πραγματικο απεχουν παρασαγγας, οποτε εχε και αυτο υποψη σου οταν κανεις τους υπολογισμους σου.
 
Ευχαριστω. Βλακειες δηλαδη μου ειχε πει ο τεχνικος εκεινος. (Ευτυχως) γιατι με βολευει.

Οσον αφορα την αγορα, ενα απο τα πιο φτηνα θα παρω γυρω στα 45 ευρω. Και αυτο πολυ ειναι. Ισα ισα να προστατευει δεν εχω πολλες απιτησεις.
 
Τί θα συνδέσεις επάνω του;
 
Αναλογα το laptop και το μοντελο ps3 μπορει και να μην κανει ενα τοσο μικρο ups.
 
Δεν τα δουλευω ποτε μαζι. Ενα αναλογο που ειχα μεχρι πριν λιγο που τα τιναξε η πλακετα μια χαρα με ειχε βγαλει.
 
Ούτε το ps3 ούτε το λαπτοπ καίνε πολύ ρεύμα και ένα 650Va σε καλύπτει. Απλά με 45 ευρώ δεν παίρνεις UPS σωστό. Και σου θέτω τον πιο κάτω παραλληλισμό: Φαντάσου να θες να μεταφέρεις 2 πολύ ευαίσθητες συσκευές από τον τρίτο όροφο στο ισόγιο αλλά σε πονάει η μέση σου. Τις συσκευές αυτές τις χρειάζεσαι, σου είναι πολύ σημαντικές. Εχεις δύο επιλογές, είτε φωνάζεις κάποιον και του δίνεις 50 ευρώ να στα κατεβάσει στο ισόγειο είτε τα δένεις σε μια μεγάλη κλωστή και τα κρεμολογάς από τον τρίτο όροφο σιγά σιγά προς το ισόγειο. Ξέρεις ότι η κλωστή δεν είναι ασφαλής, αλλά την προτίμησες. Μπορεί να σπάσει μπορεί να μη σπάει. Εσύ δε σκέφτεσαι το κακό σενάριο, λες "θα τα κατεβάσω με την κλωστή χωρίς πρόβλημα. Σιγά! αφού το'χω ξανακάνει". Αυτό ακριβώς κάνεις με το UPS των 45 ευρών. :mitsotakis:

Κάτσε σκέψου το πολύ απλό, αν σου καεί το λαπτοπ, πόσο μεγάλη θα είναι η ζημιά; Αν πράγματι δε σε πολυενδιαφέρει (και το καταλαβαίνω), τα 45 ευρώ σε καλύπτουν.

Ολα αυτά τα λέω έπειτα από 20 χρόνια δουλειάς σε βαριά βιομηχανία, όπου έχουν δει απίθανα πράγματα τα ματάκια μου και πλέον στο δικό μου τομέα, βάζω μόνο online UPS. Ακριβά μεν, αλλά κι εγώ και οι άνθρωποι που στηρίζω, εχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Σκοπός είναι, όταν γίνει η στραβή, να σταματήσει στο UPS και να μην πάει παραέξω (στις συνδεδεμένες συσκευές δηλαδή).

Αφτά.
 
Το πρωτο ps3 ειχε τροφοδοτικο 380w. Αν εχει τετοιο και τυχαινει και να εχει κανα τερας φορητο με 120+w τοτε τα πραγματα αρχιζουν και στριμωγνουν γρηγορα.


Απαπα τον γρουσούζεψες τον άνθρωπο. :biglaugh:

Φυσικά και εχεις δικιο παντως. Σαν επαγγελματιας του χωρου και εγω εχω δει πολλα, γι' αυτο και προτιμω APC Smart οπου μπορω, αλλιως APC Back... Αυτη την στιγμη εχω 4 Smart και 1 Back σε λειτουργία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
380w;;;;;;; Ημαρτον!! Λίγο ακόμα και θες 16Α ασφαλεια πίνακα.
 
Έχω το ps3 80Giga Fat.

Το πολύμπριζο ασφαλείας δεν υποτιθεται οτι καλύπτει? (Εστω καπως)? Σε συνδυασμο με το ups δεν εχω περισσοτερη απο μια "κλωστη" ασφαλεια?

