User 015 - Ιούνιος 1991

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Σκανάρισμα: savalegion

Αριθμός σελίδων: 116

Μέγεθος Αρχείου: 49.9 ΜΒ

Download
 
Ευχαριστούμε πάρα πολύ! :)

@Savalegion: είσαι καταπληκτικός! Κι ότι σκεφτόμουν ότι έχουμε πολύ καιρό να διαβάσουμε κατιτίς!..... :flower:
 
Ευχαριστούμε πολυ savalegion... :)

Summertime is better with User!
 
Eυχαριστουμε savalegion!!! :thanx2: :thumbup:
 
Ευχαριστουμε θερμα savalegion
 
Bλεπω σε αυτο το τευχος δοθηκε και η απαντηση περι του περιφημου αρθρου που αντεγραψε απο το Pixel.

 


IMG_0077.jpg

 


Οπως και μινι παρουσιαση του λαπτοπακου μου.
[h=1]Amstrad Laptop ALT-386SX[/h]630.000δρχ λεει..




IMG_0014.jpg
 
Ευχαριστώ παιδιά.

Και εδώ όμως η σελίδα με τα περιεχόμενα είναι μισή. Όποιος μπορεί ας κάνει το καλό. (Dino???)
 
ΧΑΧΑΧΑ....

Ο.Κ. A.S.A.P...
 
Μόλις τώρα πρόσεξα το συγκεκριμένο thread !!

Eύγε και πάλι savelegion !! :thumbup: (και προκαταβολικά θα πω μπράβο και στον Dino, για την προθυμία του να συμπληρώνει σκαννάροντας όπου χρειάζεται :D )

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω ακόμα το τεύχος, αλλά θα γίνει και αυτό με την πρώτη ευκαιρία...
 
Διαθετω το συγκεκριμενο τευχος, εαν δεν βρεθει καποιος που να εχει την σελιδα με τα περιεχομενα ολοκληρη, μπορω να δωσω το δικο μου τευχος για σκαναρισμα.
 
mike, θα το κάνω εγώ... Μη μπεις στη διαδικασία να δώσεις το τεύχος σου.

Απλά, δεν προλάβαινα αυτές τις μέρες...
 
*Λίγο off topic*

Σχετικά με την μίνι διαμάχη για το άρθρο (που είδα πρώτη φορά), θυμάμαι ότι υπήρξε και σε άλλο τεύχος κάτι παρόμοιο με μια απάντηση στη στήλη αλληλογραφίας του PIXEL, όπου αυτούσια σχεδόν μεταφέρθηκε σαν άρθρο (ή κάπως έτσι-δεν θυμάμαι καλά) στο USER. Θυμάται κανείς κάτι?

Sorry για το off topic... #)
 
Ήταν ένα σκίτσο που δημοσιεύτηκε στο USER, το οποίο το είχαν κακο-αντιγράψει, από το PIXEL.

Έδειχνε ένα χρήστη μπροστά από έναν υπολογιστή, ο οποίος έβλεπε στην οθόνη "1+1=" και έτρεχαν δύο ανθρωπάκια να βάλουν το "2"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι άλλο έχω στο μυαλό μου DINO. Ήταν σίγουρα κείμενο χωρίς εικόνα και είχε να κάνει με γράμμα αναγνώστη. Όντας φανατικός USERάς τότε, μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και σίγουρα ήταν μετά το '93 όπου και ξεκίνησα να αγοράζω συστηματικά τα 2 περιοδικά (και το ένα μου βγήκε σε καλό ;) ).
 
Eφ' όσον δεν είναι η περίφημη περίπτωση της γελοιογραφίας που ανέφερε ο φίλτατος Dino, μήπως ήταν αναφορά στο "στυλ" που υιοθετούσε κάποια περίοδο το USER στην παρουσίαση των adventures? (στυλ που "παρέπεμπε" στο Pixel). Nομίζω υπήρξε σχετική "ίντριγκα" με αφορμή το Monkey Island 2...

Τώρα μου ήρθαν στο μυαλό και δύο άλλα παρόμοια περιστατικά (αν και σίγουρα δεν είναι αυτά που έχεις στο μυαλό σου Dartacan, μιά και είναι αρκετά παλιότερα. Απλά τα αναφέρω για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους) :

Ενα απο αυτά είχε να κάνει με την "κουτσομπολίστικη" στήλη ("big mouth" ή κάπως έτσι) των πρώτων τευχών του USER, η οποία ασχολούνταν με τα "παρασκήνια" του χώρου των υπολογιστών / κοσολών και του σχετικού τύπου. (παρόμοια στήλη είχε παλιά και το Pixel :) ).

Σε κάποιο απο τα γράμματα της αλληλογραφίας, ένας αναγνώστης είχε κατηγορήσει το USER για τα υπονοούμενα που αφήνει μέσα απο την στήλη αυτή, και oι συντάκτες του USER για να του δείξουν ότι δεν είναι σωστό κάποια πράγματα να λέγονται με το όνομά τους, αναφέρθηκαν ονομαστικά στο Pixel, αποκαλύπτοντας ότι... είχε αρνηθεί να τους διαφημίσει !! (Ασχετα απο το θέμα των "υπονοούμενων", μου είχε φανεί κάπως παράλογο το συγκεκριμένο παράπονο του USER: Για ποιό λόγο ένα περιοδικό θα δεχόταν να διαφημίσει ένα ανταγωνιστικό έντυπο άλλου εκδοτικού οίκου; )

Το δεύτερο αφορούσε ένα αρκετά τεκμηριωμένο γράμμα αναγνώστη, που παρέθετε ορισμένες σωστές απόψεις (σύγκριση layout των περιοδικών, oρθογραφικά λάθη, σύγκριση κάποιων ερασιτεχνικών adventure reviews του USER με εκείνα του Αντρέα, κλπ).

Το γράμμα αυτό στάθηκε ως αφορμή για να αλλάξει σε κάποια σημεία "μορφή" το USER !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
(Ασχετα απο το θέμα των "υπονοούμενων", μου είχε φανεί κάπως παράλογο το συγκεκριμένο παράπονο του USER: Για ποιό λόγο ένα περιοδικό θα δεχόταν να διαφημίσει ένα ανταγωνιστικό έντυπο άλλου εκδοτικού οίκου; )
Έτσι ακριβώς billy! :thumbup:

Το ίδιο ακριβώς πράγμα είχα σκεφτεί και εγώ τότε, σε σημείο μάλιστα να θέλω να στείλω γράμμα στο USER και να τους αναφέρω οτι δεν γίνεται ανταγωνιστικά περιοδικά να διαφημίζουν το ένα το άλλο...

Ελπίζω να είναι οι σωστές σελίδες, γιατί δεν κατέβασα το αρχείο να δω... #)

http://www.2shared.com/photo/eFgX3xk9/U1_online.html

http://www.2shared.com/photo/6S_nlIbI/U2_online.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστός ο Dino !! (και μπράβο για τα scans - αν και ούτε εγώ αξιώθηκα ακόμα να τσεκάρω το τεύχος... :D )
 

Προβολή συνημμένου 83028




To παραπανω ειναι αναφορα στην περιφημη παρουσιαση του deluxe paint απο το USER,αναφορες υπηρξαν και στα δυο περιοδικα.
 
ΕΜΕΙΣ ευχαριστούμε φίλτατε savalegion. :)
 
Πίσω
Μπλουζα