Εσεις με ποσα λεφτα προτεινετε ενα καλο ups? Γιατι 400 ευρω ειναι πολλα. Μιλαμε σε "λογικα" πλαισια κατι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειναι συμβιβασμος, αλλα ειναι καλος συμβιβασμος.

APC Back-UPS 700VA

Εναλλακτικα αν βρεις μεταχειρισμενο ή refurbished APC Smart σε λογικη τιμη, βουτα το ακομα και αν δεν εχει μπαταριες.
 
ο μόνος τρόπος να βρεις ακριβώς τα βατ είναι με βατόμετρο . Rygar σίγουρα το ξέρεις ότι έχει τροφοδοτικό 350 βατ δεν σημαίνει ότι καίει 350 βατ συνέχεια!!! 650 VA * cos φ [0,65 για πολύ μικρά τροφοδοτικά] =422 βατ. VA ->φαινομένη ισχύς W-> πραγματική ισχύς διαφορετικά πράγματα! μόνο σε ιδανικό ωμικό φορτίο ισούνται τα δύο!
 
Επίσης στην τηλεοραση στην κουζινα εχουμε μια μπριζα ασφαλειας https://www.public.gr/product/perif...s-belkin-surge-master-bsv102vf/prod7340130pp/ Σαν και αυτο ΟΧΙ το ιδιο. Το φωτακι του ειχε ενα εντονο πρασινο φως που τωρα απλα αχνοφαινεται. Έχει προβλημα? Αυτες οι μπριζες ασφαλειας δεν προστατευουν καθολου?
 
εξαρτάται τι εννοείς "προστατεύει". η πρίζα ασφαλείας προστατεύει από την κρουστική υπέρταση που δημιουργεί ένας κεραυνός που πέφτει στο δίκτυο, είναι πολύ απλό έχει ένα varistor μέσα. βέβαια είναι τόσο γιγάντια τα μεγέθη ισχύος ενός κεραυνού που τι να κάνει ένα βαριστοράκι;;; (2,000,000 βολτ και 100,000 αμπέρ). το UPS *υποτίθεται* ότι προστατεύει από πτώσεις τάσης κλπ. διακοπές ρεύματος και σε αφήνει να κλείσεις με την ησυχία σου τον η/υ να σώσεις την εργασία σου κλπ.
 
Γινεται ενας χαμος απο ups και σταθεροποιητες τασης.Και οι φθηνες κατασκευες απ οτι λενε οσοι ασχολουνται πολυ με αυτα δεν ειναι οτι καλυτερο.Ειτε ειναι ups ειτε ειναι σταθεροποιητες τασης.Εγω ειχα παρει ενα πολυπριζο απλο χωρις να ειναι ασφαλειας και ισως ειναι καλυτερα ετσι παρα με ασφαλεια σε μια φθηνη κατασκευη που λογο χαμηλης ποιοτητας μπορει να μου προξενισει και καμια βλαβη που δεν θα ειχα στο απλο πολυπριζο.Καλυτερα για μενα πολυπριζο χωρις ασφαλεια παρα φθηνο πολυπριζο ασφαλειας.Συνηθως οτι πληρωνεις παιρνεις.Στις πιο ακριβες κατασκευες πολυπριζων ασφαλειας λογικα η ποιοτητα θα ειναι καλυτερη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
βέβαια είναι τόσο γιγάντια τα μεγέθη ισχύος ενός κεραυνού που τι να κάνει ένα βαριστοράκι;;;
Ειναι αμα σε παρει ξώφαλτσα ο κεραυνος. :diablotin:

Προσωπικα εχω βαλει τετοια μαρκας APC σε καμποσες πριζες που δεν καλυπτονται απο UPS. Τα ειχα παρει με το κιλο. Για μερικα ευρω δεν χανεις τιποτα.
 
Σουπερ! Πολύ καλές επιλογές για σπιτική χρήση. Μαλιστα το UPS δεν είναι standby αλλά line interactive (αν το public το γράφει σωστά).

Αν και με περίπου 4800 ευρώ επιπλέον, έπαιρνες ενα 10Kva της APC για να μπορείς να παίξεις PS3 για περίπου 10 ώρες με διακοπή ρεύματος.
 
Τα εγκατεστησα και πανε ολα ρολόι. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τον εξοπλισμο. :)
 
Πίσω
Μπλουζα